Zamknij
REKLAMA

To warto wiedzieć nim ruszymy na przedświąteczne zakupy...

19:04, 05.12.2018 | UMP, K.B
REKLAMA
Skomentuj

W grudniu robimy upominki dla bliskich, niedługo ruszą też sezonowe wyprzedaże. Miejski Rzecznik Konsumentów ma kilka przydatnych rad, aby przygotowania do świąt przebiegały spokojnie, a zakupy okazały się udane.

Często zastanawiamy się, czy na przykład można zwrócić towar, jeśli okaże się niewłaściwy lub po powrocie do domu zmieniliśmy decyzję i okazał się zakupem nietrafionym. Nie możemy tego zrobić, jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, w których mogliśmy towar obejrzeć i przymierzyć, chyba, że zgadza się na to sprzedawca - zależy od jego dobrej woli i praktyki handlowej sklepu. Nawet jeśli sprzedawca zgodzi się przyjąć towar, to konsument musi zgodzić się na jego warunki, np. zwrot w oryginalnym opakowaniu, czy zwrot pieniędzy na kartę podarunkową. Towar można zwrócić w przypadku:
1. zawarcia umowy sprzedaży POZA LOKALEM PRZEDSIĘBIORSTWA, tj. prezentacje w domach, hotelach, na zorganizowanych spotkaniach;
2. zawarcia umowy sprzedaży NA ODLEGŁOŚĆ, tj. przez internet, sprzedaż wysyłkowa z katalogu, przez telefon;
W takich przypadkach konsument ma możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży poprzez złożenie oświadczenia w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy wraz z jednoczesnym zwrotem towaru sprzedawcy. Następnie sprzedawca ma obowiązek zwrócić konsumentowi całą uiszczoną kwotę wraz z kosztami dostawy do domu konsumenta;

ZAKUPY PRZEZ INTERNET

Towar, który zwraca konsument nie powinien nosić śladów użytkowania. Jeżeli widoczne są ślady użytkowania, przedsiębiorca może pomniejszyć wartość zwrotu.
Sprawdzenie przesyłki przy kurierze nie jest obowiązkowe, ale może być pomocne gdyby trzeba było spisać protokół szkody u kuriera w celu dochodzenia roszczeń, jeśli okaże się, że rzecz uszkodziła się w trakcie transportu.
Nie wszystkie towary zakupione przez internet podlegają zwrotowi. Ograniczenia dotyczą produktów posiadających krótki termin przydatności do użycia, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, nagrań dźwiękowych, wizualnych lub oprogramowania, których opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu, a także usług w zakresie zakwaterowania (pobyt w spa), biletów na koncert oraz usług dotyczących przewozu osób (bilet lotniczy).
Koszty zwrotu towaru ponosi konsument, chyba, że przedsiębiorca nie poinformował o tym (np. brak informacji na stronie).


Jeśli kupujesz przez internet, SPRAWDŹ koniecznie!

1) kontakt – dane sprzedawcy,
2) regulamin – powinny znajdować się dane rejestracyjne działalności gospodarczej oraz podstawowe zasady prowadzonej przez przedsiębiorcę sprzedaży,
3) sposób płatności – jeżeli opcją płatności jest zagraniczny przelew ekspresowy lub opłata na konto osoby prywatnej, taka transakcja może okazać się ryzykowna,
4) opinie innych klientów – sprawdź informacje o danym sprzedawcy na forach internetowych lub mediach społecznościowych,
Produkty z Chin – sprawdź, czy nie korzystasz z usług pośrednika. Obecnie istnieje wiele e- sklepów, które oferują produkty z Azji po niższych cenach, jednocześnie informując, że nie są sprzedawcą i w razie problemów odsyłają do dostawcy z Azji. Aby ustrzec się przed praktyką dropshippingu, sprawdź uważnie regulamin sprzedawcy.


CZY REKLAMACJA PRZYSŁUGUJE NA TOWAR PRZECENIONY I Z WYPRZEDAŻY

TAK
? towar można reklamować przez 2 lata od dnia wydania towaru;
? żądania, które może zgłosić konsument do sprzedawcy:
• bezpłatna naprawa;
• wymiana na nowy egzemplarz;
• obniżenie ceny, gdy wada jest nieistotna;
• odstąpienie od umowy/zwrot pieniędzy, gdy wada jest istotna;
? reklamacja powinna być złożona do sprzedawcy na piśmie,
? sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji na wadliwy towar,

NIE
- jeśli przyczyną przeceny, była wada/usterka, o której sprzedawca poinformował konsumenta

KONSUMENT MA PRAWO WYBORU, CZY WADLIWY TOWAR REKLAMUJE W TRYBIE RĘKOJMI, CZY Z GWARANCJI.

INNA CENA W KASIE, INNA NA PÓŁCE
Należy uważnie sprawdzać ceny. Jeśli sprzedawca żąda do zapłaty wyższej ceny niż na półce, czy na towarze, konsument ma prawo do zakupu towaru w niższej cenie uwidocznionej na półce lub na metce.

Porad z zakresu reklamacji towarów i usług udziela Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów, działające w Urzędzie Miasta Płocka przy al. Piłsudskiego 6 (II piętro, pokój 212, 213/214), tel. 24 367 15 81.

(UMP, K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (2)

Koryto+Koryto+

13 5

Kupowac co sie da i zrec az bedzie wam po brodzie leciec, to ostatni rok w Polinie w ktorym was bedzie stac na swieta.W 2019 roku podwyzki wszystkiego od 20 do 80 % PO-PIS zadbal aby nie bylo tu juz polakow do 2020 roku 19:44, 05.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czyli co,czyli co,

13 1

żoliborska grupa rekonstrukcji historycznej obozu sanacji splajtuje? wszystko wskazuje, że nie będzie już następnej propozycji czyli 1000+?
może zamiast rozdawnictwa pieniędzy w końcu wprowadzą urealnienie kosztów pracy? może w końcu w BANTUSTANIE będzie zarabiać się GODNIE w ciągu 8 godzin pracy? może w końcu POLAK w POLSCE będzie mógł zarabiać tyle co w EUROPIE skoro płaci za wodę, gaz, prąd ....tyle co w EUROPIE? 20:18, 05.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone