Orlen chce być flagowym okrętem polskiej gospodarki

10:04, 19.12.2016 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

Wzmocnienie swojej pozycji rynkowej, wykorzystanie źródeł energii, nastawienie na innowacje, orientacja na segmencie petrochemii, dalszy rozwój stacji paliw, oddanie do eksploatacji elektrociepłowni w Płocku i realizacja celów strategicznych z poszanowaniem środowiska naturalnego. Do tego współpraca z polską nauką i innymi państwowymi spółkami „w duchu patriotyzmu gospodarczego”. Takie założenia przyjął Orlen na kolejne lata.

Orlen ogłosił w piątek przyjęcie nowej strategii działania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prezes koncernu Wojciech Jasiński zapowiedział, że będzie ona wkładem do rządowego programu budowy silnej Polski w Europie, a sam koncern powinien być "flagowym okrętem polskiej gospodarki". Planowane wydatki i rozmach inwestycji mają być największe w historii zakładu. Tylko na sam segment petrochemiczny planuje się wydanie 800 mln zł. W Polsce zamierzają wydać 60 proc. środków, pozostałe w Czechach (24 proc.), Kanadzie (8 proc.), na Litwie (5 proc.) i Niemczech (3 proc.). Pozwalają na to dobre wyniki finansowe. Koncern dysponuje już aktywami zdolnymi do przerobu 30 mln ton rożnych gatunków ropy rocznie. W swojej ofercie ma 50 produktów petrochemicznych i rafineryjnych sprzedawanych w ponad 60 krajach. Sieć stacji paliw rocznie, jak informuje biuro prasowe, każdego dnia odnotowuje 1,4 mln transakcji.

Przyjęte kierunki strategiczne dotyczą najbliższych pięciu lat, z kolei cele finansowe i operacyjne przyjęto w znacznie krótszej perspektywie, na lata 2017 – 2018. Plany będą cyklicznie aktualizowane. Zakłada się średnioroczny zysk na poziomie 8,8 mld zł EBITDA wg LIFO.

Strategia ponownie opiera się na trzech głównych filarach, które nazwano: Budowa wartości, Ludzie i Siła finansowa. Jakie są więc priorytety? Zależy od segmentu. Orlen chciałby zwiększyć udział w rynku paliw, wykorzystać wzrost znaczenia segmentu petrochemicznego. Ponadto koncern zamierza kontynuować budowę instalacji polietylenu w Czechach i metatezy w Polsce. W zakresie energetyki chciałby oddać do komercyjnej eksploatacji elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku. To w segmencie downstream, w detalu wspomina się o bogatej ofercie na stacjach paliw, bazowaniu na programie lojalnościowym, dbałości o większą satysfakcję klientów i wspieraniu się nowoczesnymi technologiami, wprowadzeniu nowych usług i produktów w zakresie usług finansowych. W obszarze wydobycia wszystko zależy od sytuacji na rynku ropy i gazu. Ważne, aby móc reagować elastycznie na wszelkie zmiany. - Planuje się ostrożną kontynuację rozwoju obecnych aktywów w Polsce i w Kanadzie – czytamy w komunikacie.

W latach 2017 – 2018 na inwestycje koncern planuje przeznaczyć średniorocznie 5,4 mld, z czego 3,7 mld na te w segmencie downstream (petrochemia, rafineria, energetyka), 0,6 mld zł na segment detalu oraz 0,8 mld zł na wydobycie.

- Priorytetem w nadchodzących latach będzie wzmocnienie pozycji rynkowej i realizacja najważniejszych inwestycji rozwojowych – stwierdził prezes Orlenu, Wojciech Jasiński. - Kluczowym elementem naszej strategii pozostają ludzie. Wierzmy, że dzięki utalentowanym pracownikom i nowoczesnej kulturze organizacyjnej możliwa będzie dalsza budowa wartości koncernu. W naszej strategii stawiamy też na innowacje tworzące wartości. W duchu patriotyzmu gospodarczego będziemy również współpracować z polską nauką oraz z innymi spółkami Skarbu Państwa.

Ważne jest bezpieczeństwo surowcowe. We wrześniu 2016 roku zawarto umowę z PGNiG, aby zabezpieczyć dostawy gazu ziemnego na kolejne pięć lat. W zakresie dostaw ropy naftowej planowane jest umocnienie dotychczasowych relacji i pozyskanie kolejnych. Obecnie zaopatrzenie rafinerii koncernu odbywa się a bazie umów długoterminowych z producentami: Rosneft, Tatneft oraz Saudi Aramco.

Ważny pozostaje kapitał ludzki, dbałość o standardy pracy, brak tolerancji dla wypadków, zwiększenie dostępności szkoleń. Zapowiedziano realizację celów strategicznych z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

Orlen w nowej strategii zamierza skupić się na innowacjach, budowanie organizacji opartej na wiedzy. - Konkurencyjność Polski opiera się głównie o przewagi kosztowe, te rezerwy jednak powoli się wyczerpują – informują w koncernie. - Mając świadomość zachodzących zmian, PKN Orlen szukając nowych szans rozwojowych, będzie aktywnie angażować się w projekty innowacyjne. W celu znalezienia innowacji tworzących wartość skoncentrujemy się zarówno na podstawowej działalności Grupy Orlen, jak również nowych, ale komplementarnych do obecnej działalności, kierunkach rozwoju.

 

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

PP

1 0

Brak komentarzy a przed chwilą był, hym, 13:46, 19.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szczePanszczePan

0 1

No to mamy przegwizdane.
Jak Orlen z intensyfikuje zarabianie? Na początek zwiększy dojenie Płocka i okolic.
Paliwo po 6?? 18:28, 19.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Frog Frog

3 0

Szanowny Panie Prezesie jest Pan zwykłym
KŁAMCĄ , dlatego nie można Panu wierzyć . Obiecywał Pan przed wyborami 5 brygadowy system pracy ,rozliczanie się z działaniami PO PSL a teraz awasuje Pan działaczy PO i PSL. Z całą pewnością dobrze Panu wychodzi zatrudnianie rodziny
rodziny w Orlenie. 19:57, 19.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stylestyle

0 0

kramatorium 16:52, 06.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017