Zamknij
REKLAMA

Były ekshumacje na cmentarzu. Teraz ponowny pochówek

19:21, 15.09.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

Spoczywali w zapomnianej mogile. Bohaterowie, polegli żołnierze, których ciała ekshumowano, w najbliższą niedzielę, 17 września doczekają się wreszcie godnego pochówku.  

Na początku lipca 2017 roku na cmentarzu w Dobrzykowie udało się przeprowadzić ekshumację pod nadzorem archeologów z IPN, w której brali udział wolontariusze z Dobrzykowa i okolic. Społeczny Komitet Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku starał się o to 3 lata. Opisywaliśmy zresztą tę historię.

[ZT]15939[/ZT]

Przypomnijmy, że odnaleziono szczątki 13 poległych, w tym 11 żołnierzy Wojska Polskiego (wśród nich znajduje się najprawdopodobniej jeden podporucznik) oraz dwóch pracowników PKP. Szczątki zostały zbadane i złożone w przykościelnej kaplicy.

Niedzielna uroczystość będzie ukoronowaniem dotychczasowych starań. Rozpocznie się od przemarszu z kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzykowie na cmentarz parafialny (godz. 9.30), aby pomodlić się w trakcie Mszy świętej w intencji żołnierzy poległych w bitwie pod Dobrzykowem (godz. 10.00). 

Tuż po nabożeństwie dojdzie do złożenia szczątków odnalezionych żołnierzy do kwatery wojennej, gdzie spoczną wraz ze swymi towarzyszami broni. Następnie zostanie odczytany Apel poległych (godz. 11.30) przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku. Po zakończeniu ceremonii w sali OSP w Dobrzykowie zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego pt. „O, śpijcie żołnierze”, autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego (godz. 12.00). 

Uroczystości będą przebiegały z asystą honorową m. in. żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy grup rekonstrukcyjnych, pracowników PKP, i harcerzy.

Fot. Plakat - Społeczny Komitet Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

PawcioPawcio

9 10

Ciekawe ile ksiądz za pochówek krzyknął? Wie ktoś? 20:25, 15.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mgmg

5 6

Ciekawe jaki masz iloraz IQ? Pewnie bliżej zera niż stu. 00:52, 16.09.2017


PiotrekPiotrek

8 3

Pawcio...jaki z ciebie matoł. 21:22, 15.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do PawcioDo Pawcio

6 6

Aż żal czytać ten twój ból d....py,co tak tych księży nielubisz?jak byłeś mały to ministrantem byłeś i przeżyłeś "zły dotyk"hahahahah,zaproponuj rodzinie swojej żeby też na pogrzeb nie łożyli kaski tylko niech twoim truchlem lisy nakarmią albo puszcza cię z pradem Wisła hahahaha....a tak na powaznieksięża to też ludzie i tak jak wszędzie są tam naprawdę dobrzy porządni wierzący ludzie z powołania jak i przypadkowe osoby które się tam niepowinny znajdowac(znam z autopsji)ale tak jest wszędzie czy to policja czy nawet restauracja(świry plujące ludziom w dania)najwazniejsze że ludzie którzy oddali coś najcenniejszego czyli życie w obronie własnego kraju(ciebie również)doczekali pochówku na jaki zaslugiwali 08:06, 16.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone