Zamknij
REKLAMA

Projektant wybrany. Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku

11:50, 15.09.2020 | S.M
Skomentuj Fot. Materiały prasowe
REKLAMA

PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej, która powstać ma na Bałtyku. Wybrano firmę, która wykona wstępny projekt techniczny oraz budowlany. Wykona go brytyjska firma Offshore Design Engineering Ltd. Zakończenie prac projektowych umożliwi zaplanowanie harmonogramu realizacji inwestycji.

To kolejny etap prac, których celem jest powstanie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jak przekonuje koncern, poprzedziły go wielomiesięczne badania wietrzności oraz struktury dna morskiego. Budowa farmy wiatrowej to jedna z kluczowych inwestycji, które w ciągu najbliższych lat zrealizuje PKN Orlen.

- Ten projekt wzmocni nas jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej - mówił Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen. - W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie - przekonuje prezes.

Zanim jednak energia z Bałtyku trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego minie kilka lat intensywnych prac. - Chcemy włączyć w nie jak najwięcej polskich podmiotów - zdradził prezes zarządu PKN Orlen. - W ten sposób będziemy wspierać gospodarkę i budować potencjał polskiej branży offshore - dodał.

Projekt budowy przygotuje brytyjska firma ODE, która posiada 20-letnie doświadczenie w tej branży. Projektuje ona morskie farmy wiatrowe dla największych inwestorów na świecie. PKN Orlen podpisał już umowę z wykonawcą, która obejmuje przede wszystkim przygotowanie szczegółowych projektów technicznych głównych urządzeń morskiej elektrowni wiatrowej.

Przypomnijmy, koncern z Zakładem Produkcyjnym w Płocku, jako pierwszy z Europy Środkowej zadeklarował osiągnięci neutralności emisyjnej CO2 w 2050 roku. Ważnym elementem realizacji tego celu ma być rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Jak podaje Orlen, przygotowując się do budowy morskiej farmy wiatrowej, koncern stawia kolejny krok w tym celu. Koncern posiada już bowiem przyłączenia do sieci, zakończył wstępne badania geotechniczne dna morskiego, a także kontynuuje pomiary wietrzności. 

[ZT]26389[/ZT]

(S.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

POLSKAPOLSKA

9 4

jest 100 tys km za murzynami? POLSKA to kraj 3go świata!!? nic więcej jak duma??
żadna POLSKA firma nie była w stanie zaprojektować farmy morskiej? nie mamy technologi? nie mamy KNOW-HOW?
wiecej - przetarg na wykonanie infrastruktury również wygra firma OBCA!!!!!!!?
tak jak w POLICACH Koreańczycy budują zakład produkcji polimerów? 12:26, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dykatatura PIS?Dykatatura PIS?

9 6

Kwietniowa decyzja premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd uznał nieważność tej decyzji.

zatem DYKTATOR MORAWIECKI powinien natychmiast ustąpić ze swojego urzędu za DYKTATORSKIE zapędy?, nieprzestrzeganie prawa? - może powienien zadzwonić do Łukaszenki i poprosić go o wsparcie? czy czymś się od niego różni? DŁUGOŚCIĄ NOSA? ...? 12:31, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kiedy Danielkiedy Daniel

9 4

odpowie za wyrządzenie spółce ORLEN szkody wielkich rozmiarów w związku z przekazaniem 100 mln na zabawke dla Kubicy, z nakazu(?) premiera Morawieckiego po ujawinieniu w TV nagrań z obiadów u SOWY? , gdzie w trakcie spotkania wyśmiał "kalekę" za jego osiągnięcia sportowe?? 12:35, 15.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlPl

3 3

Na smuteczi sok z czerwonego buraka. 13:33, 15.09.2020


Chytry PlanChytry Plan

5 2

Jest to plan energetyczno-wodorowy , który został ogłoszony w styczniu ( lub lutym) tego roku w Domu Technika na orlenowskiej konferencji naukowej poświęconej właśnie produkcji, przesyłowi i wykorzystaniu wodoru w gospodarce narodowej. Plan ten ogłosił vice prezes zarządu PKN ds operacyjnych. Na cały plan składa sie pięć etapów .
1. Potężna elektrownia wiatrowa na Bałtyku, o czym jest artykuł.
2. Wytwórnia wodoru metoda elektrolizy wody morskiej przy pomocy energii elektrycznej dostarczanej przez elektrownie wiatrową.
3. Stacja sprężania i tłoczenia wodoru do sieci gazowej.
4. Rurociąg przesyłowy tego gazu wodorowego do z-dów Anwil we Włoclawku, gdzie zosatnie wykorzystany jako paliwo do produkcji energii elektrycznej w tamtejszej elektrociepłowni zakladowej.
5. Wytworzona energia elektryczna zostanie wykorzystana do produkcji wodoru metodą elektrolizy wody w tamtejszym hubie wodorowym.Wczoraj był o tym artykuł na PP. Do elektrolizy zostanie wykorzystana woda odpadowa z elektrolizy solanki na chlor i sodę.
Nic sie nie zmarnuje. 13:37, 15.09.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

SokratesXXISokratesXXI

1 0

*%#)!& *%#)!& ja sie zdrzemne.
Albo nie wiesz co piszesz .albo nic nie wiesz.
W procesie eletrolizy wody morskiej powstanie wodor ktory przetloczony do wloclawka bedzie paliwem dla .....itd....paranoja ....
Slyszales ze dzwonia..ale gdzie i po co to juz chyba nie 15:08, 15.09.2020


@ Sokrates@ Sokrates

2 0

Dobrze byłoby abyś jednak spróbował dotrzeć do materiałów ze wspomnianej konferencji, w szczególności do zapisu wystąpienia rzeczonego v-ce prezesa podczas panelu z jego udziałem. Niektórzy paneliści z trudem mogli powstrzymać się od śmiechu, inni nie powstrzymali się od komentarza, który tutaj został streszczony i przedstawiony jako "chytry plan". 15:29, 15.09.2020


sam prezes mówi sam prezes mówi

1 0

na temat hubu wodorowego w Anwilu we Włocławku tak:

Cytat z artykułu na PP: >>>- Będzie ono znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce - przekonuje prezes Obajtek.<<< 11:18, 16.09.2020


Ja PolakJa Polak

8 1

Orlen sponsoruje kampanie ...dobre bo polskie....kupuj polskie..No..to jak to sie stalo ze sam nie wspiera tego co stara sie wciskac pospolstwu.......bo moze dobrze wie....ze pomimo tego iz produkcja bananow jest droga.w dodatku trzeba je dowiezc statkami .umiescic w chlodniach dojrzewalniach to i tak sa o polowe tansze od POLSKICH JABLEK 15:19, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YyyyYyyy

4 4

Jak to przeciez tylko wyngiel. Chory pisowski kraj. W Polsce firm nie ma dramat. Pglebcie wisle zrobcie tamy i prad za pol darmo. Tak samo farmy sloneczne. 15:59, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA