REKLAMA

Kozacy i mariachi na jednym festiwalu. Nie przegapcie

14:12, 02.08.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Materiały promocyjne POKiS-u

Jeden festiwal, trzy sceny i zespoły z sześciu krajów: z Nowej Zelandii, Serbii, Rosji, Węgier, Polski i Meksyku. Vistula Folk Festival to widowisko, mieszanka orientalnej muzyki, barwnych strojów i tańców z różnych zakątków świata. Imprezie będzie towarzyszył IV Jarmark św. Bartłomieja na Starym Rynku.

Wakacje to czas, kiedy jedni goście wyjeżdżają, a już witamy następnych. W najbliższy weekend Polish Hip-Hop TV Festival, a już od 22 sierpnia Vistula Folk Festival.

Wśród tegorocznych artystów Towarzystwo Tańca Folkowego Tierra Mestiza, które zaprezentuje tańce i muzykę z terenów całego Meksyku. Meksykańscy muzycy (zwani mariachi) noszą bardzo charakterystyczne stroje, a kogo na to stać, szyte są wówczas na miarę z ustaleniem wszelkich detali, począwszy od butów po guziki i wspomniany kapelusz. Grupa, która zjawi się w Płocku, powstała w 2000 roku i czerpie z meksykańskiej tradycji. - Od samego początku jej działania skoncentrowane są na gruntownym, antropologicznym badaniu i interpretacji sztuki meksykańskiej. Ta, oparta na religii, mitologii oraz doświadczeniach codziennego, ciężkiego życia, wyraża się w tańcu, muzyce i charakterystycznych elementach ubioru – opisują w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. 

Do Płocka przyjedzie Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich, który powstał w 1954 roku w Azowie, który specjalizuje się w tradycyjnym tańcu i pieśniach terenów rzeki Don. - Kulturę Kozaków Dońskich charakteryzują niezwykle dystynktywne elementy, takie jak unikatowe zwyczaje oparte na romantycznym stylu życia i uprawie roli, ubiór z charakterystycznym nakryciem głowy czy taniec – zachęcają w POKiS-e do tego, aby nie przegapić festiwalu. - Wszystkiemu towarzyszą liczne nawiązania do tradycji militarnych. Kulturowe bogactwo Kozaków wynika z życia na ziemiach pogranicznych Rzeczypospolitej i Rosji.

Koncerty Vistula Folk Festival będą odbywały się na trzech scenach: na Starym Rynku, w Parku Północnym oraz w amfiteatrze od 22 do 27 sierpnia. Wstęp na występy jest bezpłatny, oprócz uroczystego koncertu galowego. Przypominamy, że bilety na ten koncert (26 sierpnia, amfiteatr) w cenie 10 zł można jeszcze kupić w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9a, w godz. 7:30 – 15:30 od pon. do pt.), na stronie internetowej www.pokis.infoserw.pl (możliwość wygasa na pięć dni przed imprezą), a także podczas koncertu inauguracyjnego (23 sierpnia, Park Północny).

Fot. Materiały promocyjne POKiS-u

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

zdzd

14 7

Wszystkiemu towarzyszą liczne nawiązania do tradycji militarnych. ..Pokazali to w Płocku...........

...........2 czerwca 1861r, mieszkańcy, bawiący się w parku miejskim Słupeckiego, zostali zatrzymani przez kozaków.. Nie wypuszczano i nie wpuszczano. Po pół godzinie, wychodzących, zaczęto bić kolbami od karabinów, grożąc użyciem szabli. Powodem tak okrutnego obejścia się z mieszkańcami, była radość oka-zywana przez Polaków, ze śmierci księcia Michała Gorczakowa. Namiestnika Królestwa Polskiego. Zewsząd było słychać okrzyki przeciw Rosjanom, muzykę i śpiewy patriotyczne. Młodzież i dzieci, śmiejąc się, rzucali czapki w górę. Park miejski, był miejscem rozrywek kulturalnych, wyższej klasy społecznej. Bunt lu-dzi, przeciw zaborcy, rozwścieklił naczelnika, pułkownika Poźniaka, oprawcę gen. Z.Padlewskiego. Oburzeni mieszkańcy, napisali skargę do dyrektora Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, na brutalne postępowanie wojska. Rosjanie pomniejszali wydarzenie, rozprawiali się przecież z Polakami. Buntownicze za-chowanie, odbyło się niedaleko siedziby władzy gubernialnej. Zdarzenie wyci-szyła interwencja cywilnego gubernatora. Wojsko aresztowało syna pani Ćwirko, Gustawa. Sąsiedzi, jednak zeznali, że stał on spokojnie przed swoim domem. 2 lata później, został rozstrzelany za udział w powstaniu. Czy to jego kości NN?, w latach 80 tych XX w., wyrzucili z mogiły Polska, ponownie zniewolona, okazała okrucieństwo swoim Synom. ...............

Teraz zabawa w sadyzm z masochizmem. Płocczaki uszczęśliwieni?

16:38, 02.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szkodaszkoda

6 8

że nie będzie zespołu z Izraela. 18:32, 02.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

3 0

Bolszewicy i mniejszości żydowskie 3 Miasta , kłamią stwarzając Neohistorię. Pogarda........

.............Na miasto nieustannie spadał grad kul z nieprzyjacielskich dział, wybuchały pożary, waliły się budynki. Słynni z okrucieństwa ?czerwoni Kozacy? przechodzili samych siebie. Bogaty Płock padł łupem żądnych mordu i grabieży sołdatów. W mieście działy się straszne sceny, łupiono domy i sklepy, mordowano cywilów. To właśnie podczas tego ataku doszło do pamiętnej w dziejach zbrodni na pacjentach i załodze szpitala.
?Kto stał na drodze brał w łeb szablą albo w brzuch bagnetem. Jeńców w mieście nie brano w ogóle [...] Brano za to gwałtem kobiety. [...] Gdy w ręce rosyjskie wpadł szpital wojskowy, ponad stu rannych padło ofiarą mordu, pielęgniarki zaś, które nie ukryły się gwałcono i kaleczono?.
Bitwa trwała nadal.
?Wielką determinacją wykazał się sierż. Władysław Nowicki, broniąc się wspólnie z otoczonymi kolegami w rejonie ?Stanisławówki? [dziś Al. Kobylińskiego ? przyp. P.K.] Zasłaniając się karabinem przed uderzeniem szabli, stracił lewą dłoń, obrąbana przez Kozaka. Wtedy zębami odbezpieczał granaty i rzucał je w zbliżających się bolszewików. Ranny i wyczerpany stracił przytomność. Obudziły go głosy Kozaków dobijających bagnetami rannych żołnierzy polskich. On sam uniknął podobnego losu, bo przechodzący obok zabójcy uznali go za martwego?.....Sieć Internetu............

15:39, 03.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PLPL

1 2

Czyli nie słuchajmy Bacha bo Niemcy zbudowali Auschwitz. 21:36, 03.08.2017


© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017