Zamknij
REKLAMA

Sierpniowe obchody wydarzeń patriotycznych

14:03, 09.08.2018 | J.W, UMP
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tomasz Miecznik/ Portal Płock

Przed nami Święta Wojska Polskiego oraz 98. rocznica obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. W mieście odbędą się uroczystości.

Szczegółowy program wydarzeń upamiętniających historyczne wydarzenia w naszym mieście:

Święto Wojska Polskiego

  • 15 sierpnia (środa)

10:00 – msza święta - Bazylika Katedralna
ok. 11:15 - Bratnia Ziemia - złożenie kwiatów i przemarsz na pl. Obrońców Warszawy
ok. 12:00 – uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego - hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Płocka, złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy

98 rocznica obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku

  • 17 sierpnia (piątek)

17:00 - promocja książki dra Grzegorza Gołębiewskiego Płock 1920 w serii Historyczne Bitwy Wydawnictwa Bellona - Towarzystwo Naukowe Płockie, pl. Narutowicza 8
20:00 - capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku - bratnia mogiła, ul. Targowa

  • 18 sierpnia (sobota)

10:00 - złożenie kwiatów przez harcerzy w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku
16:00 - uroczystości na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej - hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Płocka, modlitwa za poległych podczas I wojny światowej i obrońców Płocka w 1920 roku, apel pamięci, złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy
17:00 – III Bieg Obrońców Płocka 1920 roku - Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit - ul. Tumska – przed kinem Przedwiośnie (start i meta)

  • 19 sierpnia (niedziela)

12:00 - spacer z przewodnikami PLOT do miejsc symbolicznie związanych z obroną Płocka 1920 roku – zbiórka: Stary Rynek przy ławeczce Druha Wacława Milke

Organizatorem obchodów są: Urząd Miasta Płocka, Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku, I Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku, Związek Polskich Spadochroniarzy IX Oddział w Płocku, I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych, pododdział konny Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Technicznych, Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit, Towarzystwo Naukowe Płockie, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Straży Miejskiej w Płocku.

(J.W, UMP)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

regionalistaregionalista

11 3

Należy mieć nadzieję, że w roku wyborczym, organizatorzy staną na wysokości powinności wobec Obrońców Płocka 20r.

Na starej fotografii, widzimy przedwojenny wysoki Krzyż w szeregu Mogił Obrońców.

Krzyż powrócił w latach przemian ustrojowych w Polsce.

Szacunek przewodniczącemu ?Solidarności? MZRiP, Andrzejowi Znamierowskiemu. Szacunek Załodze Centralnych Warsztatów MZRIP, za budowę w 1990r., KRZYŻA OBROŃCÓW 20R. Prawdziwa budowla inżynierska, JEST SPEŁNIENIEM WIARY I OBOWIĄZKU WOBEC OBROŃCÓW PŁOCKA.

Z prawej ? cementowa Tablica. Obrońcy nieznani, Ojczyzna nieznana, przed kim bronili ? nie wiemy...Celowo odcięto napis, że Obrońcy walczyli z rosyjskimi bolszewikami, którzy napadli na Płock. Kłamanie i usuwanie Dziejów Płocka, Zamierzone.

W I wydaniu Dziejów Płocka - TNP , w ogóle nie ma najmniejszej wzmianki, że takie barbarzyństwo w ogóle było.........

Ale proszę spojrzeć na inne archiwalia. Jeżeli na jednym zdjęciu z cmentarza wojskowego, były dwie Tablice, to znaczy, że na KOPCU BRATNIA MOGIŁA NIE BYŁO, żadnej Tablicy?

Kilka lat temu wnosiłem do prez. A. Nowakowskiego o przestawienie Krzyża Załogi MZRIP, w miejsce szeregu grobów wojennych jw.

Postawienie nowej tablicy Obrońców z prawdziwym napisem i datą z kim walczyli Obrońcy Płocka.

Polegli OBROŃCY PŁOCKA ZASŁUGUJĄ NA PRAWDĘ PAMIĘCI. MOŻE ZNAJDZIE SIĘ SPRAWIEDLIWY I ZAŁOŻY POLEGŁYM NOWĄ TABLICĘ PAMIĘCI Z DATĄ, KRZY ŻEM I OPISEM ? PRZED KIM NIELICZNI ŻOŁNIERZE, KOBIETY I DZIECI BRONIŁY MIASTA PŁOCKA?
MOŻE ZNAJDZIE SIĘ SPRAWIEDLIWY, KTÓRY NAPISZE NA TABLICY PAMIĘCI ? ŻE ZGINĘLI W PŁOCKU ŻOŁNIERZE PODHALAŃCZYCY, przybyli na odsiecz Naszym OBROŃCOM.

Czy ktoś jeszcze w Płocku pamięta, że prowadzony przeze mnie MKOPWiM., zaprosił przedstawicieli WOJSK PODHALANSKICH na płockie uroczystości 18 sierpnia 1993r?

Że MKOPWIM, zaprosił przedstawicieli Żydowskiego Religijnego Związku Wyznania Mojżeszowego w Rzeczpospolitej Polskiej. Składali wieniec, na Płycie NN Żołnierza i nie zauważeni odjechali...prasa płocka zmilczała?.

Na Tablicy Pamięci Odwachu są również żydowskie nazwiska płocczan, poległych OBROŃCÓW PŁOCKA!!!
KTO ZGINĄŁ ZA SWOJE MIASTO, TEN JEST BOHATEREM I NALEŻY SIĘ JEMU, PAMIĘC I SZACUNEK.

Nikt już więcej ww Gości ?NIE ZAPROSIŁ.


15:34, 10.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brawobrawo

3 2

obronili Płock żydzi 08:01, 11.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kodziarze rzadzakodziarze rzadza

0 1

kodziazie pod publiczke beda obchodzic swieto 10:10, 13.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kwa Kwa

0 0

Jakiś pisior ma obsesję kodu. Wszędzie ich widzi. Jak otwierasz lodówkę to też? 10:15, 13.08.2018


REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone