Zamknij
REKLAMA

Koncern na ratunek. ORLEN coraz bliżej przejęcia RUCHU

21:57, 02.06.2020 | M.W
Skomentuj Fot. Portal Płock
REKLAMA

PKN ORLEN za chwilę obejmie 65 proc. akcji RUCH i będzie większościowym inwestorem, odpowiedzialnym za rozwój spółki. Jest już zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na ten ruch. 

Dystrybutor prasy od dawna jest w finansowych tarapatach. Oprócz ORLENU, akcje RUCHU obejmą także PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Alior Bank zgodził się umorzyć 87,5 mln złotych długu spółki. 

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN ORLEN i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki RUCH, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych. Koncern chce wdrożyć plan restrukturyzacji spółki - rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.

- Zgodnie ze strategią, PKN ORLEN planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z RUCH. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług - informuje biuro prasowe koncernu. 

PKN ORLEN złożył spółce RUCH warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez ORLEN. W międzyczasie powstał szczegółowy plan restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu.  Zawarcie umowy inwestycyjnej oraz wydanie przez Prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN ORLEN kontroli nad RUCH pozwala kontynuować proces. 

(M.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (25)

Orlen Orlen

23 1

skupuje wszystko:ropa, energia, gazety... Czyli mydło i powidło. Wiemy z historii, jak to się kończy. 22:28, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

J53J53

20 2

Ruch Orlenowi tak potrzebny....jak..ksiedzu celibat 22:36, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co to za ruchy??co to za ruchy??

18 2

PRL bis?? złodziejstwo? my wszyscy za to zapłacimy??
22:45, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HudyHudy

14 1

A mi PKO umorzy kredo hipoteczny? Jeszcze tylko 25 lat splaty.
Co ten konusek tam w tej glowie sobie urodził z tym Orlenkiem? 22:47, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

podsumujmypodsumujmy

16 2

państwowe firmy:

ENERGA - trup
RUCH-trup
Orlen- trup?? 22:47, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a ja chcęa ja chcę

12 2

umorzenia kredytu we frankach szwajcarski?? 22:48, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a może orlena może orlen

12 1

wykupi uciekającą z Polski sieć dyskontów spożywczych TESCO??

i zaczną ustalać ceny, np.??? - olej z pierwszego tłoczenia prosto od (??)ardanowskiego, bez certyfikatów sanepidu...po 1pln/litr??

jak prezio karze to sługa....?? 22:51, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co to za brednie?co to za brednie?

16 1

przecież ruch to kioski AJENTÓW??

co to za muzeum?? kto w końcu zamknie ten bajzel?? co to za kłamstwa!!! RUCH nie jest POLSKĄ firmą:

"W 2010 r. rozpoczął się kolejny etap zmian. Fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V., zarządzany przez amerykańską grupę finansową ETON PARK, odkupił od Skarbu Państwa pakiet kontrolny RUCHu i w 2011 r. wycofał firmę z Giełdy Papierów Wartościowych. RUCH S.A. stał się w 100 % firmą prywatną. Po wycofaniu RUCHu z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Spółka przeszła jedną z największych restrukturyzacji w historii polskiej gospodarki.)..) W lipcu 2017 r. w przededniu obchodów 100-lecia, Firma została pośrednio przejęta przez Igora Chalupca, Prezesa Zarządu RUCH S.A."

jest prywatną AMERYKAŃSKĄ FIRMĄ!!!!!!!!!! ?? co to za kłamstwa serwowane POLSKIEMU PATRIOCIE!!??

co to za PARTYJNE ratowanie trupa??? czemu polski podatnik ma spłacać długi kolesi z jednego koryta?? 22:59, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LepszaLepsza

5 0

Zmiana.... 07:15, 03.06.2020


jak PIS ratuje kolegjak PIS ratuje koleg

15 1

Igor Adam Chalupec – (za Wikipedią) polski finansista i przedsiębiorca. Były prezes PKN ORLEN, wiceminister finansów, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA i makler giełdowy. Główny akcjonariusz RUCH S.A. Założyciel i właściciel ICENTIS Capital sp. z o.o.
Od 1 października 2004 do 18 stycznia 2007 pełnił funkcję prezesa zarządu PKN ORLEN S.A. Do największych osiągnięć jego prezesury należy przejęcie litewskiej rafinerii AB Mażeikiu Nafta.

Jak podaje prasa podobno zarabiał w RUCHU 350 tys pln miesięcznie!!!???

partia rządzi? partia radzi? partia nigdy cię nie zdradzi?? 23:10, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a może lepieja może lepiej

12 1

zbudować prom w stoczni w Szczecinie??

"Ruch z 350 mln zł straty i mniejszymi udziałami rynkowymi W ub.r. Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 7,5 proc. do 1,24 mld zł, 77,34 mln zł straty operacyjnej (wobec 42,57 mln zł w 2017 roku) i aż 352,23 mln zł straty netto (rok wcześniej wyniosła ona 56,81 mln zł). Na tym ostatnim wyniku zaciążyły odpisy, m.in. 253,67 mln zł na obligacje spółki Lurena Investments. Według danych Izby Wydawców Prasy w lutym br. Ruch obsługiwał 23,1 proc. dystrybucji prasy, wobec 29,93 proc. rok wcześniej. Natomiast jego główny konkurent Kolporter osiągnął wzrost w skali roku o 3,81 pkt proc. do 55,76 proc.""????

TITANIC? 23:22, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlPl

2 2

Przecież budują promy w Niemczech! 07:45, 03.06.2020


REKLAMA

prezesie ratunku?prezesie ratunku?

8 1

za gospodarka,dziennik.pl (12 lipca 2018):

"(...)Ruch jest prywatnym przedsiębiorstwem. Należy do spółki Lurena Investment, a ta obecnie do Igora Chalupca, byłego prezesa Orlenu, wiceministra finansów, maklera giełdowego. (...)

Relatywnie krótką giełdową przygodę Ruch zaczął nieźle – ostatnia prawdziwa hossa na warszawskiej giełdzie wyniosła kurs akcji do 38,8 zł w maju 2007 r. W stosunku do ceny emisyjnej notowania wzrosły o 143 proc. Niecałe dwa lata po apogeum trendu wzrostowego kurs nieznacznie już tylko przekraczał 5 zł. Na co wpływ miała nie tylko giełdowa dekoniunktura, ale również pogarszające się wyniki finansowe – w 2009 r. Ruch zanotował 73 mln zł straty. Rok później Skarb Państwa zdecydował się sprzedać posiadane akcje. Kupującym został amerykański fundusz Eton Park Capital, którego w transakcji wspierała firma doradcza Icentis. Chalupec założył ją wspólnie z Pawłem Szymańskim i Janem Maciejewiczem, także byłymi menedżerami PKN Orlen(...)

Pieniądze pojawiły się dzięki sprzedaży nieruchomości. W 2011 r. spółka zainkasowała z tego tytułu 182 mln zł, a łącznie w ciągu siedmiu lat – ok. 400 mln zł. Zarobiła na tym 250 mln zł. Jednak Igor Chalupec protestuje przed określaniem tych zysków jako jednorazowe i tym samym wyłączaniu ich z analizy wyników Ruchu.(...)

Spółka skorzystała też z niewykorzystywanej wcześniej linii kredytowej w Pekao. Zadłużyła się na 112 mln zł. Dzięki temu w firmie w 2011 r. pojawiło się 300 mln zł gotówki spoza jej podstawowej działalności. Dwie trzecie tej kwoty – dokładnie 204 mln zł – przeznaczone zostało na zakup obligacji Lureny.(....)

Spółka zachowuje płynność dzięki podpisanej umowie kredytowej z Alior Bankiem”.

"Alior zajął miejsce Pekao (obecnie obydwa banki wchodzą w skład grupy kapitałowej PZU i planują się połączyć) w roli banku kredytującego Ruch w 2012 r. Igor Chalupec zdecydowanie zaprzecza sugestiom, że jednym z celów operacji, które przeprowadzono w Ruchu rok wcześniej (np. radykalne zwiększenie wyceny znaków towarowych), było podniesienie wiarygodności finansowej spółki i uzyskanie tym samym kredytu. Od zarządzanej wówczas przez Wojciecha Sobieraja instytucji Ruch dostał do wykorzystania limit w wysokości 154 mln zł, podwyższony w kolejnym roku do 168 mln zł.

Kredyt był później kilkukrotnie odnawiany. Zapytaliśmy Alior, jakie przesłanki stały za udzieleniem wsparcia przynoszącej regularne straty spółce, a także czy wpływ na decyzję mogło mieć dołączenie do rady nadzorczej banku Pawła Szymańskiego. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Współpracownik Chalupca (prezes Ruchu zaznacza, że sam był zaskoczony nową funkcją Szymańskiego i prosi, żeby w żaden sposób nie łączyć go z tą sprawą) wszedł do nadzoru banku w maju 2016 r. (pod koniec czerwca tego roku zrezygnował). Do listopada był także wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Ruchu. Po rezygnacji z nadzorowania spółki sprzedał również udziały w firmie Icentis Capital. Igor Chalupec wykupił także pozostałe udziały i stał się jedynym wspólnikiem tej spółki.

Trudna sytuacja finansowa nie przeszkadza Ruchowi dobrze wynagradzać swoich menedżerów i utrzymywać dość specyficzny system. Z jednej strony spółka ma zarząd, z drugiej płaci za usługi zarządzania firmie Icentis. W latach 2010–2016 (danych za 2017 r. jeszcze nie ma) Icentis zainkasował od Ruchu 34,5 mln zł. Jednocześnie zarząd dystrybutora prasy – z wyłączeniem osób zasiadających w nim ze strony Icentis – otrzymał w tym czasie około 30 mln zł. Łącznie na opłacenie usług Icentis i wynagrodzenie swojego zarządu Ruch wydaje ok. 10 mln zł rocznie. W rekordowym 2015 r. było to 12 mln zł, co związane było z wypłatą premii za poprzednie 12 miesięcy.(...)
Aktywa firmy przeszły rewolucję za czasów Igora Chalupca – w 2010 r. ponad 40 proc. z niemal 800 mln zł stanowiły rzeczowe aktywa trwałe (przede wszystkim nieruchomości) oraz gotówka. (...)

Nieruchomości na sprzedaż niemal już w nich nie ma i trudno przypuszczać, żeby uzbierało się z nich 80 mln zł, żeby rozliczyć się z Aliorem. Zależność spółki od banku zwiększa linia gwarancyjna w wysokości 83,5 mln zł, stanowiąca zabezpieczenie rozliczeń Ruchu z niektórymi dostawcami.(...)

Ruch szuka inwestora dla swojej sieci kiosków. Restrukturyzacja tej części biznesu była dla ekipy Igora Chalupca priorytetem po prywatyzacji. Nieprzynoszące dochodu kioski stopniowo zamykano, dużą część wymieniono na nowe. Zostały tylko te w najlepszych lokalizacjach. Według prezesa sprzedaż detaliczna przynosi spółce rocznie ok. 25 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA). Działania już ruszyły – do życia powołana została spółka Ruch Detal, do której w tym roku wniesione mają być kioski i znak towarowy Ruch. W przeprowadzeniu operacji spółkę wspiera konsorcjum mBanku i firmy doradczej Central Europe Trust. Ruch Detal może zostać sprzedany w całości lub w części. (...)

To ma być drugie podejście Ruchu do budowy alternatywnej wobec kiosków sieci sprzedaży detalicznej. Plany zbudowania ogólnopolskiej sieci sklepów convenience (to placówki do 150 metrów kwadratowych z ofertą produktów do natychmiastowej konsumpcji; np. takie sieci, jak Żabka lub ABC) firma opracowała już w pierwszej połowie dekady, amerykański właściciel nie zdecydował się wyłożyć pieniędzy na tę inwestycję.

Plan ruszy pod warunkiem, że znajdzie się nabywca, który zdecyduje się za Ruch Detal zapłacić odpowiednią cenę. Lub kupi większość udziałów i zostanie partnerem Ruchu w nowym przedsięwzięciu. Problem w tym, że na całą transakcję zgodę wyrazić musi Alior. Bank jest zabezpieczony na majątku spółki, w tym na znaku Ruch. Instytucja zdaje sobie sprawę, że jeśli Ruch pozbędzie się sieci detalicznej, to w firmie nie zostanie już niemal żaden majątek. Dlatego pieniądze w pierwszej kolejności trafią na spłatę kredytu. Dopiero nadwyżka będzie mogła być przeznaczona na uregulowanie zobowiązań wobec wydawców. Ruch najpierw spłaci zaległości, później stopniowo zamierza regulować pozostałe, jeszcze nieprzeterminowane, zobowiązania. I jednocześnie chce inwestować w rozwój nowej sieci.(...)
Prezes Ruchu deklaruje, że na obecnych warunkach jego firma nie jest w stanie dalej kolportować prasy.

– Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że sprzedaż prasy spadła o około 35 proc. w ciągu ostatnich kilku lat i o ponad 9 proc. w ciągu roku, jednocześnie koszty paliwa wzrosły o 20 proc., a koszt pracy poszedł w górę około 8 proc., to widać, że dalsze kontynuowanie kolportażu, na zasadach ustalonych przed laty, nie jest możliwe. Rozmawiamy o tym z wydawcami i uzgodniliśmy – na nasz wniosek zresztą – że pomoże nam w tym procesie KPMG. Być może temat wymaga interwencji państwa, gdyż dalsze funkcjonowanie tego modelu w tej formie rodzi ryzyko wykluczenia poważnej części społeczeństwa z dostępu do prasy, zwłaszcza codziennej – wyjaśnia Chalupec. (...)"

zagadka dobrych biznesów??
23:55, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co to za manager??co to za manager??

13 2

"Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych."

- kolejna partyjna pralnia pieniędzy?? ty mi pomożesz w potrzebie to i ja ci pomogę kiedyś??

CO BY TU JESZCZE SPIE___ - __-PRZYĆ PANOWIE? CO BY TU JESZCZE>.///SPIE__ -PRZ_YĆ? 00:06, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AA

12 1

w całym mieście znowu śmierdzi. 07:44, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wraca nowewraca nowe

9 0

PZPR wraca pod nową nazwą "DOBRA" ZMIANA, na pewno wraca kierownicza rola partii w państwie i strategiczne azymuty jej polityki.
Upaństwowiono juz większość banków, coraz bardziej partyjno-państwowy duży przemysł, cała energetyka, transport. W zeszłym tygodniu pojawił się pomysł na państwowy skup, handel i przetwórstwo rolno-spożywcze. Zaraz potem nastąpi renesans PGR, Spółdzielni Produkcyjnych, POM i GS.
Od dawna są zakusy na partyjno-państwową kontrolę sfery duchowej kultury i rozrywki i indoktrynację przez jedynie słuszny: repertuar teatrów, dotacji do produkcji filmowej, programów muzeów, tematów wystaw, stylu i progmów koncertów rozrywkowych, programów festiwali, obsada i programy partyjno-narodowej TVPiS, narodowego PiS radia.
Teraz pojawia się w pierwszy krok natarcia na objęcie państwowo-partyjnym monopolem w kontroli dystrybucji i rynku prasy jak za najlepszych czasów PZPR.
Wraca nowe pod niewinną i mylącą nazwą PiS TKM .
To taki mały dodatek do wcześniejszych doskonale trafionych komentarzy


10:07, 03.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

znaczy się znaczy się

3 0

wraca koncern : Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) – ideologiczne ramię partii ds dezinformacji, indoktrynacji i ogłupiania ludu. 11:43, 03.06.2020


ellaella

4 1

RUCH od wielu lat jest bankrutem i własnie znaleziono naiwnego co go uratuje chociaż mało kto kupuje gazety które notabene są w każdym sklepie 13:16, 03.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

naiwnanaiwna

2 0

to jesteś ty.
Nawet nie potrafisz wyobrazić sobie o jak dużych lodach może tutaj być mowa. 13:25, 03.06.2020


TKM TKM

4 0

Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) – polskie wydawnictwo utworzone w 1973 w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa „Książka i Wiedza” oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki „Ruch”.

RSW „Prasa-Książka-Ruch” była obok pośrednich dotacji budżetowych i składek członkowskich jednym z głównych źródeł bieżących dochodów PZPR wypłacając corocznie wysokie dywidendy (zwykle w miesięcznych ratach), których wysokość ustalał Komitet Centralny PZPR w czasie planowania budżetu partii. Mniejsze dotacje płynęły również do organizacji będących formalnymi współwłaścicielami koncernu. Inną formą wykorzystywania RSW przez PZPR było zatrudnianie w koncernie funkcjonariuszy partyjnych na fikcyjnych etatach. RSW była dotowana z budżetu państwa korzystając z kredytów udzielanych na warunkach preferencyjnych oraz znacznych ulg w podatkach. 13:16, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ivaiva

4 0

w tym roku inwestorzy dostaną tylko 1 zł za akcję a na następny będzie 0 zł czyli widać w jakiej kondycji jest ORLEN 13:23, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowe starenowe stare

4 0

Popieram trend wcześniejszych komentarzy.
Niech orlen inwestuje w sieć warzywniaków. Już teraz jest największym sprzedawcą hot dogów i kawy.
PZPR nie musi juz nawet wracać, bo sztandar wyprowadzony drzwiami wrócił oknem, jakby odmieniony. Natomiast upaństwowienie wszystkiego to słuszna koncepcja; nawet już zaczęto upaństwawiać obywateli , bo jak już obywatel zostanie własnością państwa, to dalsza nacjonalizacja już jest w zasadzie zbędna . Wielu się ucieszy, bo "znowu będzie jak za Gierka".
Zresztą rządy Gierka z dzisiejszej perspektywy jawią się jako łagodna i liberalna demokracja a nie jako krwiożercza dyktatura, obostrzenia stanu wojennego porównane z obecnymi to też mały pikuś. Może różnice te wynikają z tego, że kiedyś rządzący byli szkoleni w zsrr a teraz wręcz przeciwnie, czasem w USA a najczęsciej zupełnie bez szkół.
Jak ktoś chce poznać głębokie różnice kulturowe ,to niech sobie obejrzy bajki dla dzieci i porówna "Wilk i zając " albo "Krokodyl Gienio" z kreskówkami Warner Bros i Disneya z tych samych czasów.
Etatyzm jest zresztą w PiSie bardzo głęboko zakorzeniony, więc i nie dziwota.
jeśli natomiast chodzi o ofertę TVP w porównaniu do innej oferty, to ja mam dylemat, bo mi się ani nie podoba Zenek Martyniuk hołubiony w reżimowej narodowej TVPis k u r w i z j i, ani te mendy hołubione gdzie indziej - więc dla mnie nikt jakoś oferty nie ma.
Sprzedawanie gazet i fajek w kioskach przez orlen też sprawa niczego sobie,
będzie sobie można iść do kiosku i nabyć Trybunę , Sporty i paczkę zapałek. 16:12, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

będzie  jakbędzie jak

2 0

będzie jak za komuny gazeta i fajki w ruchu 19:08, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mazowsze56 mazowsze56

3 0

prezes kurdupel kazał-obajtek wypełnia rozkazy 10:20, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

vespuccivespucci

0 0

A co na ten b***el, w którym ścichapęk kręcone są wielkie lody, a notowania pikują lotem koszącym, pozostali akcjonariusze? 18:52, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA