Jak przygotować prostą umowę sprzedaży pojazdu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przygotować prostą umowę sprzedaży pojazdu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zdecydowałeś się na sprzedaż samochodu? Nie wiesz, jak przygotować umowę kupna-sprzedaży pojazdu? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Dlaczego umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest tak ważna?

Dla wielu z nas najważniejsze jest, by szybko sprzedać samochód. Dlatego nie przykładamy zbytnio uwagi do samych formalności. O wiele więcej czasu spędzamy na samym przygotowaniu oferty, jak również do tego, by jak najszybciej znaleźć potencjalnego kupca.

W takich przypadkach cennym źródłem informacji okazuje się dla nas https://autoumowa.pl/jak-napisac-ogloszenie-o-sprzedazy-samochodu-wzor/, jak również inne poradniki, które wskazują, jak szybko pozbyć się samochodu. Jednak nie możemy zapominać też o formalnych aspektach tego typu transakcji, ponieważ dobrze przygotowana umowa sprzedaży pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z kupującym.

Jeśli zatem mamy w planach sprzedaż swojego auta, to lepiej poświęcić trochę czasu na sporządzenie umowy, a im będzie dokładniejsza, tym większe szanse na to, że cała transakcja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

 

Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie sprzedaży pojazdu?

Istnieje kilka aspektów, o których należy pamiętać przy sporządzaniu umowy sprzedaży pojazdu. O czym dokładnie mowa? Jakich informacji nie możemy pominąć? Na pewno będą to dane sprzedającego oraz kupującego. Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, NIP, PESEL, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, jak również organ wydający ten dokument to dane, które powinny znaleźć się w umowie sprzedaży pojazdu.

Jednak to dopiero początek, ponieważ równie ważne są informacje o przedmiocie umowy, czyli w tym przypadku o samochodzie, który chcemy sprzedać. Umowa powinna jasno określać markę i model sprzedawanego auta, rok produkcji, numer nadwozia oraz silnika. Nie możemy też pominąć numeru rejestracyjnego, aktualnego przebiegu, czy pojemności silnika. Jeśli chcemy, to możemy też dopisać kolor pojazdy, czy wyszczególnić dodatkowe elementy pojazdu, co jest zasadne, gdy sprzedajemy go ze sprzętem elektronicznym. Umowa kupna-sprzedaży powinna też uwzględniać wartość samochodu (słownie i liczbowo), jak również datę i miejsce zawarcia umowy.

Jeśli chcemy uniknąć ewentualnych sporów z kupującym, to warto dopilnować, by w umowie sprzedaży znalazło się oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu. Jeśli będziemy o tym pamiętać, to później zapewnimy sobie ochronę przed roszczeniami nabywcami. Oczywiście wyjątek od reguły stanowi auto, które w dniu sprzedaży posiada wady zatajone przez właściciela. Aby jednak uniknąć niejasności, można zaprowadzić auto do punktu diagnostycznego i przy kupującym poprosić o dokładne sprawdzenie, a następnie o wystawienie odpowiedniego pisma, które potwierdzi brak wad.

 

Umowa kupna-sprzedaży – jak sporządzić?

Sam dokument możemy spisać odręcznie w dwóch identycznych egzemplarzach, a następnie dać do podpisu przeciwnej stronie. Jeśli stawiamy na wygodniejsze metody sporządzania umowy, to możemy przygotować takie pismo na komputerze, a następnie wydrukować go w dwóch egzemplarzach, bo najważniejszy jest odręczny podpis sprzedającego i kupującego.

Poza tym, do naszej dyspozycji pozostaje też serwis z umowami https://autoumowa.pl/. Na pewno warto z niego skorzystać, gdy w ogóle nie wiemy, jak zmierzyć się z przygotowaniem nawet prostej umowy. Druki z serwisu wystarczy uzupełnić odpowiednimi danymi sprzedającego i kupującego, a następnie złożyć podpisy, więc to duże udogodnienie dla wszystkich, którzy zamierzają sprzedać swoje auto.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE