Zamknij
REKLAMA

PERN ma wielkie plany warte nawet 2 miliardy złotych

14:11, 06.10.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

Plany mają związek m.in. z połączeniem z OLPP, a także z PKN Orlen i rurociągiem naftowym z Płocka do Gdańska.

Nawet 2 miliardy złotych przez cztery lata PERN zamiera przeznaczyć na inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Informacji na ten temat udzielił wiceprezes Rafał Miland.

Inwestycje związane z surowcem, na które zamierzają przeznaczyć 500 mln zł, wiążą się z budową dwóch nowych zbiorników na ropę naftową pojemności 100 tys. metrów sześciennych w bazie w Gdańsku, na co już ogłoszono przetarg. W planach jet rozbudowa terminalu w Gdańsku o dodatkowe 360 tys. metrów sześciennych pojemności, tym samym podwajając dotychczasowe możliwości.

Pozostałe inwestycje mają związek z paliwem, a dokładnie z rozbudową magazynów na paliwo w bazach obrotowych wciąż jeszcze należących do OLPP (formalnie połączenie obu podmiotów nastąpi na początku stycznia 2018 roku). Projektanta zbiorników już wybrano, teraz czas na wybór wykonawcy. Nowe zbiorniki zapewne pojawią się w pierwszej kolejności w Nowej Wsi, Koluszkach i Dębogórzu, później w Emilianowie czy Boronowie. Dla PERN wiąże się to z wydatkiem około 300-400 mln zł.

Koszt około 1 miliarda złotych dotyczy potencjalnej budowy drugiej nitki rurociągu naftowego łączącego Płock z Gdańskiem. Miland zapewniał, że myślą o tym „coraz intensywniej w związku ze sprowadzaniem drogą morską coraz większej ilości różnych gatunków ropy”. Liczy, że jeszcze w tym roku zapadnie wspólna decyzja z PKN Orlen w sprawie przekształcenia pierwszej nitki rurociągu „Przyjaźń” w rurociąg produktowy na odcinku z Płocka do Warszawy. Gdyby decyzja była pozytywna, koszty mogłoby zostać podzielone między PERN i Orlen. Ostatecznie jednak, jak podkreślał, jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach.  

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

mieszkaniecmieszkaniec

7 3

PERN nadal po obstawiany tak jak PKN głównie PO i PSL?
18:33, 06.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaczpytacz

2 2

To Mnilewski tez jest z PO i PSL ?
22:43, 06.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do pytaczado pytacza

2 1

a to on jest prezesem, dyrektorem lub chociażby kierownikiem? 21:05, 07.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BłędyBłędy

0 1

Błędów tyle, jakby tekst był przygotowany przez pernowską komunikację....
Do pytaczy - kierownikiem, prezesem? Po co ma być, jak to gorące krzesło. Ważne, że ma dobre stanowisko i kasa mu się zgadza. 08:49, 08.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone