Zamknij
REKLAMA

Poseł PiS chciałby walczyć z odorami w europarlamencie. Pokazał spot wyborczy

19:47, 13.05.2019 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

– Kandyduję z dziesiątej, ostatniej pozycji na liście. Mam nadzieję, że dziesiątka okaże się szczęśliwa i ostatni będą pierwszymi – mówił w poniedziałek poseł Marek Opioła.

Dymiące kominy, widok na fermę, kadr ze szkolnej lekcji, helikopter, z którego wysiada parlamentarzysta, aby przywitać się z żołnierzami – te motywy widzimy w sporcie wyborczym posła Marka Opioły, który zaprezentowano dziennikarzom w poniedziałek. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego swoje działania sprowadził do trzech haseł: powietrza, bezpieczeństwa i młodzieży. Organizował m.in. lekcje dla uczniów w szkołach, wspomniał o współpracy z Bankiem Żywności i wdrożeniu projektu „Fajne ferie” polegającym na organizacji wyjazdów dla dzieci i młodzieży do stadniny ogierów w Łącku, do twierdzy Modlin i 1. Brygady Warszawskiej stacjonującej w Wesołej. Trwa konkurs Ekomonster, w którym główną nagrodą są czujniki powietrza do zamontowania na 5 szkołach. Jak twierdził, ważne by jak największa liczba młodych ludzi poznawała świat i przekonała się, jak duży wpływ na nasze codzienne życie ma praca europarlamentarzystów. Byłoby to możliwe dzięki stypendiom na okres stażu – mówił podczas konferencji.

Hasło „bezpieczeństwo” znalazło się w spocie nie bez powodu. Poseł potencjalnym wyborcom przedstawił się jako członek od 14 lat zgromadzenia parlamentarnego NATO i komisji obrony narodowej, od 10 lat także członek komisji służb specjalnych, a niemal od 4 lat jej przewodniczący. W tym czasie w Polsce odbyła się – na jego zaproszenie – sesja wiosenna zgromadzenia parlamentarnego NATO. Posła absorbował przez dwa lata projekt „Granica”. Sprawdzano m.in. współpracę między poszczególnymi ministerstwami. Powstał kompleksowy raport. – Komisja do spraw służb specjalnych objechała w kilkanaście dni wszystkie punkty graniczne. Granice Unii Europejskiej są otwarte, ale granice ekonomiczne już nie do końca. Sprawdzaliśmy jak do tego polskie państwo jest przygotowane. Np. Niemcy czy Czesi wyłączyli przejścia graniczne, ale infrastrukturę utrzymali. Za to w Polsce infrastruktura zniknęła. W miejscach dawnych przejść granicznych stoją dziś markety. Musimy być gotowi na odtworzenie tej infrastruktury. Tak, aby była w zasobie państwa.

Problemem, jak dodał, są inwestycje drogowe w Europie, przy których nie bierze się pod uwagę ewentualnego przerzutu wojsk. – Pamiętajmy, że strona wschodnia ma bardzo wysoki budżet na zbrojenia. Oni cały czas przygotowują się do eskalacji działań, co pokazały przykłady Krymu i Ukrainy. Bezpieczeństwo w Europie nie jest nam dane na wieczność. Jeśli chcemy być bezpieczni, musimy zmienić filozofię swojego myślenia. Kraje Europy zachodniej zaczęły bardzo mocno oszczędzać na kwestiach militarnych. I to pomimo nawoływania administracji prezydenta USA, Donalda Trumpa, aby przynajmniej 2 proc. PKB przeznaczać na siły zbrojne. Tymczasem Polska zwiększa dofinansowanie.

Trzeci element – powietrze. Poseł zajmuje się ustawą antyodorową od 13 lat. – Budzącą opór ze strony dużego biznesu i części polityków – dowiadujemy się ze spotu. Chodzi o smog, niską emisję, koncentrację ferm wielkopowierzchniowych, uciążliwości zapachowe z racji całego przemysłu. A co z Orlenem, jego wpływem na jakość powietrza? Czy zdaniem posła jest uciążliwy, odorotwórczy? – Na razie nie ma badań na ten temat – skonstatował Opioła.

W biurze Opioły od 4 lat tworzą raport antyodorowy na podstawie danych dotyczących całego kraju zebranych z poszczególnych ministerstw, samorządów, z WIOŚ. Chcą w ten sposób pokazać jak wygląda rok po roku koncentracja w poszczególnych województwach uciążliwości zapachowych. – Na początku lipca planujemy ogólnopolską konferencję w Mławie, gdzie spotkają się przedstawiciele branży, ministerstw, przedstawiciele inspektora ochrony środowiska, naukowców, aby wysłuchać wszystkich stron. Komfort życia ludzi mieszkających w sąsiedztwie tak dużych instalacji bardzo się pogorszył. Pozbieraliśmy rozwiązania zastosowane w Holandii, Niemczech, USA czy Japonii. Każdy kraj ma własne. Przykładowo Japończycy mają sztuczny nos badający odór, smród, który np. w polskim prawie jest niezdefiniowany. Oni sobie poradzili. Niektóre kraje wprowadziły odległości. W Ministerstwie Środowiska opracowywany jest projekt jednego z elementów ustawy antyodorowej, który dotyczy właśnie odległości.

Dlaczego te prace trwają tak długo? Opioła odpowiada: – Co roku przekazuję raport do rządu, by uczulać na te kwestie. Trzeba wykonać gigantyczną pracę, konieczne są. konsultacje z ministerstwami. Ile czasu to jeszcze potrwa? Nie jestem wizjonerem. Osobiście chciałbym, aby jak najszybciej. Proszę też pamiętać, że jestem szeregowym posłem zajmującym się sprawami bezpieczeństwa. Duże instalacje powstają coraz bliżej skupisk ludzkich, bo jest taniej mieć drogę i media.

Kandyduje w wyborach, aby się sprawdzić, nadal zajmować się jakością powietrza, młodzieżą i bezpieczeństwem. – Ale nie planowałem startu w tej kampanii – przyznał. Opioła na liście figuruje jako kandydat z Płocka. Przypomnijmy, że podczas kampanii wyborczej do Sejmu w 2015 r. wszyscy dowiedzieli się, że został płocczaninem (urodził się w Warszawie), ale nie ma jeszcze swojego ulubionego warzywniaka. Dziś twierdzi, że znalazł go na ul. Królewieckiej. – Pyszną macie kapustę kiszoną. Staram się jak najwięcej mieszkać w Płocku.

Ale co tej pory zrobił dla Płocka i płocczan? Podkreślał, że na właściwe podsumowania dopiero nadejdzie czas. Wraz z prezydentem Andrzejem Nowakowskim rozmawiał w tym roku z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem o budowie trasy S10, poszerzeniu ul. Wyszogrodzkiej, Centralnym Porcie Komunikacyjnym, połączeniach kolejowych, wyprowadzeniu ruchu kolejowego z centrum miasta i budowie trzeciego mostu. Tymczasem rozmowy o S10 trwają od lat, na razie nie zanosi się również na poszerzenie ul. Wyszogrodzkiej. A co twierdzi poseł? – Ustaliliśmy plan pracy i mam nadzieję, że okaże się skuteczny. Daliśmy sobie czas, poczekajmy do lipca na efekty – mówił. Jakie? – Były widoczne w 2015 r., kiedy przyjechała premier Ewa Kopacz i powiedziała, że S10 będzie blisko Płocka. I co? Przeszacowano o 100 mld zł na cały fundusz drogowy i inwestycje w ogóle nie powstawały. Musieliśmy zacząć to prostować. Zamierzamy doprowadzić do tego, aby S10 szła w nowym śladzie. Nie powiem w jakim rejonie. Na spotkaniu był minister, później rozmawiałem z dyrektorem GDDKiA. Mam nadzieję, że się z tego wywiążą i będziemy mogli przedstawić efekty.

Kiedy Opioła kandydował w 2015 r., na Starym Rynku wspólnie z obecnym senatorem Markiem Martynowskim ustawili wielkie pudło pełne papierów dotyczących S10. Twierdzili, że oni "dadzą radę" z S10. Upłynęło kilka lat. – Nie wstydzę się tego, bo to nasza praca, której państwo nie widzicie – przekonywał. – Gromadzimy materiały. Nikt nie przyjdzie ze złotą różdżką i nie powie „tu będzie droga, budujemy i to się wydarzy ot tak”. Proces budowlany w Polsce jest długotrwały. Wówczas chcieliśmy pokazać jak to wygląda. Pudło mam nadal, podobnie mapy. Aby rozmawiać z instytucjami trzeba mieć pamięć instytucjonalną, którą my tworzymy. Niektórzy jednak pracę parlamentarzysty postrzegają, że ktoś przyjeżdża i przecina wstęgę. Spędziłem w tym mieście, z tymi problemami sporą część życia zawodowego. Utożsamiam się z nimi. Naprawdę jestem związany z tym miastem. Szanuję ludzi. Nie boję się stanąć do rozmowy na trudne tematy – zapewniał. A zatem czekamy do lipca na obiecane konkrety.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (28)

największynajwiększy

15 17

odór to z ratusza wali, ten śmierdzący ferment POukładów.
Póki Dent tam będzie rządził to smrodu nie da się zwalczyć! 21:40, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PISBOTPISBOT

4 23

Jedyny normalny na liście PIS. 21:51, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

28 4

wam tyle nie da, ile ja wam mogę naobiecywać!
I nie cofnę się przed żadną ściemą, abyście tylko oddali na mnie swoje głosy. A że w Brukseli i Strasburgu nie załatwia się spraw lokalnych np Płocka i okolicy, to nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Natomiast duże znaczenie ma to, że tam dostanę przez 5 lat dużą kasę: będzie tego powyżej 50 tys PLN miesięcznie. I to jest prawdziwa korzyść do zagłosowania na którą was namawiam i dlatego mogę obiecać wam co tylko chcecie : S10, szybką kolej dokąd tylko chcecie, port lotniczy, odory, szczęśliwość powszechną i jeszcze więcej.
21:55, 13.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

no jesteśno jesteś

3 7

NIKT. Fajnie, że lubisz się przedstawiać 07:20, 14.05.2019


xxxx

8 8

Panie kandydacie.Pan zbędny i nie prawdziwy.Agenci Mosadu tu na tym Portalu , drwili z WOTu. Z wojsk USA w Polsce. Drwili i drwią z WOJKA POLSKIEGO NA MISJACH W AFGANISTANIE A PAN I SENATOR - CICHO SZA. tO NIE OK.
W DODATKU SENATOR PODPISAŁ SIĘ POD KOLUMNA OBROŃCÓW PŁOCKA 20 R. KOŁO WYCHODKA.

POLSKOŚĆ U WAS NIJAKA. NIE MA POTRZEBY WIDZIEĆ WAS W RADZIE EUROPY.

KŁAMIECIE Z KOLEJĄ DO WARSZAWY A ZERO Z KOLEJĄ DO MODLINA. ZA TANIE BYŁYBY BILETY? 22:04, 13.05.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

agenciMosaduagenciMosadu

3 4

chcieli opanować lotnisko w Warszawie. A nawet nie tyle agenci, co sami komandosi!
Na szczęście poseł Bosak bohatersko stawił opór, dał odpór i wystraszył delegację Izraela...
Nie czytałeś??? 07:19, 14.05.2019


twój twój

5 2

lekarz nie mówi ci calej prawdy. Ja np. nie słucham już lekarzy i rozmawiam tylko z kotem.
Ostatnio opowiedział mi jak wybrał się na spacer... Żałuj, że nie słyszałeś tego.
Ja dla odmiany opowiadam mu od czasu do czasu o czasach służby w wojsku... właśnie w Modlinie! - W tajemnicy powiem, że jestem st. kpr. rez. Ale Nie chce słuchać, skubany. Może innego adwersarza potrzebuje... 07:30, 14.05.2019


BraułnBraułn

1 0

żelbetonowy bunkier dowodzenia dla mossadu i szin bet, na 15 pięter wgłąb ziemi pod Centralnym Portem Komunikacyjnym... wpiszcie w YT "braun o CPK"... idę spać, mózg odmawia mi posłuszeństwa... 15:21, 14.05.2019


WioletkaWioletka

10 10

Panie Marku - Tylko nie mów nikomu, że startujesz z listy PIS. 22:28, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jajojajo

15 4

robię to , czy tamto od tylu lat, czyli poprosimy konkrety co zrobiłem twarde liczby czy fakty po tylu latach powinny już chyba być, a nie sprawdziliśmy zobaczyliśmy itp. Pozbyć się kurników? ok co będą jeść obywatele? pozbyć się kominów ? gdzie będą pracować? czyli co szparagi u Niemca? no tak niema komu tam pracować . hasło brzmi "wybierz mnie , to będę miał dobrze..." tylko o to chodzi każdemu 05:58, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DO KRÓWDO KRÓW

2 4

WSIUNIE 10:25, 14.05.2019


ZdegustowanyZdegustowany

4 12

Ze tez ci z Partii Okradajacej i Partii interestow Syjonistycznych nie maja wstydu ani godnosci zeby startowac w wyborach po tych wszystkich aferach, to samo te ich przebudowki PSL i SLD.

WOLNOSC TO KONFEDERACJA 07:01, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KonfedeRUSSIAKonfedeRUSSIA

4 2

pryszczatych wyznawców popłuczyn po PZPR-ze. Tzw. jej prawa strona; to taki odłam/frakcja w partii. - tow. Piasecki, "Grunwald", "Pax" itd...

Ucz się historii młody. 07:23, 14.05.2019


JurasJuras

8 2

Europarlament nie dziala tak jak nasz Sejm. Tam nie uchwala sie prawa. Dyrektywy (ustawy) tworzy Komisja Europejska w Brukseli. Eurodeputowany ma limit czasowy na swoje wystapienie i wynosi on 2 minuty.
Typowy wymysl eurokomuny. 08:44, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POPISowskieBOTYPOPISowskieBOTY

4 7

atakuja w kazdym temacie, to nie sa ludzie bo nikt o zdrowym zmyslach na nich nie zaglosuje, jak tam przelicznik na ruble ? czy w euro wam placa ? 08:48, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Płock Płock

14 0

Jak zwykle Pan Marek o wyborcach z Płocka przypomina sobie przed wyborami, swoimi bilbordami na których wygląda jak by miał 20 lat i idealnie gładką cerę. A w rzeczywistości bruzdy jak na polu. 08:52, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

KtosiekKtosiek

3 4

W jednej ze szkół średnich w Płocku, był taki nauczyciel WOSu, który zawsze powtarzał że jak są wybory to głosujcie na ostatniego z listy - macie wówczas pewność że to Polak.
P.S: Spot - klasa. Podziwiam tego, kto mu ogarnął ten filmik. 09:04, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MicMic

7 6

Wysiadanie z helikopterów to ostatnio modne się stało u partii rządzącej. Aż dziwne, że nie wylądował na placu zabaw i nie wygonił bawiących się dzieci. XD 09:35, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kiniakinia

2 9

Bardzo porządny człowiek,szanuje ludzi. 10:18, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ale ale

3 2

to dużo za mało aby reprezentować tych ludzi i kraj tak w Sejmie jak Parlamencie Europejskim. To nie są miejsca dla przy głu. pów, nawet porządnych. 10:52, 14.05.2019


Idą wybory.Idą wybory.

11 1

Kolejne obiecanki cacanki. Co zrobił pan poseł przez 4 lata w temacie S10? Efekty zerowe. Ale najbardziej wkurza, jak człowiek z Warszawy udaje, że walczy o czyste powietrze w Płocku. I zasłania się tekstem, że "na razie nie ma badań o wpływie Orlenu na płockie powietrze". Nawet słabe raporty WIOŚ temu przeczą panie pośle. Mało pan czyta...
11:51, 14.05.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

pan posłaniecpan posłaniec

4 1

na posyłki PiS -skie ma takie pojęcie o jakości powietrza, emisjach i odorach jak świnia o astronomii.
U nich to norma; jedna tutejsza też publicznie chciała się mądrzyć w sprawie odorów, ale usłyszała wykład i się od tej pory przymknęła. 13:31, 14.05.2019


tyty

0 4

dużo czytasz: "ekonomistę" "piniendzy nie ma" Rostowskiego i doradców Tuska: "w 2016 Polska upadnie"- też ekonomiste- nawet doktora- Rzońce.
A dziś wykład dała Ewka XD.

Ode mnie: zejdą się dwie niedziele do kupy. I to też prawda. 15:15, 14.05.2019


ewka K.ewka K.

0 0

dziś robi wykład na Komisji. Wałęsa z wykładami jeździ po świecie. I co "magister" albo może nawet i doktór..?
#Mądrych to aż miło posłuchać Xd

(j)elita dla jaśnieociemniałych... 15:25, 14.05.2019


NawetNawet

0 0

słabe testy z psychologii na Pudelku świadczą o Twoim niskim IQ 15:02, 15.05.2019


DianaDiana

3 0

A czy policja może uczestniczyć w spotach wyborczych? 19:42, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

księga enocha księga enocha

1 0

Matoły zawsze się uaktywniają przed wyborami. Nawet nie o to chodzi. Chodzi o prawdę. Panie Poseł...po co klamać i robić z siebie szmatę ?Podstawowe pytanie Panie Pośle: Czy zna Pan Biblię ? Dlaczego Księga Enocha została usunięta z prawd wiary ! Dlaczego ? Proszę odpowiedzieć ? Czy o pieniądze chodziło ? 07:59, 15.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KsięgaKsięga

0 0

Henocha, jeśli już, matole niewykształcony. I jeśli chodzi o to są dwie Księgi Henocha i żadna z nich nigdy nie była w żadnym kanonie Pisma Świętego: ani chrześcijańskim ani aleksandryjskich Żydów. Poczytaj zanim zaczniesz pisać. No, chyba, że tyle piszesz, że nawet tego czytać nie zdążasz. 15:07, 15.05.2019


REKLAMA
REKLAMA