Zamknij

czwartek, 16.05, godz. 13:00 18:00

Od 16.05.2019 do 16.05.2019

kino Helios

Bilety: 10 zł

W kinie Helios 16 maja o godz. 13:00 i 18:00 zostanie wyświetlony film "Kamerdyner". Seans w ramach cyklu Kultura Dostępna. 

OPIS FILMU: 

Gatunek: dramat, historyczny. Czas trwania: 145 min. Od lat: 15.
Produkcja: Polska [2018].
Reżyseria: Filip Bajon.
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat.
Obsada: Janusz Gajos , Sebastian Fabijański, Marianna Zydek.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Bilet w cenie 10 zł. 

REZERWUJ / KUP BILET