Zamknij
REKLAMA

Nadchodzi załamanie pogody? Otrzymamy SMS z ostrzeżeniem

09:26, 30.06.2018 | J.W
REKLAMA
Skomentuj
fot. Pixabay

SMS będzie nas ostrzegał przed przeróżnymi zagrożeniami. Wszystko dzięki porozumieniu zawartemu przez rząd z przedstawicielstwami operatorów komórkowych. To oznacza, że informacja o zagrożeniu już teraz dotrze do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa.

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, docelowy system ruszy w grudniu. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br.

Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już teraz operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu.

Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

– Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Każdy z nas będzie mógł zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl - Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa – zaznaczył Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.  

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.  

- Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności. Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania – powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli udział: Marek Zagórski, minister cyfryzacji, Paweł Majewski, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Marcin Cichy, prezes UKE oraz przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych: Witold Drożdż(Orange), Jacek Niewęgłowski (P4), Eugeniusz Trybalski (P4), Tomasz Gillner – Gorywoda (Polkomtel), Piotr Kędzierski (T-Mobile Polska).

info. Ministerstwo Cyfryzacji

(J.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

Ciekawe...Ciekawe...

15 0

Ciekawe czy to będą tylko ostrzeżenia o zagrożeniach, czy do tego pińcet reklam, ofert i innego spamu.... 16:33, 30.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArooAroo

4 5

Jakim prawem ? Czy ja pozwoliłem żeby mój numer poszedl w obieg ? 18:21, 30.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KlocekKlocek

3 0

W jaki obieg? Przeczytaj ten artykuł, wszystko jest wyjaśnione. 20:28, 30.06.2018


do kompletu do kompletu

2 1

proponuję również ostrzeżenia o przesileniach politycznych i gospodarczych , bardzo cenny byłby sms informujący która spółka zanotuje lepsze albo gorsze wyniki co pozwoliłoby odpowiednio wcześnie kupić lub sprzedać akcje . W ten sposób bowiem bylibyśmy nie tylko bezpieczni od deszczu i burz ale również bogaci . Na to jednak chyba nikt nie pozwoli. 09:57, 02.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone