Zamknij
REKLAMA

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

20:07, 13.04.2018 | J.W
REKLAMA
Skomentuj
fot. Joanna Winiarska/ Portal Płock

Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Komunalnym, przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta, Związku Sybiraków, płockich instytucji i szkół. 

Wiceprezydent Roman Siemiątkowski podkreślił, że 13 kwietnia to dzień wyjątkowy, w którym płocczanie oddają hołd poległym Polakom.

- Dzisiaj w wielu miejscach płocczanie oddawali hołd Polakom w Miejscach Pamięci Narodowej, na Cmentarzu Parafialnym przy al. Kobylińskiego, w Kościele św. Stanisława Kostki i miejscach posadzenia Dębów Pamięci - mówił wiceprezydent, podkreślając ogromne znaczenie tego faktu.

Dramatyczne  wydarzenia przypomniał Remigiusz Bielewicz,  prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków. 

- Jak co roku gromadzimy się w miejscu pamięci ofiar pomordowanych. Od tragicznych wydarzeń minęło 78 lat, kiedy od strzału w tył głowy zginęło ponad 20 tys. generałów, starszych i młodszych oficerów, podoficerów i szeregowych żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział Remigiusz Bielewicz. - Ofiarami tej zbrodni byli również wybitni ludzie nauki, medycyny, inżynierowie, prawnicy i przedstawiciele innych zawodów, którzy na skutek mobilizacji przywdzieli mundury Wojska Polskiego, stając do obrony swojej ojczyzny.

Jak podkreślał Bielewicz, musieli zginąć w Katyniu, Miednoje, Charkowie czy innych miejscach kaźni, bo nie chcieli przystać na współpracę ze zbrodniczą machiną terroru, nie przestrzegającą żadnych norm prawa międzynarodowego. W ten sposób polska straciła kwiat narodu polskiego.

Następnie modlitwę odmówił ks. kan. Stefan Cegłowski i delegacje przystąpiły do złożenia kwiatów. Na zakończenie uroczystości, odegrano utwór "Śpij kolego".

(J.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

xxxx

13 5

Dziękuję Pani Joannie, że odważyła się pokazać na zdjęciu, KRZYŻ KATYŃSKI. A Tablica na NIM, niech będzie Obrońcą Pamięci, PATRIOTÓW PŁOCKICH - ŚLADEM DUSZY ROBOTNIKA PANA BOGA - ANDRZEJA DRĘTKIEWICZA I BRACI SOLIDARNOŚCI, MM , którzy I Krzyż, posadowili w czasach komunizmu. Zmienił Oblicze Płockiej Ziemi.Tej Ziemi.

PAMIĘĆ NARODU

Moja Matko ? Siostro ? Polsko.
Ponad wszelkie wyrzeczenia,
Niech Miłości nie zabraknie
Dla Pamięci ocalenia.

Remigiusz Bielewicz, nigdy pod Krzyżem Katyńskim , nie widziałem tego człowieka... 21:54, 13.04.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

0 xx0 xx

5 12

Wyrzucic, zablokować i zabanować tego porąbanego grafomana i licencjonowanego genetycznego "patriotyka"
Jak mogł kogos gdzieś widzieć, skoro sam nie bywa tam gdzie bywaja normalni ludzie?
Chodzi taki dziwak własnymi ścieżkami - nie se chodzi, wolno mu- ale nikt za nim trafi.
Ale nie można spokojnie czytac grafomańskich redni tego nawiedzonego posiadacza licencji w zółtym kolorze. 07:03, 14.04.2018


O Matko Bosko!O Matko Bosko!

5 12

Co za BREDNIE ten znany przypal i poeta-grafoman wypisuje!!!!! 07:21, 14.04.2018


JasiuJasiu

3 3

W tym dniu tylko pamięci ofiar zamachu smoleńskiego!!! 02:01, 14.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tutu

3 4

kodowcy przejeli rocznice 16:40, 15.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziadostwodziadostwo

4 4

Taka rocznica i bez wojska. Dwu policjantów ratuje honor bo przy broni , jakieś strażniki ubrane jak łajzy , ta bidna młodzież w mundurach polowych , siemiątek w garniturze alfonsa . Żenada 21:49, 15.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obchodząc obchodząc

4 3

tę rocznicę w taki sposób plujecie IM na groby łajzy !I jeszcze Bielewicz , sybirak rocznik 44 . Groza ! 22:01, 15.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

groza, ten sybirak 4groza, ten sybirak 4

4 1

tak kodowcy odwalaja lipe a kasa idzie 11:02, 16.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone