Zamknij
REKLAMA

środa, 15.11, godz. 10:00

Płocka Galeria Sztuki

Bilety: 3 zł / 6 zł

Wystawa "Plakat BHP" czynna będzie do 19 listopada w Płockiej Galerii Sztuki, ul. Sienkiewicza 36.

Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Ceny biletów:
- ulgowy 3 zł,
- normalny 6 zł,
- grupowy 2 zł (powyżej 15 osób),
- kombatanci - wstęp bezpłatny,
- niedziela - wstęp bezpłatny.

O wystawie:

Organizatorami wystawy, którą można oglądać do 19 listopada, są: PKN ORLEN, Galeria Plakatu Piotra Dąbrowskiego i Płocka Galeria Sztuki.

Na wystawę składa się blisko 120 prac najwybitniejszych polskich plakacistów, podejmujących popularną w drugiej połowie XX wieku formę propagowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Autorem plakatu promującego wydarzenie jest reżyser, scenarzysta, autor zdjęć do filmów – Lech Majewski.

Wysoka klasa artystów z kręgu Polskiej Szkoły Plakatu, kojarzonych głównie z kulturą – filmem, teatrem czy muzyką, to również afisze poruszające tematy społeczne, polityczne czy sportowe. Przedstawicieli tej szkoły cechowała aluzyjność, umiejętność wykorzystania każdego tematu, by mówić o Polsce i Polakach. Na wystawie można zobaczyć projekty plakatów najlepszych polskich grafików, m.in. „Śmierci nie prześcigniesz” Romana Cieślewicza, „Głowa nie skała” Waldemara Świerzego , „Nie przepijaj czasu” Rosława Szaybo, „Praca na wysokości, to nie cyrk!” Tadeusza Gronowskiego, „Kierowca wypił, kierowca nie jedzie” Macieja Urbańca, „Palec nie sworzeń” Jerzego Przygockiego czy „I na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP” Jerzego Flisaka. Pojawiały się one w fabrykach, kopalniach, warsztatach samochodowych i innych zakładach pracy. W przeciwieństwie do większości plakatów z tamtych lat, cechujących się prostą stylistyką i krzykliwymi hasłami, prace uznanych polskich twórców były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach i odwoływały się do inteligencji widza. - Plakat jest fenomenalnym środkiem przekazu, chociaż dzisiaj nieco już zmarginalizowanym. To bardzo ciekawy sposób przypomnienia o ciągle aktualnych zagadnieniach bezpieczeństwa i higieny pracy, a z drugiej strony ukłon w stronę publiczności zainteresowanej sztuką – uważa kurator wystawy Piotr Dąbrowski.

Imprezy towarzyszące wystawie: 

- 12 października, godz. 16.30 - wykład Elżbiety Ciesielskiej-Zając „Plakat – artystyczny puls rzeczywistości”. Wstęp wolny.

Plakaty, afisze, postery... To od lat mocna strona polskiej kultury i sztuki. Można się o tym przekonać w Płockiej Galerii Sztuki, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa polskiego plakatu, a także podczas spotkania z historykiem sztuki Elżbietą Ciesielską-Zając, która zaprezentuje zarówno polskich mistrzów plakatu, jak i najciekawsze projekty od czasów XX-lecia Międzywojennego, po lata świetności Polskiej Szkoły Plakatu. Będzie można również poznać współczesne dokonania plakacistów, wykorzystujących w swej twórczości nowoczesną technologię.

- 17 października, godz. 10.00 - „Na afisz!” - warsztaty plastyczne.

Inspiracją dla uczestników zajęć artystycznych będzie prezentowana w Galerii wystawa „Plakat BHP”. Dzieci i młodzież zapoznają się ze sztuką projektowania afiszy, a zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce tworząc w technice kolażu plakat dotyczący bezpieczeństwa w czasie zabawy. Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

- oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach (w cenie biletu wstępu):

  • 11 października, godz. 16.30,
  • 26 października, godz. 16.30,
  • 8 listopada, godz. 16.30,
  • 16 listopada, godz. 16.30.

fot. materiały Płockiej Galerii Sztuki, Jerzy Flisak


sobota24 marca

niedziela25 marca

poniedziałek26 marca

wtorek27 marca

środa28 marca

czwartek29 marca

piątek30 marca

sobota31 marca

poniedziałek2 kwietnia

piątek6 kwietnia

sobota7 kwietnia

niedziela8 kwietnia

wtorek10 kwietnia

środa11 kwietnia

czwartek12 kwietnia

piątek13 kwietnia

sobota14 kwietnia

niedziela15 kwietnia

wtorek17 kwietnia

środa18 kwietnia

czwartek19 kwietnia

piątek20 kwietnia

sobota21 kwietnia

niedziela22 kwietnia

wtorek24 kwietnia

środa25 kwietnia

czwartek26 kwietnia

piątek27 kwietnia

sobota28 kwietnia

niedziela29 kwietnia

sobota5 maja

niedziela6 maja

sobota12 maja

niedziela13 maja
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018