Zamknij
REKLAMA

Możesz zostać dawcą szpiku i uratować komuś życie

16:45, 17.07.2018 | J.W
REKLAMA
Skomentuj
fot. Joanna Winiarska/Portal Płock - Taka akcja odbyła się m.in. w styczniu. Wówczas płocczanie chętnie oddawali krew.

To już kolejna taka akcja w Płocku. Nic nie kosztuje, zajmuje parę minut - a może stanowić o czyimś życiu lub śmierci. Nie wahaj się, zostań dawcą szpiku.

Mobilna akcja oddawania krwi oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego DKMS organizowana jest w piątek, 27 lipca, w godzinach 10.00-.14.00 przy parafii św. Bartłomieja Płocku.

Organizatorami przedsięwzięcia są Klub Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz Rzymskokatolicka Parafia św. Bartłomieja Płocku (FARA). 

Dawcą może zostać:

  • każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia,
  • ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu z numerem PESEL. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że osoba posiada takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich choremu.

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

(J.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

PiotrekPiotrek

6 0

Bardzo cenna i potrzebna akcja popieram w 100%. Tak bardzo dużo ludzi (płocczan również) choruje na raka krwi ( białaczkę) oby znalazł się dawca dla kogoś kto potrzebuje przeszczepu szpiku by wygrać w walce z chorobą. Pozdrowienia dla organizatorów akcji :) Piotrek 19:03, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

alenkaalenka

2 5

A ja mam dylemat moralny. Z jednej strony - chce się żyć, a z drugiej - trzeba zrobić miejsce dla młodego pokolenia. Jak to pogodzić? 21:10, 17.07.2018


REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone