Zamknij
REKLAMA

środa, 21.02, godz. 10:00

Muzeum Mazowieckie

Bilety: 5 zł

W Muzeum Mazowieckim w Płocku czynna będzie do 25 lutego wystawa "Śladami Władysława Podkowińskiego". 

Godziny otwarcia muzeum:
- poniedziałek - nieczynne,
- wtorek - 10:00-16:00,
- środa - 10:00-16:00,
- czwartek - 10:00-16:00,
- piątek - 10:00-16:00,
- sobota - 10:00-16:00,
- niedziela - 10:00-16:00.

Bilety w cenie 5 zł. W czwartki wstęp wolny. 

Opis wystawy:

W każdej kulturze istnieje pamięć miejsc. Mazowsze ma ich wiele, a jednym z nich dobrze i głęboko zapisanych jest Pałac w Chrzęsnem, który dzięki swojemu powrotowi do świetności dziś stał się, jak na obrazie Podkowińskiego, polem zaczynu. Poruszona przez małego chłopca fala wody zatacza coraz większe kręgi. Dzięki otwartości gospodarza Powiatu Wołomińskiego mamy możliwość  spotykania wspomnień, myśli, idei, ludzi związanych z tą częścią naszego świata.

We wrześniu 2017 odbył się w Pałacu plener malarski, idący tropem znaków pozostawionych tam niegdyś przez Władysława Podkowińskiego, którego pamięć istnieje w tradycji kultury europejskiej. Świat widziany oczami młodego malarza staje się udziałem współczesnych, toteż nie lada zadaniem stało się zaproszenie do udziału w plenerze malarzy żyjących w różnych miejscach naszej współczesności, wywodzących się jednak z tego, co stanowi miejsce nas wszystkich.

W tajemnicy miejsca okazuje się być nie tylko postać  malarza, ale idzie za nią  sztuka, myśl społeczna, filozofia tamtego czasu. Jest Podkowiński, wędrujący niegdyś ze sztalugami po mokrej okolicy, jest Norwid, myśliciel i poeta, jest Wyspiański, Malczewski, Krasiński, Kotarbińscy - wszyscy tworzący tamten czas, ważny dla nich, ówczesnych, i co istotne pozostały dla nas, współczesnych.

Wydarzenie przygotowane i realizowane dzięki pracy i finansom Starostwa Powiatowego w  Wołominie, okazało się być początkiem wspólnej drogi - wystawa złożona z obrazów powstałych na plenerze wędruje po muzeach Mazowsza.

Grażyna Krzyżak Krzyżanowska, kurator wystawy

Artyści biorący udział w wystawie: Jan Bresiński, Jan Brodziak, Jolanta Caban, Bartłomiej Jarmoliński, Czesław Połoński, Krzysztof Ryfa, Olga Sienko, Natalia Wegner, Mateusz Wyczółkowski.

fot. materiały promocyjne Muzeum Mazowieckiego w Płocku 

© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone