Zamknij
REKLAMA

Alarmujące stężenie benzenu. Obszerna odpowiedź ORLENU

17:57, 01.06.2020 | M.W
Skomentuj Fot. PKN ORLEN
REKLAMA

Przez cały poprzedni tydzień stężenie benzenu w płockim powietrzu było wyższe, niż średnioroczna dopuszczalna norma. Podejrzenia wszystkich padły na PKN ORLEN. 

Mieszkańcy Płocka przez cały poprzedni tydzień skarżyli się na podwyższone stężenie benzenu w powietrzu. Najwyższy pik przypadł na sobotę 30 maja na godz. 23:00, kiedy to stacja przy ul. Królowej Jadwigi odnotowała stężenie 78,9 µg/m³. Średnioroczna norma godzinowa wynosi 5 µg/m³.

[ZT]25688[/ZT]

Przez kilkanaście godzin w PKN ORLEN trwało ustalanie, czy to zakład produkcyjny w Płocku mógł być źródłem takiej emisji. Z kontrolą do kombinatu wybrali się także inspektorzy WIOŚ.

[ZT]25694[/ZT]

W poniedziałkowe popołudnie biuro prasowe przygotowało obszerną odpowiedź dotyczącą zaistniałej sytuacji. Cytujemy w całości. 

Na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku zakończono proces uruchamiania kilku instalacji oraz prowadzone są przygotowania do cyklicznego remontu m.in. instalacji fenolu. Prace te wykonywane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa procesowego kompleksu produkcyjnego oraz spełnienia wszystkich wymogów Urzędu Dozoru Technicznego.

Remonty w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku wykonywane są zgodnie z przyjętymi procedurami i standardami bezpieczeństwa – zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi. Odbywają się one pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry pracowników (służby techniczne i ochrony środowiska) oraz zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami bezpieczeństwa. Każdy proces remontowy, jak i przebieg produkcji są monitorowane przez wewnętrzne systemy 24h/dobę przez 365 dni w roku. PKN ORLEN z wyprzedzeniem informuje o planowych remontach i postojach służby Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

PKN ORLEN dokłada wszelkich starań, aby ograniczać oddziaływanie Zakładu Produkcyjnego w Płocku na środowisko. Potwierdzają to niezależne badania jak „Raport końcowy z pomiarów zanieczyszczeń powietrza w Płocku w okresie 14.09.2018 r. – 31.12.2019 r.” przygotowany przez specjalistyczną firmę na zlecenie Urzędu Miasta Płock, prezentowany 27 lutego br. podczas Sesji Rady Miasta.

Autorzy w dokumencie stwierdzają, że „Jakość powietrza w Płocku w długo i średniookresowej perspektywie wykazuje poprawę, a uciążliwości zapachowe mają charakter krótkotrwały i związane są z niekorzystną sytuacją meteorologiczną”. Autorzy raportu stwierdzają także, że „Analiza epizodów wykazuje, że na poziom stężeń substancji uciążliwych ma emisja z wielu źródeł, w tym również zlokalizowanych poza terenem Płocka”.

Ponadto pragniemy zwrócić uwagę że w latach 2016-2019 średnioroczne stężenie benzenu w dwóch stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowanych w Płocku (ul. Reja i Królowej Jadwigi) wyniosło od 0,6 do 1,7 µg/m3 co oznacza, że zostały dotrzymane normy środowiskowe.

Szukanie odpowiedzi na pytanie o pochodzenie podwyższonych wartości benzenu w stacji monitorowania przy ulicy Królowej Jadwigi 4 należy do odpowiednich służb środowiskowych ponieważ przepisy dotyczą wszystkich firm działających w Płocku. Przypominamy, że drukarnie, lakiernie, spalarnie odpadów, wytwórnie mas bitumicznych czy inne firmy produkcyjne z Płocka i okolic mogą być również źródłem emisji benzenu.

PKN ORLEN prowadzi działalność biznesową z zachowaniem najwyższej możliwej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych. Doskonali również metody prowadzenia procesów zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Koncern konsekwentnie ogranicza oddziaływanie na środowisko, inwestując w najlepsze dostępne technologie w zakresie ochrony środowiska. Podejmuje szereg działań zmierzających do obniżenia emisyjności instalacji.

Stosowane w zakładzie technologie i techniki należą do najnowocześniejszych w Europie i znajdują się w europejskich wymaganiach prawnych, czyli konkluzjach BAT (Best Available Techniques). Stan techniczny instalacji jest stale nadzorowany przez Urząd Dozoru Technicznego.

PKN ORLEN funkcjonuje w ściśle regulowanych ramach prawnych służących ochronie środowiska. Wynikają one zarówno z przepisów prawa międzynarodowego, krajowego, jak też z dobrowolnych zobowiązań. Spółka jest na bieżąco kontrolowana przez profesjonalne, niezależne instytucje. W latach 2016 – 2019 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził łącznie 21 kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska na wielu instalacjach Zakładu Produkcyjnego w Płocku, obejmujących również pomiary kontrolne emisji substancji do powietrza na wybranych emitorach. Przedmiotem kontroli były również zgłoszenia interwencyjne do WIOŚ dotyczące uciążliwości zapachowych.

Zakład Produkcyjny w Płocku posiada wszystkie wymagane prawem pozwolenia regulujące korzystanie ze środowiska we właściwy sposób, a ich warunki są stale monitorowane. Potwierdzeniem prawidłowości funkcjonowania instalacji produkcyjnych są wyniki kontroli prowadzonych przez organy administracji państwowej, zawarte w protokołach pokontrolnych dostępnych m.in. w Głównym i Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.

PKN ORLEN jest firmą transparentną, która prowadzi jawną i otwartą politykę informacyjną na temat wszystkich aspektów swojej działalności. Koncern współpracuje z wszystkimi służbami upoważnionymi do kontroli czy nadzoru funkcjonowania Zakładu Produkcyjnego. Deklarujemy podjęcie wszelkich niezbędnych działań, kontroli czy współpracy, aby pozostawać przy obecnych możliwościach technologicznych jak najbardziej neutralną firmą dla otoczenia, w tym społeczności lokalnych czy środowiska.

(M.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (43)

WidzWidz

11 7

Strach ogarnia bo to tylko namiastka tego co tu może być!
A nasi włodarze pod kominami Orlenu chcą zgromadzić jeszcze 15000 ludzi!
Głupota czy zanik rozumu! 18:17, 01.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JulianJulian

1 7

Jakie "jeszcze 15000 ludzi" ? 18:25, 01.06.2020


WidzWidz

8 2

To nie wiesz? Będą budować stadion na 15000 osób nad którym zadaszeniem będą dymy z Orlenu albo ciemna "para wodna".
Oj będzie się działo! 19:26, 01.06.2020


TaaTaa

41 4

Od czasu Petrochemi nic się nie zmieniło. Oni zawsze niewinni, nigdy nie truli, a z kominów płatki róży lecą... Tylko tych chorujących i czujących smród coś dużo.. 18:25, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ridickridick

25 3

a potem wszyscy umrzemy na raka a oni wmówią nam, że to śmierć naturalna 20:15, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czyli Czyli

30 4

jak zwykle: ble, ble, ble... Nawet Urban się chowa przy takiej propagandzie. 20:36, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

e ge5e ge5

25 5

Koronawirus przy tym to bułka z masłem. 20:40, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdrianAdrian

23 8

Retoryka wypisz, wymaluj jak milościwie nam panujących. 😥 20:50, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hejterkihejterki

16 5

co tak mało wpisów atakujących Orelen.Wincej piszta bo stary bankster się wku.....wi i będzie niewesoło. 21:10, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

25 1

Tl;dr szkoda czasu, jeśli WIOŚ nie jest w stanie określić kto to emituje to należy tą organizację zlikwidować 21:10, 01.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Anty wszystkiemuAnty wszystkiemu

3 9

Zlikwidować ORLEN, WIOŚ, maszty telefoniczne, oczyszczalnie ścieków, spalarnie śmieci, elektrownie, kopalnie no i a może przede wszystkim wszystkich z PiS... zostanie tylko lud wybrany komentujący na forach.... a zaraz tylko na czym oni będą pisać te komentarze bez tworzyw sztucznych, bez prądu, bez elektroniki i bez ciepłego domu. Czy wy kur...a *%#)!& się z choinki wiecie jak działa przemysł? Polecam lekturę podręcznika "Technika" V klasa szkoły podstawowej. Ps. Smartfony nie produkują paliw ani energii, nie produkują też żywności. Przykro mi, że idealny świat nie istnieje. 21:49, 01.06.2020


to prawdato prawda

7 0

jeżeli nie potrafią wykonać zadania, do którego zostali powołani...zrobić to co PIS zrobił z wyborami w Poczcie Polskiej...znaleźć takiego co potrafi wykonać pracę??

a nieudaczników na zieloną trawkę?? 23:27, 01.06.2020


PawellPawell

21 0

A dziś znów piękne zapachy. 21:30, 01.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NsZNsZ

12 0

Potwierdzam! Na Wielkiej Płycie ostro śmierdzi!!! Dym leci prosto na Płock. 22:13, 01.06.2020


KierowcaKierowca

4 0

Po dziewiątej na wysokości Czardasza, przejeżdżając autem musiałem zamknąć szyby w aucie, tak waliło. Wystarczyło jedno spojrzenie na kierunek "pary wodnej", żeby bez żadnych stacji pomiarowych, liczników Geigera czy innych inspektorów i znawców środowiska, wiedzieć skąd ten smród. I to przy dość silnym wietrze. Przy spokojniejszym wietrzyku nikt normalny by nie wytrzymał. Powinni tam prezia postawić przy ulicy i niech się raczy. 18:25, 02.06.2020


dureń według nawiedzdureń według nawiedz

27 2

Mieszkam po stronie północno-zachodniej tej dobrotliwej firmy. Przez ostatnie 2 dni, przy północnym wietrze nic nie odczuwałem. Dzisiaj wiatr zmienił kierunek i wraz z sasiadami odczuwam syfiarski smród nie do zniesienia. Zapewne jutro napiszą, że naprawili instalację, a realu...tylko wiatr wieje raz tu, raz tam ! Tłumaczenia swiętojebliwych władz tej spółki są 1 grosza nie warte. Kto mi odda zdrowie ? 23:47, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

czy to prawda, żeczy to prawda, że

15 3

daniel zarabia na miesiąc 350 tys pln, z czego 50 tys miesięcznie oddaje swojej partii?? ktoś zna szczegóły?? czy to prawda?? 23:53, 01.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bezpartyjny bezpartyjny

9 0

Od dawna tak było. Partia daje Ci zarobić, ale jakiś % dochodów musisz przekazać na cele partyjne . Prawdopodobnie w każdej Partii istnieje podobna sytuacja. Tak jest od lat. Żadna tajemnica. Wszyscy o tym wiedzą, wszyscy tolerują. Podobnie, jak z łapówkami w latach 90-tych XX wieku. Może za 100 lat się zmieni. Nie licz na szybką poprawę ! 00:08, 02.06.2020


czy to prawda, żeczy to prawda, że

14 1

w wyniku blokady katalizatora doszło do niekontrolowanej reakcji de-fragmentaryzacji łańcucha produkcyjnego skutkującego rakotwórczymi zrzutami z instalacji??

czy dzięki temu nie doszło do eksplozji?? w windzie mówili, że kogoś już wymienią?? 23:58, 01.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lysy lysy

3 0

Niech uwiaza tego swojego orlenowskiego psa na ten swoj orlenowski lancuch bo ni jak nie skutkuje na pytostuj i z tej calej roboty to tylko kupa smrodu 14:32, 02.06.2020


sofokles xxisofokles xxi

19 2

Na łańcuchach produkcyjnych orlenowskich się nie znam, bo i po co mi to to wiadomości ? Ale wystarczy, że odczuwam niekontrolowany ból głowy, a to jest lepszy wskażnik, niż wszystkie czujniki Petrochemii, razem wzięte ! Mam założyć maseczkę na gębę , by nie mysleć....czy, by nie mówić prawdy ? Czy iść na pielgrzymkę i modlić się za płocki benzen ? Kiedy koniec tego obsadzania kierowniczych stanowisk przez psycho-niepewnych po szkole toruńskiej ? W Pertochemii powinni pracować chemicy, nawet z zawodówką, a nie jakieś barachła po KUL : filozofowie, historycy, socjolodzy itp ! Jak mam zdechnąć, to z mojej własnej woli, a nie przez jakiegoś idiotę, profesora z dyplomem za jajka ! 00:28, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

fanyfany

1 1

Dyplom w kosciele wymodlil 19:15, 02.06.2020


KateKate

22 1

Może ktoś wytłumaczy skąd u ludzi w Płocku ciągle bóle i zawroty głowy...a w Centrum Onkologii w Warszawie aż się roi od płoczczan... 01:16, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

eheh

5 0

bo w latach 70-90 nikt nie respektował żadnych norm, młodzież nie pamięta jak wtedy śmierdziało, myślicie że 70-latek ma raka od jednego piku benzenu??? 08:00, 02.06.2020


oczekuję idiotów w Ioczekuję idiotów w I

15 2

Jak przestanę oddychać, to kto mi pomoże....obszerna odpowiedż Orlenu ? Ale wy patafiany pójdziecie za mną. Za wami pójdą inne warchoły z tego polskiego krematorium ! Na piśmie wszystko musi się zgadzać !PIS-owska precyzja się kłania , a raczej watykańska....2000 lat doświadczenia ! 06:04, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mesjasz mesjasz

12 1

Z powodu orlenowskiego benzenu kaszlę , pluje, kichami prycham ! To co ? mam trafić na covidowską izolatkę ? Idżcie leczyć się sami z swojego nieuctwa !Możecie po mnie przyjechać ! Tylko będziecie płacić odszkodowanie ! 08:11, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rikiriki

10 18

Dobrze, ze chociaż wodę mamy do picia jak z uzdrowiska Warszawskiego. Dziękujemy panie Trzaskowski za te szambo🙂🤣 08:53, 02.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MicMic

6 3

I cyk 60gr za komentarz. Nie podniesli wam stawek przed wyborami? 09:31, 02.06.2020


micu picumicu picu

1 2

a tobie ile płacą za warowanie na forum PP 12:06, 02.06.2020


Klg Klg

9 2

K.u.r.w.a co za ściemniacze...... 10:18, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZiemniakZiemniak

9 1

Podziekujta za benzen bo dzieki temu na Covid nie chorujeta... 11:24, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zuzazuza

7 0

funkcjonuję od kilku dni jak śnięta ryba.Do tego dochodzi nieznośny hałas latających samolotów z lotniska.Nic dziwnego,że pan prezydent wyprowadził się z tak doskonale administrowanego miasta. 12:49, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

zuzazuza

1 1

funkcjonuję od kilku dni jak śnięta ryba.Do tego dochodzi nieznośny hałas latających samolotów z lotniska.Nic dziwnego,że pan prezydent wyprowadził się z tak doskonale administrowanego miasta. 12:54, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lysylysy

5 1

PIS w dupe orlenowi 13:09, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DixonDixon

9 1

Czy wiceministrem OCHRONY Środowiska nie jest niejaki Ozdoba? Poseł ziemi Płockiej? Wybrany przez Płocczan - zwolenników Prawa i Sprawiedliwości? Nie możecie iść do jego biura poselskiego i porozmawiać o ochronie środowiska w Płocku? 14:40, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaciekMaciek

4 0

Czy treść mojego komentarza tycząca badania szczelności obiektów Orlenu i roli Urzędu Dozoru Technicznego była niefajna jakaś?, że ją skasowano? 15:20, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fany fany

1 3

PIS wam w dupe 15:28, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

R24R24

8 0

Szok, wiatr winny bo smrodem powiało. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Skoro jest tak super to dlaczego na terenie orlenu nie ma sanatorium. Jedyne pocieszenie ze paliwo sie nie sprzedaje to i komin zdrowia jakos taki cichy. 18:06, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrosPiotros

6 0

*%#)!& cały czas nas trują. 22:38, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fanyfany

1 0

Plyn do mycia silnikow produkuje sie w weekendy ,polprodukt amfetaminy bmk mozna legalnie kupic od orlenu 03:36, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

2 0

Frajerzy *%#)!& ... mogliby chociaż powiedzieć kiedy mamy nie wychodzić z domu ... Sku ...e 07:56, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wśródwśród

1 0

emisji ten nieszczęsny benzen to jest jedna z wielu a robi furorę tylko dzięki temu że przeciętny matoł jest w stanie powtórzyć jego nazwę a innych już nie , poza tym te inne są trudne do zdobycia w odróżnieniu od rozpuszczalnika który można wlać do spryskiwacza ogrodowego i zza płotu psiukać na stację na Jadwigi zza płotu. złapać "wesołka" i się skończy babci s....e ! 10:22, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

obiektywnyobiektywny

2 0

Syf,kiła i mogiła!Postaw nauczucielu jeszcze jedną tężnie,żeby się lepiej to k.....a wdychało!!!!!!!!!Jako miasto
przez tyle lat nie ma żadnych skutecznych działań.Zamiast sponsorować chociażby Kubice i inne sporty
niech ten p........y truciciel zainwestuje we właściwe filtry i nas nie truje!.Nie ma takich na świecie?! 07:22, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA