Zamknij
REKLAMA

Nowa restauracja otwarta. Przyznają, że przez chwilę wątpili, czy się uda [FOTO]

11:07, 30.03.2019 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Sądzili, że otwarcie restauracji trzeba będzie przełożyć. – Rozmawialiśmy co tu zrobić, jak te billboardy na mieście pozmieniać, skoro doliczanie na Facebooku już trwa, wizerunki Babcia Krysi wiszą na mieście. Już nawet myśleliśmy, że zamieścimy na nich babcię Krysię z językiem wytkniętym, tak z uśmiechem, wraz z informacją „głuptaski, żartowałam, odliczanie zaczynamy od nowa”. Ale się udało i jestem dumny – zapewniał prezes Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS, Rafał Chmielewski.

Stowarzyszenie powstało w Mławie, niedawno rozpoczęło działalność w Płocku, z kolei w piątek przecięto wstęgę w nowej restauracji Gary Babci Krysi przy ul. Obrońców Płocka 1920 nr 20 (mieści się tu również płocka siedziba stowarzyszenia).

– Płock to miasto, w którym próbujemy się odnaleźć. Mam nadzieję, że wkrótce powiem, że się odnaleźliśmy – mówił wiceprezes stowarzyszenia As, Michał Jaros. – Ten dom w Mławie był budowany z cegieł ludzkiego życia, długiego, często smutnego i samotnego. Ale klimat, który w tym domu panuje, powoduje, że jest tam wiele radości, dobrych emocji.

Z czasem pierwszą siedzibę zamienili na większą, nadal działała szwalnia, w której powstawały skrzaty Helpiki. W Mławie otworzyli pierwszą restaurację Gary Babci Krysi. Dziś wydają tam ok. 500 porcji obiadów dziennie, są tzw. zawieszone obiady (w Płocku jest podobna możliwość opłacenia dla kogoś posiłku), organizują imprezy okolicznościowe.

[ZT]21610[/ZT]

Od początku swoją działalność sprofilowali – skoncentrowali się na seniorach. – Dla nas osobą potrzebującą nie jest człowiek, który nie ma pieniędzy. To jest również człowiek, który przeżywa swoje życie w samotności, często zagnieżdżony w domowym fotelu i oglądający na seriale. Trzeba go wyciągnąć z domu, zaktywizować. Przekonać, że jego potencjał wart jest uwagi wielu innych osób. Działania w Płocku zaczęliśmy w styczniu, a skończyliśmy w piątek nad ranem – wspominał Jaros. Czyli tuż przed otwarciem restauracji.

– To, co się tu wydarzyło, to dla nas istny armagedon – stwierdził prezes stowarzyszenia Rafał Chmielewski. – Przez ostatnie trzy miesiące dziennie spędzaliśmy tu 12, 14, a w ostatnim czasie już 21 godzin. Ale udało się. Dzisiaj w nocy upinałem firany, panowie kończyli kłaść fugi. W kuchni też się działo. Przyjechała pani Irena, szefowa kuchni z Mławy. Mówiła do mnie „nie przejmuj się, mam przygotowane mięso na 400 kotletów”. Nie wiemy, czego się spodziewać. Może być kolejny armagedon. Już nie budowlany, ale taki ludzki, fajny.

Na sobotę przygotowali tysiąc porcji obiadu dla seniorów (seniorzy będący członkami stowarzyszenia pierwsze i drugie danie w restauracji mogą zjeść za 7 zł, pozostali goście za 14 zł). Niemal tyle wydali już deklaracji członkowskich (dokładnie 985). – Na obiadach nie zarabiamy, tylko na imprezach komercyjnych, zamawianych, na cateringu i wchodzi jedno w drugie, gdyż jesteśmy także przedsiębiorstwem ekonomii społecznej – dodawał Chmielewski. – W stowarzyszeniu nawzajem się wspieramy, pamiętamy o sobie. W marcu odeszła od nas pani Bożena, przykład osoby, która zjawiła się i powiedziała, że z nami zostaje. Po dwóch miesiącach włos zrobiony, oko pomalowane. Pomagała przy wykonywaniu skrzatów, pakowaniu. Podchodziła i mówiła „prezesie idź i powiedz, żeby się wzięli za robotę, bo szybko trzeba wykrawać”. Taka to była kobieta.

[ZT]21848[/ZT]

Skrzatów sprzedali już ok. 65 tys. w kraju i zagranicą. Dzięki temu mieli pieniądze na remont lokalu pod płocką restaurację i siedzibę stowarzyszenia. – Od początku chcieliśmy zrobić coś fajnego i myślę, że się udało. Dlaczego Płock? Tu się urodziłem, mieszkałem na ul. Mickiewicza, pracowałem jako dziennikarz. Pamiętam, że właśnie w tym obiekcie był niegdyś sklep spożywczy, robiłem w nim zakupy – dopowiadał prezes stowarzyszenia.

Krótko przemawiali goście, dyrektorka Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych w płockim Ratuszu, Monika Maron odczytała list od prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, starostę Mariusza Bieńka reprezentowała dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Małgorzata Struzik. Gratulowano w imieniu marszałka Adama Struzika i dyrektora płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Tomasza Kominka. Upominków też nie zabrakło. Zjawili się reprezentanci Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, płockiego wolontariatu, Płocką Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową  reprezentował prezes Jan Rączkowski. Seniorom życzono by byli młodzi duchem jak najdłużej. Tempo i zakres wykonanych prac podsumowano: – To istny rekord świata.

Seniorki z Mławy pokazały na co je stać podczas występu artystycznego. Panie już w pierwszym pokazie wyszły w bamboszach z wielkimi pomponami i szlafrokach (te szybko zdjęły na rzecz strojów stylizowanych na greckie), aby zatańczyć mi.in. do letniego hitu „Despacito” i do muzyki z filmu "Grek Zorba". Bis był wręcz konieczny.

W sobotę otwarte od godz. 12.00. Do wyboru będzie zupa pomidorowa lub rosół, kotlet mielony z ziemniaczkami i surówką, polecają także kotleta drobiowego, pstrąga, sznycla schabowego z jajkiem sadzonym. Będzie też coś na słodko – sernik, szarlotka lub placek drożdżowy. Po godz. 18.00 wieczór z muzyką w tle, z kolei w niedzielę koncert Haliny Frąckowiak (początek o godz. 18.00).

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (23)

HejkumkejkumHejkumkejkum

32 12

Bardzo fajna inicjatywa w tym smutnym jak p***da mieście! Brawo! 12:54, 30.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ssssss

26 4

dobrze , że chociaż starzy ludzie mają jeden lokal do którego pójdą, bo martwe miasto jest 18:48, 30.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

31 0

Niech się Wam Darzy jak najlepiej. 19:48, 30.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cieplocieplo

18 0

niech seniorzy znajda tam to czego potrzebuja czyli drugiego czlowieka 09:23, 31.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

imć Pogorzelskiimć Pogorzelski

8 17

Tańsze obiadki są dla tych, co spełnią określone warunki. Jakie warunki ? Fundacja wie najlepiej ! W kapitaliżmie nic za darmo !Jak żyję, jeszcze nie spotkałem Fundacji, która by rozdawała kasę "tak lekką ręką " !Większość Fundacji to pralnie brudnych pieniędzy i żródło dochodow dla imć Pana Prezesa !~Dlatego mało wierzę w tą dobrodziejowatą kuchnię dla mieszkańców Płocka ! 09:28, 31.03.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Rafal Chmielewski Rafal Chmielewski

5 3

My nie jestesmy fundacją :) 09:47, 31.03.2019


imć Pogorzelski imć Pogorzelski

4 6

Nie wiem, czy jesteście Fundacją, czy Stowarzyszeniem...dla mnie bez róznicy. O ile pochodzicie z Mławy, to życzę dużo szczęścia płockim seniorom ! Za niższą cenę tego wymarzonego obiadku nie dostaną. Nie zarzucam oszustwa. Marża jest dyskusyjna !Według mnie, wcale nie wychodzi taniej, niż w innych restauracjach na terenie miasta !Reklama dżwignią handlu ! 12:49, 31.03.2019


do imć Pogorzelskido imć Pogorzelski

4 3

nie ma obowiązku się tam stołować. Jak tylko powstaje jakaś inicjatywa, nawet szlachetna, to zawsze znajdzie się jakaś zgorzkniała zrzęda, której się nie podoba. Tak bez zdania racji, bo jest zgorzkniała, zawistna, że inni coś robią i dobre słowo jej przez gardło nie przejdzie!!!!
Ceny obiadu bez zniżki są podobne do innych tego typu firm, a jest ich klika w Płocku. A, że jest możliwość tańszego stołowania za przynależność do stowarzyszenia, to tylko plus i ukłon dla seniorów, którym się nie przelewa. I to zamawianie obiadów też super, wielu ludzi nie stać z różnych życiowych przyczyn na posiłek.
Jeszcze nie byliśmy, ale wybieramy się zajrzeć i zobaczyć, posmakować. Stałymi klientami pewnie nie zostaniemy, bo to za daleko, pod nosem mamy dwa podobne lokale, ale zajrzeć i posmakować warto, zwłaszcza, że czynne jest po 18tej.
Sukcesów!!!!! 20:47, 31.03.2019


StarusekStarusek

5 18

Ciekawi mnie jakim samochodem jeździ prezesina tego stowarzyszenia.... 10:00, 31.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BadziewiakBadziewiak

7 1

Albo jakie majtki nosi. 21:22, 31.03.2019


reVreV

6 0

Zapewne lepszym niż Ty... Boli? 08:23, 01.04.2019


imć Pogorzelski imć Pogorzelski

1 5

Moje fantasmagorie może są nie na miejscu. Klienci Was ocenią, jako firmę.Życzę powodzenia ! 23:15, 31.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reVreV

5 0

Super inicjatywa! Powodzenia :) 08:24, 01.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

karolekkarolek

3 2

Wszystko ładnie wygląda na obrazkach.Żeby jadać obiady za 7zł trzeba wykupić kartę seniora za 15zł i opłacać składki co miesiąc 10zł.to jeszcze można przełknąć.Idąc na obiad nie ma wyboru dań,trzeba jeść to co dają czyli zestaw dnia.Klient z ulicy (nie będący członkiem stowarzyszenia)zapłaci 14zł i też musi jeść to samo co senior za 7zł. 09:56, 03.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

14zł14zł

2 1

dwa dania za 14zł to rzeczywiście majątek
z takim myśleniem żadna porządna knajpa tu nie zawita 21:15, 04.04.2019


KmKm

2 0

Powodzenia. Gary szczerze polecam 10:41, 06.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

MagdalenastaremiastoMagdalenastaremiasto

4 1

Ok, to powiedz gdzie zjem obiad dwudaniowy za 7 zł? Śmiało, czekam na odpowiedź :) Zastrzegam, że ma być tak samo smacznie i domowo ;) Przejdź się na Grodzką/Tumską, zupa i drugie danie to minimum 25 zł jeśli nie mają oferty lunchowej. Nigdy nikomu nic nie pasuje w tym mieście i dlatego jest taka dziura. Same pizzerie i kebaby. Śmiem twierdzić, że te komentarze dodaje konkurencja albo znudzeni życiem ludzie. Nie pozdrawiam. 11:16, 06.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MagdalenastaremiastoMagdalenastaremiasto

1 0imć Pogorzelski Do Ciebie ten komentarz :)
11:18, 06.04.2019


emerytemeryt

0 0

Danie za 7 jest o połowę mniejsze od tego za 14, więc coś tu jest nie tak. 17:44, 16.04.2019


Taka prawda...Taka prawda...

1 0

Miasto się wyludniło, proszę zobaczyć na statystki. Klubu imprezy upadły, restauracje itp również. Zarządcy tej wsi ta widzą... tylko na spokojnie doczekaj kadencji i dziękuje przeprasza.
Ogólno panując flustracja w miescie ktorym nie ma co robic. Potrzeba tu kogos z innego miasta (Warszawy itp) tylko nie znowu z Sierpca ;) i zadnych wiecej nauczycieli ! :) z miła aparycja... i tylko z miła aparycją... Potrzeba nam menadzera w tym miescie albo jedyny zawód bedzie tu radny miasta :) albo Orlenista ... :) P.S Radziwiak juz sie szukuje na zarzadzanko no tak jak nie ma sie konkurencji i radnymi zostaja... juz nie bede rozwiał... 13:19, 10.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bolesna ale PRAWDABolesna ale PRAWDA

3 0

Ale danie ale danie połknąłem na 4 razy oj oj oj . 21:27, 13.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

0 0

inicjatywa dobra, wszak we wspólnym jedzeniu nie chodzi tylko o to żeby zjeść, tylko nie pozwólcie tam wejść jakimkolwiek politykom gdyby Wam się udało i rzeczywiście zrobił się ruch i jakieś środowisko, to przedwyborcze umizgi różnej maści łobuzów i cwaniaczków będą na pewno, wszak "tym staruchom trzeba wytłumaczyć jak mają głosować", od razu won i psa z łańcucha za takim i policję 19:36, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PP

0 0

Każda nowa mała firma to wielka radość dla mieszkańców naszego miasta. Życzę szczęścia w interesach. 14:07, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA