Zamknij
REKLAMA

Tyle zapłacisz za śmieci po podwyżce. Nie posegregujesz? Licz się z karą

20:42, 28.11.2019 | K.B
Skomentuj
Fot. Karolina Burzyńska
REKLAMA

Podczas sesji wyjaśniano, że podwyżka opłat za śmieci jest konieczna. Radny Mariusz Pogonowski twierdził, że czeka nas rewolucja, z kolei Tomasz Kominek pytał, jeśli tej podwyżki mamy uniknąć, kto powie z jakich inwestycji zrezygnować. Adam Modliborski sugerował ulgi dla rodzin, natomiast Piotr Kubera obawiał się podrzucania gruzu do lasu. Na koniec Edward Bogdan dodał, że miasto powinno wybudować spalarnię odpadów.

Od stycznia za śmieci zapłacimy 26 lub 52 zł od osoby miesięcznie. Wszystko zależy do tego, czy segregujemy odpady, czy też płacimy za odbiór odpadów nieselektywnych. Z kolei od lipca segregować mają wszyscy (opłata wyniesie 26 zł od osoby). A jeśli nie, wówczas na właściciela czy zarządcę nieruchomości zostanie nałożona wyższa opłata (52 zł).

Na sesji radni wdali się w dyskusję. Radny Piotr Kubera martwił się, że będzie tylko jeden darmowy worek big bag na odpady budowlane i rozbiórkowe.

- Zwykle jeden remont wymaga kilku worków. Obawiam się, że za chwilę będzie duży problem. Ten gruz, jeśli za worki trzeba będzie dodatkowo płacić, znajdzie się pewnie w lasach i na brzegach Wisły.

Tomasz Kominek podkreślał, że zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opłata ponoszona przez mieszkańców stanowi dochód gminy, ale...

- Opaty ponoszone przez mieszkańców powinny zostać ustalone na poziomie pozwalającym na funkcjonowanie systemu. Gmina nie powinna w świetle obowiązującego prawa do tego systemu dopłacać. Byłoby to sprzeczne z ustawą. Nawet gdybyśmy założyli hipotetyczną sytuację, że dokładamy, to pytam jakim kosztem. Kto pierwszy poda inwestycje, z których mamy zrezygnować? Wszyscy jesteśmy świadkami brutalnej weryfikacji przez rynek systemu gospodarki odpadami. Nieważne z jakiej opcji politycznej będzie wójt, burmistrz, prezydent miasta. Gdybyście zechcieli porozmawiać z tymi, którzy są już o krok przed nami. Mają ogromne obawy, czy kwota 25 zł wytrzyma dłużej niż najbliższe kilkanaście miesięcy.

Wskazywał na stały wzrost kosztów gospodarowania odpadami wynikający ze zmian w przepisach, sytuacji rynkowej i nałożony obowiązek bilansowania finansowego systemu. Wymieniał przyczyny: wzrost ilości wytwarzanych odpadów, ich niewłaściwa segregacja, wzrost opłaty środowiskowej, spadek cen surowców, wzrost kosztów energii. - W Płocku z każdym rokiem szokująco wzrasta ilość odpadów. W 2014 roku wytworzyliśmy ponad 40 tys. ton, natomiast w 2018 r. już ponad 47 tys. Czy segregujemy odpady, czy selektywnie zbiera się papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji? Niech będzie to pytanie retoryczne. Czeka nas obowiązkowa segregacja śmieci. Musimy uświadomić sobie, że nasze śmieci nie znikają w magiczny sposób po wyniesieniu z domu. Muszą być wzięte do ręki jeszcze wielokrotnie po naszym odejściu. Po co? Ponieważ musimy osiągnąć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia tych odpadów komunalnych na poziomie co najmniej 50 proc. w latach 2020-2024, 65 proc. w 2035.

Przypominał o drastycznym poziomie wzrostu opłaty środowiskowej. - Nie możemy udawać, że niewłaściwa segregacja nie ma znaczenia. Niewłaściwa segregacja u źródła daje mało wartościowy surowiec, którego sprzedaż nie jest w stanie zrekompensować kosztów jego wytworzenia. Trudna sytuacja na rynku recyklerów powoduje spadek dochodów z tytułu sprzedaży surowców wtórnych. Za jedną tonę przekazanej folii w 2017 r. dostawało się 170 zł, a już na przełomie 2018 i 2019 r. trzeba było dopłacić za tonę 110 zł już ze swoich środków finansowych. Ograniczenie możliwości składowania odpadów powoduje konieczność przekazywania odpadów do podmiotów zewnętrznych do dalszego ich zagospodarowania. Efektem jest drastyczny wzrost kosztów zagospodarowania odpadów z poziomu 3 mln zł w 2013 r. do prawie 16 mln zł w 2020 r. To wynik lawinowych podwyżek kosztów jednostkowych, które w 2019 r. wynosiły już 385 zł za tonę. Prognozowana cena na 2020 r., ta optymistyczna dla Płocka, to 500 zł, natomiast mówi się, że będzie tysiąc złotych za tonę.

Należy dodać m.in. wzrost stawki zabezpieczeń roszczeń, koszty monitoringu. - Boję się, że przyjdzie czas w następnej kadencji, że będziemy płacić zdecydowanie więcej za opłaty komunalne, za obszar, na który nikt nie zwracał większej uwagi.

Z kolei radny Mariusz Pogonowski zastanawiał się co dla producenta znaczy ekologia.

- Dla niego głównie to coś, co zawyża koszt jego produktu. Jaki jest poziom wiedzy o segregacji śmieci? Znajoma powiedziała mi, że przez 20 lat nie potrafiła nauczyć swojego męża, żeby folijkę z parówki wrzucił do śmietnika pod zlewozmywakiem. Nie chciał się bardziej schylić i nie wpadała... Myślicie, że ten mężczyzna nauczy się segregować? Sądzicie, że przed śmietnikiem będzie zdeterminowany sąsiad, aby płacić 26 zł, a nie 52 zł. Złapie go za rękę i powie "sąsiedzie, tu wrzucamy papierek, do tego śmietnika, ale to są niesegregowane, niech je sąsiad do domu zabierze i posegreguje". Będą rozmowy, tarcia. Odnoszę wrażenie, że uczestniczymy w czymś więcej niż w podwyżce. To jest rewolucja, początek zmian. Nie uczestniczymy w czymś kosztownym. 15 zł podwyżki. Tyle kosztuje czysta planeta, aby nasze dzieci żyły w czystszym świecie. Wieloryby w swoich organizmach mają śmieci. No ale w Płocku nie ma oceanu, to nas nie dotyczy. A jednak folię z Płocka sprzedawaliśmy do Chin. Dużo pracy przed nami, jeśli chodzi o świadomość ekologiczną. Jak się zachowujemy, jak żyjemy, to nasza odpowiedzialność. 26 zł. Zaczyna boleć, ale to taki zdrowy ból. To lepsza planeta.

Prezydent odpowiedział radnemu Kuberze w związku z workami:

- Gdyby big bagi były darmowe, to często nie można by było się na niego doczekać. Taka byłaby kolejka. Jeśli ktoś robi remont domu czy mieszkania, to koszt utylizacji odpadów powinien sam pokrywać, a nie osoby, które tego remontu nie robią. Zmagamy się, jako samorząd, z rzeczywistością, która jest od nas niezależna. Samorząd jest operatorem i strażnikiem, system ma się bilansować. Takie stawki wychodzą z wyliczeń.

Krytycznie do podwyżki odniósł się Edward Bogdan.

- To, co usłyszałem, jest manipulacją i trochę demagogią. "Uczestniczymy w zmianie świadomości, rewolucji" cytując kolegę radnego. USA, Chiny, Indie nie uczestniczą w żadnym pakcie klimatycznym. Generują najwięcej dwutlenku węgla i śmieci, natomiast Unia Europejska wymusza rozwiązania, sprzedając technologię, zarabiając na nas. Czy musimy biernie się temu poddawać? Według mnie nie. Pogłębmy dyskusję nad podwyżką, odsuńmy ją w czasie. Zastanówmy się czy musi być taka wysoka. Inne miasta lepiej poradziły sobie z problemem. Opłat nie podniosły tak drastycznie.

Przewodniczący Artur Jaroszewski odparł, że samorząd jest zobligowany do przestrzegania polskiego prawa.

- Dyskutujmy, ale merytorycznie. Wymogi ustawowe nakazują zbilansowanie systemu. Cena, którą zatwierdzi samorząd, musi w 100 proc. pokrywać koszty. Niech pan wskaże, który z elementów kosztów według pana jest nieprawidłowy, natomiast mówienie nie, bo się nie zgadzam, nie bo kto inny śmieci... My za jakiś czas zostawimy to nasze zabrudzone środowisko naszym dzieciom i wnukom. To od nas zależy.

Andrzej Nowakowski zwracał uwagę na argument o niższych cenach w innych miejscowościach. - Wysokość opłaty zależy od wielu elementów, rozstrzygnięć przetargowych, mniejszej częstotliwości odbierania odpadów. U nas dwa razy w miesiącu, tam rzadziej - dopowiadał. Bogdan zasugerował, aby zastanowić się nad powstaniem spalarni w Płocku, natomiast Adam Modliborski stwierdził, że podwyżka uderzy w duże rodziny i powinny być zniżki. Resztę dyskusji zdominował temat spalarni. - W 2016 r. w polskim prawie ograniczono rozwój spalarni. Wprowadzono 30 proc. ogranicznik masy, która może być spalana. To według mnie zamyka rozwój i opłacalność tego typu przedsięwzięć. Na terenie miasta jest dopuszczona jedna spalarnia.

Prezes PGO, Stefan Koltewski przypominał, że był pomysł na powstanie palarni na terenie zakładu w Kobiernikach. Zrezygnowano z tego z kilku powodów. Potwierdził również, że instalację termicznego unieszkodliwiania odpadów wpisano do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w styczniu 2019 r. Instalacja orlenowska ma mieć przerób rzędu 60 tys. ton rocznie. Czy w tej instalacji będzie możliwe współspalanie naszych odpadów, o to pytał się koncernu prezydent Nowakowski. Odpowiedzi prawdopodobnie nie ma, moje próby również spełzły na niczym.

Jaroszewski wyjaśniał, że obecnie w Polsce funkcjonuje 7 spalarni, 2 są budowane. - Wojewódzki plan gospodarowania odpadami na Mazowszu dopuszcza 2 instalacje, warszawską i drugą Orlen Eko. To kończy temat.

Prezydent deklarował, że jest otwarty na rozmowę z Orlenem. - Tylko niech będzie partner po drugiej stronie. Orlen ma dużo ciepła, niekoniecznie budowa spalarni jest dla nich taka opłacalna. Decyzje zapadają, niestety, nie w tym miejscu. Odnośnie obniżki, tego typu działanie oznaczałoby, że ktoś inny będzie musiał za to zapłacić. Ktoś zapłaciłby mniej, dla innych opłata by jeszcze bardziej wzrosła.

[ZT]24059[/ZT]

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (40)

mamymamy

22 2

znawcę od wszystkiego czyli radnego ........Strach się odezwać bo zostanie się nazwanym ksenofobem,nienawistnikiem,faszy....i nacjo......O śmieciach lepiej się też nie wypowiadać bo ....ech zwariował świat.Jak powiada płocki klasyk pilnuj szewce pocięgla i nie mów o rzeczach na których się nie znasz.Szewc do butów,murarz do kielni,a ....... 00:22, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

3 0

A nauczyciel do szkoły. 20:59, 30.11.2019


mieszkanców ubywamieszkanców ubywa

39 26

Mieszkanców ubywa, a śmieci przybywa ? Tylko w świecie lemingowym gdzie pelikany glosuja na PO. Ot i wasza europejskość. Dostaniecie jeszcze mocniej w d...... Za swoje bezmyslne glosowanie. 00:53, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

acac

26 20

JA *%#)!& ALE RADNI SZOK KTO TU MA COŚ DO POWIEDZENIA SBeki POwskie nigdy nie bendo gospodarzami ale naród co płock bagarzownia SBeków UBe;ów POwskich 05:22, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zorrozorro

56 8

pogonowski odleciał w kosmos! może trzeba zmienić dilera albo brać po pół... panie pogonowski - może dla ciebie 26 zł to niewiele, ale co ma powiedzieć wielodzietna rodzina? powiedzmy 5 osobowa w której zarabia się minimalna krajową? rocznie to minimum 1560 zł! to mało?

Bez_radni zastanawiają się z której inwestycji zrezygnować. podpowiem - z fanaberii pod nazwą STADION. Za te pieniądze TRZEBA zbudować nowoczesna spalarnię, a ciepło wykorzystać na potrzeby grzania wody i ogrzewania CO dla mieszkańców miasta. będzie zysk wielopłaszczyznowy - racjonalne gospodarowanie odpadami, tańsze ciepło dla mieszkańców, mniej kopciuchów na wyszogrodzkiej.

a przy okazji pytanie do bez-radnych. jak będzie wyglądać segregowanie śmieci w wielu, w Płocku, wieżowcach? czy do zsypu będę wrzucać najpierw plastik, później szkło a na koniec zmieszane? 07:35, 29.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

123123

6 3

Zsypy już dawno nie powinny mieć racji bytu... 10:59, 29.11.2019


buhahabuhaha

1 4

ta budna rodzina, to państwo na 1500 zł okrada 12:27, 29.11.2019


zgodazgoda

10 1

odleciał w kosmos.Tylko go nie krytykujcie bo uzna to za mowę nienawiści i możecie mieć kłopot.Podobno najlepiej robić to na czym się ktoś zna.Dotyczy to także radnego. 14:55, 29.11.2019


Taka prawdaTaka prawda

52 6

PSL wszędzie powstawial swoich w spolkach i teraz na to zaplacimy. Ponad 140% podwyzka, zeby np.taki Misiu Sosenka po politologii byl prezesikiem w spolce Inwestycje Miejskie. Zaraz obrincy Sosenki napisza ze nie jest on w PSL. Tak, nie jest tak samo jak Kasia J. Przypadkiem pracujaca na wysokim stanowisku w ZUOK Kobierniki, nie jest córką Marszałka Mazowsza. Siatka powiazan i wzajemnej adoracji oraz pomocy musi kosztowac. Ktos na te pensje musi zarobic, wiec dlatego zaplacimy za to my Plocczanie. Czego nie rozumiecie? 07:49, 29.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Do taka prawdaDo taka prawda

0 4

A myslalem ze po to zebys cieciu po podstawowce mogl odebrac zapomoge z mopsu. 22:50, 30.11.2019


Tak do wiadomosciTak do wiadomosci

0 0

Nie muszę pobierać zasiłku z mopsu żeby widzieć układy. Misiu kibic zagorzały martwi się że mu wódka i fajki w górę pójdą, hejtując słowami " chcieliście ". Podwyżki cen za wywóz śmieci nie chcieliśmy a mamy od was. Kasyn też nie chcemy xd
Panu podziękowali już wyborcy. Papa 08:51, 14.12.2019


MieszkaniecMieszkaniec

32 9

Ludzie z domków podrzucają śmieci do altanek na innych osiedlach. 08:16, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a możea może

40 2

a może radni wystąpią z inicjatywa do rządu o pomoc ustaleniu prawa zakazującego producentom nadużywania opakowań, za które my płacimy raz w cenie produktu a dwa w wywozie śmieci. (np. kremy, zabawki dziecięce itp. są zapakowane w karton, folię itd.) I narzucić producentom powrót do opakowań wtórnych np. butelek szklanych. np. kupuję płyn do płukania w butelce plastikowej z chęcią pójdę do sklepu z tą butelką zakupić "dolewkę" płynu, ta butelka może mi posłużyć i 10 lat a nie jedna na miesiąc. 09:17, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JasiuJasiu

35 4

Takie tam, mata co chcielista, w Kielcach radni nie zgodzili się na podwyżki, no ale pan karze, sługa musi znaczy ZSL, fuchy kosztują, coś za coś itd. 09:35, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ok, boomerok, boomer

2 1

*każe 11:24, 29.11.2019


MicMic

33 1

Sprawdźcie jakie marże mają firmy zajmujące się odpadami w Polsce. To złoty interes. I potem się dziwić, że są podwyżki. 09:37, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

apel do szewcówapel do szewców

7 18

Kontynując głęboką i słuszna myśl ogólną mojego poprzednika odwołujacego się do klasyka postaram się przybliżyć ją na konkretnych przykładach.
Wybitny tutejszy intelektualista - humanista Adam Modliborski apelował o ulgi dla rodzin wielodzietnych, bo nie wie że: "kto ma pszczoły ten ma miód, kto ma dzieci ten ma smród", a jak dużo dzieci to i smrodu oraz śmieci musi być dużo. Ale zapomniał nasz ten wybitny "intelektualista i humanista", że "n" dzieci oznacza rownież co miesiąc "n" x 500 plus PLN, między innymi na opłacenie odbioru śmieci.
Drugi wybitny intelektualista Piotr Kubera apeluje o darmowy BIG BAG na odpady budowlane powstające podczas remontu. Dlaczego oczekiwania takie skromne, dlaczego tylko jeden big bag miałby być za darmo, dlaczego nie kilka kontenerów 3-5 tonowych. Wybitny intelektualista nie mówi, kto za to miałby zapłacić i według jakich przepisów. Ten wybitny intelektualista o zdolnościach profetycznych przewidując że te śmieci wyląduja w lesie, nie bierze pod uwage, że transport do lasu kliku ton odpadów budowlanych wymaga użycia odpowiedniego transportu. Też trzeba za niego zapłacić i to dużo więcej bo odległosc do lasu jest wieksza i ryzyko duże.
Kolejny wybitny specjalista od ochrony środowiska i inwestycji Bodgan Edward apeluje o budowę spalarni śmieci kompletnie odleciał w DEMAGOGIE i ŚCIEMĘ mówiąc: - "To, co usłyszałem, jest manipulacją i trochę demagogią. "Uczestniczymy w zmianie świadomości, rewolucji" cytując kolegę radnego. USA, Chiny, Indie nie uczestniczą w żadnym pakcie klimatycznym. Generują najwięcej dwutlenku węgla i śmieci, natomiast Unia Europejska wymusza rozwiązania, sprzedając technologię, zarabiając na nas. Czy musimy biernie się temu poddawać? Według mnie nie. Pogłębmy dyskusję nad podwyżką, odsuńmy ją w czasie. Zastanówmy się czy musi być taka wysoka. Inne miasta lepiej poradziły sobie z problemem. Opłat nie podniosły tak drastycznie. "
Bredzi o rzeczach o których nie ma pojęcia, zresztą jak zwykle, bez podania jakichkolwiek wiarygodnych danych np jakie stawki, w jakich miasta, od czego zależą te stawki. Nie ma pojęcia jak działa spalarnia śmieci, jakie musi spełniać parametry techniczne i ekonomiczne, ile kosztuje jej budowa i jakie są koszty funkcjonowania.
PANOWIE SZEWCY, siedżcie cicho zamiast bredzić o rzeczach o których nie macie żadnego pojęcia, poza wielkim sercem populistów i nic nie kosztujących deklaracji przychylaczy nieba i szcześliwosci powszechnej dla ludnosci miescowej. 09:38, 29.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

yyyyyyyy

2 3

Bardzo smutne----- nie są potrzebne komentarze na temat wypowiadanych słów na sesji rady miasta. Potrzebna jest nam życzliwość wobec każdej osoby i nawet uważanej za wroga. Każdy członek Rady ma prawo wypowiedzić się na określony temat. Gdyby był szacunek do siebie i drugiego człowieka to nasze otoczenie byłoby przyjazne i życzliwe. Tego potrzeba nam mieszkańcom Płocka . 15:33, 29.11.2019


@ yyyy@ yyyy

3 0

nie ma wyrozumiałości a tym bardziej życzliwości i akceptacji dla głu. pstw wypowiadanych przez radnych ignorantów na sesji.
Z tego że każdy radny ma prawo zabrać głos nie wynika jeszcze, że każdy radny ignorant lub wręcz idiota może wygadywać na sesji, co mu się w głowie ulęgło, wygadywać bez obawy że nie zostanie to zauważone, ocenione i adekwatnie skomentowane.
Głupotę trzeba wytykac i plewić z korzeniami wszędzie tam gdzie się pojawia. 19:41, 29.11.2019


REKLAMA

spostrzeżeniespostrzeżenie

5 10

pod nieobecność samicy alfa poszczekać mogły sobie poszczekać również drobne pieski korzystając z rzadko nadarzającej się okazji. 10:11, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziałkowiecDziałkowiec

8 4

Na działce mam kompostownik. Zbieram w nim wszystkie bioodpady. A to oznacza, że produkuję znacznie mniej śmieci. Dlaczego muszę płacić tak samo jak inni, którzy w dodatku deklarują sortowanie, a tak naprawdę wrzucają wszystkie swoje odpady do pierwszego lepszego kontenera, np. z papierem? Czy ktoś w płockim ratuszu "od śmieci" mógłby się wreszcie zająć sprawą odpadów na poważnie, a nie tylko na odczepnego, bo coś tam ustawa nakazuje? Może więcej zaangażowania, zamiast minimum wymaganego przez przepisy? Ktoś coś wyliczył i bezradnie rozkładamy rączki. Co z edukacją ekologiczną? Wśród dzieci może jest, a co z dorosłymi, starszymi paniami, które bezczelnie śmieją się w twarz wrzucając napakowane pampersy swoich wnuczków do metali? 11:35, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaaaa

11 0

Cytat z wyborczej sprzed 7 lat.....
Co miasto zrobiło w tej kwestii?

Największą inwestycją będzie jednak spalarnia odpadów, która ma powstać w Trzepowie, w sąsiedztwie Orlenu. Tydzień temu - jak poinformował Kotlewski - na taką lokalizację obiektu zgodził się prezydent Andrzej Nowakowski. Według prezesa ZUOK-u działka na terenie Płocka, a nie jak zakładały wstępne plany - Kobiernik, to strzał w dziesiątkę. Przede wszystkim dlatego, że będzie taniej. Usytuowanie spalarni w Kobiernikach oznaczałoby bowiem konieczność przekształcania ciepła w energię elektryczną, co oznaczałoby wzrost cen o ok. 60 zł na tonie odpadów. W Trzepowie zaś, w odległości ok. 350 m od planowanej inwestycji, przebiega magistrala ciepłownicza, do której będzie się można podłączyć. I w efekcie zaoszczędzić.
https://plock.wyborcza.pl/plock/1,35681,11452894,Spalarnia_smieci_blisko_Orlenu__A_szefostwo_ZUOK__.html 14:17, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lysy Lysy

1 6

Typowy plocczok zbudowany z pompki żeby krew krazyla w kwestii napędu tubylca, ptaka albo dziurę żeby robić ma jeszcze trochę mózgu żeby zrozumiał co do niego mówią i żeby wiedział gdzie ma iść i zrobić jak każą...
Pozdrawiam co wy to publikujecie, co to zmienia... 14:49, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wypowiedzwypowiedz

13 1

radnego MP tragedia.Ten człowiek .......Kto go wybrał na radnego. 14:52, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

15 0

Najpierw płacimy producentom, którzy muszą uiszczać opłatę opakowaniową, a potem płacimy gminom za wywóz tychże opakowań 14:55, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lysy Lysy

4 0

A który producent płaci, klient płaci kilka razy jak widać... 17:54, 29.11.2019


xxxx

4 1

I tak Żydzi niszczą Polskę. W SKALI POLIN CENY TAKIE SAME.
Dla dobra Izraela zaglodza Naród Polski.
Kulpa powinna być zwolniona z posadki Orlenu. Bardzo szkodliwa dla społeczności płockiej
POLACY WAM TEGO NIE ZAPOMNĄ. 19:32, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zmęczonyzmęczony

9 1

ceny wywózki za śmieci zaczęły drastycznie rosnąć jak wzięli się za to miejscy urzędnicy. a może by tak wywalić to całe towarzystwo tak jak śmieci i niech wróci normalny rynek i konkurencja bez dodawania zbędnych kosztów. biedny PrezdĘt do wszystkiego w mieście musi dokładać, ach jak się kosztuje dla miasta... 19:36, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odpocznij odpocznij

2 8

i przeczytaj świeżo przez obecny sejm znowelizowaną ustawę śmieciową. Tę ustawę uchwalił Sejm a nie urzędnicy miejscy i prezydenci miast . 19:44, 29.11.2019


odpocznijodpocznij

6 1

gościu z 19.44.To nie aktualny sejm tylko taki kit wciskają Tobie i innym Polakom ci co są naprawdę odpowiedzialni za ten śmieciowy bardak.Poszperaj co było w 2008 roku i w roku 2012.Wtedy zajarzysz kto i co stało za tym baj.zlem. 21:33, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okok

6 2

Janczary bolszewickie SBeki UBeki POwskie w ratuszu i spółkach czego można się po tym spodziewać dajcie im głosy oni bedą rzadzić żenada i co 06:31, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

onon

4 0

Pietrzak ty bananowy dzieciaku... 21:04, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomTom

10 0

Łukasz P. Ja rozumiem , że całe życie rodzice ci pomagali , pomagają na stanowiskach , polityka etc , ale ja doskonale pamietam co obiecywałeś startując na radnego. Nic nie działasz , tylko przyklepujesz to co inni nakazali , a tak pięknie słowotwórczo mówiłeś co byś zrobił jak już byś został radnym. Czy ty w ogóle pomyslałeś , że jest wiele rodzin z 1/2 dzieci gdzie rodzice zarabiają najniższą krajową , a nie jak twoi rodzice xxx tysięcy na miesiąc... Jak ktoś u góry napisał bananowy dzieciak.. Szkoda słów 21:18, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateuszMateusz

8 0

ZLODZIEJE, ZLODZIEJE od śmieci !!!!!! Śmieci od jednej "Nie wiadomo" czemu "wygranej" firmy smieciarskiej w Płocku i okolicach !!!!!! Jeden wielki przekręt A kto płaci ........ mieszkańcy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 22:00, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateuszMateusz

7 0

Wszyscy widzimy kto był ZA Podwyżką !!!!!!!!! Ci co na nich głosowali powinni płacić za innych !!!!!!!!!! ZENADA 22:03, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co z marchewką? Co z marchewką?

2 0

Tylko kary, podatki, opłaty, sankcje, itd. Kij jest!
Pytanie, co z machewką?
Kiedy zacznie się promować i nagradzać działania typu kompostowniki i młynki do odpadków bio? Ja mając młynek nie produkuję ŻADNYCH odpadów bio (oprócz skórek od bananów, bo ich się nie mieli).
Nie dość, że nie produkuję odpadów bio, nie śmierdzi mi ze śmietnika, to jeszcze wprowadzam do kanalizacji a tą drogą do oczyszczalni ścieków bardzo bogatą bio zawiesinę, która dożywia bakterie rozkładające ścieki...
Kiedy takich jak ja będzie się zachęcać, promować i nagradzać za dobrą robotę? 14:14, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tak sie okradatak sie okrada

11 0

mieszkańców 15:30, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyrafałantyrafał

6 0

To dopiero początek podwyżek przez budowę stadioniku dla garstki... 12:05, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maksmaks

1 0

no i w blokach wszyscy będą płacić jedną stawkę tj 52 od osoby. 13:45, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Avants LoanAvants Loan

0 0

Jesteśmy grupą wsparcia finansowego, która zajmuje się finansami międzynarodowymi dla dowolnej liczby instrumentów bankowych. Nasze usługi są szybkie i niezawodne. pożyczki są
zatwierdzone w ciągu 24-48 godzin od pomyślnego zastosowania. Oferujemy pożyczki od
minimalny zakres od 2000 USD do maksymalnie 50 milionów USD z przystępną stopą procentową 3% i pożyczką
okres od 1 do 25 lat w celu spłaty pożyczki. Celem grupy Avant jest zapewnienie doskonałych profesjonalnych usług finansowych.
Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami.

Napisz do nas przez: av_ant@outlook.com
Wyślij do nas e-mail za pośrednictwem; avants.loan@gmail.com
Whatsapp +1 (409) 2062954
pozdrowienia
Grupa Avant 10:35, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA