reklama
reklama

Jak odzyskać pieniądze za holowanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak odzyskać pieniądze za holowanie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZakłady ubezpieczeniowe, mają wiele metod na obniżanie należnych roszczeń osobom poszkodowanym. Jednym spośród najczęściej stosowanych, jest zwrot kosztów za holowanie auta. W poniższym tekście, postaramy się wyjaśnić w jakim zakresie osobom poszkodowanym, będzie przysługiwać zwrot kosztów za holowanie auta w ramach OC sprawcy wypadku.
reklama

Holowanie uszkodzonego auta a szkoda majątkowa

Zakłady ubezpieczeń na mocy przepisów zawartych w kodeksie cywilnym, zobowiązane są do naprawienia szkód, które pozostają w granicach związku przyczynowego z danym wypadkiem. Tym samym więc straty, których doznała osoba poszkodowana, jak i korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku, podlegać będą zrekompensowaniu. Tyczy się to także kosztów z tytułu holowania auta, które stanowią klasyczny przykład majątkowego uszczerbku pod postacią rzeczywistej straty, która skutkuje zmniejszeniem majątku należącego do poszkodowanego. Dlatego trzeba jednoznacznie stwierdzić, iż zwrot kosztów związanych z holowaniem, jest należny osobie poszkodowanej, kiedy uszkodzony pojazd nie nadaje się do kontynuowania jazdy. Nie można mieć co do tego najmniejszych wątpliwości, ponieważ będzie to przykład podręcznikowy tak zwanej powypadkowej straty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Zachodzi tutaj związek przyczynowy oraz ekonomiczny ze szkodą. Komunikacyjne odszkodowania, obejmować muszą zwrot kosztów poniesionych na holowanie, jeżeli było ono konieczne.

Nie trzeba wybierać najtańszej opcji holowania

Osoby będące poszkodowanymi w wypadkach, skarżą się nierzadko, iż ubezpieczyciel sprawcy zarzucił im wybranie zbyt drogiej firmy holującej. Zakłady ubezpieczeniowe nieraz odmawiają całkowitego zwrócenia wydatków poniesionych na poczet holowania argumentując ten fakt tym, iż koszty przetransportowania uszkodzonego samochodu były wyższe, aniżeli średnie.
Finansowy ręcznik w odpowiedzi na takie problemy poleca, żeby osoby poszkodowanej starały się wybierać umiarkowane pod względem ceny oferty holowania. Niektóre spośród wyroków sądowych wskazują jednak, iż ten rodzaj ostrożności nie będzie niezbędny. Na przykład Wyrok Okręgowego Sądy w Bydgoszczy z dnia 9 stycznia 2019 roku mówi, iż: osobie poszkodowanej przysługuje opcja wybrania oferty w zakresie usług, które związane są z usuwaniem efektów wypadków z takich, w których stawki nie przekraczają rażąco rynkowych cen.
Korzystnej dla kierowców odpowiedzi na wyżej opisywany problem, udzielił także Rejonowy Sąd z Jarocina w wyroku z dnia 3 grudnia 2015 roku. Wyrok ten zasugerował nawet, iż kierowcy mają prawo do skorzystania z pierwszej spośród dostępnych ofert holowania.

Najbliższy warsztat, nie musi stanowić jedynej opcji

Wątpliwości może także wzbudzać zachowanie ubezpieczycieli, którzy pokrywają bezwarunkowo tylko koszty związane z odholowaniem pojazdu do najbliższego spośród dostępnych warsztatów. Takie postępowanie, nie ma swojego uzasadnienia, jeśli jego efektem będzie powstanie dodatkowych kosztów po stronie kierowcy poszkodowanego (mających na przykład związek z mocowaniem na miejscu naprawy albo dojazdem ze swojego domu po naprawiano już auto).
Jeśli firma ubezpieczeniowa kierowcy będącego sprawcą, spróbuje obniżenia kosztów holowania, odmawiając przy tym pokrycia wszelkich mających swoje uzasadnienie wydatków poszkodowanego, które mają bezpośredni związek z wypadkiem, to jest opcja zwrócenia się do rzecznika finansowego. Będzie to możliwe wówczas, gdy wcześniejsze reklamacyjne możliwości zostały wyczerpane w wybranym ubezpieczeniowym towarzystwie.

Holowanie z assistance stanowi wyłącznie uzupełnienie

Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku drogowego wypadku, powinny zawsze zwracać uwagę na jeszcze jedną praktykę, która jest czasami stosowana przez firmy ubezpieczeniowe. Mowa tutaj o sfinansowaniu kosztów związanych z holowaniem za pomocą ubezpieczenia assistance osoby będącej sprawcą w wypadku. Tego rodzaju polisy, zapewniają niekiedy przetransportowanie obydwu uszkodzonych aut (będących własnością poszkodowanego i sprawcy).

Firmy ubezpieczeniowe dosyć chętnie oferują poszkodowanej osobie holowanie jej pojazdu w ramach polisy AS, gdyż wówczas mogą mieć pewność, iż usługę będzie świadczyć tanie przedsiębiorstwo zapewniające drogową pomoc drogowa-pomoc.waw.pl. Niemniej jednak, w praktyce może się okazać, iż holowanie pojazdu osoby poszkodowanej wyczerpie limity kwoty albo kilometrów przewidziane w ramach najtańszego assistance. W takim przypadku firma, która oferuje pomoc drogową pomoc-drogowa24.waw.pl, wystawi osobie poszkodowanej fakturę za usługi nadwyżkowe. Wymieniony rachunek, będzie musiał jednak być zapłacony z ubezpieczenia OC sprawcy. Warto mieć na uwadze w tym przypadku, iż brak refundowania wszelkich kosztów związanych z holowaniem pojazdu osoby poszkodowanej w wypadku, będzie idealnym uzasadnieniem dla skargi, którą skieruje się do Rzecznika Finansowego. Wówczas ubezpieczyciel, który zawinił, będzie się musiał liczyć z koniecznością zapłacenia kary, a nawet brakiem możliwości prowadzenia dalszej działalności.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama