Zamknij

W regionie płockim tysiące osób na zasiłku opiekuńczym

19:03, 18.05.2020 | M.S
Skomentuj Fot. Pixabay
REKLAMA

W związku z pandemią do 14 czerwca wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia, wysokość tego świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia. 

Rodzice najmłodszych dzieci wciąż mogą zostać w domu i otrzymać zasiłek. ZUS opublikował dane, pokazujące statystyki wpływów wniosków od 2 do 17 maja. Wynika z nich, że do płockiego oddziału ZUS wpłynęło 4.225 wniosków o świadczenie. W Radomiu było ich ok. 2.700, a w Siedlcach - ponad 3.100. W skali Mazowsza było to niemal 33 tys. wniosków.

Do 14 czerwca wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia i jest związana z pandemią koronawirusa. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. 

- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie tak także wtedy, gdy pomimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu  epidemii. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. 

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają oświadczenie w ZUS. Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

- Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego - dodaje rzecznik ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

to kto w końcuto kto w końcu

13 3

zapłaci te miliony za wydrukowane już karty do głosowania?? z czyjej kieszeni to pójdzie??

wstaliśmy już kolan?? papierowe państwo?? wystarczy nie kraść?? czy wystarczy mieć maseczkę od znajomego królika?? 20:28, 18.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wiadomowiadomo

4 5

twoja Kidawa !!! 🤣🤣 23:44, 18.05.2020


PooooooPoooooo

2 4

Nie zersaj się kodziarzu *%#)!& a n y 08:37, 19.05.2020


pamiętacie jakpamiętacie jak

12 3

prezes KGHM odgrażał się Gazecie Wyborczej za artykuł o atestach maseczek z Antonowa, tych samych, które pinokio witał na lotnisku machając łapkami (mało nie wzbił się w powietrze wyleciał jak ptak na spotkanie)?? eh, czego nie robi cię dla TVPis??

Czy prezes KGHM nadal chce skarżyć dziennikarzy GW za "nieprawdziwe" informacje o maseczkach nie spełniających żadnych norm? Przecież się odgrażał, że tak zrobi. Już dziś nie powinien być prezesem tej szacownej firmy.?? 20:37, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

podobnież jakpodobnież jak

5 2

chińczyk sprzedawał maski do KGHM to mówił: "Będzie pan zadowolony, będzie pan zadowolony" i tak ładnie się kłaniał?? 20:41, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pamiętamy, jakpamiętamy, jak

11 5

w TVP mówili, jakiego operatywnego prezydenta mamy?? Jak to te MASECZKI z Chin są bezużyteczne, przecież załatwiał je w rozmowie telefonicznej z prezydentem Chin nasz prezydent Duda . No cóż to jest właśnie taki prezydent , raper , prezydent który wczasuje się w Bieszczadach nie przestrzegając wprowadzonych i podpisanych obostrzeń nawet przy składaniu kwiatów pod pomnikiem . Całe szczęście że to jego ostatnie dni bo cały świat się śmieje . Dość wstydu.?? 20:44, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kolejny zakupkolejny zakup

6 3

masek [ spełniające normy] powinien "witać" Dyzio w asyście kompani honorowej i orkiestry WOT! może nawet wygłosi "orendzie" ... czekamy??? 20:46, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wolne Miasto PłockWolne Miasto Płock

5 6

KON
STY
TUC
JA 21:37, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA