Zamknij
REKLAMA

TVP Info na żywo z Płocka. Powód? Spór o budynek po policji [FOTO]

20:53, 12.01.2018 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Kadr z programu To jest temat

W czwartek gościliśmy w Płocku ekipę telewizyjną z programu TVP Info „To jest temat”. Zainteresowała ich „sporna nieruchomość w Płocku".

Program wyemitowano o godz. 19.00. Na początku krótko przypomniano, że zabytkowy "piękny, secesyjny budynek w atrakcyjnej lokalizacji" przy ul. 1 Maja jest "naznaczony krwią płocczan". W czasie II wojny światowej znajdowała się tutaj znajdowała się siedziba miejscowego gestapo, a tuż po wojnie nieruchomość przejęło najpierw NKWD, później Urząd Bezpieczeństwa. - Tysiące płocczan przewinęło się przez sale tego budynku. Dziesiątki zapłaciły cenę najwyższą, zostali zakatowani przez funkcjonariuszy UB - mówił prowadzący.

Elżbieta Wojciechowska jest córką jednego z zamordowanych żołnierzy wyklętych. Na wizji wspominała wydarzenia z września 1948 roku. Miała 14 lat, kiedy aresztowano jej ojca, siostry 9 i 7 lat. Ich mama była chora. - Ojca aresztowano 23 września, 25 września oddali nam zwłoki. Ilu tu ludzi w tym budynku było mordowanych… Dlatego mówię nie tylko w swoim imieniu, ale wielu innych osób, których bliscy byli tutaj mordowani przez wiele lat. Ile tu krwi na tym terenie, ile kości. Teraz, żeby ten budynek, nie był przeznaczony na jakieś pamiątkowe miejsce, to jest dla mnie bardzo bolesna sprawa. Po śmierci tatusia rodzina była prześladowana.

Według niej powinno być tu muzeum lub izba pamięci. Historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych w Warszawie, Jacek Pawłowicz dobrze zna to miejsce.

- Jeszcze w Instytucie Pamięci Narodowej prowadziliśmy tutaj badania poszukiwawcze wspólnie z ekipą prof. Szwagrzyka. Na parkingu, który znajduje się za byłym budynkiem wydziału śledczego bezpieki odnaleźliśmy szczątki żołnierzy wyklętych, przy nich były guziki z orzełkami w koronie, elementy umundurowania. W piwnicach zachowały się inskrypcje żołnierzy Armii Krajowej. Tu byli przetrzymywani i torturowani. Zamordowani, wręcz zagryzieni przez psy na dziedzińcu tego budynku. Z balkonu na szczycie wyskoczył jeden z żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, wcześniej katowany przez funkcjonariuszy UB. To jest miejsce szczególnie, związane z historią II wojny światowej czy okresu po wojnie, z protestem robotniczym w 1976 w Płocku. Wszyscy aresztowani za udział w proteście trafiali tutaj do aresztu. To ewenement w skali kraju, aby zachował się w tak nienaruszonym stanie areszt SB. Z tym miejscem wiąże się również historia ludzi z podziemnej Solidarności.

Jak jego zdaniem wykorzystać budynek? - Myślę, że piwnicę i parter można zaadaptować na miejsce pamięci narodowej. Natomiast w samym budynku warto stworzyć centrum edukacji obywatelskiej, aby badać historię Mazowsza płockiego, bo nie ma instytucji badającej historię regionu, a z drugiej strony prowadziłaby działania edukacyjne dla młodzieży.

W programie wypowiadała się radna Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa. Zgodziła się z propozycją Pawłowicza. - Szkoda, że nie czuje tego prezydent Płocka – zaznaczyła. Przypominała plany z 2014 roku, wykorzystanie budynku przy ul. Słowackiego, też po policji, na mieszkania komunalne.

– Zareagowali mieszkańcy. Stworzono uchwalę, aby przeznaczyć nieruchomość na inkubator przedsiębiorczości. W stosunku do budynku przy ul. 1 Maja planowano umieszczenie filharmonii, co nas zbulwersowało. Teraz prezydent chciałby budynek otrzymać od wojewody w drodze darowizny, a przynajmniej chciał. Kuriozalne jest to, że nie podaje na jaki cel.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki reprezentowała jego kierowniczka, Marlena Mazurska.

- Budynek jest cały czas w zarządzie wojewody, natomiast faktycznym zarządcą jest prezydent Płocka, który, jeśli ma jakieś plany, powinien zgłosić się do wojewody, wystosować odpowiedni wniosek. Przy właściwym wypełnieniu i złożeniu, wojewoda rozpatrzy go bez zbędnej zwłoki.  Budynek może zostać przekazany w drodze darowizny, ale nie za symboliczną złotówkę. Jest to niezgodne z prawem. A tego oczekuje prezydent, wcześniej tak sygnalizował – dodała.

Prezydenta nie było. Ratusz reprezentował sekretarz, Krzysztof Krakowski.

- Stan faktyczny i prawny budynku jest taki, że należy do Skarbu Państwa. Jest w dyspozycji wojewody. Na dziś nie widzimy tego budynku w zasobie gminy. Wcześniej prosiliśmy o przekazanie nam nieruchomości z bonifikatą 99 proc. Odmówiono w 2015 i 2016 roku. W tej chwili nie jesteśmy zainteresowani, jako gmina, biorąc pod uwagę zły stan techniczny budynku, ale też jego specyfikę. To miejsce martyrologii Polaków. Uważamy, że powinny się tym zająć służby wyższe niż służby gminne. Być może na poziomie ministerialnym, by stworzyć ośrodek badań czy muzeum. Gmina prowadzenia takiego przedsięwzięcia nie siebie wziąć nie może. Wcześniej, kiedy byliśmy zainteresowani budynkiem, nie braliśmy pod uwagę reformy oświaty. W szkołach zostały wolne pomieszczenia do zagospodarowania. Proszę uwzględnić fakt, iż jest to budynek zabytkowy, którego remont będzie kosztował o wiele więcej niż remont zwykłego budynku czy nawet budowa nowego.

Zjawił się wiceprzewodniczący komitetu rewitalizacji. - Dla władz miasta problem stanowi fakt, że jest to obiekt zabytkowy. A to przecież jeden z najatrakcyjniejszych obiektów w mieście, zlokalizowany w centrum.

Czy zatem budynek dalej będzie niszczał? – pytał prowadzący.

- Myślę, że tak – stwierdził Jerzy Skarżyński. – Niech pan spojrzy na kamienice w mieście, cieknące dachy, zamurowane okna, zabite drzwi. Praktycznie starówka wymarła.  Na Starym Rynku, gdzie mieszkam, niemal już nie ma ludzi. Ten budynek znajduje się w ścisłym centrum rewitalizacji. W budżecie miasta na rewitalizację, remont, konserwację obiektów wpisanych do rejestru zabytków wpisano śmieszne kwoty. To 6,6 mln zł, czyli 600 tys. na kamienice we władaniu prywatnych właścicieli i 6 mln na jedną nieruchomość. A co z pozostałymi? Będziemy mieli coraz więcej takich daszków, zamurowanych okien, walących się gzymsów?

[ZT]17613[/ZT]

Krzysztof Krakowski prosił, aby uwzględnić fakt, że budżet „nie jest budżetem super elastycznym”. – Powiedziano, że zaraz po wyjściu policji trzeba było coś z budynkiem zrobić. No to szkoda, że nie wejdziemy do środka i nie zobaczymy, w jakim jest stanie. Policja się wyprowadziła, ponieważ budynek zagrażał życiu i zdrowiu ludzi w nim przebywających. A samorząd też poniósł odpowiednie nakłady, aby w tej sytuacji pomóc. Właściciel się temu przygląda z kamery pruskiej, odległej o 300 metrów! – odparł na pytanie, czy Ratusz zamierza „przyglądać się na spadające cegłówki”.  – Jakoś mu to nie przeszkadza. Moim zdaniem próbuje się wywierać presję na gminę, aby wzięła na siebie zadanie właściciela, czyli wojewody.

Wojewodę reprezentowała rzeczniczka MUW, Ewa Filipowicz. Ona z kolei tłumaczyła, że prezydent Płocka wycofał wniosek o zbycie w drodze darowizny i złożył wniosek o zbycie ze wspomnianą bonifikatą. Zawarte z wojewodą porozumienie regulujące wyprowadzkę komendy policji wspominało o darowiźnie, ale to wymaga wskazania celu publicznego, czego nie zrobiono. Prowadzący doszedł do wniosku, że sprawa jest prosta, bowiem przy darowiźnie wojewoda ma jeszcze przez jakiś czas pieczę nad przeznaczeniem budynku, przy zakupie z bonifikatą już nie. – Prezydent nie chciał sobie wiązać rąk.

Filipowicz dopowiadała, że sprzedaż z tak dużą bonifikatą jest niezgodna z prawem. Nie odpowiedziała jednak na wcześniejsze, najistotniejsze pytanie, mianowicie co zrobi wojewoda, aby ocalić budynek w sytuacji, jeśli nieruchomości nie przejmie miasto. - Jeśli jedynym pomysłem właściciela, czyli wojewody jest przekazanie go gminie, żeby gmina zainwestowała w niego pieniądze, no to jest to bardzo prosty pomysł – podsumował sekretarz miasta.

Radny Kolczyński zwrócił uwagę, że miejski budżet przekroczył miliard złotych, więc miasto stać. – Panu sekretarzowi nie przeszkadzają rudery pod oknami Urzędu Miasta, natomiast przeszkadzają tutaj – skwitowała Wioletta Kulpa. – Musimy podjąć decyzję o przeznaczeniu. Nie na żadną filharmonię, tylko na cel edukacyjny, muzealny, ewentualnie urzędów, które mogłyby się tutaj znaleźć.

Program skończył się konkluzją prowadzącego, że problemu nie można się rozwiązać „trochę z winy lokalnego samorządu”.

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (70)

DixonDixon

44 18

Budynek należy do skarbu państwa, czyli jest we władaniu wojewody. On powinien zadbać o stan budynku i jego właściwe wykorzystanie. A za brak nadzoru właścicielskiego odpowiednie służby powinny się tym zająć. 00:54, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DokładnieDokładnie

31 13

Dziękuje. Dixon pozamiatał. A kulpa niech może z szefem pogada może on kase da na muzeum katowanych mieszkańców Płocka i okolic. A nieee.... przecież jej szef to był z tymi co katowali. No racja.... 01:55, 13.01.2018


..........

38 27

I ten tłum przypadkowych mieszkańców Płocka...sami statyści z PiS...tak samo jak na ulicy, tak i w radzie miasta znaleźli się tam przypadkiem... 05:30, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RomekRomek

6 5

I Romek Kusy....w tle... 10:45, 13.01.2018


BłagamBłagam

34 23

Nie oddawać Nowakowskiemu! Zaraz zrobi dobrze jakiemuś deweloperowi. Zawsze się znajdzie nadzorca, który stwierdzi, że budynek się zapada i trzeba go rozebrać 06:10, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obywatel Obywatel

41 21

Skoro budynek jest właścicielem wojewody to niech partia PiS weźmie się do roboty. Zarzuty wobec gminy są nielogiczne.. Skoro chcecie tam muzeum to jest otwórzcie i za to zapłaćcie, a nie chcecie finansowo obarczyc gminę... 06:46, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytaniePytanie

28 26

A majątek jakim zarządza prezydent jest w lepszym stanie. Nie może się doczekać aż rozbierze wszystkie budynki. Dewastator jakiego miasto nie miało, nawet w czasie wojny! 07:51, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

20 8

Tydzień temu pisałem w wpolityce, kopie do p J.P i MM;

regionalista .*
godzinę temu
Szanowny Panie Jacku. Proszę o utworzenie w znanej Panu Katowni 1 Maja w Płocku, na

Muzeum Ziemi Mazowieckiej, Ofiar Gestapo,UB,SB, Żołnierzy Wyklętych.

Są złe zamiary na ten budynek. 0 Filharmonii.


08:21, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


KtosuKtosu

28 13

Wojewoda chętnie przekażę "darowiznę" i będzie decydował o przeznaczeniu budynku.... A może niech da pieniądze i decyduje? Nie, tak mu nie pasuje... Rozumiem, że budynek jest historycznie ważny dla miasta , piękny, zabytkowy i trzeba o takie dbać, tylko dlaczego "trzeba" ma wziąć na siebie jedynie budżet gminy, a darczyńca (jakże hojny) uprzejmie wskaże (łaskawie) co tam ma powstać? Każdy chyba domyśla się, jakie koszty generuje remont takich budynków. Tutaj konieczne jest porozumienie i partycypacja w kosztach. Jeśli nie, to ciekawi mnie skąd "najwięksi obrońcy" proponują przesunąć środki w budżecie na remont. Jak zawsze z POKISu? ;) 08:50, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TaaTaa

23 5

Po pierwsze, w budynku było gestapo, ale mordowało tylko UB?
Po drugie, budynek po przekazaniu przez policję był do remontu, ile lat minęło na przepychankach?
Po trzecie, problem jest w tym, że Dent ma cel dla budynku, dlatego nie chce nadzoru . Nie może go wtedy tanio sprzedać.. I tu jest cały problem, nikt mu nie wierzy, patrz sprawa budynku na Kolegialnej. Darowizna dla ratusza, sprzedaż, wyburzenie..

09:03, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlAl

18 25

Najważniejsze, że Rydzyk dostał wszystko po kosztach -99%. To może jemu przekazać ten budynek co p.Kulpa. Będzie najlepiej. Dzieciaki mają gdzieś przeszłość, dla nich liczy się kto i gdzie da im pracę i czy przypadkiem nie będą musiały się ewakuować za granicę bo ich rodzice zajmują się *%#)!& 09:10, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkankamieszkanka

5 4

nie wiecie co piszecie- jak był wojewodą pan Kozłowski z PO to wtedy obecny prezydent dał 20mln, na remont kamienicy przy ul, Kolegialnej .która należy do wojewody 20:10, 13.01.2018


REKLAMA

JacekJacek

23 11

Wy chcecie żeby prezydent cos załatwił ?? Żarty sobie stroicie? 09:54, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a starówkaa starówka

15 4

jest najpiękniej w całej Polsce odremontowana.Chłopaki i dziewczynki z miejskiej koalicji dalej do klawiatur.Do ataku.Co - macie dziś wolne?.Przynależność zobowiązuje do dyscypliny.Popatrzcie na waszych kolegów i koleżanki z sejmu.Nie są posłuszni to .......kopniak na pożegnanie.Do klepania w klawiatury. 12:19, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TiaTia

21 1

Jeśli chodzi o miasta wielkości naszego mamy piękne miasto i niema się czego wstydzić poza....właśnie poza starówka i śródmieściem.....całe kwartały pustych placów zrujnowanych zabitych dechami kamienic albo jakichś działek że stajenka mi......obok ratusza....między kolegialna a Sienkiewicza i tak by można długo jeszcze wymieniać.....jeśli ratusza nie stać na remonty sprzedać prywatnym inwestorom z zaznaczeniem że muszą te budynki odrestaurować....jeśli cena będzie dobra chętni będą odremontuja i zrobią mieszkania biura powierzchnię usługowe,ale to trzeba mieć mózg żeby myslec 12:25, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TorunianinTorunianin

26 3

Ogólnie Starówka w Płocku jest w ruinie. Pod koniec lat 90 i początkach 2000 wszystko wyglądało dużo lepiej. Jedno z najgorzej wyglądających miast tej wielkości. 13:03, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrywatyzacjaPrywatyzacja

18 4

Kolegialna 18 lub Sienkiewicza 30 to są przykłady, że jeżeli sprzeda się zaniedbaną kamienicę inwestorowi z gotówką to Płock będzie piękny. Do tego Medic Park czy Hotel Herman generują ruch w wmierającym śródmieściu. Niestety miasto nie dba zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. 13:11, 13.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

stefanstefan

12 2

Zapomniałeś o sprzedanej inwestorowi pięknej Kolegialnej 28. Kamienicę sprzedano (za ile nie wiadomo, zabytek ustawa pozwala na bonifikatę 50% przy pierwszym podejściu), lokatorów zabrał Ratusz, zabito okna, postała parę lat bez nadzoru, decyzja o konieczności rozbiórki, wcześniej WYKREŚLENIE Z REJESTRU ZABYTKÓW, mamy gotową działkę w centrum miasta. Idealna lokalizacja pod Biedronkę. 15:15, 13.01.2018


stefanstefan

10 0

Zapomniałeś o sprzedanej inwestorowi pięknej Kolegialnej 28. Kamienicę sprzedano (za ile nie wiadomo, zabytek ustawa pozwala na bonifikatę 50% przy pierwszym podejściu), lokatorów zabrał Ratusz, zabito okna, postała parę lat bez nadzoru, decyzja o konieczności rozbiórki, wcześniej WYKREŚLENIE Z REJESTRU ZABYTKÓW, mamy gotową działkę w centrum miasta. Idealna lokalizacja pod Biedronkę.
Pan Prezydent pytany o los zabytku na spotkaniach odpowiadał: własność prywatna nic nie można zrobić a za sprzedaż odpowiedzialni są poprzednicy ..... 15:25, 13.01.2018


starówkastarówka

23 5

umarła.To jest wina władz od kilkunastu lat.Nie pomogą żadne Gminne Programy Rewitalizacji.To tylko pic na wodę i fotomontaż.W Płocku potrzeba wizjonera z wielkim uporem w działaniu.Jeden z mieszkańców powiedział by na poważnie zacząć działania...by powołać taki płocki rewitalizacyjny okrągły stół.No i co z tego wyszło.Cisza.Wszelkie inicjatywy mieszkańców kończą się gadaniem i olewką ze strony władzy.Radni nie potrafią ponad podziałami zjednoczyć się wokół tego naszego bezcennego miejsca.Liczą się partyjne interesy i interesiki.Widać to po wpisach pod tym artykułem.Niektórzy w ratuszu tak się okopali przy swoich biureczkach ,że nie podchodź do nich z kijem/taka przenośnia/.Są nieomylni.Płock miał jeden z pierwszych planów rewitalizacyjnych w Polsce.Uchwała Rady Miasta z 1998 roku była wzorcem dla innych miast.No i co się stało?.Partyjne i personalne ambicyjki spowodowały,że następne ekipy nic sobie z tą uchwałą nie robiły.Co zrobiła ekipa prezydenta Hetkowskiego/aktualnego radnego z SLD/wspierającego prezydenta Nowakowskiego?.Co zrobiła ekipa prezydenta Milewskiego /byłego członka PiSu/.Co zrobił aktualny władca Płocka Nowakowski Andrzej?.Po czynach ich poznacie.No i mamy efekty tych czynów.Nie wyprzecie się tego paskudnego wyglądu naszej starówki.A było tak dobrze.dlaczego nie kontynuowano tego co rozpoczął prezydent Kukiel?.Zaraz odezwą się głosy,że chwalę prezydenta Kukiela.Nie ma znaczenia czy się kogoś lubi czy nie lubi.Uchwała sporządzona przez zespół byłego wiceprezydenta Kamińskiego otwierała drogę ku rewaloryzacji i rewitalizacji starówki.Coście aktualni władcy Płocka zrobili z tą uchwałą?.Coście zrobili.A w budynkach zamurowane okna i drzwi.Oto płocka starówka chwalona przez organizatorów eventów sowicie dofinansowywanych przez ratusz,który nie ma pieniędzy na rewaloryzację płockiej starówki,a ma na dofinansowanie prywatnych imprez podobno/?/ rewitalizujących starówkę.Widać co na sercu leży władzom i koalicji,która doszła do władzy na krytyce swoich poprzedników.Przyznam,że często krytyce uzasadnionej.Jednego nie wiedzieliście szanowni władcy.Lud pamięta i rozlicza.Was też kiedyś rozliczy lud na którego plecach wjechaliście do ratusza. 13:54, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MatyldaMatylda

15 20

Budynek jest we władaniu Wojewody, zatem bezzasadne są zarzuty wobec Pana Prezydenta Nowakowskiego. Miasto potrzebuje mieszkań, a nie kolejnego miejsca pamięci za które zapłacimy ze swoich podatków. Pan Wojewoda powinien wyasygnować środki na remont tego budynku i powinny w nim być mieszkania dla młodych mieszkańców Płocka, tak aby zatrzymać ich w naszym mieście. Pan Prezydent Milewski postawił molo, którego utrzymanie pochłania corocznie mnóstwo pieniędzy. Obecny Prezydent pobudował wiadukt i dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy Podolszyc są bezpieczniejsi, bo karetka pogotowia nie musi czekać na przejeździe kolejowym jak dotychczas tylko w krótkim czasie jest w stanie przetransportować chorego do szpitala, znacznie skrócił się czas dojazdu z Podolszyc do centrum Płocka, o obwodnicy która jest budowana dzięki prezydentowi Nowakowskiemu nie wspomnę. Brawo Panie Prezydencie Nowakowski, życzę powodzenia w wyborach. 14:11, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To jaTo ja

4 2

Jarząbek.
Tfu, mieszkania dla młodych w tak okupionym krwią męczęńską miejscu? 22:46, 13.01.2018


komentarzkomentarz

12 2

redaktor z PP w tytule przy słowie POWÓD stawia znak zapytania.Myślę,że ten znak zapytania postawiony przez dziennikarza z PP powinien być wyjaśniony.Inaczej tytuł pozostawia dla postronnego czytelnika niedomówienia.Czy o to chodziło pani redaktor?.No i taki zapis - zjawił się wiceprzewodniczący komitetu rewitalizacji.Zjawił się wiceprzewodniczący komitetu/można sprawdzić kto to taki/ ale nikt nie zjawił się z PP.Nie musiał się zjawiać.Program jest do obejrzenia w internecie.Tam dokładnie widać kto się zjawił.Ale znak zapytania się pojawił.Prawda?. 14:25, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Matyldydo Matyldy

16 15

jak tam Matyldo.Dobra robota.Pochwalam twoje działania.Zwłaszcza ,że chwalisz naszego gospodarza.Brawo.Jak się czujesz gdy patrzysz w lustro.Co widzisz?. 14:28, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co na toco na to

14 3

konserwatorka miejska.Była na nagraniu ale nic nie mówiła.Gdyby chciała ukarać za zły stan obiektu zabytkowego i miała by podstawy to powinna to zrobić.O złym stanie tego obiektu świadczy daszek i zniszczone wnętrza tego obiektu co mówił sekretarz urzędu miasta.Ale tego konserwatorka nie zrobi bo...musiałaby najpierw ukarać swego pracodawcę za złe stany obiektów które są w zarządzaniu ......swego pracodawcy czyli prezydenta miasta Płocka?.Ot i cała płocka rzeczywistość. 14:37, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

co wy na toco wy na to

9 2

Za ten stan tego budynku prezydenta Plocka NIE MOŻNA ANI OBCIĄŻAĆ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, ANI WINIĆ A TYM BARDZIEJ KARAĆ - to nie jest i nie byla wlasność miejska, to była i jest włąsniosc Skarbu Państwa w uzytkowaniu Policji ,obecnie odpowiada za to z ramienia państwa jego przedstawiciel w terenie czyli wojwoda mazowiecki. Jesli miejski konserweator ma już kogoś karac, to niech spróbuje ukarac wojewodę, chetnie to zobacz. 17:26, 13.01.2018


REKLAMA

Pyrlandia AudioPyrlandia Audio

24 4

Płock uchodzi za bogate miasto ale wasze Stare Miasto i rynek to w większości ohydne rudery. 14:41, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PyrlandioPyrlandio

13 4

czyżbyś nie znał opinii o naszym starym mieście wypowiedzianej przez organizatora Audioriver?.Zapoznaj się z wypowiedzią tego organizatora.Znajdziesz ją na PP.Przyżyjesz szok.Chyba nie widziałeś naszej pięknej i urokliwej starówki.Przynajmniej taką widzi organizator tej imprezy.Kto jest ślepy nie powinien się wypowiadać o urokach czegoś czego nie ma.Pozdrawiam pyrlandię.Ty przynajmniej widzisz to co jest ,a nie to co chciały by widzieć władze. 14:56, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

16 15

Do Matyldy , do piewcy Kukiela, szabrującego MPN............Żadna partia obecnie , nie zajmuje się Polskim Istnieniem, dlatego wyrzucili Macierewicza......lecz sobą samym dla swojego dobra. Obie partie tego samego gatunku. Likwidacja Narodu polskiego , wywóz kasy i dzieł pracy rak z Kondominium Polin.........

...........milczą teraz, czynią to samo , co Gomułka i następcy...... ludność terenu Polska , jako MASA , do pominięcia. Dlaczego milczą teraz Radni z prawicy? Zniknęli. Zero działalności dla Masy.

Próba wyjaśnienia...................cytat mojego opracowania Zapomniane Pokolenie....

............Cechą wyróżniająca nas od przodków, była nieosiągalna obecnie forma życia. Normalnego w czasie pokoju, pełnego różnorodności postępowań, zbytku, lekkomyślności ale i powagi, potrzeby nauki i rozwoju kraju.
Ale kiedy przychodził czas trwogi, najazdu na kraj, ci zdawałoby się lekkoduchy, brali broń, konie i szli walczyć z wrogiem. To również była siła Tradycji i Etosu postępowania. Pisałem o tym wielokrotnie. Leżeli w błocie, śniegu, z łańcuchami na nogach na Syberii. Tracili życie, To była powinność Obowiązku. A hekatomby ofiar wykazały niezbicie w naszej historii Polski, że tradycja polska nie była Utopią. Za dużo krwi spłynęło po ziemi naszej. Wszędzie jej pełno, więc pamięć jest nam przyrodzona wraz z pojawieniem się nas na ziemi.

Widzimy jednak, że kiedy zabrakło polskiej inteligencji, wymordowanej w powstaniach, Katyniu, na Syberii, w rzekomo wyzwolonej Polsce, nastał czas Cienia.
W okresie komunizmu wmawiano społeczeństwu, że rządzi robotnik i chłop i są wartością Ważną samą w sobie. I wmówiono. Władze lansowały nowe wzorce osobowości.
Skutki są opłakane i widzimy dobrowolne odejście od wzorca przekazanego przez przodków.
Śledzenie życia Polaków w okresie zaborów, kończy się szokującym stwierdzeniem, że nowe pokolenia urodzone w niewoli, nie znające nigdy smaku wolności, ZAWSZE stawały do walki zbrojnej z okupantem. Dzieci w domach polskich tak były wychowane.
Widzimy dzisiaj szczątki istnienia w narodzie tego wzorca. Wszystkie ruchy i protesty przeciw komunizmowi, znane Daty w życiu współczesnym Narodu, to echa Tradycji polskiego ziemiaństwa. To wszystko na naszych oczach upada. Zabrakło Głowy narodowi. Zabrakło wytraconej klasy inteligencji polskiej.
Wyzwolone? Dzieci chłopskie, robotnicze, objęły stanowiska decydentów i nie mając za sobą oddechu tradycji, rządzą jak potrafią. Ślepe i głuche. Wierząc w swoja nieomylność, nie potrafią ocenić stopnia ważności rozpatrywanego tematu.
Pełni wiary w swoją wiedze, potrafią sprzedać nawet groby poległych za Polskę. Nastał zły czas na zachowanie tradycji narodowej. W Płocku, po fizycznie dużych zniszczeniach Miejsc Pamięci Narodowej, zostało już niewiele do ratowania......koniec cytatu, zresztą mini %....
.
........................ Zrobiono to w 2000r. podano Rządowi , że w Płocku NIE MA MIEJSCA STRACEŃ 1863R.

Panu piszącemu o jedzeniu dla potomstwa , powiem , wiecej owsa. nie czyni Człowieka........ pani domagającej się mieszkań na trupach, polecam Auschwitz, tam są puste baraki, co za rozrzutność....... 15:01, 13.01.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

XxxXxx

7 9

No gościu nie wiem co bierzesz, ale bierz połowę bo się wykończysz. 21:27, 13.01.2018


wesoly biswesoly bis

5 8

"Wyzwolone? Dzieci chłopskie, robotnicze, objęły stanowiska decydentów i nie mając za sobą oddechu tradycji, rządzą jak potrafią. Ślepe i głuche. Wierząc w swoja nieomylność, nie potrafią ocenić stopnia ważności rozpatrywanego tematu."
Oto odezwał się arystokrata o pochodzeniu robotniczo-chłopskim, który był przy żłobie i tylko nie można znaleźć pomnika Padlewskiego w Płocku. Tak za swojej kadencji potrafił "oceniać stopień ważności rozpatrywanego tematu" 08:43, 14.01.2018


do wesołegodo wesołego

6 6

nie wiesz że punkt widzenia,za leży od punktu siedzenia?Osunęli od żłoba to i widzenie się zmieniło,arystokrata od siedmiu boleści. 12:42, 14.01.2018


ploczczankaploczczanka

10 11

Jezeli budynek jest w zarzadzie wojewody to decyzja nalezy do niego a nie prezydenta, kolo radnej prominentni dzialacze pis t.kolczynki sekretarz w jednej z podplockich gmin, m.flakiewicz dyrektor w pkn Orlen, p.szpakowicz prezes Orlen projekt 15:01, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PłockPłock

17 3

Nie ma konserwatora zabytków dlatego tak jest 15:02, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

patrząc z bokupatrząc z boku

15 13

1. Ten budynek NIE JEST SECESYJNY, to "czyste poźne ROKOKOKO" albo full-wypas EKLEKTYZM z wpływami wschodnimi na bogato. Czyli niedouczone organizatorzy hucpy propagandowej nafaszerowali prowadzącego program "interwencyjny" szaj-informacją i wyszedł na głąba.
2. Uderzono w tony martyrologiczno-patriotyczne - typowa demagogiczna zagrywka dla gawiedzi czyli populizm w czystej postaci. A pomysł na muzeum, centrum badań nad.. (no nad czym???), edukacji patriotycznej i narodowej to dowód na stan umysłów autorów tzn impotencja intelektualna.
3. Bezczelna i ordynarna hucpa : wciskają miastu niechciane dziecko w brzuch, weźcie i zrobcie nam muzeum, filię IPN, centrum badań i edukacji . Wyremontujcie bardzo wyeksploatowany i zniszczony budynek za swoje, urządźcie za swoje tak jak my chcemy i później utrzymujcie to za swoje, bo my tak chcemy. Sekretarz UMP i tak bardzo delikatnie zareagował na te bezczxelne rzadania Kulpy & consortes. Stawił sie tam bowiem "ZUPEŁNIE PRZYPADKOWO I SPONTANICZNIE" w cały klub pisiaków z rady RM + użyteczni idioci, którzy dali się użyć do celów politycznej rozgrywki wyborczej. Bardzo też zadbano o rozpisanie głosów i dopuszczenie w zasadzie tylko swoich oraz użytecznych idiotów.
3. Syfmiarka Kolczyński z całą szczeroscia powiedzial , że skoro budzet miasta wynosi ponad 1 mld to można go wydać tak PiS sobie wyobraża na niepotrzebne muzeum czy instytut.
4. Niezbyt rozgarnięta i bystra Kulpa znów przedobrzyła i strzeliła sobie w kolano. Miało by c dobrze a wszło jak zwykle : PRZYPAŁ I OBCIACH. 15:20, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nie jesteś z bokunie jesteś z boku

4 0

tak jak nie jesteś anonimowy, "nam"/"wam", napisz coś jeszcze - proszę 22:24, 13.01.2018


PrawdaPrawda

21 4

Syf na starówce mamy przeokrutny. Gdzie poczucie wstydu prezydenta? 15:26, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejuAndrzeju

20 4

Wstyd wielki, wstyd za Starówkę. Co ty u licha robisz? 15:30, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do 15.20do 15.20

4 9

słownictwo we wpisie coś mi znajome.Czyżby wpisujący czasami nie był tam obecny?. Delikatnie rzecz ujmując ........skoda słów.Idz człowieku pod sąd i trzymaj prosto literki z litriady. 16:06, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

też do 15.20też do 15.20

8 1

ucieszą się w ratuszu,że ich ciągły krytykant ich pochwalił.Bardzo się ucieszą ale zdania o krytykancie i tak nie zmienią. 16:17, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do też dodo też do

4 1

Nie widzisz że KRYTYK - nie krytykant - ocenia po owocach (w piśmie jest napisane: po owocach ich poznacie) a więc zarówno krytykuje jak i chwali sprawiedliwie, zawsze kierując się jedną tylko jedna zasadą, zresztą chrzęscjańską: KAŻDEMU WEDŁUG ZASŁUG. I nie ma obcych ani swoich, nie ma taryfy surowej dla jednych a ulgowej dla drugich. KAŻDY DOOSTAJE TO NA CO ZASUŻYŁ.
Odnośnie zdania innych: nie widzisz że robi swoje równo, nie dba i nie ogląda się na zdanie innych, wisi mu i lata ono jak stara *%#)!& powieszona na maszcie. 19:26, 13.01.2018


REKLAMA

pewien gościupewien gościu

6 2

jechał do Damaszku.Po drodze olśniła go jasność z nieba choć było to samo południe.A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos,który mówił : Szawle,Szawle dlaczego Mnie prześladujesz?.Wtedy nastąpiło nawrócenie Szawła.Od tego czasu nie prześladował już chrześcijan.Niedługo będziemy mieli dzień 25 stycznia wspominający w kościele to wydarzenie. 17:17, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a patrząc z bokua patrząc z boku

6 4

zjawił się tam pewien demonstrant i wcale nie z PiSu i jak sam sądzi o sobie nie pożyteczny idiota.Po co tam się zjawił.To przecież nie marsz lub nie protest ze świeczkami choć świeczki należałoby zapalić by uczcić w tym budynku zamordowanych. 17:26, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkankamieszkanka

6 7

o czym wy piszecie-chyba nie wiecie jak to było za czasów wojewody Kozłowskiego z PO. Ile pieniędzy przeznaczył na remont kamienicy urzędu wojewódzkiego ul.Kolegialna. Było to 20 mln. 19:53, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzyżtofKrzyżtof

5 14

Budynek należy rozebrać i postawić na jego miejscu krzyż! 20:22, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

i robići robić

5 2

w rocznicę rozebrania miesięcznice
12:45, 14.01.2018


do 20.22do 20.22

6 7

a krzyż ci na drogę. 20:57, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

11.07.194311.07.1943

7 11

No to wypier.dolic ten budynek w powietrze.
Zrobić tam apartamentowiec.
Tylko każdy kupujący ma w swoim akcie notarialnym zobaczyć na pierwszym miejscu zdanie: "W pełni poczytalności kupuję apartament przy ulicy 1 maja, gdzie zamordowano setki osób za działalność patriotyczną, abym mógł/a żyć w wolnej Polsce, świadom/a tego, iż fundamenty te są wylane na szczątkach tychże Bohaterów kupuję i mieszkać będę jak na zwykłej polanie tak mi dopomóż ideo lewacka" Po czym podpisać się i złożyć przyrzeczenie, że jest lewacką szumowiną i zdrajcą narodu. Myślę, że pAN andżej nowakułowski nie będzie miał z taką deklaracją problemu tak jak cała peło i zsl. 21:29, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

O Św -iry !!!O Św -iry !!!

8 3

Tania demagogia !!!
Najlepiej zamienic całą Polskę na jedno wielkie miejsce pamięci i traktowac jak relikwie, nic nie zmieniac a poj..eba XX, ZD, ZZ uczynic naczelnym kapelanem przy naczelnym kapłanie Św(irniętym) Antonim Macierenko 08:31, 14.01.2018


potomkowiepotomkowie

8 11

lewactwa w ataku.Czy oni nie mają wiedzy co działo się po wojnie.Co działo się gdy potomkowie ubeckich bandytów gnębili Polaków?.Tak wam przeszkadza wolność Polski i Polaków.Kogo reprezentujecie. 22:20, 13.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

świry świry

6 2

oraz wzmożeni i nawiedzeni patriotycznie do koońca swiata i jeden dzień dlużej bedą szukać cooraz to nowych pretekstów aby uzasadnic swoje ambicje na urządzanie Polski. 08:44, 14.01.2018


po wojniepo wojnie

5 0

potomkowie ubeckich bandytów gnębili Polaków?Czyli dziś w/g ciebie gnębią potomkowie potomków.Bierzesz za dużą dzialkę 12:53, 14.01.2018


czerwoneczerwone

1 7

łapki atakują. 23:25, 13.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

swojakswojak

6 9

a czy ktoś to gucio oglądał w tej reżimówce??!! 09:35, 14.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

parcie na szkłoparcie na szkło

8 4

Ja tego gooowna nie oglądam, ale są takie narcyzy z parcierm na szkło, że ciurkiem ten chłam ogladają i nie moga poprzesać w samozachwycie nad swoim wystepem w charakterze gwiazdy TVP.
Nominacja do Oskara jak w banku. 10:41, 14.01.2018


JointJoint

10 7

Co tam jakieś stare rudery , pykniem se stadionik za 100 milionów dla garstki i bedziem mieli igrzyska. 10:41, 14.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kibickibic

5 2

jakie tam marne 100 mln, za taka wypasiony stadion trzeba dzisiaj zapłacić na poziomie 180-200 mln zl albo i lepiej. 11:43, 14.01.2018


nono

5 1

na reszcie coś mądrego powiedziałeś,jeszcze z ciebie będą ludzie 12:57, 14.01.2018


REKLAMA

popatrzciepopatrzcie

6 7

podobno totalniaki nie oglądają tej reżimowej telewizji ale ry,je drą jaka to ona reżimowa.Idźcie precz totalniaki do ściekszmenu.Po co tu zaglądacie skoro rani to wasze lewackie totalne serducha.Róbta co chceta i tak się skończyliście.Pozostał tylko kwik i podrygi zdychającej ostrygi.Nawet ośmiorniczek nie macie gdzie zszamać bo knajpę wam zamknęli. 12:08, 14.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PisiorkuPisiorku

7 6

A jakim prawem PiSiorku wyzywasz innych od lewaków skoro plockim PiSem rządzi komuch jasiński a rządy PiS to (cytuje Gowina) Podatki i Socjalizm?! 13:07, 14.01.2018


do 13.07do 13.07

6 6

zabolało?Super ,że zabolało.Tylko u was wywalają z partyjki za głosowanie wbrew partyjnej dyscyplinie.U kogo więc reżim towarzyszu?.U was reżim i totalniactwo.Jeśli u was taka demokracja to dlaczego odeszła od was radna?.Miała dość waszego dyktatu. 13:38, 14.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szałszał

6 3

totalniaków.Wasz guru też szaleje i mówi ile to zrobił w Płocku.Kupe zrobił.Co widać na starówce. 15:43, 14.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

na ratowanie na ratowanie

7 4

starówki nędzne grosze.Na podlizywanie się stadionowym miłośnikom piłki znajdzie się i niezła sumka.Niektórzy mówią,że może to być i 150 milionów złotych.Jeśli nawet będzie na tę fanaberię potrzeba mniej "piniędzy" to i tak to potrzebne jak dziura w moście ups chciałoby się powiedzieć potrzebne jak kasa na imprezy nad Wisłą.Głosy fanów szmacianki kopanej są bardzo cenne. 15:55, 14.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

150 milionów?150 milionów?

2 5

co se będziesz żałował,pisz że 250 milinów. 18:21, 14.01.2018


do 18.21do 18.21

3 2

no i odezwał się milioner z cudzych pieniędzy. 18:50, 14.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

prawdęprawdę

3 1

powiedziawszy wiedziałem żeś tępak i ironii nie wyczaisz 20:33, 14.01.2018


jakubjakub

7 1

muzeum żydów za nasze jest odawna a na muzeum martyrologi Polaków obecne wladze miasta nie mają "piniedzy" i przeszkadzają 10:37, 15.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tekla56 tekla56

6 0

jak budowano pawilony na tyłach tego budynku to znaleziono ludzkie szczątki i co ? Pracownicy zostali zmuszeni do milczenia. Może ktoś by się tym zainteresował?
18:35, 16.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

które pawilonyktóre pawilony

0 1

którego budynku? 19:35, 17.01.2018


REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone