reklama
reklama

Boisz się utraty prawa jazdy, bo masz na swoim koncie dużo punktów karnych? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich liczbę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Boisz się utraty prawa jazdy, bo masz na swoim koncie dużo punktów karnych? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich liczbę - Zdjęcie główne

Możliwość odbycia szkolenia "punktowego" zostanie zlikwidowana w październiku | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światSą zmorą każdego kierowcy. Nawet nie będąc piratem drogowym, można zdobyć punkty karne. Za co najwięcej? I co zrobić, aby ich liczna uległa zmianie? Wyjaśniamy.
reklama

Punkty karne. Jak je zmniejszyć?

Jest sposób, aby zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6. Jak to zrobić? Trzeba zapisać się na płatne szkolenie dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Koszt to 350 złotych. Odbywają się one w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Szkolenia mają formę pogadanki z policjantem i psychologiem połączonej z wyświetlaniem filmów, zdjęć i innych materiałów audiowizualnych. Mają one na celu przekonanie kierowców, że jazda niezgodnie z przepisami jest niebezpieczna i prowadzi do poważnych konsekwencji. Szkolenie trwa 6 godzin. Po fakcie kierowca dostaje zaświadczenie o jego ukończeniu, natomiast WORD przesyła informację o odbyciu przez kierowcę szkolenia do właściwych organów. Po ukończeniu szkolenia znika 6 najstarszych punktów. W szkoleniu mogą wziąć udział kierowcy mający prawo jazdy dłużej niż rok. Należy pamiętać, że wkrótce wspominane kursy przestaną być organizowane. Według zapowiedzi stanie się to w październiku tego roku.

reklama

Jedną z osób, które brały udział w takim spotkaniu w ośrodku w Poznaniu, był Arkadiusz Masłowski. Jak nam zdradza, na sali było około 20 osób. Nasz rozmówca skorzystał z tej możliwości, ponieważ uzbierał 20 punktów i bał się utraty prawa jazdy. 

- Pracuję jako przedstawiciel handlowy, punkty uzbierałem przez szybką jazdę - mówi w rozmowie z nami. - W moim zawodzie utrata tego dokumentu wiąże się praktycznie z utratą pracy. Dlatego zdecydowałem się na szkolenie. Myślałam jednak, że zostaną zlikwidowane najnowsze punkty. Dziewięć starych miały utracić swoją ważność w czerwcu tego roku, założyłem więc, że za miesiąc będę miał ich 15 mniej. A tak teraz mam ich mniej o 6, a za miesiąc "przepadną" kolejne trzy. Gdybym odczekał, nie musiałbym wydawać 350 złotych. Bałem się jednak, że znowu natrafię na kolejny radar, choć muszę przyznać, że w ostatnim czasie zdecydowanie zwolniłem. 

reklama

Zabranie prawa jazdy za punkty karne, wiąże się z koniecznością ponownego przejścia egzaminu teoretycznego i praktycznego. W przypadku młodego kierowcy, który ma prawo jazdy krócej niż rok, konieczne jest również ponowne odbycie kursu.

Zmiana taryfikatora. Za co otrzymamy najwięcej punktów

Wraz z nowym rokiem został zmieniony system likwidacji punktów karnych. Znikają one z konta kierowcy dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu, a nie jak do tej pory, po roku od jego otrzymania. Oznacza to, że jeśli nie opłaci się grzywny, punkty karne nie stracą ważności. Natomiast lista wykroczeń, za które można otrzymać maksymalną ilość punktów, czyli 15, jest długa. Jest to:

    • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio za nim.
    • Ominięcie pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, lecz ustępuje pierwszeństwa pieszym na pasach.
    • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
    • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
    • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża samochód skręcający w drogę poprzeczną.
    • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzi.
    • Niezatrzymanie się do kontroli oraz ucieczka.
    • Spowodowanie wypadku drogowego lub katastrofy w ruchu lądowym.Niezatrzymanie pojazdu w sytuacji, w której przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna, używająca specjalnego znaku lub taka, której ograniczona sprawność ruchowa jest widoczna, w celu umożliwienia jej przejścia.
    • Niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, w celu uniknięcia kontroli.
    • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio za nimi.
    • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
    • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.
CZYTAJ JESZCZE: Decyzja McDonald’s wywołała gorącą dyskusję. Poszło o...nowego burgera  

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama