Zamknij

Obchodzą 20-lecie istnienia. Jest czek od ministra dla PWSZ, wkrótce też zmiana nazwy

15:11, 08.02.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Karolina Burzyńska

Milion złotych dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, przyjazd przedstawicieli świata akademickiego do Płocka i wizja na przyszłość - w piątek takie tematy poruszono na konferencji prasowej z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina i wicemarszałka Senatu Adama Bielana. O ile ten pierwszy miał do przekazania symboliczny czek na ręce rektora PWSZ, Macieja Słodkiego, tak ten drugi gratulował wyniku. - To namacalny przejaw na odejście od polityki naszych poprzedników - podkreślał.

- Jednym z elementów naszych działań jest położenie jak największego nacisku na podnoszenie kształcenia zawodowego na wyższym poziomie - wyjaśniał minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. - Te pieniądze dowodzą ciężkiej, ale też efektywnej pracy. To również sygnał dla studentów, że dokonali bardzo dobrego wyboru.

W ramach realizowanego od ubiegłego roku przedsięwzięcia Dydaktyczne Inicjatywy Doskonałości 15 uczelni na terenie Polski, które mogły pochwalić się najlepszymi wynikami w zakresie losów swoich absolwentów, otrzymuje dodatkowy milion złotych na jakość kształcenia. W tym gronie, poza płockim PWSZ, znalazły się w 2019 r. inne szkoły zawodowe, w tym m.in z Gniezna, Przemyśla, Koszalina, Sanoka, Opola, Wałbrzycha czy Łomży. Dane wykorzystywane przy typowaniu uczelni do wsparcia są pozyskane z monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów wszystkich kierunków studiów z uczelni na terenie kraju (ELA). Chodzi o takie dane, jak miejsce pracy absolwentów, zarobki w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu, liczba bezrobotnych. - Każdemu zależy na tym, aby takie uczelnie, jak Uniwersytet Warszawski, pięły się w górę w tych światowych rankingach, ale równie duże znaczenie odgrywa rozwój takich uczelni, jak PWSZ w Płocku - dodawał wicepremier.

- Liczą się dla nas nie tylko te środki finansowe, ale także fakt, że zostaliśmy tak wysoko ocenieni, a to, co robimy, znajduje odzwierciedlenie w oczekiwaniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówił rektor Maciej Słodki. - Otwieranie nowych kierunków to nie nasze akademickie widzi mi się, tylko wszystko jest konsultowane ze środowiskiem społecznym, przedsiębiorstwami z terenu Płocka i okolic.

Na co PWSZ przeznaczy dodatkowy milion złotych? - Wpisze się w naszą subwencję. Od tego roku będziemy dostawali już subwencje, a nie dotacje, co umożliwi swobodniejszy sposób wydawania środków. Do tej pory nie można było z dotacji finansować nauki, badań naukowych, tylko dydaktykę. Bardzo bym chciał, aby doszło do rozwoju informatycznych kierunkach kształcenia - dopowiadał rektor.

Adam Bielan, odnosząc się również do 13 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które w 2018 r. przekazano płockiej uczelni na cele inwestycyjne i rozwój nauki, nawiązał do... poprzednich rządów w kraju:

- To namacalny przejaw na odejście od polityki naszych poprzedników, którzy widzieli rozwój Polski, jak to określał minister Boni polaryzacyjno-dyfuzyjny, czyli inwestowanie przede wszystkim w duże ośrodki miejskie. Tymczasem rozwój w ramach polityki zrównoważonego rozwoju oznacza inwestowanie w nieco mniejsze ośrodki akademickie takie, jak Płock - podsumował senator.

[ZT]20449[/ZT]

Przedstawiciele świata akademickiego z całej Polski w Płocku

Płocki PWSZ będzie gospodarzem I Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych w dniach 20-23 marca (to kontynuacja inicjatywy pn. Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych), co ma związek ze zmianami w ustawie "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" związanych z przemianowaniem państwowych wyższych szkół zawodowych na publiczne uczelnie zawodowe). W obradach weźmie udział ponad 50 rektorów i prorektorów państwowych wyższych szkół zawodowych z całej Polski, z kolei otwarcia dokona Jarosław Gowin. Tematy mają dotyczyć zmian wynikających z nowej ustawy i planów rozwoju dla uczelni zawodowych. Dodatkowo konferencja zostanie połączona z obchodami 20-lecia PWSZ w Płocku.

Szanse na przekształcenie PWSZ w akademię

- Lepiej być najlepszą uczelnią zawodową niż słabszą uczelnią akademicką - skonstatował minister Gowin. Dodawał, że uczelnie aspirujące do tej rangi muszą podnieść liczbę pracowników naukowych. W rezultacie wzrastają koszty funkcjonowania. Uznał też, że niekoniecznie przekształcenie przekłada się na wzrost liczby studentów. - Niewykluczone, że w dalszej perspektywie, dzięki systematycznemu podnoszeniu poziomu badań naukowych, uczelnia przekształci się w akademię. Ale to wymaga kilku lat przygotowań. Pochopna decyzja rodziłaby więcej zagrożeń niż szans.

Maciej Słodki nawiązał do wprowadzania nowych kryteriów, przepisów dotyczących parametryzacji czy ewaluacji, do których trzeba się dostosować. - Jako PWSZ z naszych aspiracji nie rezygnujemy, natomiast w tym momencie pracujemy u podstaw.

Rektor przedstawiał swoją wizję na przyszłość - uczelni o statusie akademickim, ale kształcącej na kierunkach praktycznych. - Coś w rodzaju akademii kształcenia praktycznego - dopowiadał. Na razie nie jest to jednak możliwe. Jarosław Gowin przekonywał, że nowe przepisy podnoszą prestiż uczelni zawodowych.

Następna parametryzacja jednostek naukowych odbędzie się w 2021 r.. - Nie będziemy gotowi by do niej przystąpić - przyznał rektor PWSZ. Dlaczego? - Tak naprawdę został tylko rok, bo będzie brany pod uwagę dorobek naukowy od 2017 do 2020 r. Nie spełnimy chociażby kryterium dotyczącego jakości publikacji. Dlatego w 2021 r. nie idziemy z motyką na słońce. Wzrosły oczekiwania wobec prowadzonego poziomu nauki na uczelni. Z mocnymi papierami zamierzamy przystąpić do kolejnej.

Zmiana nazwy

W marcu poznamy nową nazwę PWSZ (prawdopodobnie bez przymiotnika "zawodowa") wraz z logiem. - Mamy już zielone światło - zdradził Maciej Słodki.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (30)

niconico

10 1

Bardzo prostackie słowo. Zawód. Dyrektor. 16:42, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyższawyższa

17 5

szkoła gotowania na gazie ziemnym ? 16:44, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eurowybory...eurowybory...

12 4

się zbliżają... 17:43, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

w twarz siew twarz sie

20 13

wam śmieją. W Polsce są PLN. Była denominacja, czyli jak dają wam 1 000 000 zł to tak naprawdę dzisiaj daje wam 100 PLN. Minister NAUKI I SZKOLNICTWA... powinien to wiedzieć, tylko fikcyjne stanowisko? 17:46, 08.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jakie PLN?????Jakie PLN?????

5 2

Polski złoty, jest walutą obowiązującą w tym kraju. 08:51, 09.02.2019


zmienią nazwęzmienią nazwę

20 7

a dalej będą te same "matołki"=nauczyciele wypuszczać bezrobotnych? 17:48, 08.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

okazja dla okazja dla

4 1

ambitnych ! Tanio doktoraty piszemy ! Nie jest wymagana znajomość zagadnienia ani nawet słuchanie promotora , udostępniamy dyktafon .
Krótkie terminy , gwarancja obrony zarówno pracy jak i faktury .
Szeroki wachlarz naukowy ( z wyłączeniem nauk medycznych z powodu zbyt brutalnej konkurencji w branży ). Dostępne opcje pakietowe doktorat plus habilitacja w wiosennej promocji . W dziedzinie nauk społecznych możliwość napisania doktoratu w języku obcym za drobną dopłatą. Dla chętnych również inne tytuły jak prof.ndzw. prof.niesłych. prof. niesam.prof niezwyk. prof.ekstr. i wiele innych . Proszę o podanie adresu mailowego , odezwiemy się . W przypadku doktoratów z literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, politologii, psychologii, filozofii, socjologii dostępna opcja ekspresowa z terminem realizacji 24 h! 18:07, 08.02.2019


módlmy sięmódlmy się

15 12

Siostry i Bracia bo przyjechał do nas pobożny poseł Gowin ! Autor ustawy o bestiach będącej de facto kalką sowieckich ustaw o schizofrenii bezobjawowej .
Dzięki tej wiekopomnej inicjatywie można każdego trzymać w psychuszce bez wyroku sądu na podstawie opinii jakichś szarlatanów. 17:56, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kot Mruczekkot Mruczek

5 9

Chłopy kury rżnąć i rosół gotować, bo goście nadciągają !Staropolska gościnność wśród szlachty mazowieckiej jeszcze nie zaginęła. Nieważne...wróg, czy przyjaciel ! Gość...to gość !Święta osoba !Ci, co nie pamiętają staropolskich zwyczajów, niech się w piekle smażą ! 18:43, 08.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

a ten a ten

5 3

gówin to szlachcic ? 19:06, 08.02.2019


Uczeń Uczeń

8 5

Czy warto iść do tej, PWSZ???? 18:45, 08.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

cudakcudak

7 3

Warto !Nigdy nie jest tak żle, żeby nie mogło być gorzej !Dyplom się liczy ! 19:10, 08.02.2019


Cyrk na kółkachCyrk na kółkach

8 3

Jednak studenci podczas strajków mieli rację. Uczelnia taka wspaniała, jaka jej wykładowcy, którzy mają ciągle błędy ortograficzne w prezentacjach. 20:46, 08.02.2019


jakim trzebajakim trzeba

18 8

być kształconym jełopem, żeby używać "ZŁ" zamiast "PLN"? i to szkoła wyższa? kogo kształcicie i czego uczycie skoro sami nie macie podstawowej wiedzy? 19:25, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a w marcua w marcu

21 5

zmienimy nazwę, każdy ze studentów będzie miał dłuto i będzie strugać wariata na zajęciach? ,....a na koniec damy dyplomiki MAGIK INŻYNIEUR NANOTECHNOLOGI KOSMICZNEJ - a co światowo, i niech tylko ktoś powie, ze nie można? A co, kto *%#)!& zabroni robić z drugiego wariata?

Przypadek, ....byle kasa szła? 19:36, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

co to za jakieśco to za jakieś

22 3

sowieckie metody zarzadzania nauką? przyjechał wielki pan sekretarz i sypnął cukierkami? dzieci już wiedzą, że dobry pan przyjechał? to tak ma działać - kasa okazjonalna, od wizyty do wizyty łaskawego pana, a nie według realizacji budżetów i planu wydatków? 20:03, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a może jaka może jak

20 4

zmienicie nazwę to będziecie kształcić w specjalności "rycerze kosmosu"? 20:05, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyjasnijcie miwyjasnijcie mi

22 2

jak to jest, dał ze swoich te pieniądze?? SKĄD TE PIENIĄDZE? co to za SjURPRIZ?
, to nie ma teraz przewidzianych? miał gdzieś schowane w ministerstwie w biureczku dla Płocka? jak taki hojny to może niech poszuka dobrze i da nauczycielom wszystkich szkół w Płocku do wypłaty? 20:17, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

w warszawiew warszawie

5 0

jest minister siwy i taki mądry, przez okno rzuca spojrzenia bystre -pisał poeta. 11:21, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nuda PPnuda PP

7 1

tyle w Płocku ciekawych tematów a wy nic.Jakaś posucha w odwadze by je poruszyć?.Dziennikarze kochani tematy leżą na ulicy.Na ulicy.Należy je tylko podnieść.Mysia dawno nie istnieje.Wiecie co było na Mysiej?. 12:46, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wwwwww

11 0

20 lat to czas już zrobić badania jak takie "zawodowe" szkoły przygotowały absolwentów do zaistnieniu na rynku pracy, czy przypadkiem nie zasili rzeszy bezrobotnych. Milionowa dotacja lepiej "spłaciła" by się gdyby doinwestować prawdziwe szkoły zawodowe budowlane, elektryczne, mechaniczne, a nie szkoły które poza wydaniem dyplomu nie przedstawiają żadnej wartości dodanej dla społeczeństwa 14:26, 09.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

added valueadded value

3 0

Pani derektor od rozwoju może głosić i pisać w programach rozwoju, że dzięki tutejszym 4 uczelniom wyższym (Wyższe Seminarium Duchowne , PWSZ i SWPW i jeszcze jedna) jednym z głównych kierunków rozwoju Płock jest: są badania naukowe podstawowe i stosowane, innowacyjność, nowoczesne inwestycje (np call center), nowoczesne technologie (IT), nowoczesne rozwiązania, start-upy, inkubatory i tym podobne. 10:15, 10.02.2019


po tej szkolepo tej szkole

14 1

to przyjmą cię do pracy tylko w szpitalu w "zielonej dziurze", co to za fachowcy? ściema na maksa, nauczyciel, który wczoraj uczył geografii, później zrobił doktorat z papieru toaletowego dzisiaj jest medykiem, buuuuuahhhaaa....... 16:00, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Diabeł witaDiabeł wita

9 2

nowa dusze i oprowadza po piekle. W pierwszym pomieszczeniu uprawa marihuany. Dusza rzuca się i rwie garściami, diabeł go powstrzymuje i otwiera następny pokój - a tam sterty wysuszonego zioła, dusza rzuca się na ten susz , diabeł mówi "poczekaj" i otwiera następny pokój - a tam równiutkie skręty aż pod sufit. Dusza nie wierzy własnym oczom, bierze garść skrętów i pyta diabla - masz ogień? A diabeł - " byłby ogień - byłby raj" 21:30, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szymonszymon

6 1

szacun dla ministra - jeszcze niedawno tak narzekał, że trudno w Warszawie mu się utrzymać za kilkanaście tys/m-c a tu proszę - po cichutku odłożył miliona i daje Płocku - normalnie ludzki pan 12:15, 10.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mowa trawamowa trawa

4 0

a w Płocku tyle ciekawszych tematów.Mówię,że ciekawsze tylko tematy trudne.Powiedzenie KTO MA MEDIA TEN MA WŁADZĘ sprawdza się w Płocku znakomicie.Więc pytam.Kto trzyma media.Kto ma media i rozrywkę w Płocku ten ma władzę. 13:54, 10.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

a czy nauczycielea czy nauczyciele

7 1

znają jakiś język obcy w stopniu komunikatywny, ale nie w stopniu dukanym? 16:09, 10.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a tow. Kruszeskia tow. Kruszeski

3 0

nie dostał. Jak żyć... 01:00, 11.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mgmg

0 0

Bo towarzysz Kruszewski nabija sobie kabzę kasą naiwniaków studenciaków, więc nie potrzebuje. 09:17, 12.02.2019


mgmg

0 0

Prawdziwą zmianę jakościową wprowadziłoby rozliczanie uczelni za jakość kształcenia i prowadzonych badań. Po następne należy skończyć ze studiami darmowymi na koszt podatnika. Opłacane z budżetu powinni być studenci wyłącznie zdolni, pracowici, a pochodzący z biednych rodzin. Kolejna sprawa to należy zlikwidować większość szkół prywatnych i pwsztów. Z prywatnych szkół powinny zostać tylko te, które wypracowały sobie renomę kształcenia, a wszystkie inne szkółki gotowania na gazie na śmietnik. 09:15, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone