Zamknij
REKLAMA

Będą szukać pracowników. Nowe firmy w Płocku w 2017 roku

15:28, 23.11.2016 | K.B.
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Portal Płock

Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny w liczbach to obecnie 34 firmy, 250 mln zł zainwestowanych w całe przedsięwzięcie, które zaowocowało 470 miejscami pracy. Takiego podsumowania dokonał prezes PPP-T, Zbigniew Bednarski w trakcie otwartego posiedzenia Płockiej Rady Gospodarczej w ratuszu. Mamy dobre wiadomości, będą nowe miejsca pracy.

Otwarte posiedzenie Płockiej Rady Gospodarczej zgromadziło w środę nie więcej niż 30 osób w auli ratusza, wliczając w to pracowników urzędu i prezydenta Płocka.

Obecnie na 120 ha PPP-T wyposażonych w niezbędną infrastrukturę techniczną dostępnych jest 60. Spółka zaangażowała już wszystkie własne tereny inwestycyjne, chociaż liczy na uzyskanie kolejnych 7 ha. Prezes wyjaśniał, skąd przeświadczenie, że PPP-T dysponuje tak dużą ilością wolnych terenów, których nie wykorzystuje. - Niezagospodarowane tereny postrzegane, jako te należące do PPP-T, są własnością PKN Orlen – wyjaśniał.

Nowe firmy

W 2016 roku szukano nowych inwestorów, w sześciu przypadkach zakończyły się sukcesem, stąd do końca przyszłego roku powinny powstać nowe zakłady produkcyjne. Aktualnie firmy oczekują na pozwolenia na budowę. Będzie to firma Amatech specjalizująca się w usługach elektrotechnicznych, która chciałaby u nas umieścić zakład produkcji opraw i systemów oświetlenia awaryjnego. Z branży usług budowlano-montażowych wprowadzi się do PPP-T firma Spawex zainteresowana otworzeniem zakładu konstrukcji stalowych i preparatów dla przemysłu chemicznego i naftowego. Jednocześnie ta sama firma postanowiła stworzyć w Płocku ośrodek egzaminacyjny spawaczy, aby przyszli pracownicy mieli odpowiednie certyfikaty. Kolejna firma z tej samej branży, co Spawex, to CKT.S. W tym przypadku chodzi również o konstrukcje stalowe, tyle że do urządzeń ciśnieniowych, otworzy również laboratorium do prowadzenia badań technicznych i radiologicznych. Regionalny ośrodek dystrybucji stali oraz produkcji preparatów zbrojeniowych pojawi się w 2017 roku za sprawą firmy Centrostal Wrocław. Mamy jeszcze Profil Stal z własnym patentem, który przymierza się do produkcji w Płocku innowacyjnych, kompozytowych ramek międzyszybowych.

- O jednej firmie jeszcze nie mogę powiedzieć, ponieważ do kwietnia obowiązuje w tej sprawie dyskrecja – mówił prezes Bednarski. - Mogę zdradzić, że działa w branży produkującej folie i tworzywa sztuczne.

W 2017 miałoby u nas powstać centrum logistyczne części do ciągników i maszyn rolniczych z funkcją badawczo-rozwojową i biurowo-socjalną zakładu produkcyjno-handlowego Rol-Mar za 15 mln zł (w ramach Indywidualnej strefy inwestycyjnej). Zadeklarowano 100 etatów. Łączna wartość planowanych nakładów inwestycyjnych w 2017 roku w PPP-T osiągnie poziom 46,3 mln zł, z kolei zadeklarowana liczba nowych miejsc pracy – tu prezes podkreślał, że chodzi o minimalną – wyniesie 182 etaty.

Właścicieli staramy się nie nachodzić

Bednarski wspominał o klastrze chemicznym skupiającym firmy z tej branży, w którym PPP-T pełni funkcję współzałożyciela, koordynatora i lidera. Sporym zainteresowaniem cieszy się tu sektor kosmetyczny, ważny jest także dostęp do Orlen Laboratorium. A jak jest z funduszami na działalność badawczo-rozwojową? - Staramy się właścicieli nie nachodzić – opowiadał Bednarski. Udziały w PPP-T są rozłożone pół na pół między miastem i Orlenem. - Wiemy, że mają inne ważne zadania. Staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne, zwłaszcza z Unii Europejskiej.

Czas na inkubator

Kolejne plany dotyczą utworzenia Inkubatora Technologicznego, aby uzupełnić ofertę wspierającą mikro i małe przedsiębiorstwa. - Inkubator mógłby służyć za wsparcie dla start-upów przemysłowych – zapowiadał prezes. - Najlepiej, aby udało się go stworzyć we współpracy z Orlenem, ponieważ będzie to kosztowne. Mamy nadzieję, że uda się go uruchomić w 2017 roku.

Korzyści z Inkubatora mogłyby czerpać zakłady z Grupy Kapitałowej PKN Orlen poprzez możliwość wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Bednarski zwrócił jednak uwagę na jeden mankament, brak dostatecznej informacji u płockich firm o ofercie PPP-T. - Spotkałem się z sytuacją, kiedy jedna z płockich firm szukała w Bielsku-Białej, a Orlen Laboratorium wykonałby tę samą usługę na miejscu i w dodatku taniej. O działalności firmy Neo-Tec można dowiedzieć się co najwyżej pocztą pantoflową. Zajmują się obróbką wałów do elektrowni wiatrowych, najbliższe tego typu urządzenia są w Szwajcarii. Sami zaprojektowali wyważarkę do wałów maksymalnie do 30 ton. Aktualnie obsługują kontrahenta z Omanu, który zamierza im zlecić obróbkę wszystkich wałów. To kilkaset elementów do wykonania.

Ostatnio odbyła się konferencja i warsztaty Biznes LevelUp łącznie z jazdą na rolkach dla przedsiębiorców, biznesmenów i kierowników zespołów. Bednarski przekonywał, że to nie żaden fantazyjny pomysł, tylko inicjatywa wynikająca ze zgłoszonych potrzeb. Dotychczasowy odzew okazał się pozytywny. Menadżerowie będą się kształcić także w 2017 roku, wstępnie planuje się takie działania sześciokrotnie w 2017 roku.

Na koniec swojej prezentacji zapewniał, jak ważna jest dla nich współpraca z Grupą Kapitałową i samym Orlenem, aby wspólnie stworzyć pewien system wsparcia. Pomysłodawcy liczą, że w ten sposób zwiększy się także liczebność przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Płocku, co przełoży się na kolejne miejsca pracy. Ponadto powiększyłby się rynek na produkty i półprodukty od Grupy Kapitałowej. - Jest determinacja ze strony koncernu, aby nastąpił w tej sprawie przełom, bo upłynęły lata, a wciąż nie udało się zbudować systemu na miarę oczekiwań - przyznał. Bednarski jest optymistą. Liczy, że za pięć lat terenów zielonych w rejonie PPP-T będzie jak najmniej, dostępną przestrzeń zajmą nowe firmy. Nawiązał także do działalności uczelni wyższych, bo takim kontaktem są zainteresowani właściciele firm kosmetycznych, aby absolwenci byli przygotowani zgodnie z potrzebami rynku. Wspólnie z PWSZ szykowany jest również kierunek kształcący przyszłych analityków.

Z jednej strony na posiedzeniu padły zapewnienia o nowych miejscach pracy, lecz z drugiej pojawiła się gorzka pigułka do przełknięcia. - Miejsc pracy będzie coraz mniej, linie produkcyjne stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Firmy produkcyjne będą szukały najbardziej wykwalifikowanych pracowników – dodał prezes.

 

(K.B.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

JaaJaa

33 4

W PPPT wcale nie powstało 470 miejsc pracy. Zdecydowana większość to pracownicy przeniesieni do parku, których firma zmieniła miejsce siedziby. Ile więc powstanie tak naprawdę miejsc pracy w 2017 roku? I po co tworzyć inkubator? Istnieje już AIP, a Płock to nie jest wylęgarnia pomysłów typu Apple czy Facebook. Może lepiej poszukać porządnego managera na stanowisko prezesa... 17:12, 23.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

42 2

Przecież firma Rol-mar będzie przeniesiona z Gostynina, teraz zatrudnia około 100 osób z czego większość dojeżdża z Płocka. Ktoś tu podnosi sobie sztucznie statystyki tego parku :) 17:39, 23.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

27 1

Przecież firma Rol-mar będzie przeniesiona z Gostynina, teraz zatrudnia około 100 osób z czego większość dojeżdża z Płocka. Ktoś tu podnosi sobie sztucznie statystyki tego parku :) 17:51, 23.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hdhdhdhd

25 2

ale sciema goni scieme 470 miejsc haha zqlaszcza ze to firmy juz z pracownikami ktorzy zostana przeniesieni do innwj siedziby plock to taka dziura nesli chodzi o prace ze szok galerie jwszcze jwdna zrobcie i niwch zasuwaja ludzie na zlwceniu 200 godz za tys zloty 19:04, 23.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Klosek1981Klosek1981

14 15

Cokolwiek w tym mieście by się nie działo, mniej lub bardziej pozytywnego to odzew zawsze taki sam, jak w komentarzach powyżej. Zamieszkałem w Płocku 9 lat temu. Poznałem sporo ludzi. 90% z Was - Płocczanie - narzeka na wszystko, a jak nie ma na co narzekać, to narzeka na to, że wszyscy dookoła narzekają - masakra. 22:16, 23.11.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulPaul

0 1

To nie jest cecha Płocczan tak jest w całej Polsce. Taka tradycja narzekania, Polaka;-))) 12:17, 25.11.2016


kakakaka

13 1

A firma Revoco jeszcze istnieje? W planach tez miała przeniesienie swojej działalności na PPPT. Może pracownicy doczekają sie na swoje wyplaty. Minal juz rok a tu nic. 22:32, 23.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysiekKrzysiek

8 6

W Plocku to nikomu nie dogodzisz. Nic się nie dzieje zle, dzieje się dobrze to tez zle. Jak ktoś popatrzy jak się rozrosła choćby firma B4 i Flexpol to same te firmy o ile zwiekszyly zatrudnienie. A Rolmar z tego co wiem to chciał inwestować w Kutnie wiec chyba dobrze ze sciagnieto go do Plocka a nie pozwolono kolejnej firmie uciec. W Kutnie w poprzednich latach znalazło się pare firm z płockim kapitalem 22:54, 23.11.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaaJaa

3 0

A co się dzieje dobrego? Bo jak na razie to nic. To że się rozwijają dwie firmy w mieście w centrum kraju, będącym najważniejszym krajem Europy Środkowo-wschodniej to jest dobrze? Ludzie mają prawo oczekiwać od władzy efektów ich pracy, a nie tylko obsadzania stanowisk swoimi znajomymi. W mieście z takim potencjałem, z Orlenem obok powinno się dziać dużo więcej. A już na pewno w miejscu typu park technologiczny. Ale oczywiście takie rzeczy wiedzą ludzie, którzy mają pojęcie o funkcjonowaniu gospodarki i tego typu instytucji, a jak widać nie każdy się na tym choć trochę zna 17:32, 24.11.2016


JointJoint

12 1

A czy prezes miał też na myśli firmę Opeus ? I inne które są na skraju bankructwa lub upadłości ?
07:39, 24.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JointJoint

13 0

Poprosił bym prezesa o odpowiedź na pytanie, ilu płocczan znalazło tam zatrudnienie na nowych etatach, po podliczeniu tych przyniesionych ?
Ilu z nich pracuje na umowy o pracę ? 07:42, 24.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmmhmm

1 0

W tej kwestii jak dotąd nic się nie zmieniło. Pieniążków jak nie bylo tak nie ma. Cisza. Tylko mydlenie oczu. W zeszłym roku trzeba bylo pozyczac od rodziny zeby przetrwać,bo pan prezes z Revoco jakos zapomniał ludziom wypłacić za październik i listopad,niektórym i za wrzesień. Minął rok. Jakby tematu nie bylo. 05:11, 29.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

do pisklakówdo pisklaków

0 0

Przecież ten prezes PPP-T, jest wasz pisklakowy, to go ścigajcie o miejsca pracy. 09:13, 29.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone