REKLAMA

piątek, 17.11, godz. 10:00

Płocka Galeria Sztuki

Bilety: 3 zł / 6 zł

Wystawa "Plakat BHP" czynna będzie do 19 listopada w Płockiej Galerii Sztuki, ul. Sienkiewicza 36.

Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Ceny biletów:
- ulgowy 3 zł,
- normalny 6 zł,
- grupowy 2 zł (powyżej 15 osób),
- kombatanci - wstęp bezpłatny,
- niedziela - wstęp bezpłatny.

O wystawie:

Na wystawę składa się blisko 120 prac najwybitniejszych polskich plakacistów, podejmujących popularną w drugiej połowie XX wieku formę propagowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Autorem plakatu promującego wydarzenie jest reżyser, scenarzysta, autor zdjęć do filmów – Lech Majewski.

Wysoka klasa artystów z kręgu Polskiej Szkoły Plakatu, kojarzonych głównie z kulturą – filmem, teatrem czy muzyką, to również afisze poruszające tematy społeczne, polityczne czy sportowe. Przedstawicieli tej szkoły cechowała aluzyjność, umiejętność wykorzystania każdego tematu, by mówić o Polsce i Polakach. Na wystawie można zobaczyć projekty plakatów najlepszych polskich grafików, m.in. „Śmierci nie prześcigniesz” Romana Cieślewicza, „Głowa nie skała” Waldemara Świerzego , „Nie przepijaj czasu” Rosława Szaybo, „Praca na wysokości, to nie cyrk!” Tadeusza Gronowskiego, „Kierowca wypił, kierowca nie jedzie” Macieja Urbańca, „Palec nie sworzeń” Jerzego Przygockiego czy „I na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP” Jerzego Flisaka. Pojawiały się one w fabrykach, kopalniach, warsztatach samochodowych i innych zakładach pracy. W przeciwieństwie do większości plakatów z tamtych lat, cechujących się prostą stylistyką i krzykliwymi hasłami, prace uznanych polskich twórców były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach i odwoływały się do inteligencji widza. - Plakat jest fenomenalnym środkiem przekazu, chociaż dzisiaj nieco już zmarginalizowanym. To bardzo ciekawy sposób przypomnienia o ciągle aktualnych zagadnieniach bezpieczeństwa i higieny pracy, a z drugiej strony ukłon w stronę publiczności zainteresowanej sztuką – uważa kurator wystawy Piotr Dąbrowski.

Imprezy towarzyszące wystawie: 

- 12 października, godz. 16.30 - wykład Elżbiety Ciesielskiej-Zając „Plakat – artystyczny puls rzeczywistości”. Wstęp wolny.

Plakaty, afisze, postery... To od lat mocna strona polskiej kultury i sztuki. Można się o tym przekonać w Płockiej Galerii Sztuki, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa polskiego plakatu, a także podczas spotkania z historykiem sztuki Elżbietą Ciesielską-Zając, która zaprezentuje zarówno polskich mistrzów plakatu, jak i najciekawsze projekty od czasów XX-lecia Międzywojennego, po lata świetności Polskiej Szkoły Plakatu. Będzie można również poznać współczesne dokonania plakacistów, wykorzystujących w swej twórczości nowoczesną technologię.

- 17 października, godz. 10.00 - „Na afisz!” - warsztaty plastyczne.

Inspiracją dla uczestników zajęć artystycznych będzie prezentowana w Galerii wystawa „Plakat BHP”. Dzieci i młodzież zapoznają się ze sztuką projektowania afiszy, a zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce tworząc w technice kolażu plakat dotyczący bezpieczeństwa w czasie zabawy. Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

- oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach (w cenie biletu wstępu):

  • 11 października, godz. 16.30,
  • 26 października, godz. 16.30,
  • 8 listopada, godz. 16.30,
  • 16 listopada, godz. 16.30.

fot. materiały Płockiej Galerii Sztuki, Jerzy Przygodzki 


czwartek14 grudnia

piątek15 grudnia

sobota16 grudnia

niedziela17 grudnia

poniedziałek18 grudnia

wtorek19 grudnia

środa20 grudnia

czwartek21 grudnia

piątek22 grudnia

sobota23 grudnia

niedziela24 grudnia

poniedziałek25 grudnia

wtorek26 grudnia

środa27 grudnia

czwartek28 grudnia

niedziela31 grudnia

sobota6 stycznia

niedziela7 stycznia

środa10 stycznia

czwartek11 stycznia

piątek12 stycznia

sobota13 stycznia

niedziela14 stycznia

wtorek16 stycznia

środa17 stycznia

czwartek18 stycznia

piątek19 stycznia

sobota20 stycznia

niedziela21 stycznia

wtorek23 stycznia

środa24 stycznia

czwartek25 stycznia

piątek26 stycznia

sobota27 stycznia

niedziela28 stycznia

wtorek30 stycznia

środa31 stycznia

sobota3 lutego

środa7 lutego

piątek9 lutego
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017