Zamknij
REKLAMA

Głos przysługuje nawet dziecku z kołyski. Zmiany w budżecie obywatelskim

13:03, 10.06.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Portal Płock

Pieniędzy w ósmej edycji budżetu obywatelskiego będzie więcej, ale za to nie zagłosujemy wysyłając SMS za pośrednictwem telefonu komórkowego. Co ciekawe, głosować mogą wszyscy. Nawet małe dzieci. Poznaliśmy nowe zasady budżetu obywatelskiego. Od dziś można składać projekty.

Konferencja inaugurująca kolejną, ósmą już edycję budżetu obywatelskiego odbyła się w poniedziałek na pl. Paderewskiego z dwóch powodów – była to realizacja projektu z pierwszej edycji BO i niedawno ustawiono tam dwie smart ławki, jako wykonanie zwycięskiego projektu osiedlowego w siódmej edycji.

[ZT]22539[/ZT]

W tym roku będzie czas na składanie projektów, weryfikację i głosowanie, z kolei realizacja nastąpi w 2020 r. Ósma edycja odbędzie się według nieco innych zasad. Przede wszystkim przeznaczono większą kwotę.

– Nowa ustawa nałożyła na samorządy określone wskaźniki, które trzeba wypełnić. W efekcie do podziału jest 5 mln 650 tys. zł, z czego 2,2 mln zł na projekty ogólnomiejskie, a 3 mln 450 tys. zł na projekty osiedlowe. Projekty można zgłaszać od 10 czerwca do 31 lipca – informował prezydent Płocka.

Zmiany są koniecznością z racji ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W miastach na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego stało się obowiązkowe. Według nowych przepisów budżet obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych, natomiast o wydatkach w jego ramach mieszkańcy będą co roku decydować poprzez bezpośrednie głosowania. Wybrane zadania zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy, a rada gminy nie może usuwać ich z budżetu ani w istotnym stopniu zmieniać. Według nowych przepisów wysokość budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu.

Blisko 2 miesiące przysługuje na przygotowanie projektów w ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Lista tych pozytywnie zweryfikowanych zostanie przedstawiona do 16 września, natomiast głosowanie potrwa od 7 do 20 października.

Kolejne zmiany dotyczą głosowania. Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Płocka, w tym nawet... niemowlaki z kołyski. Oczywiście głos w imieniu niemowlęcia, jak i części małoletnich do 16 toku życia, może oddać (w tym przez internet) opiekun prawny, czyli na ogół rodzic. To również realizacja zapisów ustawy, ale jak to wyjdzie w praktyce, okaże się jesienią tego roku. Wychodzi na to, że np. rodzic przedszkolaka będzie miał nawet 2 głosy, jeden swój i jeden dodatkowy, przy czym oba głosy należy respektować. – Z tym pomysłem nie ma co dyskutować, bo został zapisany w ustawie – przyznał prezydent. – Były takie samorządy, które próbowały z pomocą uchwały wprowadzić zmianę, co się nie udało. Wojewoda takie uchwały uchyla, jako niezgodne z ustawą.

[ZT]21861[/ZT]

– Osoba, która nie jest zameldowana w mieście, ale jest mieszkańcem miasta, musi złożyć oświadczenie, że jest mieszkańcem i na głosowanie dotrzeć osobiście – uzupełniała dyrektor Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych, Monika Maron.

Pozostali płocczanie, jak wyjaśniała, nie muszą głosować osobiście, mogą równie dobrze wskazać projekty w głosowaniu przez internet. - Rezygnujemy z głosowania z pomocą wiadomości tekstowych SMS z tego względu, że przy głosowaniu zdalnym konieczne będą załączniki do głosowania – czyli np. w przypadku osób małoletnich zgoda opiekuna prawnego. – Zapraszamy do głosowania w ratuszu, gdzie zostaną przygotowane specjalne punkty, w których będzie można oddawać głosy.

Projekty przeznaczone do realizacji w ramach ósmej edycji budżetu obywatelskiego poznamy do 29 października.

Jest jeszcze jedna zmiana wynikająca z ustawy. – Jeżeli mieszkaniec, który złożył projekt, nie zgadza się z dokonaną przez nas oceną formalno-prawną, może się od tej oceny odwołać – dodała Monika Maron.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

MaciekMaciek

10 6

To teraz niemowlęta mogą głosować w budżecie hmmm niesamowite ale w temacie swoich ewentualnych narodzin to już nie specjalnie mają coś do powiedzenia
Buhahaha
Rzadko można takie zaklamaństwo poczytać ???????????? 16:44, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie jestem nie jestem

12 8

już niemowlęciem, ale na projekty z BO nie zdarzyło mi się głosować i nie przewiduję tego w przyszłości. BO WSZYSTKIE DO TEJ PORY BYŁY WYJĄTKOWO BE BI LNE, szczególnie murale, tężnia, smart ławki. 18:09, 10.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZazZaz

7 10

To dlaczego sam nie opracujesz projektu? Jedynego doskonałego, za którego wszyscy będą Ci wdzięczni? 18:28, 10.06.2019


nie mam  nie mam

2 8

zwyczaju rozrzucać pereł przed byle...... - nie dla psa kiełbasa, zresztą i tak by się nie poznał. 21:29, 10.06.2019


CzućCzuć

10 5

Z doleka korupcją i pieniędzy wiecej zawsze można Powiedzieć niemowlak głosował tylko w Płocku takie numery a już myślałem tęźnie zdrowatną nam postawią 18:21, 10.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XX

1 4

A co z BO 2017roku? Fontanny dla dzieci w Parku Północnym ?cisza. 20:35, 10.06.2019


??????

5 3

A co z czytaniem tekstu ze zrozumieniem? W artykule wyraźnie wskazano, że zasada jeden mieszkaniec (choćby małoletni) = jeden głos, jest zapisana w ustawie PIS-u i nie jest to pomysł samorządu. Poza tym - zasada obowiązuje w całej Polsce, więc nie wiem skąd uwaga "tylko w Płocku takie numery"? 07:50, 11.06.2019


Twój nickTwój nick

8 4

Czy prawie poczęci (plemniki) też mogą głosować? 19:40, 10.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlanPlan

3 1

Pisu się zapytaj 08:28, 11.06.2019


JacekJacek

10 9

Żal patrzec..... Chcemy prezydenta a nie partyjniaczka.... 21:48, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Myśleli....Myśleli....

7 0

, myśleli i wymyślili. Widzę to tak, że w szkołach i przedszkolach będzie większa promocja projektów, ktore zostana zgłoszone przez swoich kolesi a nauczyciele, z polecenia dyrekcji, odpowiednio ukierunkują dzieci. Co do glosowania przez internet, to czy po głosowaniu bedę mogła sprawdzic czy ktoś nie glosował za mnie lub za moje dzieci? 08:12, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Maciek Maciek

3 0

Idźmy dalej tą drogą zmarli również mają prawo się wypowiedzieć 12:10, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ania Ania

0 0

Miasto powinno zrobic cos po stronie Radziwia. Galerię chociaź 12:20, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone