Zamknij
REKLAMA

Ratusz chce kupić działkę na starówce. Co dalej z terenem przy ul. Kazimierza Wielkiego?

13:06, 05.12.2018 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. UMP - pierwsza nagroda ex aequo na zagospodarowanie terenu przy Kazimierza Wielkiego

Czy na terenie obok spichlerzy przy ul. Kazimierza Wielkiego powstanie plac zabaw z widokiem na Wisłę i kiedy? Wychodzi na to, że nie tak szybko, bo to nie taka prosta sprawa. Chociaż teren jest nieduży.

Przygotowania do zagospodarowania terenu trwają. Widzieliśmy już wstępny plan tego, co mogłoby tam powstać.

[ZT]14550[/ZT]

[ZT]15718[/ZT]

Można uznać, że chodzi o bujaczki i zabawki dla dzieci, prosta sprawa. Jednak nie w przypadku wskazanego terenu znajdującego się w okolicy spichlerzy. Trzeba jeszcze zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem.

- Wiemy, że grunty, które tu są, w przeszłości zostały nasypane i dlatego w pierwszej kolejności musimy zająć się zabezpieczeniem tego terenu - tłumaczy Hubert Woźniak z zespołu medialnego w Urzędzie Miasta Płocka. - Musimy też wykonać kanalizację deszczową, która skarpę osuszy, a wodę opadową odprowadzi na plażę. A przy okazji należy wykonać jeszcze badania archeologiczne.

Na razie zabezpieczono w budżecie 2 mln zł. Woźniak dodaje: - Zdajemy sobie sprawę, że nie są to wystarczające pieniądze i chcemy starać się o dotację z tzw. programu osuwiskowego, czyli dokładnie tak, jak to było w przypadku alejek przy Hotelu Starzyński, czy remontu schodów na przyczółku mostu im. Legionów Piłsudskiego. Jeśli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych, wówczas będziemy szukać innego rozwiązania i środków w budżecie miasta.

W tym roku powstał program funkcjonalno-użytkowy, który będzie podstawą do projektowania całej inwestycji. Ale tu znów trzeba było rozpocząć starania o pozyskanie działki od prywatnego właściciela, na której znajdują się pozostałości po dawnym spichlerzu. O który teren chodzi? O tzw. słoneczko lub Skwer Sztuki, czyli nieduży skwerek nieopodal krawędzi skarpy. - Należy do prywatnej spółki, a my dotychczas ten teren dzierżawiliśmy - dopowiada pracownik Ratusza. - Wkrótce ta transakcja zostanie zamknięta i będzie można uporządkować cały teren kompleksowo. A co tam się znajdzie, to już określi zmodyfikowany program funkcjonalno-użytkowy. Jednak poszerzenie zakresu przedsięwzięcia zmusza nas teraz do aktualizacji programu funkcjonalno-użytkowego i odsuwa nieco w czasie rozpoczęcie inwestycji. Mam jednak nadzieję i wiele na to wskazuje, że prace zaczną się w 2019 roku. Teren wymaga ustabilizowania, bo właśnie wykazały to badania geologiczne. A jak dokładnie zostanie przeprowadzona stabilizacja, tego nie wiemy. Określi to również projekt.

Przypomnijmy, że z początku teren przy ul. Kazimierza Wielkiego miał zostać sprzedany (wskazywano na budowę kilkukondygnacyjnego budynku), co udaremniły protesty mieszkańców. Ostatecznie zdecydowano się na plac zabaw. Ogłoszono konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, rozstrzygnięty w czerwcu 2017 r., natomiast w sierpniu 2017 r. zlecono badania geologiczne terenu wraz z opracowaniem dokumentacji geologiczno-inżynierskiej celem określenia warunków posadowienia obiektów budowlanych (i stabilizacji zbocza skarpy, usunięcia szkód powstałych na skutek ruchów osuwiskowych ziemi oraz usunięcia zagrożeń osuwiskowych dla istniejącej infrastruktury).

Do sprawy wrócimy.

[ZT]20076[/ZT]

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (14)

xxxx

12 4

Dlaczego był prywatny? Powinien być ZAKAZ SPRZEDAŻY I HANDLOWANIA CAŁYM ZBOCZEM PŁOCKIM NA WIEKI.
SPEKULANCI NIECH BUDUJĄ SWOJE NA STOKU GMURY.
MORKA NATYCHMIAST EKSMISJA Z TEGO MIEJSCA. DOŚĆ UDAWANIA .

CZY ISTNIEJE PRAWNA OCHRONA PANORAMY PŁOCKA ?

ABY ŻADNE NOGI HALIKOWE CZY NIE , NIE MOCZYŁY SIĘ I BYŁY NA ZAWSZE ZAKAZANE. 14:30, 05.12.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

puk,puk,pukpuk,puk,puk

5 7

kino krótkich filmów. 14:37, 05.12.2018


niestety zenonieniestety zenonie

9 4

pewnie powinien być zakaz ale go nie ma i nie było, nawet gdyby był i ratusz by go jakoś naruszył to gwarantuję że nikomu by nic nie zarzucono. Co do ochrony panoramy też powinna być ale jej nie ma i nie wygląda że będzie . Z tego wnoszę że deweloperzy będą dalej wywijaoć ratuszem jak ogon psem . Co do Morki to moim zdaniem powinna zostać , o wiele bardziej niszczące dla panoramy ze wzgórza jest to co tam ostatnio wykonano wskutek "remontu nabrzeza" plus molo, jego osłona i inne bzdety. 16:08, 05.12.2018


mieszkaniecmieszkaniec

15 2

miasto chce odkupić teren prywatny gdzie był spichlerz zwany Słoneczkiem/nazwa od knajpy która się w nim znajdowała/.Może ktoś powie kto sprzedał ten teren i komu go sprzedano.Następny teren sprzedany bo jakiś wizjonerek potrzebował kasy na jakieś chore wizje?.Teren jest niestabilny?.A czy teren na Piekarskiej jest stabilny?.Co się dzieje ze zboczem pomiędzy hotelem Tumskim i Farą.Czy nie widzicie tych pęknięć?.Dlaczego pomimo uporządkowania korony skarpy pęknięcia są coraz większe?.To uporządkowanie powinno być po wzmocnieniu zbocza skarpy.To co zrobiono to zaczynanie pracy od tyłu.Kto popełnił błędy ?.Czy czasami nie będzie konieczności odkupienia działek które na Piekarskiej sprzedał w 2006 roku Ars?Czy pamiętacie kto był wtedy prezydentem?.Czy to nie Mirosław Milewski?.Dociekliwi dziennikarze do dzieła.Ostatnio po koronie skarpy na Piekarskiej kręcili się jacyś spece.Dlaczego?.No i na koniec drobna uwaga.Gdyby nie uparci mieszkańcy to na koronie skarpy powstawały by potworki zaprojektowane przez lichych projektantów a w przyszłości ta bezcenna część starówki zjechałaby do Wisły.Oj by się działo.Ciekawe gdzie władza nasza najukochańsza organizowałaby imprezki podobno rozsławiające Płock.Czas najwyższy by na skarpę i problemy z jej stabilnością popatrzyć poważnie.Szkoda,że na wykładzie profesora Kumora w dniu 5 lipca mało było tzw decydentów ratuszowych.Może by się państwo dowiedziało co nieco. 15:24, 05.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dlatego żedlatego że

8 1

tzw uporządkowanie korony skarpy , wykonanie nowych barierek i chodników nie zostało poprzedzone umocnieniem samej skarpy , mikropalowanie trudno uznać za takie działanie ponieważ ono nie sięga nawet do dna nasypów antropogennych ( czyli tego co przez wieki było tam nasypywane i wywożone) natomiast te nasypy są niestabilne . Odchylanie się barierek i powiększanie szczelin na skraju było już widoczne od dawna i obserwując to zjawisko oceniam prędkość mikro spływu na 5 -10 cm rocznie, to wbrew pozorom dość dużo . Takie zjawisko zwykle poprzedza zdarzenia o większej skali. Mimo takiej oczywistości ratusz za panowania obecnego prezydenta uznał iż skarpa została wzmocniona na tyle że w odl.6m od krawędzi można stawiać kilkukondygnacyjne budynki. Co do własności to kawałek tego chodnika na koronie też jest własnością prywatną . Właściciel jest tak dobry że nawet nie dzierżawi ratuszowi i pozwala ludziom przechodzić. A skwer z huśtawkami jest tam potrzebny jak psu piąta noga ! 16:04, 05.12.2018


czy to prawda,czy to prawda,

8 9

że drogi w Polsce wybudowano w 99% w ramach partnerstwa religijno-partyjnego, jakie tworzą Kościół Katolicki i Spółka "Srebrna"
Podobnież ktokolwiek twierdzi inaczej, jest lewakiem, chodzi na pasku Merkel i Putina i nienawidzi Polski oraz Polaków? 16:02, 05.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dlaczegodlaczego

7 6

nie brałeś dziś leków.Weź zaraz bo widać,że nie jest dobrze. 17:12, 05.12.2018


GeneralnieGeneralnie

10 7

odnoszę wrażenie, że każdy członek tej ekipy z "TYM co ukradł księżyc" na czele, jest święcie przekonany, iż aktualnie zwraca się do mieszkańców Trebinii Małej Osada, gmina Krzyworyje, powiat Pentelki? Chłopi słuchają i gęby ze zdziwienia pootwierali?
16:05, 05.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

przypominamprzypominam

5 6

leki weź natychmiast. 17:16, 05.12.2018


czepiacie się, aczepiacie się, a

9 5

przecież wiadomo, że to dzięki wytężonej pracy, zbawiciela z Nowogrodzkiej wszystko powstało. Z kolanków na łokcie zaliczyli najświeższe spotkanie z glebą? 16:07, 05.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pamiętajpamiętaj

4 6

wizyta u lekarza pilna!!!!Czy ta wizyta coś pomoże?. 17:17, 05.12.2018


dzięki za przypomniedzięki za przypomnie

9 1

ale i bez brania leków od razu przyszły do głowy ważne pytania:
Dlaczego w artykule zabrakło wypowiedzi "wybitnych specjalistów" z wydziału UMP odpowiedzialnego za planowanie przestrzenne i przygotowanie założeń i warunków konkursowych oraz przeprowadzenie konkursów architektoniczno-urbanistycznych na paskudzenie i psucie ważnych placów w Płocku a także konkursu na wydziwiony "retro małpi gaj" na skarpie.
Co się takiego stało? - jeszcze niedawno teren był przebadany, stabilny a teraz nagle okazuje się ni z gruszki ni z pietruszki, że to wszystko lipa, że potrzebne są i badania archeologiczne, i badania geotechniczne, i prace wzmacniająco stabilizacyjne, i jeszcze do tego budowa odwodnienia.
Czy cały proces inwestycyjny będzie miał zapewniony odpowiedni nadzór fachowy? - Sam etap "przygotowania tej inwestycji " zasługuje na wnikliwy nadzór prokuratora?
Doskonale pamiętam, że podczas prezentacji wyników tych wszystkich konkursów i zwycięskich prac były zachwyty Oh!!! i Ah!!!, były egzaltowane wywiady dla mediów lokalnych.
A tu teraz taki klops, "wuj w bombki strzelił", wot przikrośt. 20:46, 05.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

diagnozadiagnoza

4 4

ktoś kto pisze takie rzeczy nie musi brać leków.Chyba,że leków na sen bo to co się dzieje na skarpie może przyprawiać o ból głowy i bezsenność.Reszta to sama prawda i tylko prawda.Gratuluję diagnozy.Niestety smutna to diagnoza.Takimi mądrymi diagnozami to ONI się nie przejmują. 22:00, 05.12.2018


MarMar

5 1

Od 2 lat słyszę o placu zabaw... I ciągle nic się nie dzieje. Zanim wyda się kasę na koncepcje to może wypadałoby zrobić badania geologiczne itp. 08:02, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone