REKLAMA

Zwarli szyki. Będą zbierać podpisy w sprawie referendum

17:37, 03.02.2017 | M.W
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Michał Wiśniewski / Portal Płock

Przegłosowana w połowie grudnia reforma edukacji wzbudza ogromne kontrowersje. Na nadchodzące zmiany nie godzą się nauczyciele i politycy opozycji, którzy na planach minister Anny Zalewskiej nie zostawiają suchej nitki. Dziś w Domu Władysława Broniewskiego podpisali deklarację na rzecz przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w tej sprawie. 

Z inicjatywą utworzenia komitetu wyszedł Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wskazuje na wady reformy. W opinii ZNP, zmiana jest szkodliwa dla samych uczniów, grozi redukcją etatów, a koszty przerzuca na samorządy. Dostało się też podstawie programowej, która zdaniem ekspertów przywoływanych przez przeciwników nie przystaje do drugiej dekady XXI wieku.

- Będziemy bronić dobrej, polskiej edukacji. Nie zgadzamy się na deformę minister Zalewskiej. Jesteśmy przeciwnikami chaosu w edukacji. Chcemy to zatrzymać. Deforma nie jest przygotowana: nie ma jeszcze podręczników, podstawy programowe pisane na kolanie zostały skrytykowane, jako nieprzystające do XXI wieku - wyliczała Elżbieta Gapińska, posłanka Platformy Obywatelskiej. 

Samorządowców naturalnie najbardziej martwią kwestie finansowe, które niesie za sobą wygaszanie gimnazjów. Kiedy w 1999 roku rząd wprowadzał gimnazja, wiele gmin musiało wybudować całkiem nowe gmachy. Jak wyliczali przeciwnicy zmian, 9% z nich nadal spłaca kredyty, zaciągnięte na ich budowę. Część gimnazjów w powiecie była budowana ze środków unijnych, a to z kolei jest obwarowane koniecznością użytkowania tych placówek do celów oświatowych przez kilka, a nawet kilkanaście najbliższych lat.  

- Ta zła zmiana dotyka dzieci, rodziców, ale i samorządów. W największym stopniu odbije się to na dzieciach ze środowisk wiejskich. Zostaną one cofnięte do gorzej wyposażonych podstawówek. Uważamy, że Polacy powinni mieć prawo do wypowiedzenia się. Reforma nie była konsultowana ani z nauczycielami, ani z rodzicami. Kłamstwem jest też fakt, że środki na nią są zabezpieczone. Byłem na spotkaniu w gminie Drobin i proszę sobie wyobrazić, że subwencja jest mniejsza! - grzmiał Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Mniejszą subwencję oświatową dla naszego miasta potwierdził wiceprezydent Roman Siemiątkowski.

- W tym roku spodziewaliśmy się wyższej o kilka milionów. Nawet w porównaniu liczb rok do roku obecnie jest niższa. Zasadnym jest zapytanie Polaków, czy chcą takiej reformy - mówił.  


- Płock sobie poradzi, ale zastanówmy się, ile gmin nie jest w stanie udźwignąć tej zmiany. Nikt nie odpowiada na to pytanie, podobnie jak na to, ile etatów nauczycielskich tracimy. Wyliczenia pani minister nie są merytoryczne - wtórował Tomasz Kominek, radny PSL. 

Na zakończenie wszyscy obecni podpisali deklarację na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum. Swój podpis złożyli przedstawiciele: Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, samorządu Powiatu Płockiego, Urzędu Miasta Płocka oraz Komitetu Obrony Demokracji.

Przypomnijmy, że w naszym prawie istnieje instrument referendum ogólnokrajowego. Do przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli konieczne jest zebranie 500 tysięcy podpisów i zgoda sejmu. Referendum może być wiążące, jeśli w głosowaniu weźmie ponad połowa do niego uprawniona.

(M.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

MacioZKSMacioZKS

41 15

Kwintesencja opozycji - PO,PSL, SLD, Nowoczesna i dwóch Panów z KOD :-) Co za obciach :) No wstyd maksymalny. Przy jednym stole :) PO,PSL i SLD jeszcze rozumiem, oni zawsze razem. Ale z tym KOD i Nowoczesną to mistrzostwo świata :) niech reformują Was :) 18:52, 03.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KAKAKAKA

1 2

szukasz pomysłu jak ich uwalić ,czy tylko umiesz liczyć do trzech ? oj wstyd, wstyd.... 11:14, 08.02.2017


radarada

40 13

dla posłanki EG.Podobno milczenie jest złotem.Gadulstwo jest ołowiem/by nie powiedzieć mocniej/.Przypominam wszystkim którzy głosowali na posłankę EG/ministrę edukacji w gabinecie cieniasów/,że owa posłanka głosowała za harówką do 67 roku życia.Czy pamiętacie państwo te piękne zdjęcia z okupacji sali sejmowej?.Czy partia pani posłanki uregulowała już koszty pobytu w sejmie gdy trwała okupacja sali głównej?.Aby mówić o źle przygotowanej reformie oświatowej najpierw należy zobaczyć jak rządziła koalicja POPSL.Więcej umiaru w ferowaniu sądów.Więcej umiaru drodzy państwo.Pani omc ministro zalecam umiar. 19:14, 03.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czas0czas0

41 9

Cytat ....Będziemy bronić dobrej, polskiej edukacji. Nie zgadzamy się na deformę minister Zalewskiej. Jesteśmy przeciwnikami chaosu w edukacji. Chcemy to zatrzymać. Deforma nie jest przygotowana: nie ma jeszcze podręczników, podstawy programowe pisane na kolanie zostały skrytykowane, jako nieprzystające do XXI wieku - wyliczała Elżbieta Gapińska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

..........koniec cytatu....prawie..

xx p. fantom rzekła............dobrej, polskiej edukacji.................... niezwykle dobra .
w zeszłym roku pisano , że do Płocka przyszła Instrukcja , którą trzeba wykonać........... zakładanie 5 latkom prezerwatyw. PO kazało..........w końcu nie wiedzieli , co z tym zrobić...

Ich Tetracha wygłosił mowę do profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego aby nie uczyli Polaków Historii.......

Skutkiem tego na skradzionym Jarmarku Tumskim , będą wyłapywać tzw Narodowców , nacjonalistów, aby panisko było zadowolone z pretorianów.

Wymyślili Świat Utopi. 19:27, 03.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tylko resocjalizacjatylko resocjalizacja

32 7

was się nie da reformować, was trzeba resocjalizaować bezwzględnie w ośrodkach zamkniętych.
Ale mają *%#)!& 20:26, 03.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do 20.26do 20.26

29 3

oczywiście mówisz o tych ze zdjęcia?. 20:43, 03.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fotograffotograf

19 3

miny mają kiepściutkie.Na katering zrzucili się sami?.Ministra nie zostanie ministrą. 23:12, 03.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ktoś z PlockaKtoś z Plocka

7 30

Ci wszyscy z PIS ( a raczej tych dwóch trolli),którzy pod różnymi nickami wypisują swoje " mądrości " i bronią PISlamu informuję, że szkoda ich czasu.Każdy widzi jak działa PIS- PRL bis i tak jak tamta formacja wylądują na śmietniku historii.Dobrze, że się jednoczycie przeciw tej złej władzy.Brawo!!!!! 23:57, 03.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WokulskiWokulski

19 1

W Słupnie też w końcu zwarli szyki. Mieszkańcy będą zbierać podpisy w sprawie referendum o odwołanie paździerzowej rady gminy. Dlaczego o tym cicho na portalu ?! 04:12, 04.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KAKAKAKA

1 0

tak jeden *%#)!& a reszta szuka smrodu od kogo pochodzi. ty też zapachem jego przesiąkasz. 11:18, 08.02.2017


kwasokwaso

16 2

Jeśli nawet dojdzie do referendum, które w obecnej formie i tak nie ma sensu ( dobrze o tym wiecie choć wam taka konstytucja odpowiadała i też dobrze o tym wiecie dlaczego ale rozgłos, szum i PR musi być) to czy tzw. ?Łysy" również, tak jak mówią, będzie weryfikował kto z podległych pracowników był na tym referendum, jak ostatnio w sprawie jow-ów? Czy niebędzie? 07:04, 04.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

heheszekheheszek

23 3

PSL idealnie pasuje do obecnego przy stole KOD :-) idealnie! :) 07:43, 04.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KAKAKAKA

1 2

idealnie to sam śmierdzisz pisuarem 11:21, 08.02.2017


REKLAMA

goscgosc

11 0

Do tej bandy darmozjadów PO, PSL, KOd, Nowoczesna: trzeba było nie zakładać gimnazjów.Co wam przeszkadzało, gdy istniały szkoły 8- klasowe? 19:20, 04.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JointJoint

6 1

Żenada, jakie referendum jak nawet była ministrowa kluzikowa nie zna nawet pytania które ma być zadane. Dziennikarz RMF musiał jej podpowiadać, a ona zebrała już (!) kilka podpisów.
A może by tak głodówkę , znów pod przywództwem Broniarza, który głodował kilka lat temu PRZECIW WPROWADZENIU GIMNAZJÓW. 09:27, 05.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KubaKuba

4 1

Nie jesteśmy przeciwnikami chaosu ,i kto to mówi?
Wy chaos macie we krwi od urodzenia. 13:27, 08.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

klikikliki

5 0

ci na zdjęciu już dawno zwarli KLIKI a nie szyki 06:59, 09.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018