Tradycyjne ogrzewanie, czyli grzejniki
Grzejniki to tradycyjne rozwiązanie dostarczania ciepła do pomieszczeń. Przepływa przez nie gorąca woda lub para. W ten sposób zwiększana jest temperatura grzejników, która jest następnie rozprowadzana w pomieszczeniu. Wtedy też ogrzane powietrze zaczyna krążyć po pokoju. Najpierw trafia ono pod sufit, aby dalej przemieścić się w kierunku podłogi. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Spora ilość ciepłego powietrza pozostaje na wysokości sufitu. Oznacza to, że przy podłodze jest chłodniej.
Ogrzewanie podłogowe - wydajny system zwiększania temperatury w pomieszczeniach
Ogrzewanie podłogowe to alternatywa dla tradycyjnych grzejników, która jest bardzo chętnie stosowana. Przede wszystkim instalacja w pomieszczeniach jest praktycznie niewidoczna. Nie montuje się w nich grzejników, a wszystkie elementy niezbędne do dostarczania ciepła ukryte są pod podłogą.
Jak wspomniano na blogu Obudowie link: https://obudowie.com/czy-warto-stosowac-ogrzewanie-podlogowe/ , ogrzewanie podłogowe bazuje na promieniowaniu cieplnym. Dzięki temu najwyższa temperatura znajduje się w okolicach stóp. Z kolei na wysokości głów temperatura jest nieznacznie niższa.
Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe?
W nowym budownictwie najczęściej spotykamy ogrzewanie podłogowe. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno inwestorzy w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych. Wśród zalet ogrzewania podłogowego wymienia się:
● rozkład temperatur - ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu, ponieważ podłoga staje się wtedy jednym, dużym grzejnikiem,
● mniejszą ilość kurzu w powietrzu - w przeciwieństwie do grzejników, ogrzewanie podłogowe nie powoduje rozprzestrzeniania po pomieszczeniu kurzu, który znajduje się na podłodze,
● możliwość połączenia z nowoczesnymi rozwiązaniami - np. z pompą ciepła,
● oszczędności energii - dla zachowania skuteczności ogrzewania podłogowego stosuje się w niej temperaturę wody niższą niż 29 stopni Celsjusza w pokojach, 33 stopnie Celsjusza w łazienkach, 35 stopni Celsjusza w strefach brzegowych, a to niższe wartości niż w przypadku zwykłych grzejników,
● utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności - dzięki podłogówce możliwe jest zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania grzejnikami,
● komfort termiczny mieszkańców - dzięki podłogówce wysoka temperatura zlokalizowana jest na poziomie stóp, zaś na wysokości głowy jest ona nieco niższa - to z kolei poprawia komfort mieszkańców.
Podsumowanie
Ogrzewanie podłogowe spotyka się z coraz większym zainteresowaniem inwestorów. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, ciepło, które jest w ten sposób dostarczane do pomieszczeń, nie skupia się w jednym punkcie. Dzięki temu zwiększa się komfort termiczny mieszkańców. Ogrzewanie podłogowe jest wydajniejsze, a zarazem oszczędniejsze - wykorzystuje niższą temperaturę wody niż zwykłe grzejniki.