Zamknij
REKLAMA

Zakaz handlu od 1 marca. Przewidziano wiele wyjątków, nie tylko stacje paliw

15:00, 12.01.2018 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie poglądowe, fot. Pixbay

Przyjęto ostateczną treść ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z poprawkami dokonanymi w Senacie. Za złamanie nowych przepisów można narazić się na karę grzywny nawet do 100 tys. zł.

Począwszy od 1 marca handel w niedziele będzie ograniczony, z początku zrobimy zakupy w dwie niedziele w miesiącu (pierwszą i ostatnią), następnie w 2019 roku już tylko w jedną (ostatnią), by w 2020 roku zakaz obowiązywał w każdą niedzielę. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto, jak zapisano w ustawie, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

[ZT]17580[/ZT]

Projekt ustawy, który wcześniej przyjęto w Sejmie, został skierowany do Senatu. tam dokonano pewnych poprawek. Przystali już na nie posłowie. Teraz zostało tylko złożenie podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jakie wyjątki przewidziano w ustawie? Niedzielny handel nadal może odbywać się w kwiaciarniach (pod warunkiem, że przeważająca działalność to handel kwiatami), piekarniach, cukierniach lub lodziarniach (tu, zgodnie z poprawkami, również przeważająca działalność musi polegać na handlu wyrobami cukierniczymi i piekarniczymi). Posłowie zgodzili się także na poprawkę dotyczącą sprzedaży ryb, zezwalając na sprzedaż "z burty" i w punktach pierwszej sprzedaży. Kolejnym wyjątkiem będzie handel we wskazane niedziele w jednostkach wojskowych (a nie w garnizonach, jak miało być wcześniej, uznając pojęcie garnizon za nazbyt obszerne, wręcz odnoszące się do miasta czy miasteczka).

Co ważne, nie wyłączono spod zakazu placówek handlowych działających na zasadzie franczyzy. Jeśli taki punkt miałby być otwarty, za ladą musi stanąć właściciel sklepu prowadzący sprzedaż "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Ponadto wyłączenie spod zakazu obejmuje stacje paliw płynnych, sklepy z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, a także placówki pocztowe, placówki handlowe na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych), w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych. Nadal możemy kupić bilet w środkach komunikacji miejskiej. W okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł odbywać sie w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Bez zmian w niedziele mogą funkcjonować sklepy internetowe oraz punkty gastronomiczne.

A jeśli ktoś się do zakazu nie zastosuje? Za złamanie zakazu przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł! Wprowadzono również możliwość zastosowania, przy nagminnym łamaniu zakazu, kary ograniczania wolności.

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

jaaajaaa

13 4

Nie lubię jak mi ktoś mówi co mogę, a czego nie. 17:41, 13.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

myszmysz

5 2

To jak cię matka chowała? 21:31, 13.01.2018


anty PiSanty PiS

0 2

Wyborcy PiS za to uwielbiają pouczać wszystkich na około pomimo, że przeważnie nie radzą sobie z własnym życiem. Taka polaczkowata natura. Każdy jest u nas lekarzem i prawnikiem. Masz koleżanko/kolego problem. 09:34, 17.01.2018


REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone