Zamknij
REKLAMA

Kolejna budowa w centrum Płocka. Powstanie nowy blok, odbudują także oficynę

15:09, 08.10.2019 | K.B
Skomentuj
Budynek mieszkalno-usługowy, dokumentacja przetargowa MZGM-TBS
REKLAMA

Planowano 39 lokali mieszkalnych, w tym 28 w budynku frontowym, natomiast pozostałe w oficynach. Realizację tych zamierzeń pokrzyżowała katastrofa budowlana, do której doszło 30 września 2016 r. Runęła wówczas część oficyny przylegającej do kamienicy od strony ul. Sienkiewicza 38. A teraz, trzy lata później, miejska spółka MZGM-TBS poinformowała o wyborze firmy, która nie tylko ma odbudować lewą oficynę. Powstanie także kamienica mieszkalno-usługowa o nowoczesnej architekturze przylegająca do ul. Kaczmarskiego.

Część oficyny, która ocalała, rozebrano. Pojawiło się także pytanie czy warto ją odbudowywać. Powstałby wówczas większy plac zabaw.  Jednocześnie z tym pomysłem ścierał się drugi - odbudowa oficyny. Ostatecznie zdecydowano się na wyburzenie starych, szpetnych i niskich zabudowań od strony ul. Kaczmarskiego (czyli przy przechodniaku między ul. Sienkiewicza i Królewiecką), zbudowanie nowego bloku mieszkalno-usługowego oraz na odbudowę lewej oficyny.

Zmiany na ul. Sienkiewicza

Przypomnijmy zarazem, że w kwietniu 2019 r. rozdano klucze nowym lokatorom kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38 (inwestycja MZGM-TBS), we wrześniu zabrzęczały klucze do mieszkań w budynku przy ul. Sienkiewicza 40 (inwestycja MTBS).

Przy ul. Kaczmarskiego powstaje budynek, w którym będzie ponad 20 „Mieszkań na start” i siedem lokali użytkowych o powierzchni od 25 do ponad 30 metrów kwadratowych. – Budynek planujemy oddać do eksploatacji w czerwcu 2020 r. – mówił nam niedawno prezes MTBS Mirosław Kłobukowski. – To jest niezwykle trudny teren inwestycyjny, bardzo mało miejsca, bardzo duże wymogi konserwatorskie.

Co dalej? Budynek przy ul. Sienkiewicza 44. Trwają prace projektowe. W tym przypadku prezes ma nadzieję, że prace ruszą w 2020 r. – Idziemy dalej ul. Sienkiewicza. Następny budynek do realizacji to Sienkiewicza 46 i perła w koronie, obiekt w mojej ocenie najpiękniejszy, czyli budynek przy ul. Sienkiewicza 48. Liczę, że budynek zostanie przekazany do realizacji w ciągu najbliższych trzech lat. Wierzę, że się uda jeszcze w tej kadencji zrewitalizować praktycznie całą prawą stronę ul. Sienkiewicza. Przyświeca nam pewna idea, aby ta nasza starówka zaczęła tętnić nowym życiem, by docelowo stałą się fajną dzielnicą przede wszystkim dla aktywnych zawodowo młodych ludzi. A to oznacza, że również kolejne mieszkania będą przeznaczone w ramach programu „Mieszkania na start”, ale podkreślam, za każdym razem to już decyzja prezydenta Płocka.

[ZT]22112[/ZT]

[ZT]23413[/ZT]

Plany MZGM-TBS

Obecnie mamy od strony ul. Sienkiewicza budynek składający się z części frontowej oraz jednej oficyny bocznej, po południowo-wschodniej stronie znajduje się sąsiednia zabudowa usługowa, w tym Płocka Galeria Sztuki, natomiast od strony północnej do terenu przylega ulica Kaczmarskiego.

Odbudową lewej oficyny mieszkalnej budynku przy ul. Sienkiewicza 38, która będzie po stronie zachodniej terenu inwestycji, oraz budową czterokondygnacyjnego budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Sienkiewicza 38 przylegającego do ul. Kaczmarskiego wraz z zagospodarowaniem terenu zajmie się firma Repro Sp. z o. o. z Płocka, która jako jedyna przysłała ofertę w ramach ogłoszonego przetargu. MZGM-TBS przeznaczył na realizację 8 mln 675 tys. zł brutto, z kolei firma była gotowa podjąć się zamówienia za blisko 8 mln 946 tys. zł brutto. Firma udzieliła trzyletniej gwarancji i za brak wydłużenia okresu gwarancyjnego nie otrzymała dodatkowych punktów, natomiast najwyższe noty uzyskała w pozostałych w dwóch kryteriach: cena (60 pkt) i doświadczenie zawodowe kierownika budowy (20 pkt). Spółka MZGM ma zapewnione finansowanie m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W oficynie będzie 12 mieszkań, natomiast w niepodpiwniczonym bloku od ul. Kaczmarskiego - na dwóch piętrach i poddaszu - 23 (I piętro - dwie kawalerki, 3 mieszkania dwupokojowe, 2 mieszkania trzypokojowe, II piętro - dwie kawalerki, 3 mieszkania dwupokojowe, 2 mieszkania trzypokojowe, III piętro - 3 kawalerki, 3 mieszkania dwupokojowe, jedno mieszkanie trzypokojowe), na parterze znajdą się 2 dwupokojowe mieszkania, pomieszczenia techniczne i jeden lokal usługowy. 

Budynek mieszkalno-usługowy ma prostą bryłę. Rzut budynku oparto na planie prostokąta. Przekrycie stanowi dach wielospadowy. Główne wejścia znajdują się od strony południowo-zachodniej. Przy głównych wejściach ukształtowanie powierzchni umożliwi poruszanie się osób niepełnosprawnych. Na klatce schodowej przewidziano posadzkę ceramiczną wykonana z gresu o fakturze antypoślizgowej. Co istotne, zrezygnowano z miejsc parkingowych.

Fot. Wizualizacja budynku mieszkalno-usługowego / dokumentacja przetargowa MZGM-TBS

Rozpoczęcie prac nastąpi tuż po podpisaniu umowy. Realizacja potrwa 2 lata.

Drugi etap obejmie zagospodarowanie dziedzińca. Powstanie zielony zakątek z małym placem zabaw wyposażonym w dwa typy zabawek: bujaki sprężynowe (2 urządzenia) i huśtawkę sprężynową (1 urządzenie). Dodatkowo przestrzeń organizują gazony z betonu architektonicznego, które poza tym, że są wypełnione różnego typu trawami i krzewami, stanowią jednocześnie podbudowę, umocowanie dla sześciu ławek. Dodatkowo na podwórku zlokalizowano niewielką pergolę o stalowo-drewnianej konstrukcji. Do tego kosz na śmieci, 15 niskich lamp ogrodowych, ponadto przy dojściach pieszych zaprojektowano oświetlenie wejść do budynków w postaci 2 kinkietów (nad wejściem do budynków oficyny) oraz oświetlenie w prześwicie bramowym. Nawierzchnia powinna zostać wyłożona kostką. Wzdłuż wschodniej granicy inwestycji zdecydowano się na murowane ogrodzenie o wysokość 165 cm z bloczków betonowych ogrodzeniowych w kolorze piaskowym, z kolei ogrodzenie  w części północnej działki będzie ażurowe.

Parametry techniczne budynku mieszkalno-usługowego:

Kubatura 5034,69 m3

Powierzchnia zabudowy 388,47 m2

Powierzchnia użytkowa łączna, w tym: 1174,34 m2

- powierzchnia mieszkalna 878,68 m2

- powierzchnia usługowa 132,33 m2

- powierzchnia komunikacji 144,05 m2

- powierzchnia techniczna i pomocnicza 18,28 m2

Budynek niepodpiwniczony.

Parametry techniczne budynku lewej oficyny:

Kubatura 2720,96 m3

Powierzchnia zabudowy 201,63 m2

Powierzchnia użytkowa łączna, w tym: 599,76 m2

powierzchnia mieszkalna 506,94 m2

powierzchnia komunikacji 80,68 m2

powierzchnia techniczna i pomocnicza 12,14 m2

Budynek czterokondygnacyjny, niepodpiwniczony.

Wszystkie kondygnacje nadziemne mają charakter wyłącznie mieszkalny. Niezbędne pomieszczenia techniczne usytuowane są na parterze budynku.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

urba.nistaurba.nista

14 19

wszystko trzeba zabudować.Wszystko zabetonować.Do zabudowania pozostaje Plac Obrońców Warszawy,Plac Narutowicza i Stary Rynek.O Nowym Rynku nie wspominam bo wizjonerzy ratuszowi już zdecydowali by go zabudować.Tak to jest jak w Płocku nie ma architekta,a architekturą zajmują się ...... 20:09, 08.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OtherOther

15 5

To jest Śródmieście starego, zabytkowego i do tego w miarę dużego miasta. Zabudowa w tym miejscu zawsze była gęsta (przed wojną zabudowa była znacznoe gęstsza niż obecnie). Wydaje się, że to świetna inwestycja. Nic nadzwyczajnego architektonicznie się nie dzieje, jednak z drugiej strony budynki wydają się być dobrze dobrane do otaczającej przestrzeni. Ważne jest tchnięcie nowego życia w Starówkę właśnie poprzez zwiększenie liczby mieszkańców (nowych mieszkańców). Może uda się stworzyć modę na Starówkę czy zabytkowe centrum miasta. To jest właśnie rewitalizacja. 06:21, 09.10.2019


BrawoBrawo

21 9

Świetnie, że te inwestycje mają miejsce. W końcu może z biegiem kilku lat uda się zmienić charakter ulicy Sienkiewicza jako tej najgorszej i najniebezpieczniejszej w mieście, skończy się ciągła patologia w tym miejscu. Młode rodziny to jedyne co może ożywić Stare Miasto. Brawo Panie Nowakowski, te mieszkania na start to fantastyczny pomysł, czekamy na całe nowo budowane osiedla dla młodych ! 20:48, 08.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jest takie pismojest takie pismo

6 13

BRAWO.Apologeto powiedz co jest takiego fantastycznego w tym programie? 21:33, 08.10.2019


Do powyżej:Do powyżej:

6 0

Przecież napisał co jest. Czytanie ze zrozumieniem kuleje? 09:49, 10.10.2019


Zdecydowanie za wolnZdecydowanie za woln

17 0

Wyburzanie starych ruin w centrum i budowa nowych kamieniczek idzie zdecydowanie za wolno. Serce Płocka wygląda przez to szpetnie, patologicznie i wstyd przed turystami. Prezydencie, weź się w końcu za swoje spółki, niech wezmą się za robotę. Po jaką cholerę MTBS buduje tandetne bloki na Podolszycach. Tam niech budują deweloperzy, a MTBS w centrum. A co robi Agencja Rewitalizacji Starówki ja się pytam??? Potańcówki zamiast kamienic!!! A Inwestycje Miejskie? Sam MZGM nie odbuduje starówki. 10:01, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

chorechore

9 11

remont badziewnej zdekapitalizowanej oficyny to już był poroniony pomysł - decyzja o jej dobudowie to dowód na czystą aberację umysłową decydentów . Jaką wartość historyczną, architektoniczną, artystyczną, użytkową miał ten relikt nędzy tej części miasta. Jaki standard funkcjonalny mogą mieć mieszkania w tej odbudowanej oficynie.
Chyba że ktos poszukuje i na siłę próbuje odtworzyć klimat i nędzę XiX wiecznego biednego zapyziałego żydowskiego sztetl w Płockiej Guberni w Priwisleńskim Kraju na krańcu imperium.
Chore, chore, chore.
10:59, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

raab w getcie Plockraab w getcie Plock

4 12

Żydzi tworzą Polin w Plocku jako nowy teren lupow.
Nieprawdopodobne ujawniają Dane nie bojąc się Rodo.
Antypolskie ochraniane przez policję należąca . przecież do Polski.
A maja Ochronę stała. Pisza ze są Moda. A Policja w Polsce musi słuchać.
Rozwalaja polskość Plocka na oczach Polaków. 11:35, 09.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

od dawna od dawna

3 4

masz tych objawów? W domu wszystkie zdrowe? 12:24, 09.10.2019


REKLAMA
REKLAMA