Zamknij
REKLAMA

Beksiński, Leszczyński i rzeźby z Choszczna

14:17, 09.05.2018 | A.B
REKLAMA
Skomentuj

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Zdzisława Beksińskiego i Damiana Leszczyńskiego.

W swojej sztuce Beksiński snuł refleksję nad kwestiami egzystencjalnymi, sensem ludzkiego istnienia, cierpienia i przemijania. Jego dzieła intrygują treścią malarską, jak i walorami plastycznymi.

Prace, tworzące wystawę „Zdzisław Beksiński – malarstwo i rysunek” ukazują utrzymany w duchu abstrakcji świat wizji Beksińskiego, wyłaniający się z mroków jego wyobraźni. To świat metafizycznych pejzaży i  fantastycznej architektury, zmurszałych i rozpadających się przedmiotów, pełen lęków i obsesji, z mrocznym, niepokojącym nastrojem, przywołującym myśli o nieustannej destrukcji i przemijaniu. Żyją w nim zdeformowane  postacie, przeżywające swój  fizyczny i duchowy dramat. 

Rysunki z Fanstasmagorii Damiana Leszczyńskiego trudno jest przypisać do określonego nurtu w sztuce współczesnej. Można w nich znaleźć dbałość o estetykę i realizm, nawet w odniesieniu do elementów fantastycznych. Wyróżnia je pracochłonne cieniowanie, nakładanie na papier od kilku do kilkunastu warstw ołówka i gradacji odcieni. Dodatkowo, dzięki odpowiedniej kompozycji prace zyskują efekt pracowania światłem i przestrzennej głębi.

Pochodzące z prywatnej kolekcji i prezentowane w Płocku po raz pierwszy, rysunki Leszczyńskiego ukazują rzeczywistość odmienną od tej, którą znamy z codziennego życia. Ze względu na nastrój i tematykę często są kojarzone ze światem wykreowanym w obrazach Beksińskiego.

Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną także rzeźby i płaskorzeźby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, będące – według ich twórców - swoistym hołdem złożonym Beksińskiemu. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie ukazujące możliwości osób niepełnosprawnych i potencjał twórczy, jakim dysponują. Projekt łączy z pozoru dwa nieprzystające do siebie światy: fantastyczny świat twórczości Zdzisława Beksińskiego i świat osób niepełnosprawnych.

Wystawy można oglądać do 17 czerwca.

(A.B)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (1)

robert7777robert7777

0 0

NAJLEPSZY OBRAZ TO JEST WŁASNY OBRAZ 11:02, 12.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone