Zamknij
REKLAMA

Dzik jest dziki, dzik jest zły? Polowanie z nagonką i psami w ten weekend

12:21, 10.01.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie poglądowe, pixabay

Już 12 stycznia rozpocznie się wielkie polowanie na dziki, w internecie krąży petycja "Nie dla masowego odstrzału dzików". Z jednej strony mamy więc polecenie o wzmożeniu polowań wydane przez ministra środowiska, a z drugiej słychać głosy nawet wśród myśliwych, że to "nieprzemyślana, nieskuteczna i nikomu niepotrzebna rzeź".

Polski Związek Łowiecki wystosował 2 stycznia pismo do ministra Henryka Kowalczyka, w którym zapewnia, że" temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany był i jest priorytetowo  w kontekście podejmowanych działań i środków zaradczych", odnosząc się m.in. do prowadzonych szkoleń odnośnie postępowania ograniczającego rozpowszechnienie się ASF i utworzenia w okręgach nadgranicznych grup interwencyjnych, aby zapobiec przemieszczaniu się potencjalnie zarażonych zwierząt. Prowadzony jest także odstrzał sanitarny dzików będący nakazem Inspekcji Weterynaryjnej, co dotyczy województw: wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Za tymi działaniami kryją się duże koszty sięgające ok. 583 mln zł (koszt pracy, dojazdy, amunicja). Oszacowano, że koszt pozyskania jednego dzika wynosi 3,4 tys. zł.

- Sumaryczny plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys., na dzień 30 listopada pozyskanie dzika wynosi 90,7 rocznego planu - czytamy w piśmie, które zostało udostępnione przez Polski Związek Łowiecki. - Od początku występowania choroby w Polsce myśliwi odstrzelili blisko 1,5 mln dzików. Należy podkreślić, że od 14 września 2018 r. nie odnotowano przypadków ASF. Brak przypadków ASF u dzików poza strefami.

Pierwsze wielkopowierzchniowe polowanie ma się odbyć już niebawem, bo 12 stycznia. Dodatkowo są już informacje, że np. polowanie z nagonką i psami w sobotę w godz. 8.00-15.00 odbędzie się m.in. w części m. Kobierniki, Wyszyna, Maszewo, Brwilno, Nowa Biała, części m. Stara Biała, Srebrna i Nowe Trzepowo, w niedzielę będą w gminie Gostynin, Nowy Duninów i Łąck. Warto też przypomnieć, że wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla człowieka, niebezpieczny jest natomiast dla trzody chlewnej, co wiąże się z konsekwencjami gospodarczymi i ekonomicznymi. Sam minister środowiska przekonuje, że polowania odbywające się na terenie kilku powiatów mają pomóc w stworzeniu "linii demarkacyjnej, rozdzielić strefę zakażoną wirusem afrykańskiego pomoru świń od strefy wolnej od tej choroby". - Obecne wysiłki służą lepszej koordynacji działań, by wszystkie koła łowieckie, znajdujące się na danym terenie, działały w tym samym czasie. Poprzez skoordynowanie działań na terenie kilku powiatów chcemy zapewnić, by spłoszone dziki nie przedostały się na tereny, gdzie nie występuje ASF - wyjaśnił szef resortu. Wszystko to dla dobra trzody chlewnej.

Może i dziki są wszystkożercami, czynią straty w uprawach rolnych, ale pełnią też pożyteczną rolę, zjadając gryzonie. Skontaktowaliśmy się łowczym z jednego z kół łowieckich. Czy jest jakaś szansa  w obliczu protestów, polowania zostaną odwołane? - Nie sądzę. Dla nas dziki nie są problemem, ale najwyraźniej są dla pana ministra - mówi (prosił o anonimowość). - Populacja dzików w okolicy Płocka jest nikła, dodatkowo w tym sezonie już mocno spadła.

Miejmy świadomość, że Nadleśnictwo Płock leży na terenach o najniższej lesistości w Polsce. Lasy Nadleśnictwa tworzy 9 dużych kompleksów o powierzchni od 200 do 2000 ha (łącznie 7059,92 ha) i 560 kompleksów o powierzchni poniżej 200 ha, rozproszonych na obszarze 2384,29 km2. Dziki wolą mocniej zalesione rejony. Równie dobrze jednego dnia to trzy, cztery dziki, kolejnego więcej. Ich liczba po prostu się zmienia także ze względu na to, że rozmnażają się szybciej niż kiedyś.

Sezon łowiecki trwa od 1 kwietnia do końca marca. Łowczy tłumaczy, że jako koło obowiązują ich odstrzały sanitarne. W ich przypadku to 14 dzików. - Ten plan wykonaliśmy już w 100 proc. Teraz dyspozycja jest taka, aby strzelać i do lochy, i do odyńca.

Czy rzeczywiście dziki w okolicy Płocka mogą być zarażone ASF? - Ostatni przypadek dotyczył Sochaczewa, ale wówczas chodziło o pojedyncze sztuki. Od Sochaczewa dalej na zachód już nie było dalszych przypadków - zapewnia. Jeśli dojdzie do odstrzelenia dzika, to co dzieje się z nim dalej? - Jest na użytek własny - dodaje łowczy. - Czerwona strefa dotyczy Sochaczewa, następnie wyznacza się obszar ochronny, czyli strefę żółtą. W tej obowiązuje badanie padłego dzika na okoliczność możliwego występowania ASF. W naszym okręgu nie wyznaczono strefy.

Powróćmy jednak do niedzielnego polowania. Tu raczej nie ma zmiłuj, polowanie i tak się odbędzie. A dodajmy, że doszło do zwiększenia nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim (a więc i kołami łowieckimi). - Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Rafał Malec (...) zaproponował większą kontrolę działalności kół łowieckich. Wspomniał również, że niewykonywanie planu łowieckiego przez koła, niezrealizowanie zaleceń Ministerstwa Środowiska oraz Głównego Lekarza Weterynarii powinno skutkować zabraniem obwodu łowieckiego - przypomniał w liście do ministra środowiska Henryka Kowalczyka łowczy krajowy, Piotr Jenoch. Innymi słowy, obowiązuje odgórne polecenie "strzelać do dzika". Pamiętajmy jednak, że życie zwierzęcia będzie także zależało od indywidualnej decyzji osoby dzierżącej broń w danym momencie. To również kwestia etyki. Łowczy dopowiada: - Nie jesteśmy zwolennikami wybijania zwierząt. My też staramy się o nie dbać, dokarmiamy. Zależy nam na utrzymaniu równowagi w przyrodzie, dlatego nie wszyscy chcą strzelać do loch.

W całej tej ogólnokrajowej dyskusji o polowaniu wspominano o perspektywie odstrzelenia nawet 210 tys. dzików (czemu minister środowiska zaprzecza). Tymczasem według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. liczebność tych zwierząt wynosiła ok. 214 tys. sztuk, w tym w województwie mazowieckim 15,9 tys. dzików (przypomnijmy plan łowiecki 2018/2019 pozyskania 185 tys. sztuk wykonany w 90,7 proc.). Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (49)

co?co?

31 7

Co robi dzik w zamku?
Penetruje lochy. 12:38, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TESTOTESTO

12 13

Proszę państwa, zaczynamy kłótnie między polaczkami z jednej i drugiej strony. Ide po popcorn. 12:39, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Adam WarlockAdam Warlock

6 0

Popcorn jak popcorn... Mnie zastanawia te 3400 za jednego dzika... 12:47, 10.01.2019


a może lepieja może lepiej

13 7

wybić świniarzy, a dzikom rozdać kalosze i jednorazowe rękawiczki? 12:41, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlPl

5 3

Na to liczą niemieccy producenci wieprzowiny. 22:07, 10.01.2019


samsam

16 17

Polowanie nie będzie owocne , wróbelki ćwierkają, iż tego dnia na wojaże ruszą grupy cross-owców i quad-owców .... Pytanie czy trzoda wychodzi chlewika na spacer do lasu? NIE to ludzie a w szczególności myśliwi roznoszą chorobę przynosząc ją z lasu. Wystarczy trochę zadbać Panowie myśliwi o swoje otoczenie. Były wściekłe krowy , chore kurczaki, teraz dziki ,chrząszcz w Puszczy - przestali ciąć drzewa i co puszcza żyje dalej ? nie możliwe... a co następne? może wyborcy opowiadający się za inną partią??? strach się bać . Dajcie żyć naturze sama się obroni kwestia czasu. 12:44, 10.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

G prawda G prawda

1 4

Natura sama się NIE obroni. Może 2 tys lat temu by dla radę ale dziś przy tak dużej ingerencji człowieka nie ma szans.
W puszczy nie było wycinki drzew a w lasach gospodarczych otaczających puszcze co jest wielka różnica a to że zaprzestano to powoduje utratę całkowitego surowca jakim jest drewno.
Co do roznoszenia ASF to dostaje się ona do gospodarstw np. przez słomę itp. (nie mówię że myśliwi nie maja w tym swojej cegiełki ale to nie tylko wina myśliwych) bio asekuracja nie działa i tyle.
Jak ktoś ma zamiar atakować las quadem itp. to powinien dostać dobry mandat bo jest to niszczenie lasu które nie ma sensu! 13:50, 10.01.2019


dddd

3 3

jak ci ćwierkają to zanim zaćwierkają przeczytaj z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych jaka jest sankcja karna za utrudnianie polowania sanitarnego -do trzech lat pozbawienia wolności 17:03, 10.01.2019


Polaka dzień Polaka dzień

15 13

Jak wynika z ostatnich ustaleń Państwowego Instytutu Higieny, 25% z nas myje się gruntownie tylko raz w tygodniu. Większość nie widzi także potrzeby mycia rąk po wyjściu z toalety ? to plaga szczególnie u mężczyzn, wśród których taki nawyk ma zaledwie co trzeci. Podobnie jest z higieną rąk po przyjściu do domu i przed posiłkiem (kolejno 20% i 12% Polaków nie widzi potrzeby wykonywania tej czynności). Autorzy innych badań zauważają, że alarmujące jest także nasze podejście do garderoby. Ocena stanu świeżości ubrań polega na ich wąchaniu, co sprawia, że ?wywietrzone? przez noc skarpetki wkładamy nawet kilka dni z rzędu, z tej samej bielizny korzystamy dwukrotnie, a ubrania pierzemy często dopiero, gdy wyraźnie je pobrudzimy.

Najgorzej jest z myciem zębów. Dentyści ubolewają nad tym, że ponad połowa z nas myje je rzadko i niedokładnie. Choć ?na pocieszenie? dodają, że grunt, że w ogóle myją, bo wciąż miliony Polaków w ogóle nie korzysta ze szczoteczki do zębów, zadowalając się przemyciem zębów palcem umoczonym w mydle lub paście lub po prostu przepłukaniem jamy ustnej wodą.
12:47, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

no cóżno cóż

4 3

No cóż woda droga a będzie droższa, więc trzeba oszczędzać!!! 15:56, 10.01.2019


jak pokazuja w tvjak pokazuja w tv

13 10

w "rolnik szuka krowy" lub "damy i wieśniaczki" te zagrody, w których świnie i krowy stoją po kolana w gnoJUU, te ob_sra_ne ściany w ob._orach, to nikogo nie dziwi ASF w Polsce. 12:50, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zenekzenek

1 1

jeśli taki z ciebie obrońca,,uciemiężonych" to obejrzyj sobie ten filmik i przestań chrzanić głupoty
https://www.youtube.com/watch?v=2JXQvWtT1Q8&t=2s&fbclid=IwAR37uA2ehuXMlN2AoKbMXZKFlkEoy0hslFDKIiXfZq4F4URxqUtVu_n6GVU 22:30, 11.01.2019


inteligencja, którainteligencja, która

20 12

najpierw wyciera gila o rękę a potem podaje ci ją na przywitanie.... umyj najpierw łapki po wyjściu z kibelka a potem jedz kanapkę ....pomysłodawco odstrzału dzika! 12:58, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KouserKouser

14 15

Biedne dziki, ostatnie istoty z godnością w tym piekle zgotowanym przez wyborców PO-PISU musza zginąć.Dobrze że obywatele Bangladeszu nie wiedzą do jakiego dzikiego kraju przyjechali. 12:59, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kowal zawiniłkowal zawinił

16 2

cygana powiesili? 12:59, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy żołnierzeczy żołnierze

17 7

"bratnich armii" które stacjonują w Polsce są badani pod względem fitosanitarnym? nie od dziś wiadomo, ze np bakterie z Egiptu (ameba) w Polsce zabijają, a u siebie są niegroźne,....tak samo z bakteriami i wirusami z innych egzotycznych krajów np Afganistanu.

Jak Polak wyjeżdża do EGZOTYCZNEGO kraju to powinien mieć serie szczepień, a jak EGZOTYKA przylatuje do nas jakie ma szczepienia?
13:03, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

helołheloł

0 0

zapomniałeś o pierwotniakach, nie słuchałeś dokładnie co prezes mówił 13:55, 17.01.2019


REKLAMA

xxxx

24 14

Tzw. Służby nie reagują w Płocku na prześladowania Narodu polskiego CODZIENNIE. PP jest antypolski. Tu piszą ;

"polaczki" czy " Mosad " Teraz DZIKI;

JEDEN TAKI OBCY, MINISTER OD OBDZIERANIA FUTRZAKÓW I PODRZYNANIA GARDEŁ KROWOM ; ROBI AKCJE DZIKI.

ALE TU NIE CHODZI O DZIKI .TO WALKA Z POLSKĄ I POLAKAMI.

Niemcy i ich wasale , tu na PP, słudzy Putina, dostali kolejne preteksty do opluwania Polski i Polaków.

Niżej cytat z internetu "Tymczasem okazuje się, że w Niemczech takiego problemu nie ma. Niemieccy myśliwi w sezonie 2017/2018 odstrzelili 836 865 dzików. To o 42 proc. więcej niż w poprzednim okresie łowieckim. Odstrzał - jak podano - był środkiem zabezpieczającym przed afrykańskim pomorem świń (ASF).

Myśliwi przyczynili się w znacznym stopniu do prewencji przed afrykańskim pomorem świń

? powiedział wiceprezes Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV) Wolfgang Bethe.

Jeszcze nigdy w historii tamtejsi myśliwi nie odstrzelili takiej liczby dzików. Z wyliczeń DJV wynika, że poświęcili oni 16,7 mln roboczogodzin na prewencję przed zarazą. W przeliczeniu na pieniądze (przy uwzględnieniu płacy minimalnej) daje to około 148 mln euro.

DJV zauważa na swojej stronie internetowej, że im mniej dzików mieszka na danej powierzchni tym wolniej rozprzestrzenia się wirus ASF.

Zastrzega jednak, że odstrzał nie jest jedynym środkiem prewencyjnym. Ludzie mogą przyczynić się do znacznie szybszego rozprzestrzenienia się wirusa przez np. transport artykułów żywnościowych zawierających zarazki, które następnie są zjadane przez dziki.

Związek apeluje o implementację specjalnych środków bezpieczeństwa na dworcach, parkingach i przejściach granicznych. Wymienia wśród nich zamykane pojemniki na śmieci, płoty uniemożliwiające dzikom migracje oraz kampanie informacyjne wśród turystów i kierowców.

Przypomnijmy, że podobnie rzecz miała się w przypadku wycinki drzew zarażonych kornikiem drukarzem w Puszczy Białowieskiej. Tu również cały wachlarz organizacji i pseudoekologów protestował przeciwko prowadzonym przez Polskę działaniom.

Tymczasem, nikt nie miał problemu z tym, że masowa wycinka była prowadzona w bawarskich lasach - oczywiście z powodu kornika drukarza.............koniec cytatu..


NIE ZABIJAJ, dlatego od 40 lat jestem wegetarianinem. NIE ZABIJAJ. NIKOGO. DZIKIE ZWIERZĘTA MAJĄ NATURALNE PRAWO DO ISTNIENIA W SWOIM ŚRODOWISKU ZABIERANYM PRZEZ LUDZI.

Zwierzęta domowe , hodowlane maja prawo życia , nie zabijania.

PP służy wyłącznie sianiu nienawiści do rodzaju ludzkiego i maja Opiekunów stałych.

Jest obrazem upadku cywilizacji. Oprawcy stosują sadyzm powszechny , właśnie z powodu świadomości , że są bezkarni. 13:07, 10.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

to nie PPto nie PP

9 10

tylko ty wyłącznie wchodzisz na łamy aby siać nienawiść,do wszystkich ktorzy mają inne zdanie od twojego.Też jestem ciekaw kto jest twoim opiekunem,że nie zamknie ci gęby raz na zawsze. 13:49, 10.01.2019


LolekLolek

0 2

Bo xx to typowy polaczek. 16:39, 11.01.2019


Mao Ze Dong Mao Ze Dong

12 17

winił wróble za brak ziarna zbóż, więc doprowadzono do zamęczenia wszystkich wrobli w całych Chinach, co spowodowało niesamowity rozrost populacji wszelkiego robactwa, owadów, szarańczy, co skutkowało zjedzeniem wszystkich roslin, nawet trawy.
W rezultacie ludzie nie mieli co jesć, ani zbóż, ani nawet trawy czy lisci, co zakończyło się wielkim głodem i smiercia ponad 30 mln ludzi.
W Polsce jeden bolszewik z "profesorskim" tytułem zarządził wycinkę Puszczy Białowieskiej aby uchronic ją przed kornikiem drukarzem. Inny przygłup *%#)!& z Podlasia chciał zbudowac płot wzdluz wschodniej granicy aby zarażone wschodnie dziki nie przenikały do Polski z dywersją jak zielone ludziki ale nie bronił podlaskim chłopom hodowac świń na tzw wolnym wybiegu i pasać ich pod lasem i w lesie, sprzedawać na targach prosiak i warchlaków mieszańcow dzik- świnia w celu dalszej ich hodowli. Ten sam przygłup osiagnął "wielkie sukcesy" w holowli koni arabskich - praktycznie padly dwie wzorcowe stadniny a kilka dni temu ogłoszono, że jedna z nich ma dlugi idące juz w miliony.
Teraz inny niedouczony geniusz wzorem Mao zarzadza likwidacje gatunku nie bacząc że ttwające od kilku lat odsstrzaly dzików idace w setki tysiecy sztuk nie przyniosły zadnej poprawy - epidemia ASF nieprzerwanie kroczy na zachod, jest juz w Wielkopolsce.
Do tego nakazuje lamanie wszelkich norm etyki myśliwskiej : strzelanie w okresie ochronnym do prosnych loch, do loch z młodymi. Do tego korumpowanie egzekutorów-cyngli w postaci wyanagrodzenia za kazdą zabita sztuke.
Z drugiej strony koła PZŁ dokarmiają dziki łożą na to wielkie środki , w zeszlym roku wyłożono ponad 100 tys karmy za ponad 23 mln żl.
Jakis rzeźniczy obłęd. 13:20, 10.01.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

zakodowane zakodowane

4 4

słowo to pewnie miało być SKJU. RWGIEL 13:25, 10.01.2019


schabowyschabowy

6 2

obecnie jest ok 250 tys. dzików, 30 lat temu było ok. 40 tys. dzików i żadnego ataku gryzoni czy robactwa nie było, raczej teraz jest atak dzików na tereny uprawne. po drugie rocznie ubija się kilkanaście milionów świń i nikt nad tym nie płacze... 14:11, 10.01.2019


golonkagolonka

6 0

było 40 tys jest 250 tys - areał uprawy kukurydzy też wzrósł kilkakrotnie, dziki i świnie to zwierzęta szybko adaptujące się i potrafią odszukać pokarm (nawet trufle pod ziemią) i wykorzystać go a tym bardziej dokarmianie przez ludzi ( na paśnikach, w śmietnikach na przedmieściach), to wszystko bardzo dobrze służy dzikom więc ich pogłowie rośnie.
Razem jest to wynik braku duzych drapieżników (wilki, niedźwiedzie?) a także ingerencji człowieka w naturę. Ja nie rozumiem dlaczego w tej sytuacji dziki są dokarmiane, ostatnio za kwotę ponad 23 mln zł.
Hodowla rozwija się wspaniale ale dziczyzny w sklepach i restauracjach coś mało widać.
15:12, 10.01.2019


PlPl

0 0

Taaaak, chłopi uwielbiają wypasać świnie w lesie i robią to masowo.
Mądrego to i przyjemnie posłuchać. 08:44, 12.01.2019


jakie łunejakie łune

8 4

te prosiaczki ze zdjencia som cudne? 13:41, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moja kochankamoja kochanka

12 5

mówi, że jej mąż to świnia.... i co teraz? 13:41, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stop rzezi dzikowStop rzezi dzikow

11 15

Czujecie się lepsi z pistoletem w reku, patrzac w te oczy, które przez was wydają ostatnie tchnienie?! 14:12, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zenekzenek

0 1

polecam poogladąć i dopiero się wypowiadać
https://www.youtube.com/watch?v=2JXQvWtT1Q8&t=2s&fbclid=IwAR37uA2ehuXMlN2AoKbMXZKFlkEoy0hslFDKIiXfZq4F4URxqUtVu_n6GVU 22:44, 11.01.2019


xxxx

16 9

Mao Ze Dong 13:20, 10.01.2019 , czy żołnierze13:03, 10.01.2019itd , ludnośc WPHW?ITD...

drwi z WOJSK USA W POLSCE , kornika drukarza w puszczy , którą hitlerowcy wycinali dowolnie w czasie II W. Światowej dla potrzeb wojska NIEMIECKIEGO I GOSPODARKI NIEMIEC HITLEROWSKICH.

Cytat z internetu o dobrych jakościowo Niemcach......

Cytat "wPolityce.pl: Niemiecki dziennik ?Die Welt? z dumą przedstawia wycinkę drzew w Bawarii, związanych z walką z kornikiem drukarzem. Opisuje prace harwesterów pisząc, że każda z tych maszyn musi ścinać 70 drzew dziennie. To chyba dość ciekawy artykuł w kontekście krytyki ze strony Komisji Europejskiej podobnych działań Polski w Puszczy Białowieskiej.

Prof. Jan Szyszko: Są dwa standardy. To co w przypadku Polski jest określone jako ?niszczenie pierwotnych lasów?, na terenie Niemiec jest przedstawiane jako ?racjonalna działalność?. Niemcy są pragmatycznym narodem. Respektują prawo, a ze względów politycznych potrafią również wywierać pewien wpływ medialny po to, aby swoje interesy promować na świecie. To, o czym pan mówi, to normalna pragmatyka. O ile rozpoczyna się gradacja na świerku z powodu kornika drukarza, to trzeba natychmiast usunąć drzewa zainfekowane po to, aby one nie dawały następnych pokoleń kornika i żeby kolejne drzewa żyły sobie spokojnie.

Zgodnie z artykułem, kornik rozmnożył się czwarty rok z rzędu i ponad połowa bawarskich lasów jest zagrożona.

Zatem najwyższy czas, żeby w tej chwili przystąpić do likwidacji masowego pojawu kornika drukarza.

Czy nie zaskakuje pana jednak pana milczenie Komisji Europejskiej i ekologów w tej sprawie? W podobnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej było zupełnie inaczej. Grożono Polsce nawet karami finansowymi?..............można przeczytać w ?Die Welt?. Po czym gazeta informuje, że walka z kornikiem jest ?pilna?. Potwierdza to niemieckie ministerstwo leśnictwa.

Dotknięte kornikiem drzewa muszą być natychmiast usunięte, aby chrząszcze nie mogły się rozprzestrzeniać

? napisało ?Die Welt?.

Trudno uwierzyć w tekst ?Die Welt?, biorąc pod uwagę, z jaką krytyką ze strony Komisji Europejskiej spotkała się podoba sytuacja w Puszczy Białowieskiej. Polsce grożono karami za to, że aktywnie walczy z kornikiem drukarzem. Czyżby Niemców obowiązywały inne standardy? Czy o sprawie będą alarmowali ekolodzy i czy działania w tej sprawie podejmie Komisja Europejska?.............KONIEC CYTATU.

TAK WIĘC PANOWIE POLICJANCI Z KG POLICJI MACIE DOWÓD Z PP NA ANTYPOLSKĄ DZIAŁALNOŚĆ Z NISZCZENIEM RELIGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ I KK ,
WŁĄCZNIE. 14:51, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a co z dzikimia co z dzikimi

9 3

kotami np w mieście? przecież one też są DZIKIE? 15:09, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KociarzKociarz

0 0

*%#)!& wszystkie co do sztuki 19:23, 12.01.2019


podobnież chłop topodobnież chłop to

9 2

jest teraz taki, że jak krowa chce, a byk nie może, to on pomoże? 15:10, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiterPiter

10 0

Cytat:"Sezon łowiecki trwa od 1 kwietnia do końca marca"
Czyli ile dni w roku jest przerwa? 15:12, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mój pies mój pies

10 2

powiedział mi w święta, że cieszy się, że nie jest DZIKI! teraz zrozumiałem co mówił... 15:21, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

xnxxxnxx

9 13

CHWD Myśliwym . Jak chcą walczyć- to bez broni - na gołe pięści niech idą z dzikami - wynik mógłby być ciekawy . 16:02, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KODfidentKODfident

4 1

MIALY BYC WOLNE SONDY A ZABIJAJA WIELBLONDY !! 18:44, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

seamoonseamoon

12 3

A co z wolno biegającymi Zielonymi? Jeden taki biega po Płocku w zielonych najkach i całe życie uprzykrza życie innym mieszkańcom. Na szczęście się od nas wyprowadził, ale teraz na osiedlu Górna próbuje wprowadzać swoje pomysły.... 20:52, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

10 3

Niech się minister przebierze za dzika i na spacer do lasu 21:29, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arakiel Arakiel

6 3

Je... PiS. 04:36, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja1ja1

10 4

A mnie ciągle zastanawia gdzie te dziki mają styczność ze świniami zamkniętymi na stałe w chlewniach, że to im tak bardzo zagraża... 07:22, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolecamPolecam

3 0

Polecam przeczytać https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-realizacji-programu-bioasekuracji-jako-elementu-zwalczania-asf-woj-podlaskie.html 10:55, 11.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zenekzenek

0 1

A ja polecam ci obejrzeć ci krótki filmik i nie,,cwaniakować" jak 99% ,,obrońców zwierząt" na tym portalu
https://www.youtube.com/watch?v=2JXQvWtT1Q8&t=2s&fbclid=IwAR37uA2ehuXMlN2AoKbMXZKFlkEoy0hslFDKIiXfZq4F4URxqUtVu_n6GVU 22:41, 11.01.2019


uwaga uwagauwaga uwaga

3 0

https://gazetawroclawska.pl/mysliwy-smiertelnie-postrzelil-czlowieka-zachowywal-sie-jak-dzik/ar/12561592
a to dla myśliwych
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_DlDjwI1o3YbN3aidmzzE82OazKg4dml8.jpg 13:23, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pisiory topisiory to

5 4

MORDERCY 19:15, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

6 0

Niech nie nazywają tej rzezi pozyskiwaniem,obłudnicy.To zwykłe zabijanie!! 21:10, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

AMAM

4 1

Petycja podpisana, choć i tak pewnie nic nie wskóra.
Wirus ASF rozprzestrzeniają weterynarze i myśliwi.

Obecną władza jest jak wirus ASF. Skutecznie go rozprzestrzeniają. Doprowadzają do tego, że rolnik za rolnikiem likwidują hodowle trzody chlewnej. Zaczęli od małych hodowli, skończą na dużych.
23:26, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

akcja akcja

8 1

ukoszerniania lasów rozpoczęta, nowi własciciele nie chcą aby w ich lesie biegała wieprzowina. 08:12, 12.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DzikDzik

6 0

Jak to jest, że wg mapy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii okolice Płocka nie są wskazane jako teren do przeprowadzenia prewencyjnego odstrzału, a tutaj podnoszony jest alarm i nagonka. Polowania w lesie brwileńskim odbywają się regularnie, były w zeszłym roku i 2, 3, 5, 10 lat temu i nie jest to nic nadzwyczajnego.
Zastanawia mnie tylko dlaczego odstrzał dzików tyle kosztuje budżet państwa. Skoro dziczyzna jest na użytek własny to niech myśliwy, czy koło lowieckie płaci do budżetu za "przyjemność uprawiania swojego sportu" i zyski ze sprzedaży mięsa. 08:41, 13.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone