REKLAMA

Płockie liceum zyskało dziś nową nazwę [FOTO]

17:08, 26.01.2017 | PP
REKLAMA
Skomentuj
Uroczystość nadania szkole imienia Władysława Drapiewskiego, fot. Emil Grochowski / Portal Płock

Płocki Plastyk po blisko ćwierćwieczu istnienia zyskał swojego patrona. Szkole, w której kształcą się uzdolnieni plastycznie młodzi płocczanie, nadano imię Władysława Drapiewskiego, autora polichromii w płockiej katedrze i Małchowiance. 

Choć płocki Plastyk, jak w skrócie nazywa się I prywatne Liceum Plastyczne w Płocku, istnieje już od 24 lat, dopiero dziś zyskał swojego patrona. Podczas czwartkowej uroczystości szkole nadano imię Władysława Drapiewskiego, znanego malarza, autora barwnych polichromii na ścianach płockiej katedry, a także odkrytych podczas niedawnego remontu Małachowianki malowideł w auli byłej kolegiaty św. Michała. Data nie była przypadkowa - w tym roku mija 140 lat od urodzin artysty. 

[ZT]2808[/ZT]

Po mszy św. w katedrze, podczas uroczystości nadania nazwy w szkole przy Sienkiewicza, w której uczestniczyła również rodzina Władysława Drapiewskiego, otwarto także wystawę poświęconą malarzowi z dokumentami z archiwum rodzinnego, reprodukcjami katedralnych polichromii czy linorytami inspirowanymi sztuką Drapiewskiego autorstwa uczniów Plastyka.

Życie artysty przypomnieli uczniowie szkoły w programie artystycznym, założyciele Plastyka przybliżyli dzieje swej szkoły, a  proboszcz katedry, ks. kan. Stefan Cegłowski, opowiedział historię polichromii w najstarszej płockiej świątyni, przypominając, że cenne malowidła czekają na renowację. 

[ZT]13539[/ZT]

Liceum plastyczne zostało założone przez Małgorzatę i Marka Mroczkowskich w 1993 roku. Uczy się  w niej utalentowana artystycznie młodzież z Płocka i okolic, a poza przedmiotami ogólnokształcącymi, mają zajęcia m.in. z rysunku, malarstwa, rzeźby, fotografiki 

 

(PP)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Hermann von SalzaHermann von Salza

16 2

Dobrze, że jest taka szkoła w Płocku. Ma swój niepowtarzalny klimat. 20:39, 26.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jpjp

8 12

Ta szkoła powinna być nazwana imieniem św. Kajetana - patrona bezrobotnych 09:56, 27.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XDXD

6 1

Coś się chyba komuś ubzdurało.Niech zgadnę-absolwent budowlanki 17:10, 27.01.2017


REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017