Zamknij
REKLAMA

Nowy sprzęt od WOŚP dla noworodków i interna już po remoncie [FOTO]

10:59, 13.04.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Karolina Burzyńska

Przy okazji pokazania efektów modernizacji na jednym z oddziałów w miejskim Szpitalu św. Trójcy, zaprezentowano także nowy sprzęt zakupiony ze środków fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czasem to niewielkie sprzęty, ale bardzo drogie i niezwykle ważne, kiedy trzeba ratować życie maluszka.

Szpital Św. Trójcy otrzymał kolejny sprzęt dzięki fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w ubiegłym roku pojawiły się dwa stanowiska do resuscytacji, dwie lampy do fototerapii (przydatne do naświetlania dziecka, kiedy jest problem z nadmierną żółtaczką), jeden bilirubinometr (dzięki niemu, w sposób bezbolesny, bez pobierania krwi, można dokonać pomiaru bilirubiny przez skórę). To również specjalne fotele, które mogą służyć za leżankę, aby móc czuwać przy dziecku. Do szpitala trafiło 20 takich foteli.

Najdroższy sprzęt, który otrzymał szpitalny odział neonatologii w 2019 r., to aparat USG wyposażony w najważniejsze funkcje do diagnostyki noworodków, warty ok. 150 tys. zł. Można nim wykonać m.in. usg jamy brzusznej, płuc czy echo serca. Ma dodatkową zaletę w postaci mobilności.

- To kompaktowe stanowisko pomaga w sytuacjach kryzysowych, kiedy dziecko znajduje się w stanie zagrożenia życia - wyjaśniał w piątek doktor Jarosław Lemiec, zastępca ordynatora oddziału neonatologii. - Na wyposażeniu jest kardiomonitor. Dzięki temu można monitorować czynności życiowe: oddech, akcję serca, także wysycenie krwi tlenem.

Szpital otrzymał także dwa pulsoksymetry przydatne do monitorowania wysycenia krwi tlenem. Są również specjalne łóżeczka - cztery ciepłe gniazdka. Każde z nich wyposażone jest w materac grzewczy zapewniający dziecku optymalną temperaturę. - Gniazdko jest podgrzewane elektrycznie. Spokojnie, wszystko jest tu pod kontrolą i nie przegrzejemy dziecka - uspokajał lekarz.

To nie koniec. Będą jeszcze wagi elektryczne, pompy strzykawkowe i kardiomonitory. W sumie nowy sprzęt jest warty ok. 350-400 tys. zł.

- Tu mamy konkretny przykład jak ta pomoc przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy się urzeczywistnia w postaci sprzętu dla płockiego szpitala - mówił włodarz Płocka, Andrzej Nowakowski.

Oprócz nowego sprzętu, zaprezentowano również zmodernizowany odcinek B Oddziału Chorób Wewnętrznych. Najpierw wyremontowano odcinek A (w tym czasie na odcinku B cały czas przyjmowano pacjentów), natomiast prace na odcinku B rozpoczęły się na początku lipca 2018 r.

[ZT]20616[/ZT]

Odnowiono wszystkie pomieszczenia, sale chorych, łazienki, gabinety czy pokoje personelu medycznego. Pokoje są przeważnie dwu- lub trzyosobowe. W środku są ułatwiające pracę personelu łóżka elektryczne z przyciskiem służącym do szybkiego ułożenia łóżka w pozycji horyzontalnej, szafki i szafy, telewizor na ścianie.

Na oddziale będzie dostępnych 51 łóżek dla pacjentów.  W przeciwieństwie do odcinka A, tu pacjenci będą mieli do dyspozycji łazienki w pokojach. Wymieniono instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i przeciwpożarową. Cała modernizacja kosztowała ok. 7 mln zł, w tym 6 mln to wartość robot budowlanych, a 1 mln zł to koszt wyposażenia.

Poza specjalistami z oddziału chorób wewnętrznych, na oddziale mają być dostępni także specjaliści z zakresu diabetologii i kardiologii. - Dzięki temu nieco poszerzymy na internie zakres świadczonych usług.- dodawał prezydent.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

PlocczaninPlocczanin

12 8

Popieram WOŚP!!!! NFZ TO DNO !!! 18:10, 13.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ehhh353ehhh353

6 4

Człowieku roczny budżet NFZ to 83mld zł, WOŚP to 176mln.
Budżet WOŚP to by starczył w roku na 18 godzin pracy służby zdrowia :) 19:23, 13.04.2019


wesoływesoły

4 1

18 i pół godziny :) 20:12, 13.04.2019


Do ehhhDo ehhh

4 1

Budżet Wielki i niewydolność wielka. Oczekuję na badanie oczu od lutego, jeszcze 4 miesiące. Tylko. 20:13, 13.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antypeeselantypeesel

3 1

Dobrze, że szpital miejski, a nie ten marszałkowski, bo dyrektor peselak nie wiedziałby że to dla pacjentów, ino dla swoich 21:56, 13.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zakup nowego sprzętuZakup nowego sprzętu

0 0

dla szpitala na winiarach jest tak sensowny jak zakup defibrylatora do zakładu pogrzebowego... 09:35, 16.04.2019


JasiuJasiu

4 2

I będzie wykorzystywany w godz 10 - 12, później na strych ew prywatnie u Pana doktora 08:06, 14.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone