Zamknij
REKLAMA

Szkoła w Sikorzu. Poraził ich prąd i są... zadowoleni!

23:19, 18.09.2019 | M.S
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Mariusz Sobczak

Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sikorzu w powiecie płockim na dwa dni zawitała ekipa Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik w Toruniu. Wystawę, składającą się z około 20 eksponatów, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, odwiedziła młodzież ze szkół z terenu gmin Brudzeń Duży i Stara Biała. 

Przy organizacji tego cennego, edukacyjnego spotkania pomagała poseł PiS Anna Cicholska. W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, edukatorzy docierają do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. W tym roku w planie są zajęcie w 100 miejscowościach. Chodzi o uczenie przez eksperymentowanie.

- Jeździmy do miejscowości do 130 tys. mieszkańców - mówi Piotr Kucharski z Naukobusa. - Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a edukatorzy objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, logiki, biologii i matematyki. Nauka potrafi być fascynująca i ciekawa. Na przykład kula plazmowa pozwala zrozumieć, jak działa elektryczność, a uczniowie mogą się wzajemnie razić prądem, a raczej parzyć, to nie jest niebezpieczne. 

W hali szkoły w Sikorzu siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

- Starszy człowiek? Mówi się, że traci słuch. To nieprawda, po prostu zawęża się zakres słyszenia - dodaje Piotr Kucharski.

Zdecydowana większość młodych osób, które skorzystały z oferty Centrum Nauki Kopernik, była bardzo zadowolona z oferty.

- Oglądałem większość rzeczy, najbardziej podobała mi się kula plazmowa, która budzi napięcie elektryczne i kopie prądem. Fajne sa też okulary, które pozwalają zrozumieć jak zachowuje się osoba, która jest pod wpływem alkoholu -  mówi Mateusz Karaszewski z SP z Maszewa Dużego koło Płocka.

Ewa Krzesicka z tej samej szkoły zwróciła uwagę na inne rzeczy. 

- Najbardziej podobało mi się, jak zostałyśmy związane sznurkiem z koleżanką i musiałyśmy pomyśleć, jak się rozwiązać, to wymagało sporej kombinacji, ale udało się - mówiła Ewa.

Dominika Lubasińska, także z SP w Maszewie Dużym, opowiadała nam o ćwiczeniu na koncentrację.

- Najbardziej podobało mi się stanowisko, gdzie czytałam tekst w specyficznych słuchawkach, gdzie słyszymy wszystko z opóźnieniem, to trudne do powtórzenia, nawet trochę się jąkamy - mówiła Dominika. 

Jej koleżanka Kinga Mikołajewska podkreślała, że fajnym doświadczeniem była zabawa kulą plazmową i prądem elektrycznym.

- Prąd było czuć, ale przeżyłam - śmiała się Kinga. 

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

płockie molo płockie molo

4 0

też razi prądem - można je włączyć organizacyjnie do Centrum Nauki Kopernik i sprzedawać bilety wstępu w takiej samej cenie jak w CNK. Przynajmniej zaczęło by zarabiac na swoje utrzymanie, z czasem może by się zwróciło te około 30 mln. wydane na to "osiągniecie inwestycyjne". 07:09, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElwiraElwira

0 2

Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25
... 07:42, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kopernikkopernik

0 1

Nie zachęcać młodych do do eksperymentów ! 12:41, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone