Zamknij

Kilka tysięcy książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie!

11:45, 26.06.2018 | el
REKLAMA
Skomentuj

Inicjatywa wyszła od Zarządu Powiatu w Płocku, któremu przewodniczy Starosta Mariusz Bieniek. Władze Powiatu w ten sposób – wspierając dzieci i młodzież z polskich szkół poza granicami naszego kraju - postanowiły uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zbieranie książek miało formę konkursu dla bibliotek leżących na terenie Powiatu Płockiego. Placówki miały zbierać książki (przynoszone np. przez mieszkańców), a później przekazać je do Starostwa Powiatowego w Płocku. Miały na to czas do 31 maja 2018 roku.

Tematyka książek była oczywiście dowolna, mogły być one zarówno nowe, jak i używane – te, które mamy w domu, już je przeczytaliśmy, a nadal są w dobrym stanie.

Liczba książek, a przede wszystkim zaangażowanych w przedsięwzięcie osób, przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zgłaszały się przede wszystkim placówki z Powiatu Płockiego, ale swoją cegiełkę – poza konkursem - zapragnął dołożyć także Zespół Szkół nr 1 z Płocka. Ze swoimi zbiorami przychodzili do Starostwa także mieszkańcy Powiatu Płockiego i miasta Płocka. W efekcie w tak krótkim czasie udało się zebrać ok. 6 tys. książek.

Najwięcej zebrała Biblioteka w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie – dokładnie 2595 książek – i to właśnie ona jest zwycięzcą konkursu. Warto wymienić także dwie placówki, które zajęły II i III miejsce, bo one również wykazały się ogromnym zapałem. Są to: Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie – 1376 książek, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Białej – 556 książek. GRATULUJEMY!

Zwycięska Biblioteka otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 2500,00 zł brutto. Pozostali uczestnicy dostaną dyplomy uczestnictwa w konkursie. Nagroda i dyplomy zostaną wręczone podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Płockiego, które odbędą się na początku września.

Jak już wspomnieliśmy, książek było mnóstwo. Dlatego zostaną one przewiezione na Wileńszczyznę w kilku turach. Do końca wakacji wszystkie powinny już trafić do swoich nowych właścicieli.

– Chcieliśmy, aby nasi rodacy wiedzieli, że pamiętamy o nich, a rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest świętem, które powinno zjednoczyć nas wszystkich. Nie jest w tym momencie ważne, w jakim kraju mieszkamy, jakie mamy poglądy, w co wierzymy, kogo kochamy. Najważniejsze, byśmy w tak pięknej chwili poczuli się jednym, silnym narodem. - podsumował akcję Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

(el)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

inicjatywa dobrainicjatywa dobra

0 0

tylko jakoś taka .......wyborcza. 00:02, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone