Zamknij

Projekt starostwa wart 3 mln zł i sęp, który wyginął 100 lat temu

13:07, 13.07.2018 | J.C
REKLAMA
Skomentuj
fot. Emil Grochowski

Za ponad 3 mln zł powiat płocki realizuje projekt "Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego". Jakie są jego założenia?

Partnerami starostwa są nadleśnictwa - płockie i łąckie. Całkowita wartość przedsięwzięcia to blisko 3,2 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 80 proc. - około 2,5 mln zł. Z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel 582 tys. zł, 67 tys. zł dorzucą partnerzy.

Celem przedsięwzięcia jest ochrona zagrożonych gatunków fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych. Chodzi też o to, by ograniczyć negatywne oddziaływanie ruchu turystycznego na środowisko. Projekt zakłada również modernizację i budowę infrastruktury niezbędnej do ochrony i przywrócenia właściwego stanu siedlisk przyrodniczych i gatunków fauny.

Co już udało się zrobić? Zorganizować nowe trasy turystyczne (w sumie 140 km), stworzyć potencjalne stanowiska lęgowe dla chronionych rzadkich gatunków. Powstały ponadto - portal edukacji ekologicznej oraz aplikacja na tablety i smartfony. Do tego opracowano liczne materiały edukacyjne dla mieszkańców.

Ciekawymi przedsięwzięciami są bez wątpienia: założenie lasu dendrologicznego na terenie Nadleśnictwa Łąck, miniogrodów botanicznych przy placówkach oświatowych. Modernizację przeszło też schronisko dla dzikich zwierząt w Miszewie Murowanym. Niedawno jego pacjentem został sęp płowy.

- Na obszarze Leśnictwa Mościska natrafiono na wycieńczonego sępa płowego, który na terytorium Polski występował przeszło 100 lat temu. Padlinożercę szybko przetransportowano do schroniska i natychmiast objęto odpowiednią opieką - informuje powiat.

Dodajmy, że w ramach projektu "Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego" będą prowadzone jeszcze dodatkowe działania. Nad Jeziorem Łąckim Dużym powstanie miejsce wypoczynku i rekreacji. Zmodernizowane zostaną szlaki turystyczno-rekreacyjne Nadleśnictwa Płock. Planowane jest również wykarczowanie gatunków inwazyjnych na obszarze Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Szykują się również imprezy edukacyjno-promocyjne, o których będziemy informować.

(J.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

AlojzyAlojzy

7 5

Pomimo wszystko uważam, że PSL to największa pijawka w historii Polski. 15:29, 13.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

szeptuchaszeptucha

0 0

Toć ta niemota Bieniek nie ma nic do powiedzenia, łysy tam rządzi ze swoim haremem niepodzielnie, jak też w miastowej bezRadzie 19:56, 31.08.2018


ZimorodekZimorodek

4 0

Zimorodka widzialam w okolicy Gostynina, bardzo ładny :) 22:13, 13.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone