Zamknij

Radni zdecydowali, co z referendum w sprawie odwołania wójta

18:10, 18.11.2016 | MR
REKLAMA
Skomentuj

Nie będzie - przynajmniej na razie - referendum o odwołanie wójta Marcina Zawadki. Zgodnie z przewidywaniami, nie zgodzili się na to opozycyjni wobec niego radni.

Sytuacja w Słupnie jest bardzo niecodzienna. Jak już pisaliśmy, referendum o odwołaniu wójta chcieli radni, którzy są mu przychylni, i on sam, a nie zgadzali się na nie opozycyjni radni z PSL.

[ZT]13577[/ZT]

Sprawę poruszano podczas listopadowej sesji. Radni opozycyjni poparli negatywną opinię komisji rewizyjnej w tej kwestii. Komisja rewizyjna wskazała w uzasadnieniu, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych -  został złożony przez trzech radnych, a nie - jak każe ustawa o samorządzie gminnym - przez co najmniej ¼ ustawowego składu rady (czyli minimum czterech radnych).

- Lista jest otwarta, można się dopisać do tego wniosku - zachęcał jeden z wnioskodawców, radny Dariusz Kępczyński.  - Do tej pory mieliśmy do czynienia z paraliżem decyzyjnym, który wynikał z osobistych uprzedzeń wobec wójta. Ten wniosek powinna złożyć opozycja.

Radny przekonywał, że trwający spór mogą rozstrzygnąć tylko mieszkańcy. - Ale jest druga wersja - można się racjonalnie dogadać, zapomnieć o bolesnych sprawach, ustalić pewne zasady dla dobra tej gminy - apelował radny Kępczyński.

- Z zewnątrz paradoksalnie ta gmina wygląda idealnie, nie ma grupy radnych, która wazelinuje wójtowi, jest zachowany system kontroli, jeden drugiemu patrzy na ręce - odpierał zarzuty o skonfliktowanie rady gminy, radny Piotr Rzewuski. - To jest normalna demokracja.

Przewodnicząca rady Elżbieta Kuchta zapewniała, że w gminie nie ma takiej sytuacji, by rada gminy notorycznie nie podejmowała uchwał. Na słowa  uznania z jej strony zasłużyła obecna skarbnik gminy.

Koniec końców podczas sesji głosowano nie tyle nad przeprowadzeniem referendum, co nad odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych.

Do decyzji radnych odniósł się w nagraniu wójt Marcin Zawadka, który ze względów rodzinnych nie mógł uczestniczyć w sesji.

- Oglądając tę sesję, odniosłem, że wspaniała współprac radnymi a mną trwa i to nie od tygodnia, ale od dwóch lat, a kwintesencją tej wspanialej współpracy jest odrzucenie uchwały o referendum - komentował wójt. - Być może żyjemy w różnych rzeczywistościach, ale ja do tej pory odnosiłem inne wrażenie.

Podczas  sesji udało się uchwalić proponowane przez wójta maksymalne obniżenie stawek podatku od środków transportu dla przedsiębiorców.  Gmina liczy, że stanie się w ten sposób rajem podatkowym. Wprawdzie radni opozycyjni nie poparli tego pomysłu, ale dzięki ich wstrzymaniu się od głosu uchwała przeszła głosami rajców popierających Marcina Zawadkę.

- Jest to dość nowatorskie rozwiązanie w skali kraju, które poprzez radykalne obniżenie stawek podatków od środków transportu (głównie tirów) ma przyciągnąć znacznie większą liczbę przedsiębiorców z branży transportowej, logistycznej, leasingowej, co w konsekwencji ma zwiększyć wpływy z podatków do budżetu gminy - wyjaśnia urząd Gminy Słupno. - Takie rozwiązanie wprowadził np. Sierpc, gdzie w ciągu pierwszego roku obowiązywania nowych podatków zarejestrowano przynajmniej kilkaset nowych ciężarówek. 

 

(MR)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

JAJA

11 8

Obniżenie podatku od transportu i dołożenie 6 milionów na przyszły rok na wydatki Urzędu Gminy. Ciekawe na co Zawadce takie pieniądze ? 18:48, 18.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rana krwawi Rana krwawi

23 9

Zawadka zrobił coś niesowitego. Wysadził PSL ze Słupna, z kury znoszącej złote jajka, czyli najbogatszej gminy w regionie płockim. Za to mu wielka chwała. Po 20 latach panowania PSL ktoś im nagle zabrał zabawki i koryto i zaczął się wielki kwik. Dwa lata minęły a rana krwawi i potężne działa PSL wytoczone przeciwko wójtowi. Ale wójt ma najważniejszy kapitał, czyli mieszkańców za sobą. Radnym skończyły się wycieczki zagraniczne na koszt podatników, każdy mieszkaniec który przychodzi do urzędu jest traktowany jak klient, a nie jak intruz. dlaczego nie chcę referendum? jeśli wójt wygra to leci rada Gminy. po prostu się boją o własne stołki. 19:11, 18.11.2016

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JaJa

6 7

jakie stołki ? A jakie oni mają z tego kokosy ? Człowieku o czym Ty mówisz ? Kapitał ? Mieszkańcy? Za cukierki i wino ich kupił i tyle. Gmina nigdy pożyczek nie brała bo sobie radę dawała a teraz zadłużenie ? Później *%#)!& z gminy bo gdzieś sobie pracę znajdzie a dług pozostanie. 22:24, 18.11.2016


do jado ja

0 4

Jesteś taki naiwny, *%#)!& czy też uczestniczysz w tym bagnie? 00:20, 20.11.2016


TomTom

12 22

Zawadka w przyszłym roku w budżecie zamieścił zadłużenie Słupna na 15 milionów! Facet bez honoru. Jeszcze tydzień temu pracy w ZUS szukał. Stanowczo powinny być obowiązkowe badania psychiatryczne dla kandydatów na wójta. Zawadka jest niepoważny.
Portal Płock, ile teraz kosztuje sponsorowany artykuł jak ten? 21:12, 18.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

19 7

Jestem za każdym kto wyrzuci z Mazowsza ta zieloną pslowską sitwę. W Polsce już się poznali na tym dziadostwie. Jeszcze tylko mazowiecie gminy. Zielonym miernotom kurczy się ilość stołków wiec wszystkie ręce na pokład. Nawet tutaj w internecie mlodzieżówki pracują intensywnie w komentarzach nad swoją zieloną przyszłością. Nie macie co się łudzić. Ciepłych posadek dla was już nie wystarczy. Ostatni dni marszalka, wiec delegatury i insytucje marszalkowskie ktoś inny obsadzi. Liczę, że podpłockie gminy również zmądrzeją i poprą kogo innego. Nieważne czy to będzie pis, po czy najlepiej ktoś bezpartyjny. Ważne żeby ludzie w końcu zauważyli tą bezczelność, gigantyczny nepotyzm na niespotykaną skalę i miernoty w garniturach na stanowiskach. Pierwsze światełko widać w Słupnie. Idą lepsze czasy. Liczę, że prawdziwi, bezpartyjni społecznicy uaktywnią się i zaczną działać dla naszego wspólnego dobra. 12:33, 19.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UlkaUlka

2 3

Ja żądam referendum. Tylko Elka Kuchta na wójta i nikt inny. 01:21, 21.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone