REKLAMA

Posłowie Platformy Obywatelskiej: Dostaliśmy baty

06:07, 20.09.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Portal Płock

Spotkanie posłów Platformy Obywatelskiej z płocczanami do najłatwiejszych nie należało. Parlamentarzystów pytano m.in. o powody wyborczej porażki i krytykowano za to, co stało się w miniony piątek: - To kpina z demokracji i obywateli.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann, Elżbieta Gapińska, Joanna Frydrych i Wojciech Ziemniak i przewodniczący lokalnego koła PO, Andrzej Nowakowski uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego.

- Wybory przegraliśmy. Byliśmy ślepi na niektóre sprawy – mówił we wtorek przewodniczący klubu parlamentarnego PO, Sławomir Neumann.

Kto jeszcze ma się powiesić?

O głos poprosiła Monika Niedźwiedzka. Chciała wiedzieć m.in. dlaczego Grzegorz Schetyna nazywa prawa osób LGBT „ślepą uliczką”, nawiązując do jego wypowiedzi, iż umieszczenie związków partnerskich na sztandarach w walce z PiS to błąd.

- 7 września 14-letni Kacper popełnił samobójstwo. Nie mógł już wytrzymać dręczenia homofobicznego w szkole. Aż 60 proc. młodych ludzi mających problem ze swoją seksualnością zastanawia się nad samobójstwem lub za sobą ma taką próbę. Powiedzcie, ile jeszcze osób ma się powiesić na sznurówkach? Brakuje rozwiązań systemowych.

Neumann odpowiadał: - To nieuczciwa teza. Samobójstw nie popełniają jedynie te dzieci, które mają problem ze swoją seksualnością. Nie upraszczajmy tematu.

Elżbieta Gapińska tłumaczyła, że przemoc była w szkole i wciąż będzie, co wynika z różnych przyczyn.

- Nie sądzę też, aby obecny rząd się temu problemowi przyjrzał.

Baty w kampanii

Kolejna osoba pytała o sposób komunikacji ze społeczeństwem. Poprosiła o jasny, konkretny przekaz. Tak, jak to robi Prawo i Sprawiedliwość. Sławomir Neumann stwierdził, że to nie takie proste. - Chyba, że mówi się głupstwa i używa samych sloganów. Staramy się, wyciągamy wnioski, ale jedni wypadają w tym przekazie lepiej, drudzy gorzej. W kampanii mówiliśmy o jednolitym podarku, który jest tak prosty, że aż nie do wytłumaczenia. To był z naszej strony błąd. Przekaz musi być prosty i jasny. Ludzie z rządami Platformy kojarzą orliki i schetynówki i wiele innych rzeczy. Te „wiele innych rzeczy” nie zostało już nazwane w taki sposób, jak to zrobił PiS z 500+. Za to dostaliśmy baty w kampanii wyborczej.

Przeciąganie liny

Andrzej Nowakowski wspomniał płockie protesty przed sądami. Neumann przedstawiał aktualną sytuację związaną z wetem Andrzeja Dudy: - Była rozmowa z prezydentem. Kończą projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ale nie dostrzegam w tym dobrych intencji, aby ten projekt rzeczywiście gwarantował niezawisłość sądu. To raczej wynik politycznego sporu ze Zbigniewem Ziobro. Polityczne narzędzie do przeciągania liny między pałacem prezydenckim a Ministerstwem Sprawiedliwości. Nie sądzę, aby PiS chciał ten projekt uchwalić. Andrzej Duda zapowiedział, że jeśli będą próby zmian projektów, on znowu skorzysta z prawa weta.

Gorzko

Pan Mariusz głosował na PO, ale jest coraz bardziej rozczarowany. - Może i padły tu słowa o przyznaniu się do błędów, lecz w odczuciu ludzi tego nie ma. Już pojawiają się sygnały zniechęcające tych samych ludzi, którzy protestowali przed sądami. Jak się zachowaliście, kiedy w sejmie wystąpił rzecznik praw obywatelskich? Wyszliście  z sali.

Gorzkich słów nie pożałował Paweł Stefański. - Kampania zaczyna się dzień po wyborach, a nie na kilka miesięcy przed.

Pani Marta ponownie nawiązała do sejmowego wystąpienia Adama Bodnara.- 11! Tylu było posłów na sali. Do rzecznika zgłosiło się ponad 50 tys. osób! To z waszej strony kpina z demokracji i obywateli. Mi, jako obywatelce, jest przykro.

Temat kontynuował Krzysztof Borkowski:

- Piątkowego popołudnia straciliście wizerunkowo. Ktoś tego nie przemyślał. Kiedy PiS zaczyna odchodzić od swojej religii smoleńskiej, funduje kolejną wrzutkę, reparacje od Niemiec. A wy jesteście w tyle. Musicie mieć własną narrację.

Neumann oponował. Twierdził, że tak bywa przy odczytywaniu sprawozdań i to PO doprowadziło do wyboru Bodnara na funkcję rzecznika praw obywatelskich. - Nikt tu nie wyjechał do domu. Mamy wiele różnych zajęć. PiS marzy o tym, aby Bodnara odstrzelić i wtedy to my będziemy go bronić, jak niepodległości. Też mam poczucie, że za mało robimy. Stąd to dzisiejsze spotkanie. Wiara w sondaże jest piękna, ale złudna – co pokazały wybory prezydenckie. - Powiedzcie, kto poza nami coś może zrobić? Wystarczy, że PiS przejedzie walcem i zabierze samorządy. Pewnie, że możemy tak narzekać i nawzajem się opluwać, a będzie łomot, bo na koniec wygra PiS. Tylko wspólnie coś możemy zdziałać, tworząc listy wyborcze. Szukając ludzi aktywnych. Wierzę, że mamy szansę odsunąć PiS od władzy. Geniuszami jednak nie jesteśmy. Błędy się zdarzają.

Szkolny chaos

W temacie reformy szkolnictwa wypowiadała się posłanka Gapińska. - Nazywam ją deformą. W szkołach nastąpił pewien chaos, w niektórych brakowało podręczników. W siódmej klasie szkoły podstawowej nauczyciele mają odwoływać się do wiedzy z klasy szóstej, tyle że przecież obowiązywała zupełnie inna podstawa programowa.

- Zastanowiliście się, dlaczego przegraliście wybory? - pytał kolejny płocczanin. - Według mnie przez 500+, nieokreślony stosunek wobec imigrantów. Lawirowaliście w tym temacie. Także przez własną butę, zamknięcie się w określonym towarzystwie.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PO zapewniał, że jako partia będą kawałek po kawałku odkrywać swoje pomysły. Wspomniał o budżetach partycypacyjnych, roli organizacji pozarządowych, decentralizacji władzy. Wyzwaniem jest edukacja. - Po rządach PiS pozostanie bałagan. Tu nie ma prostego powrotu, bo to trzy roczniki dzieci. Trzeba będzie przywrócić normalną historię i autorów, którzy nie mają w dorobku wierszy o Kaczyńskim. Nieodpowiedzialne byłoby natomiast powiedzenie, że od tak uda się powrócić do tego, co było przed reformą edukacji.

Wojciech Ziemniak zwracał uwagę, że to przecież samorządy pomogły PiS przy tej reformie, aby wszystko odbyło się jak najmniejszym kosztem.

- A pani minister Zalewska dzięki temu może zacierać ręce. Na piątkowej debacie, kiedy przemawiał Adam Bodnar, mnie również nie było. Nie zamierzam się tłumaczyć. Tak robi winny. Wiele robimy. Praca oddolnej często nie widać. PO władzę położyła PiS-owi na talerzu. To jest fakt. Ale to już było, jak śpiewała Maryla Rodowicz.

Padło pytanie o patriotyzm.

- Codzienna godna praca i wzajemny szacunek – skwitowała Joanna Frydrych.

Jedna z płocczanek uznała, że należy rozmawiać z rodziną o odsunięciu PiS od władzy. - Pamiętajcie jednocześnie, że na samej krytyce PiS nie wygracie wyborów. Jeśli coś się ciągle powtarza, w końcu nikt już na to nie zwraca uwagi.

Neumann uważał, że PiS dotarł do swojego elektoratu posługując się hasłami o zamachu w Smoleńsku czy 500+. - Dziś wydaje się, że PiS jest nie do ruszenia. Nie ma jednak powodów do rozpaczy – sądził. - Jeszcze wszystko może się wydarzyć. Musimy być dobrze przygotowani do wyborów samorządowych. Później będzie łatwiej. Jeśli ktoś nie przebije się w samorządzie, nie przebije się tym bardziej w sejmie. Słyszałem już, że to czas na partię utworzoną przez młodych ludzi. Głupszej tezy nie słyszałem, podobnie jak oczekiwania na polskiego Emmanuela Macrona. To jakieś utopie. Raczej trzeba skończyć z romantyzmem na rzecz pracy pozytywistycznej. Miejcie świadomość, że czeka nas ciężka walka. Tylko na same imprezy związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości PiS chce zarezerwować w budżecie 200 mln zł. Te 19 mln na billboardy to pikuś! My takich pieniędzy nie będziemy mieli. Patriotyzm? Dla niektórych sprowadza się do zakupu dresu z orłem białym i pójścia na stadion, a jeśli ktoś ma inny kolor skóry, to koniecznie trzeba go zlać. Niektórzy mają na ubraniu znak Polski walczącej i nie wiedzą, co on oznacza.

Joanna Frydrych na koniec apelowała: - Namówmy chociaż jedną osobę, która nie poszła na wybory, aby zagłosowała w trakcie kolejnych.  

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (24)

MFMF

11 59

Trzymam kciuki za jedyną sensowną opozycję, która może wkrótce przywrócić normalność w tym kraju. 07:01, 20.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

urkusowy pingwinurkusowy pingwin

25 6

A trzymaj sobie dalej - może skurcze cie w te kciuki złapią! 07:30, 20.09.2017


rgfwergfwe

59 7

powinni was wypędzić do niemiec 07:14, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawilnyAnonPrawilnyAnon

41 10

Neumann? A czy to Polskie nazwisko? 07:29, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InnyInny

17 18

A Duda-Kornhauser to jakie? Cale polskie? 07:36, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AutorAutor

48 5

A świnki dalej kwiczą kwi-kwi-kwi.....wasz czas już się skończył,buta trwa nadal wykluczają powstanie parti młodych hehe,historię normalna w szkołach chcą przywrócić hahaha jaka o bahaterskim bolku i Michniku?wasza partia historię zniosła do minimum,nadal ból d..py do kibiców,nadal problem ze zrozumieniem najprostszych faktów,oj widać że bez koryta żyć niepotraficie,aż strach pomyśleć jaka z zemsty zafundujecie Polakom"demokrację"jak byście wrócili,chcielibyście wiedzieć ludzi na ulicach i wiecie co zobaczycie ich jeśli znów porzadzicie że dwa lata....poroście lepiej o azyl w Niemczech hahaha 07:59, 20.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

już za już za

1 0

niedługo już za momencik,świnki co kwiczały przez 8 lat,znów zaczną kwiczeć,bo korytko pójdzie w pis-du 10:01, 21.09.2017


szczePanszczePan

19 12

Nadal nie dotarło, dlaczego popłynęli. PiS nie jest lepszy, niestety lepiej opanował demagogię i płacenie wyborcom. A za te ich zabawy w grę o władzę, MY zapłacimy..
Ciekawe, kiedy powstanie całkiem "nowa" partia "służąca ludziom i dobru publicznemu"?? 09:22, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BulwersacjaBulwersacja

36 5

Zbulwersowani są ze samorządy reformę szkolna przeprowadzili jak najmniejszym kosztem....widać jak leży im na sercu dobro kraju i Polaków...ech szkoda słów na tą bandę sprzedajnych szyi na usługach Berlina i Brukseli .....budowali nasza pozycję w UE hahahah pozycja z wiecznie wypięta d...pa i robienie wszystkiego co nam każą bez żadnej refleksji czy to dobre dla kraju i narodu 09:40, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

misiekZKSmisiekZKS

7 26

A jaką macie alternatywę lokalnie? PO i PSL rządzi w Płocku, w spółkach miejskich też i robią to dobrze! Nie ma żadnej alternatywy w Płocku. W spółkach skarbu państwa pomimo, że rządzi PiS to i tak najwięcej do powiedzenia mają udzie z PO i PSL. Wszystko lokalnie to zasługa tej koalicji i nikt tego nie zmieni. 09:57, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LukiLuki

41 5

Wstretne lemingi..
Ludze wam długo tego nie zapomną
Oto Lista 42 sukcesów koalicji PO-PSL:

1) Afera taśmowa

2) Afera hazardowa

3) Afera wyciągowa

4) Afera stadionowa

5) Afera autostradowa

6) Afera stoczniowa

7) Afera AmberGold

8) Afera Elewarru

9) Afera z informatyzacją MSW

10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru

11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)

12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych

13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)

14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn

15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)

16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)

17) Podniesienie VAT-u na wszystko

18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców

19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych

20) Podniesienie akcyzy na paliwo

21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)

22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego

23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej

24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)

25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego

26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego

27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego

28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO

29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej

30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń

31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)

32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi

33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013

34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych

35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)

36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)

37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego

38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej

39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);

40) Ograniczenie potencjału militarnego

41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej

42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) 10:01, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kolkol

19 0

Sami swoi w wykonaniu PO-PSL już się wyczerpało a do tego ciągłe przekręty na różnych szczeblach włądzy. 16:19, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

SzczepanSzczepan

10 0

Powinni trafic do nowej kwatery pslu w Kobiernikach. 22:06, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do LukiDo Luki

3 11

Prokuratura nikogo nie oskarżyła, więc afer nie było. Jeżeli masz inne zdanie, informacje na ten temat, a może nowe dowody w tych sprawach, to leć do prokuratury szybko, albo jeszcze szybciej. Jeżeli masz, a nie zgłaszasz tego, sam popełniasz przestępstwo. Jeżeli nie masz, to lepiej siedź cicho, bo za pomówienia i oszczerstwa też jest paragraf. 09:21, 21.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrawilnyAnonPrawilnyAnon

6 1

a co ty UBeku będziesz paragrafem straszył? Nic im nie udowodnili bo prokurator był swój to zamietli pod dywan, dlatego zmiana sądownictwa jest potrzebna, żeby do ciebie i twoich kolesi z partii zapukał pan Ziobro (specjalnie z dużej) o 6 rano

posiedzisz wraz z kolegami partii to ci rura zmięknie cwaniaczku 20:08, 21.09.2017


szczepanszczepan

5 1

sądzę ze w wymienionych sprawach przez luki po było bardzo nie gospodarne. udowodnić jest bardzo ciężka ale może się uda - liczę na to 12:17, 21.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOKOMOKO

8 1

kwiczą świnie rozpasane od koryta oderwane po paprańcy 12:40, 22.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

więcejwięcej

6 0

występów tzw elity z PO to i wynik wyborów będzie wiadomy.Jak wam nie wstyd.No tak wstyd to rzecz u was niePOdobna.Zresztą płakać PO was nie będę. 15:26, 22.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

demokratademokrata

8 1

Nigdy więcej PO. Jak ja nienawidzę liberalizmu! 18:46, 22.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MerkuryMerkury

0 2

PiS dostanie baty podczas wyborów samorządowych w Płocku. Kto ma wygrać A. Nowakowskim ? Kulpa litości :) 19:35, 23.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KliszaKlisza

0 2

Skoro wszyscy kwicza to ty tez chrumkasz czy ryczysz niby ta krowka? A proboszcz nie powiedzial ci na kazaniu zebys nienawisci w sercu nie mial? Jaki z ciebie katolik skoro tak wielka pogarda w twoich slowach? 20:34, 23.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie wyjechali do nienie wyjechali do nie

4 0

Oni jeszcze tutaj ? Nie w niemczech czy brukseli ? NIGDY NIE DOSTANIECIE NAWET KIOSKU Z GAZETAMI DO ZARZADZANIA ! 11:55, 25.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PASZLI DONIEMIECPASZLI DONIEMIEC

3 0

NIE MOZNA DODAC NEGATYWNEGO KOMENTARZA ! WYSKAKUJE ZE SPAM WAGAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH PISZCIE TYLKO POCHLEBNE KOMENTARZE LEMINGI 11:59, 25.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

merymery

0 0

i tak pis przegra wybory samorządowe. 15:46, 03.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018