Zamknij
REKLAMA

Niemal dwumetrowy pomnik jeszcze w tym roku ma stanąć na Wzgórzu Tumskim

14:03, 29.05.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

W środę na Tumach stanęła prowizoryczna ławeczka, która za kilka miesięcy już nie będzie przenośna i drewniana. Przy nowej ławeczce stanie wysoki, niemal dwumetrowy pomnik płocczanina Tadeusza Mazowieckiego.

Jak upamiętnić płocczanina, absolwenta Małachowianki i zarazem pierwszego niekomunistycznego premiera kraju po II wojnie światowej, Tadeusza Mazowieckiego? Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock wystąpiło z inicjatywą powstania pomnika „ławeczki”. Okazją do tego przedsięwzięcia są przypadające w tym roku dwie rocznice – 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w naszym kraju, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku oraz 30. rocznica powołania 12 września 1989 roku rządu Tadeusza Mazowieckiego i jego exposé. Powstał komitet społeczny, który z kolei wyszedł z propozycją do pięciorga twórców opracowania koncepcji artystycznej projektu. Troje nadesłało prace. Ostatecznie wygrał projekt dr Iwony Jesiotr-Krupińskiej, absolwentki wydziałów rzeźby i malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– W swoich wyborach artystycznych szukam ludzi kierujących się wartościami – tłumaczyła autorka projektu. – Ostatnio, zgłębiając biografię Tadeusza Mazowieckiego, książkę opasłą, opisującą cały jego jakże bogaty życiorys, utwierdziłam się w przekonaniu, że to dla mnie wielki honor wyrzeźbić taką osobowość. Mogłabym przytoczyć wiele cytatów z tej książki pokazujących, jak słowa Tadeusza Mazowieckiego wciąż pozostają aktualne. Bardzo bliskie mu było szkolnictwo i wychowanie, kształcenie młodych ludzi w taki sposób, aby kierowali się w życiu sumieniem i wartościami.

Jak ma wyglądać przyszły pomnik? Będzie to wysoka na niemal 2 metry (dokładnie na 196 cm) postać stojąca przy ławeczce. – Tadeusz Mazowiecki był wielkim indywidualistą. Delikatnie, nie narzucając się, pokazywał nam drogowskazy. To taka postać, która przechadza się alejkami, zatrzymała się przy ławeczce. Może z niej zszedł, zostawiając nam miejsce. Popatrzył na szkołę, popatrzył na piękny Płock i poszedł dalej. Warto się pochylić nad tym, co nam zostawił – dodała Iwona Jesiotr-Krupińska. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja odnośnie precyzyjnej lokalizacji (miejsce może ulec przesunięciu o kilka metrów). Oprócz pomnika i ławeczki będzie także jeszcze jeden element udekorowany kwiatami. - Na kamiennym kręgu zawarłam napis: „Można się kłócić. Można się sprzeczać. Ale nie można się nienawidzić”. Wydaje mi się, że te słowa Mazowieckiego powinny łączyć wszystkich Polaków. Bez względu na to jakiego wyznania jesteśmy, jakich poglądów politycznych, upamiętniamy wielkiego Polaka. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniu – dopowiadała artystka.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Wolne Miasto Płock, Krzysztof Borkowski wyjaśniał, że inicjatywa narodziła się jakiś czas temu.

– To wielki syn Płocka, wielki Polak, który powinien zostać upamiętniony w przestrzeni publicznej. Stąd ta inicjatywa. Zaszczepiliśmy ją u prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, który z chęcią przyjął patronat honorowy nad budową tego pomnika. Wyłoniono najlepszą pracę, która w sposób idealny oddaje postać premiera Mazowieckiego.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza inicjatywa powstania pomnika lub ławeczki upamiętniającej Tadeusza Mazowieckiego, skierowana do prezydenta i radnych. Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” zgłosiło ją w lipcu 2016 r. – Nic o tym nie wiem. Sam kilka lat temu zacząłem się nad taką inicjatywą zastanawiać. Nie wiem, czym kierował się w naszym przypadku pan prezydent, ale uważam, że ten rok jest bardzo dobry do takiego upamiętnienia – podkreślał Borkowski.

[ZT]12801[/ZT]

– Komitet społeczny zwrócił się do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego z prośbą o współfinansowanie projektu, na co wyraził zgodę. Miasto dołoży się w sposób znaczący – uzupełniał wiceprezydent Roman Siemiątkowski.

W Małachowiance już znajduje się portret Mazowieckiego i tablica odsłonięta w 2015 r. przez byłego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, ponadto pierwsza część trasy północno-zachodniej ma za patrona właśnie Mazowieckiego. W 2000 roku mieszkańcy naszego miasta uznali, że Tadeusz Mazowiecki zasłużył na miano Płocczanina Stulecia. Radni przyznali mu w 2011 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka, jego portret wisi niedaleko wejścia do auli w płockim ratuszu. Raczej nie można uznać, że miasto zapomniało o Tadeuszu Mazowieckim. Teraz miasto zamierza wydać ok. 170 tys. zł na pomnik. O zgodę radni zostaną poproszeni 30 maja podczas sesji. Czy to cała potrzebna kwota? - Tak szacujemy, ale trwają jeszcze negocjacje – wyjaśniał Krzysztof Borkowski. – Na tym etapie nie jesteśmy w stanie określić dokładnej kwoty. W tej lub bardzo zbliżonej powinniśmy się zmieścić.

Miasto, w tym przypadku, jest całkiem hojne. Weźmy przykład pomnika innej płocczanki, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Koszt budowy wyniósł 94,8 tys. zł, z czego ok. 35 tys. zł to kwota zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców Płocka, z kwesty i sprzedaży „cegiełek”. Pozostałą część pieniędzy przekazały firmy i instytucje, w tym PKN Orlen, Fundacja Grupy PERN – "Przyjaźń" i Urząd Miasta Płocka. Z kolei w przypadku kolumny Obrońców Płocka 1920 r. darczyńcami zostali: Urząd Miasta Płocka, Fundacja Orlen „Dar Serca”, PERN, BudMat oraz osoby prywatne. Borkowski, odnosząc się podczas konferencji do upamiętnienia byłego premiera, podkreślał: – To pierwsze duże upamiętnienie Tadeusza Mazowieckiego w przestrzeni publicznej. A to jeden z największych płocczan.

– Mazowiecki był niesamowitą osobą, która rozumiała słowo „kompromis”. W trudnych sytuacjach potrafił być głosem mądrości. Pokierować tak, że jako Polacy jednoczyliśmy się. Byliśmy jednym narodem. Macie wspaniałą postać, którą pochodzi z tej ziemi. Gdybym była płocczanką, byłabym dumna z takiej osoby. Kiedy działy się ważne wydarzenia, to on był tym głosem, który powodował, że nie dochodziło do rozlewu krwi – zaznaczyła Iwona Jesiotr-Krupińska.

Przewidują wykonanie figury w gipsie do końca czerwca 2019 r., ewentualnie drugiej połowy lipca. Jeżeli figura zostanie zaakceptowana, realizacją dalszego etapu zajmie się odlewnia z Gliwic. Będą to prace w trybie bardzo przyspieszonym. Jeśli się uda, montaż rozpocznie się pod koniec sierpnia bądź na początku września. Przygotowanie infrastruktury pod rzeźbę leży po stronie miasta. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 września 2019 r., w przeddzień rocznicy exposé premiera Mazowieckiego z 1989 r. i powstania pierwszego, niekomunistycznego rządu.

* * *

Skład Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego: Joanna Banasiak, Krzysztof Borkowski, Wojciech Celiński, Roman Góralski, Wojciech Hetkowski, Artur Jaroszewski, Mieczysław Kamiński, Krzysztof Kamiński, Litosława Koper, Janusz Łabuz, Janusz Majchrzak, Stanisław Płuciennik, Wojciech Skorupski, Wiesław Szafaryn, Iwona Szkopek, Elżbieta Gapińska (Członek Honorowy).

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (36)

czyczy

55 12

postać stanie na GRUBEJ KRESCE? 15:27, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PsychozaPsychoza

54 17

Zmieniaja komunistyczne nazwy ulic a drugim buduja pomniki ? 15:33, 29.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Radziwianka Radziwianka

2 0

To może zróbmy pomnik pana Jasińskiego ? Komuch ale swój . Gdyby nie miedzy innymi pan Mazowiecki to dalej byś był w PRL 21:09, 13.06.2019


PreczPrecz

23 11

Precz z ławeczką komucha Chojnackiego! 16:46, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to będzieto będzie

39 13

komu malować łapki na czerwono ! 16:48, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to będzieto będzie

39 12

miejsce wiecowania kodzistów?. 17:01, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

25 12

Jak zawsze z partyzanta, podstępem. 3 Miasto powinno być natychmiast zlikwidowane. Bezradna R.Miasta nic nie robi, jak na naszych oczach rujnuje się polskie Dziedzictwo w polskim Mieście Płock.

Martynowscy i inni PIS y, milczą, wszak takim samym podstępem podpisali postawienie patyka pod klozetem miejskim. Zero Honoru.

Rok za rokiem mija, jak nie wypełniają swoich własnych Zobowiązań aby OSTATNIEMU WOJEWODZIE PŁOCKIEMU

I PREZYDENTOWI MIASTA PŁOCKA PO WYPĘDZENIU KOMUNISTÓW W 89 R. - POSTAWIĆ TABLICĘ PAMIĘCI - KTÓRA MIAŁA POWSTAĆ W ODBUDOWANEJ DELEGATURZE URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W PŁOCKU.

WOJEWODA - PREZYDENT - ROBOTNIK PANA BOGA ............ZA BARDZO POLSKI ?

"ZAPOMNIELI" ?

PREPARATORZY TAK ŁATWO PODPINAJĄ SIĘ POD

ROCZNICĘ 4. CZERWCA......

W CIĄGU 3 DNI NAPISALI, ŻE MA BYĆ ŁAWECZKA - OGRÓDECZEK..... ...TERAZ JUŻ WSZYSTKO JEST...... NAWET MIEJSCE.....

UKŁAD ZAMKNIĘTY ...............A STETLL ROZRASTA SIĘ LAWINOWO . JUŻ CHAŁUPKA W RODZINNYM FOLWARKU NA KOCHANOWSKIEGO ...ZA MAŁA ........PAŁAC ..PAŁAC.
PIONIERÓW ..???

Prawica milczy..milczy. ZADOWOLENIEM......... 17:14, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomunistyneKomunistyne

42 11

Zwyczaje w Płocku stawiać komuniście pomnik 18:15, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a w tlea w tle

37 12

twarze z KOD? wywrotowcy i zadymiarze? tak tylnymi drzwiami to i hitlera na ławce można posadzić? 18:31, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JasiuJasiu

20 10

A ja dalej nie wiem kto to jest. 18:52, 29.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MM

1 1

http://yelita.pl/artykuly/art/mazowiecki proszę bardzo więcej info. 08:41, 04.06.2019


to jest z tych mazowto jest z tych mazow

2 1

jeden sprowadził krzyżaków na Ziemię Chełmińską, Michałowską i Dobrzyńską, drugi zostawił u władzy komunistów :) 14:05, 05.06.2019


kk

42 13

a co ten pan zrobił konkretnie dla Płocka aby mu stawiać pomnik .Chyba ,że ktoś z Płocka też był przy okrągłym stole wtedy gdy sprzedawano POLSKĘ 19:36, 29.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Co zrobił Co zrobił

2 1

Urodził się i cała jego zasluga 11:08, 04.06.2019


KubaKuba

0 1

Urodził się i koniec ,bo nie miał innego wyjścia.
11:00, 07.06.2019


REKLAMA

Ac.Ac.

30 7

To widać po wyborach i takich nazwiskach jak:Miller,Belka,Czarzasty,Głódź itp.jak "żółw "przyczynił się do rozwoju Płocka.
Już o komunikacji kolejowo- drogowej nie wspominam...!!
. 19:36, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak już postawiąjak już postawią

13 5

ten monument to proponuję by za rogiem postawili pomnik biskupa Czesława Kaczmarka uciekającego przed........dziennikarzem piszącym o ..... 21:53, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pamiętajmypamiętajmy

16 1

Warto przypomnieć, co w tamtym czasie na temat polskiego patrioty ? katowanego biskupa, pisał Tadeusz Mazowiecki, który dziś uchodzi za bohatera i premiera ?pierwszego niekomunistycznego rządu? po 1989 roku. Na łamach Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego (nr 5, s. 3-4, 27 września 1953) pisał m.in.:

Na rozprawie sądowej zanalizowana została przestępcza działalność oskarżonych jak i jej skutki. Wychowanie nacechowane podejrzliwością i wrogością wobec postępu społecznego, atmosfera środowiska społecznego rozniecająca lub choćby tylko podtrzymująca bezwzględną wrogość wobec osiągnięć społecznych Polski Ludowej, wpływy polityczne przychodzące z zewnątrz i wyrosła na tym wszystkim błędna postawa polityczna ks. bp. Kaczmarka, która doprowadziła go do kolizji z prawem ? oto sumarycznie ujęte przyczyny działalności przestępczej oskarżonych. Doprowadziły one do czynów skierowanych przeciwko interesom własnego narodu. Doprowadziły ks. bp. Kaczmarka do działalności wrogiej wobec interesu narodowego i postępu społecznego w okresie przedwojennym, okupacyjnym i w Polsce Ludowej. Doprowadziły w szczególności nie tylko do postawy przeciwnej nowej rzeczywistości naszego kraju, nie tylko do podrywania zaufania w trwałość władzy ludowej i nowych stosunków społecznych w Polsce, ale i do uwikłania się we współpracę z ośrodkami wywiadu amerykańskiego, które pragnęłyby posługiwać się przedstawicielami duchowieństwa, jako narzędziem realizacji swych wrogich Polsce planów.

W dalszych akapitach kontynuował:

(?) postawa polityczna biskupa czy kapłana podlega takiej samej ocenie, jak postawa każdego innego obywatela. Dlatego więc nie tylko bolejemy, ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp. Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej i kierowały w tej działalności jego postawą. Zadając sobie pytanie, jak się stało, że do tego dojść mogło, widzimy następujące wyjaśnienie. Ku działalności tej kierowało nastawienie wrogie wobec postępu społecznego, wrogie wobec przemian społecznych i broniące dotychczasowego kapitalistycznego ustroju. Postawa ta wyrażała się też w widzeniu przyszłości dla Kościoła i katolicyzmu jedynie w dawnych warunkach, co w skutkach oznaczało wyzbywanie się apostolskiego nastawienia wobec nowych czasów i nowej epoki społecznej. Wrogość wobec reformy rolnej, wrogość wobec unarodowienia przemysłu i wobec innych podstawowych osiągnięć społecznych Polski Ludowej doprowadziła w wyniku tego nastawienia nie tylko do szkód dla ściśle pojętego interesu państwa, ale i do przeciwdziałania czy osłabienia możliwości układania się poprawnych stosunków między Kościołem a Państwem, do traktowania Porozumienia z kwietnia 1950 r jako martwej litery, co godziło zarówno w interes Państwa, jak i w dobro Kościoła i jego misję religijną w Polsce Ludowej. Ku tej szkodliwej działalności kierowały ks. bp. Kaczmarka i współoskarżonych poglądy prowadzące do utożsamiania wiary ze wsteczną postawą społeczną, a dobra Kościoła z trwałością i interesem ustroju kapitalistycznego. Z tego stanowiska wynikało wiązanie się z imperialistyczną i nastawioną na wojnę polityką rządu Stanów Zjednoczonych (?).

Na koniec mogliśmy przeczytać, że:

Proces bp Kaczmarka udowodnił również naocznie, i to nie po raz pierwszy, jak dalece imperializm amerykański, pragnący przy pomocy nowej wojny, a więc śmierci milionów ludzi, narzucić panowanie swego ustroju wyzysku i krzywdy społecznej krajom, które obrały nową drogę dziejową, usiłuje różnymi drogami oddziaływać duchowieństwo oraz ludzi wierzących i kierować ich na drogę walki z własną ojczyzną, stanowiącą wspólne dobro wszystkich obywateli.

Tak oto ten ?bohater? w czasach krwawego terroru dał się zaprząc do rydwanu katów i sowieckich pachołków. Brał czynny udział w szczuciu na polskich bohaterów i patriotów, wysługiwał się okupantom i budował podwaliny pod tzw. ?postępowy?, koncesjonowany ?katolicyzm?. Warto o tym pamiętać. ( https://parezja.pl/jak-tadeusz-mazowiecki-szkalowal-biskupa-kaczmarka/) 07:54, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czarna kawaczarna kawa

23 3

Pomnik Icka Dikmana, polakożercy! Komitet poparcia z samych czerwonych świń! Won za Don! 08:35, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

2 18

Mazowiecki to był bardzo spokojny człowiek, taki pomnik niech będzie, to już postać historyczna i znacząca. Jeżeli KOD-omici będą tam urządzać swoje wiece i bezcześcić w ten sposób pamięć o nim to już problem ich i Nowakowskiego. 09:40, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obiektywnyobiektywny

27 3

Kpiny!Dla kogo ten pomnik?!Dla jednego z wielu,co sprzedał Polskę.Gruba kreska i niedługo komuchy znowu przy władzy.Idąc tym tokiem myślenia,to następny pomnik Buzkowi,Waldkowi
(za CIECH,który sprzedał Kulczykowi za roczny zysk).Ludzie!Opamiętajcie się!Komu wy chcecie
stawiać pomniki?!Sprzedawczykom?Zastanówcie się!!!!!!!!!!!!! 15:38, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MGMG

28 2

Świetny pomysł. Komunistyczny kacyk, który oddelegowany został do tego, aby komuchy spadli na cztery łapy przez grubą kreskę ma mieć pomnik. Do tego te bydle denuncjował w młodości żołnierzy powstania antykomunistycznego. Stawiajcie to będzie znów co obalać w przyszłości. Wuj z nim chodził do Małachowianki do jednej klasy i miał o nim jak najgorsze zdanie. 16:04, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


gdyby żyłgdyby żył

6 1

to obecnie miałby okazję do atakowania biskupów z innych pozycji 10:04, 31.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zasłużony Zasłużony

1 5

Być może niektórzy zapomnieli, więc przypomnę : w roku 2011 Rada Miasta Płocka jednomyślnie i jednogłośnie przyznała Tadeuszowi Mazowieckiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka. Największym klubem był wówczas klub PiS. 20:35, 31.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Won z POWon z PO

1 1

Jaka rada miasta taki honorowy obywatel. Dziady warte tego zdrajcy. 20:11, 10.06.2019


REKLAMA

Nie dziwie się Nie dziwie się

14 1

Spora grupa kacapów sobie ułożyła biznesiki posadziki i inne synekury dzięki temu sku..... i teraz żeby mogli to by go całowali w ..... a nie tylko pomniki stawiali :)))) 10:34, 01.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dziękidzięki

6 0

takim jak Mazowiecki, resortowe dzieci korzystający z układów rodziców tworzyli swe majątki.
Tacy ludzie jak Kulczyk są tego przykładem! 17:00, 03.06.2019


jeden jeden

14 3

z pomagierów agenta Bolka, wspólnie z Kuroniem, Michnikiem, i resztą bandy ziścili plan komunistów, by ich nie rozliczać za przeszłość i uwłaszczyć na przyszłość!!!!!!!!!!!
Jutro rocznica tej hańby! 16:57, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pomnika z 1920r brakpomnika z 1920r brak

6 1

KOD buduje spokojnie pomnik a PiS nie robi nic, hanbą było glosowania za Honorowym Obywatelem dla krechy, PiS w Płocku jest różowy 21:16, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PRECZ z KomunąPRECZ z Komuną

2 2

Znakomicie , mój pies będzie miał na co szczać 20:09, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żydżyd

0 1

a na co nam żyd ? 19:32, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

proponuję proponuję

3 1

pomnik adekwatny , kiszczak kryje mazowieckiego , kryjący od góry , kryty u dołu . dwie wielkie postaci , jeden wielki pomnik ! Piękne . 21:32, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a ja proponujęa ja proponuję

1 3

postawić pomnik Jaruzelskiemu, zastąpi on pomnik wszelkich swoich wynalazków, bolków ,tadeusów i całego tego tałatajstwa. 10:37, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NutaNuta

1 0

Znów pomnik ławeczka ? Czy artyści rzeźbiarze nie potrafią wymyślić innej koncepcji pomnika tylko ławeczkę? To już jest nudne i oklepane, wtórne. 07:32, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

regionalistaregionalista

2 0

Zwracam się do mieszkańców Płocka z uwagą i "potrzebie" stawiania pomnika przez "twórców " protestujących pod Sądami................

patrz niżej cytaty..........." Pomnik Tadeusza Mazowieckiego ma stanąć w jego rodzinnym Płocku
https://dzieje.pl/.../pomnik-tadeusza-mazowieckiego-ma-stanac-w-jego-rodzinnym-plo...
W Płocku (Mazowieckie) ma stanąć pomnik urodzonego w tym mieście pierwszego ... 29.05.2019 ... Powołało ono komitet, który ogłosił konkurs na projekt płockiego pomnika Tadeusza Mazowieckiego – zaproszono pięciu artystów; wpłynęły ... " koniec cytatu.

A oto jak widzę to ja , Opiekun Polskiej Pamięci Narodu......

..........Nie trudno zauważyć , że płocki PIS ZNIKNĄŁ Z ŻYCIA SPOŁECZNEGO PŁOCKA, JAK RÓWNIEŻ I PRACY DLA PŁOCKA.
Ani widu ani słychu...poza ............MEDALEM......

Czerwoni i różowi i mieszani, zamierzają zbudować pomnik swojego bohatera, działacza.

Jest tu niepokojące zjawisko............

Jeżeli patrzymy z dala na Panoramę Płocka , to przez wieki ZAWSZE; I W DZIEŃ
I W NOCY.......
WIDZIMY WIEŻE KOŚCIOŁÓW - ZNAK DLA NAS POLAKÓW - KATOLIKÓW SACRUM - W DOBRYM ZNACZENIU PANA BOGA.

TO DOPROWADZA OBCYCH KOMUCHÓW DO SZAŁU.

WIDZIMY PLANOWE PONIEWIERANIA WIZERUNKU MATKI BOŻEJ. NA BIEŻĄCO.....

Widzimy przejmowanie Okręgu Sacrum aby wyprzeć z fizycznego Miejsca Sacrum,

Z świadomości płockiej społeczności, Świętość Wzgórza Tumskiego z nagromadzoną Modlitwami Mocą Wiary w Pana Jezusa Chrystusa i Wdzięcznością, kilkudziesięciu Wieków Pokoleń Płocczan.

W Uświęcone Tumy, wdzierają się na siłę przeciwnicy Boga. Przeciwnicy Pana Jezusa aby wyprzeć, zatracić i Wiarę i Tradycje Płocczan.
Wpadają Z BUTAMI , tylną furtką, jak to robią już długi czas Z KOŚCIOŁEM NA GÓRKACH.
CORAZ BLIŻEJ KOŚCIOŁA , MURÓW KOŚCIOŁA Z NASIADÓWKAMI, WRZASKAMI POD MURAMI GÓREK .
Identycznie zrobili to samo ze zniszczeniem Godności i Ducha Dobrych Intencji Budowniczych tej Instytucji DOMU DARMSTADT – Guntera Metzgera - Nadburmistrza MIASTA PARTNERSKIEGO DARMSTADT i wojewody płockiego A. Drętkiewicza.
W SZYBKIM TEMPIE ZNISZCZONO Ich Ideę działalności tej Instytucji, SIEJĄC SWOJĄ CYWILIZACJĘ ŚMIERCI.

Panowanie postawienia pomnika bohatera PO. na Wzgórzu Tumskim w zamiarze utworzenia skansenu Alei komunistycznych odstępców rodzaju ludzkiego.
Jest to WALKA SZATANA Z BOGIEM. Jest ZŁO.

21 Lipca 2019r .Płock.

.


. 10:44, 23.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone