Zamknij
REKLAMA

Starcie kandydatów do europarlamentu. Polska petentem błagającym o pieniądze?[FOTO]

20:30, 17.05.2019 | K.B
Skomentuj Fot. Krzysztof Kaźmierczak
REKLAMA

Dlaczego osoby z "uniosceptycznym" nastawieniem startują do Parlamentu Europejskiego? Co jest "skandalem", a dotyczy Płocka? Jakie błędy popełniano przez minione 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Debata "Młodzi w Europie" z udziałem kandydatów do Parlamentu Europejskiego odbyła się w piątek w auli ratusza.

Pytań było wiele, w tym o szanse miast z Mazowsza w kontekście wykorzystania funduszy unijnych. Dariusz Rosati (Koalicja Europejska) podkreślał:

– Płock potrzebuje lepszego skomunikowania z Warszawą, linii kolejowej, dwupasmowej trasy S10 łączącej Płock ze stolicą. To skandal, że miasto tej wielkości, o tak dużym strategicznym znaczeniu, takiej nie ma. Potrzebne są pieniądze na służbę zdrowia, na rewitalizację. Płock to atrakcyjne miejsce. Władze miasta robią świetną robotę, ale potrzeba więcej środków z Unii.

Zdaniem Doroty Olko (Lewica Razem) pieniądze można pozyskać np. dzięki podatkowi od transakcji finansowych, likwidacji rajów podatkowych, wspomniała o opodatkowaniu wielkich fortun, lepszym wykorzystaniu funduszy unijnych dla rolników. Marcin Marzec (Wiosna) mówił o tym jak zatrzymać młodych w Płocku, koncentrując się na edukacji (powstaniu uniwersytetu) i komunikacji kolejowej. Z kolei Barbara Husiew (Kukiz'15) odnosiła się do zapewnienia możliwości powstawania nowych miejsc pracy, aby rodzice nie musieli zostawiać dzieci jadąc do innego miasta.

– Nie ma czegoś takiego jak pieniądze europejskie, ponieważ są to pieniądze ze składki członkowskiej, odebrane i arbitralnie podzielone przez unijnych urzędników – zaznaczyła Kaja Godek (Konfederacja Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy). – Te pieniądze powinny zostawać w Polsce! Płock jest w czołówce najbardziej zadłużonych miast w kraju. Aby mieć pieniądze na inwestycje z unijnym dofinansowaniem, samorządy coraz mocniej się zadłużają. Powinniśmy wydawać swoje pieniądze, a nie zezwalać na to, by ktoś je redystrybuował na warunkach, które on określi. Sprowadza się państwo do poziomu petenta. Czy oddawanie własnych pieniędzy i błaganie o to, aby później część z nich dostać na projekty, jest normalne? W mojej ocenie nie jest.

Adam Bielan (PiS) podział statystyczny Mazowsza uznał za kluczowy:

- Polska rozpoczęła ten proces za późno. Zrobiliśmy to dopiero w 2016 r., a weszło w życie w naszym prawodawstwie w 2018 r. Europejski Urząd Statystyczny ma aż 24 miesiące na zebranie danych statystycznych ze wszystkich krajów i przesłanie ich do Komisji Europejskiej. Może to zrobić do 1 stycznia 2020 r., wtedy kończą się prace nad wieloletnimi ramami finansowymi. Na dziś Mazowsze straci 13 mld zł. Poprzedni rząd i marszałek Adam Struzik nie ochronili interesów takich miast, jak Płock, Ciechanów, Ostrołęka czy Siedlce.

A jak sobie wyobrażają Unię Europejską za 10 lat? Olko wspominała entuzjazm towarzyszący wejściu akcesji Polski:

-  Nadszedł czas, aby oczekiwać większego wsparcia usług socjalnych, lepszego życia dla obywateli, ponieważ wydaje się, że Unia jest projektem bardziej sprzyjającym biznesowi, wielkim korporacjom, bankom. Eurosceptycyzm bierze się z tego, że ludzie nie czują korzyści z członkostwa. Aby Unia przetrwała, potrzebna jest większa solidarność.

Zmiany w Unii Marcin Marzec (Wiosna) uznał za coś naturalnego:

– Ważne kogo wybieramy do Parlamentu Europejskiego wybieramy. Przez te 15 lat członkostwa brakowało edukacji o tym, czym jest Unia Europejska. Ustawiano tylko tablice z napisem „Wybudowano dzięki środkom z Unii Europejskiej”. Teraz to się odbija czkawką.

Barbara Husiew nie miała wątpliwości, że Unia Europejska wymaga reformy:

– Teraz działa pod dyktando wielkich korporacji. A to człowiek powinien być najważniejszy. W przeciwnym razie będziemy mieć korpounię, a nie Unię Europejską.

Kaja Godek określiła środowisko Konfederacji jako „uniosceptyczne”. - Unia Europejska to nie Europa. Są kraje, które nie są w Unii, za to należą do Strefy Schengen, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak Islandia i Norwegia. Korzystają na tym, nie doświadczając negatywnych skutków wynikających z członkostwa. Unia nie walczy ze zmianami klimatu, tylko wykorzystuje je do tego, by zaszkodzić polskiemu górnictwu i wyeliminować konkurencję. Mnie interesuje silna i bogata Polska, z niskimi podatkami, ochrona życia każdego człowieka, wolność od dyktatury LGBT.

Bielan twierdził, że Unia „jest na zakręcie”. – Przeżywa potężny kryzys instytucjonalny, którego objawem jest Brexit. Mamy kryzys migracyjny. Trwają prace nad pakietem mobilności, który uderzy w interesy naszych transportowców. A komisarzem odpowiedzialnym za wspólny rynek jest niestety Polka, Elżbieta Bieńkowska. Mały ma wpływ w Komisji Europejskiej – ocenił, co spotkało się z repliką Rosatiego, że komisarz zajmuje się rynkiem wewnętrznym, a nie transportem. – Brexit jest wynikiem dezinformacji i fakenewsów na temat Unii Europejskiej. Od jednej przedmówczyni słyszę, że Unia zabiera, trzeba błagać o pieniądze. Dawno nie słyszałem tylu bajek o Unii. Głównymi zagrożeniem są populizm i nacjonalizm. Polska potrzebuje solidarnej Unii. Nie takiej, w której każde państwo zagrodzi się szlabanami i będzie myślało tylko o sobie. Skoro pani Godek chce chronić życie, to niech idzie do Sejmu. Parlament Europejski o tym nie decyduje. Uważam, że Polska ma ogromne szanse w Unii Europejskiej, a pani, że ta Unia jest zagrożeniem.

Dorota Olko zaoponowała: – Słyszę, że Polska poradzi sobie sama. Otóż w świecie rządzonym przez korporacje z budżetami większymi niż państwa, gdzie z jednej strony są Chiny, a z drugiej USA, Polska będzie silniejsza tylko w sojuszach. Liczę na poważniejsze potraktowanie zmian klimatycznych.

Marzec powiedział do Bielana, że Wielka Brytania od wielu lat szykowała się do opuszczenia Unii. Zwrócił się do Kai Godek: – Nie na darmo mówiłem wcześniej o edukacji. Proszę wziąć te słowa do serca.

Także Husiew skwitowała, że słucha „bajek”. – Unia potrzebuje głębokiej reformy. Silną Unię są w stanie budować państwa, które zachowują suwerenność – dodała, a Godek uzupełniała wcześniejszą wypowiedź: – Dlaczego siły uniosceptyczne idą do Parlamentu Europejskiego? Aby się bronić. Mamy prawo do obrony kraju i ludności. Parlament Europejski potępił w rezolucji zbierających podpisy pod projektem Zatrzymaj aborcję. W imię obrony demokracji skrytykował narzędzie demokracji bezpośredniej i nie słyszałam oburzenia, że wykracza poza swoje kompetencje.

Wcześniejsze słowa Marca komentował Bielan: – Wyczułem w nich satysfakcję, że Brytyjczycy wychodzą z Unii. Tyle że Unia będzie słabsza, a Polska traci bardzo ważnego sojusznika.

Rosati dopowiadał: – Podział statystyczny został dokonany. To kwestia negocjacji. Nie podpierajcie się komisarz Bieńkowską. Wy rządzicie i wy ponosicie odpowiedzialność. Trzeba było pilnować Komisji Europejskiej, aby wyszedł stamtąd lepszy projekt budżetu dla Polski, a nie ten niekorzystny. Nie zwalajcie odpowiedzialności na Tuska i opozycję. Jeśli Mazowsze straci pieniądze, to przez was. W dobie globalizacji nie ma, za wyjątkiem Korei Północnej, państw w pełni suwerennych. Trzeba współpracować.

Adam Bielan opuścił salę, aby udać się do Żyrardowa.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (20)

MisiekZKSMisiekZKS

19 16

Bez żadnej wątpliwości PiS wygrał debatę. 23:54, 17.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wygrał wygrał

3 1

bo obiecał młodym przyszłość w Płocku po przywróceniu żeglugi na Wiśle oraz poprawie dojazdu do Włocławka i CPK a zaraz potem zapowiedział radykalne zmniejszenie dotacji unijnych dla Mazowsza i Płocka.
Wyszedł przed połową debaty. Pewnie dlatego "wygrał", bo nie zdążył bajek naopowiadać i naobiecywać więcej gruszek na wierzbie. 22:09, 18.05.2019


Jeszcze 8 dniJeszcze 8 dni

11 23

Pisiorki szczekają, a Koalicja idzie taranem. 00:13, 18.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Chyba baranem Chyba baranem

4 4

W mur i how o!!! 18:27, 18.05.2019


WioletkaWioletka

5 9

43,63% - 32,94% - 9,06% - 6,86%
i wszystko w temacie,
będzie po nas pozamiatane! 00:19, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PISBOTPISBOT

14 18

Adam Bielan chyba uświadomił sobie, że płocki gorszy sort nie kupi jego bajek, więc udał się do Żyrardowa? 00:26, 18.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ha haha ha

10 8

i tak nie macie tym razem szans komuna w płocku też się kończy 08:40, 18.05.2019


Sms_infoSms_info

10 1

Dla mnie Płocka polityka to zywcem ten serial "szansa na sukces". Każdy z każdym, bez jakielkowiek wiedzy ale u władzy i kasie. 00:41, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdaśAdaś

2 4

https://memnews.pl/img/59715/kaplan-lepszego-sortu/ 01:10, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EmerytEmeryt

14 18

Żeby później się nie wstydzić, 26 nie głosuję na PIS! 01:22, 18.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JasiuJasiu

10 7

Też bym nje głosował jakby emeryturę mi zabrali 06:41, 18.05.2019


CynikCynik

10 1

Popatrzcie na miasto. Skąd tyle kasy na reklamę? Czego oczekują? Nie wierzę nikomu z nich... 08:18, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nienie

4 9

Glosowac na nieudacznikow PO PSL juz rzadzili debare wygral PIS glosuje na PIS 20:09, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nieudacznikinieudaczniki

4 7

Dla Plocka nie zrobili zadnej drogi ekspresowej a autostradzie mozna zapomniec w zasranym miescie przesiaknietym komuna PO PSL
Moze ludzie sie obudza 26 maja glosuj na PIS 20:58, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

aa

3 6

Towarzyszowi rosatiemu tak sie w Plocku POdobalo ciekawe co jak komuna PO PSL od lat tu nic nie robi 21:02, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarszałekMarszałek

4 0

"PIS chciał znieść karę za obcowanie płciowe z małoletnimi za pieniądze". Za takie numery - wyczuwając kontekst - w normalnych krajach traci się władzę na zawsze. 22:57, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolnicyRolnicy

0 0

napiszcie, na kogo oddacie swój głos? Na PSL - które weszło w koalicję z liberałami i komunistami, PIS - które tylko obiecuje, że wywalczy więcej pieniędzy czy też nie zamierzacie iść na wybory? I piszę bez złośliwości: kogo wolicie w Brukseli jako swojego kandydata - Kalinowskiego czy Kuźmiuka? 08:05, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wolimy wybraćWolimy wybrać

0 1

Pawła Wojtunika,
może on wyłapałby nożowników sympatyzujących z PIS.
https://memnews.pl/img/59775/bum/ 13:06, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jzpjzp

1 1

Tylko mnie utwierdziło w przekonaniu że cała "prawa strona" tej dyskusji o Unii Europejskiej ma takie pojęcie jak gęś o logarytmach. Dawno takich bzdur nie słyszałem. 17:11, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

na koalicjęna koalicję

0 0

nie zagłosuję bo to renegaci , na kukiz też nie bo to oszołomy, na pysiaczka krzętowską też nie bo to pysiaczek , na godek chyba zagłosuję bo chociaż pysiaczka nie przewyższa ale za to jest przeciwna aborcji . Co robić tak wypadło 13:51, 20.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA