Zamknij
REKLAMA

Zmiany zasięgu stref w związku z ASF. Ograniczenia w czterech gminach

08:22, 09.08.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie poglądowe, pixabay

Od niedawna cały powiat płocki był objęty strefą żółtą - znajdował się w obszarze ochronnym. Jednak z powodu odnalezienia martwego dzika, który jak się okazało w wyniku badań był zarażony wirusem ASF, zdecydowano o włączeniu czterech gmin do strefy czerwonej.

Wszystko z powodu afrykańskiego pomoru świń (African Swine Fever - ASF) - wirusa, który nie jest groźny dla zdrowia i życia człowieka, w przeciwieństwie do niektórych zwierząt. Afrykański pomór świń  to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

- Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku poinformował, że do obszaru objętego ograniczeniami (oznaczonego na czerwono) włączone zostały w całości gminy z powiatu płockiego: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów i Słubice, natomiast do obszar ochronnego (strefy żółtej) włączono dwie gminy z powiatu gostynińskiego - gminę Sanniki i Pacyna.

[ZT]23017[/ZT]

Przypominamy, że na obszarze objętym ograniczeniami wprowadza się środki w zakresie zwalczania ASF zgodnie z przepisami, a także monitorowania zdrowia świń i dzików. Posiadacze świń są zobowiązani m.in. do codziennego kontrolowania stanu zdrowia tych zwierząt, powiadomienia urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie; do powiadomienia urzędowego lekarza weterynarii/ lekarza weterynarii/organu Inspekcji Weterynaryjnej/ wójta o każdym przypadku podejrzenia wystąpienia ASF, w tym podwyższenia wewnętrznej ciepłoty ciała, czy też są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie podejmowanych środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Przemieszczanie świń z obszaru objętego ograniczeniami poza ten obszar jest dozwolone po uzyskaniu wyników ujemnych badań laboratoryjnych próbek krwi pobranych od tych świń na 7 dni przed planowanym przemieszczaniem, po uprzednim złożeniu wniosku do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku i wydaniu przez niego decyzji administracyjnej zezwalającej na przemieszczanie. W przypadku przemieszczania świń zaopatruje się je w świadectwo zdrowia poprzedzone badaniem klinicznym nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym przemieszczaniem. Warto pamiętać, że nie wolno dokarmiać dzików.  O każdym znalezieniu zwłok dzika lub ich części należy powiadomić wójta/lekarza weterynarii/ organ Inspekcji Weterynaryjnej/ straż leśną/leśnictwo lub nadleśnictwo/ Policję lub Straż Gminną.

W przypadku znalezienia martwego dzika nie należy dotykać zwłok. Miejsce znalezienia ciała powinno się oznakować, wygrodzić, a także zgłosić ten fakt odpowiednim służbom weterynaryjnym, myśliwskim lub zarządzania kryzysowego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości informację z dokładnym opisem sytuacji należy zgłosić na numer alarmowy 112.

REKLAMA
(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

dddddd

1 2

to jak wirus jest niegrozny dla człowieka to taka świnie mozna jesc? po ugotowaniu to chyba wirusy zginą? 11:34, 09.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

5 1

Wirus ginie juz w temp. 55 stopni Celcjusza, skoro jest nie szkodliwy dla człowieka, to nie trudno domyślić się ze cała ta propaganda związana z ASF służy do celowego obniżenia cen naszych dobrych jakościowo świń. Choroby były są i będą nie da się tego zatrzymać. Tymczasem gdy nasi rodzimi rolnicy likwidują produkcję z powodu niskich cen, kolejne transporty mięsa niewiadomego pochodzenia, nafaszerowanego azotanami już trafiają do Polski z zachodu. Przykre... 12:35, 09.08.2019


FujFuj

0 8

Jakie te świnie są koszmarnie brzydkie, jak to w ogóle można jeść 11:47, 09.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RangerRanger

3 0

To nie jedz. 14:18, 09.08.2019


FotografFotograf

3 0

Na zdjęciu widoczny malkontent z Topólna wraz z rodziną. 14:28, 09.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JakliJakli

2 0

TO WINA wlodarzy PZL z Albertem Kolodziejskim na czele i prezesem Malcem, dorwali sie do wladzy nad mysliwymi i nic razem z rzadem nie robia by zwalczac ASF! Kolodziejski siedzi jeszcze jako prezes Orlenu i pobiera dwie pensje,wiec co go jakies ASF obchodzi,rolnik ze swoim problem zostaje sam,a mysliwych nie zmusisz do polowan! Bez intensywnych spojnych polowan i bioasekuracji ASF dotknie wszystkich gospodarstw! 22:20, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatbonPatbon

1 1

Wybić dziki i kłopot z głowy w Niemczech dawno by to zrobili jeżeli Asf dotrze do Wielkopolski to całe rolnictwo leży . 22:22, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone