Zamknij
REKLAMA

Ciastka z kremem z piekarni, tango w kawiarni i karawana trumien na Wiśle

06:19, 13.09.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

- Wystawa została zrobiona po to, aby te zdjęcia uratować. Liczę, że nie pozostaniecie wobec nich obojętni – tak mówił o wystawie „Szuflada” pracujący w Muzeum Żydów Mazowieckich, Rafał Kowalski. Jest to kontynuacja większego projektu, którego elementami była jak dotąd książka „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska”, wydarzenie audiowizualne o Liberze Taubie czy też spektakl „Czarne czereśnie”.

Kowalski dziękował wszystkim za obecność we wtorek w Muzeum Żydów Mazowieckich. Tym bardziej, że wystawa zainaugurowała kolejne, piąte już Płockie Dni Żydowskie w byłej bożnicy przy ul. Kwiatka.

- Te zdjęcia są hołdem dla ludzi, których na nich widać. To hołd dla miejsc, których już nie ma. Wreszcie te zdjęcia są dla nas wszystkich. Podobna sytuacja jak z meczem piłki nożnej. Nie ma sensu bez kibiców, tak muzeum nie ma sensu bez odwiedzających – twierdził zastępca kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich.

Na książkę jego autorstwa pt. „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” składają się przeprowadzone przez niego wywiady z Żydami urodzonymi w Płocku. Rozmowy odbywały się czasem w różnych zakątkach świata, skoro w tak wiele miejsc już po wojnie życie doprowadziło ocalałych z Zagłady. Nie do wszystkich osób Kowalski zdążył dotrzeć na czas. Pozostały zdjęcia, które dla niego są niczym skarby wyłowione z wielkiego oceanu. - Akurat te zdjęcia nie znalazły się w książce nie dlatego, że są z jakiegoś powodu gorsze – wyjaśniał. W publikacji zdjęcia pełniły funkcję dodatku, tu, na tej wystawie, którą można oglądać od 12 września, pełnią rolę pierwszoplanową. Głównie pomagają żyjącym poznać tych, którzy nie mają już szansy opowiedzieć o Płocku z lat swojej młodości. Na wystawie zjawiła się jednak osoba, która może to zrobić, urodzony w Płocku, lecz mieszkający w Izraelu, Jakub Guterman.

Ze wzruszeniem opowiadał o tym, że nie zdążył poznać wszystkich członków swojej rodziny. Wszystko z powodu wojny i prowadzonej przez Niemców eksterminacji. W Płocku powstało getto.

- Warunki były okropne. Pożerały nas pluskwy. Nim zaczęła się wojna, co trzeci mieszkaniec Płocka był Żydem. Mieliśmy szkoły, to miasto tętniło życiem kulturalnym. Teraz nie ma już tych ludzi. Są cienie. Przez pewien czas było mi wstyd, że o tym wszystkim zapomniano. Na szczęście czasy się zmieniły. Powstają książki o mieszkańcach przedwojennego Płocka, o ich życiu i twórczości. Jest to przepiękne muzeum. Jakże się cieszę, że nie jest mauzoleum wspominającym martwych Żydów. Odbywają się tu koncerty i przedstawienia. To mnie cieszy i wzrusza.

Z Jakubem Gutermanem będzie można jeszcze się spotkać, pozostanie w Płocku jako uczestnik Płockich Dni Żydowskich.

Opisane pod zdjęciami historie są takie, jakie mogłyby być częścią życia każdego z nas, tylko że te są akurat sprzed kilku dekad. Zabawa w wodzie, zachwyty panoramą pięknym parkiem na Tumach „z drzewami i wysokimi krzakami bzu”, „wielka i mroczna katedra”, statki płynące po Wiśle, zboże transportowane na tratwach, młode dziewczyny opalające się w bikini, kawiarnie i cukiernie na Grodzkiej, nowoczesna piekarnia z maszynami, landrynkami i ciastkami, i to cudowne tango. Podglądane roztańczone pary w kawiarni przy starym teatrze (w tym teatrze wystawiono nawet dwie sztuki ojca Jakuba Gutermana napisane w języku żydowskim). Motyw Wisły powraca. - Wieczorami, kiedy słońce zachodzi, staje się czerwona. Wygląda jakby płonęła.

Jedną z zabaw była „karawana trumien”. Najpierw siedząc w kajaku wiosłowano w stronę Warszawy, później młodzi ludzie zeskakiwali do wody i odwracali kajak, chowając głowę w miejsce, gdzie było powietrze. - W takiej karawanie było średnio od czterech do sześciu kajaków. Tak płynąc, śpiewaliśmy sobie: Zimna woda, zimna woda, zimny lód. Kochałbym cię, moja miła, kochałbym cię, gdybym mógł. Ludzie stojący na moście zastanawiali się, co to za dziwne zjawisko na wodzie – to ze wspomnień Adama Neumana-Nowickiego.

Są też historie, które bezpośrednio wynikają z czasu, w którym przyszło żyć. - Czuliśmy się Polakami. Tata Abram, kierownik w fabryce maszyn rolniczych i mam Sonia z domu Finkelstein, gospodyni domowa. Także moje siostry. Ale nie odcinaliśmy się od naszej tożsamości żydowskiej. W najważniejsze święta całą rodziną chodziliśmy do synagogi. Choć przyznaję, rodzice czasem ciągnęli nas za uszy. To połączenie polskości i żydowskości było też widoczne w naszej kuchni – wspominał Jurek Rawicki w materiale zgromadzonym przez Rafała Kowalskiego. Inne wspomnienie: - Przed nadejściem Rosjan do Płocka, Niemcy chcieli wysadzić synagogę. Nie udało im się, dzięki temu zdążyłem ją sobie obejrzeć od środka. Były tam piękne rysunki.

Fotografie umieszczone na sztalugach są dostępne. Ludzie, których na zdjęciach zobaczymy, powrócili tu, gdzie się urodzili. Do Płocka. Niektórzy, którym udało się przeżyć wojnę, bardzo pragnęli ponownie zobaczyć miejsce, które od lat pielęgnują w pamięci. - Widzisz ten balkon, a tamto okno? Wejdź przez te drzwi na pierwsze piętro, środkowe drzwi...

[ZT]16505[/ZT]

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

zdzd

5 12

Fajni ci zydzi. Tez zrobilem sobie zdjecia tylko, ze w wannie. Wyslalem do archiwum i do senatu. 10:30, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

14 3

Treść niżej dla Pana Policjanta, który mnie przesłuchiwał.... i dla Organów POLSKI, ochraniających 11 LAT, ZAWODOWYCH PRZEŚLADOWCÓW.........JAK TERAZ WYGLĄDACIE? WARTO BYŁO OSŁANIAĆ?

.........ww tekst o 10,30, nie pisałem ja , tylko prześladowcy zawodowi i jak teraz wyglądają ci niby Zacni Pielgrzymi, piszący z zachwytem o swoim Narodzie?

Teraz tekst mój .Z.D.;

Powstają książki o mieszkańcach przedwojennego Płocka, o ich życiu i twórczości. ...

Rozumiem Dolę płockich Żydów i cierpienie. Pomagałem połowę mojego życia, będąc za to opluwanym przez płockich Żydów, chronionych przez Organa płockie Państwa polskiego. Dopiero co , półtorej godziny składałem zeznania na policji. Razem 49 godzin przez 11 lat.....

Na razie widzę, że 3 Miasto działa w pełni, wydając ogromne pieniądze na swoją działalność.

Ubolewam, że polskie ponoć Miasto Płock , nie posiada Instytucji , archiwizującej Żywoty Polaków płockich.
Mało tego , nie widzę działalności osób, Polaków, którzy by o to wnosili na Radzie M.Płocka. są całkowicie obojętni, zajęci pomnażaniem swego dobrobytu, idąc śladem klasyka, który pisał POLSKOŚC TO NIENORMALNOŚĆ.

I tak pospołu 2 Bratnie plemiona niszczą polską tradycję i Dorobek wszystkich poprzednich Pokoleń Polaków, w tym Płocczan.
Żydzi teraz w Kondominium mają DOBRZE?..mają za co objeżdżać cały świat , łowiąc Wspomnienia??..
Napisali?? Powstają książki o mieszkańcach przedwojennego Płocka, o ich życiu i twórczości. ...

Stawiam pytanie. Ile Płock wydał książek o przedwojennych Polakach, ludziach związanych z Płockiem.
Celowo doprowadzono do nie wydania książki o Postawach Obywatelskich Mieszkańców przedwojennych Podolszyc.
To przerażało oceniających te książkę. Słało peany Polakom??..

Płock nie wydał książki o gen. Z. Padlewskim. Oceniająca uznała , że autor bez cenzusu naukowego, jest fałszerzem Materiału a sama postać Bohatera nie zasługuje ?.na propagację
Na Sesji poświęconej nieudacznikowi, FACHOWCY MUZ. MAZOWIECKIEGO, mówili o Bohaterze??..TEN PAN????.patrz film wideo?


Gen. Z. Padlewski , NIE BYŁ ŻOŁNIERZEM WYKLĘTYM, WIĘC I OBECNI PRZY WŁADZY, NIE CHCA GO, JAK W PŁOCKU??..?..
Ani zipnięto , że skazany na rozstrzelanie gen. Z.Padlewski , prosił swego oprawcę o ułaskawienie pomocnika woźnicy, żydowskiego chłopca o nazwisku Szczurowski?..
Czytałem książkę Miłośnika A.Mickiewicza?. Kpina z Polaków nawet we wrześniu?goje , goje?Teraz goje zmuszani do łożenia pieniędzy na własne prześladowania..Geszeft doskonały??

NIE DO SZUFLADY????. Zacni Łowcy Wspomnień zachwytu, ??.jest inertnet za darmo można Zabytki Foto , propagować bez kosztów Polaków?.?a trzeba robić z tego OŁTARZ.
Kto zrobił np. wystawę Życie Podwórek Płockich lat 60 tych??.. NIEGODNI, TO TYLKO GOJE?..
Pora przejść na własny rozrachunek. Pora zwrócić się do Niemców Potomków Morderców o łożenie na działalność miejscowych płockich Żydów.
Ile Biogramów Polaków zamordowanych w czasie II Wojny Światowej, wydało Miasto Płock?
Ile relacji Świadków polskich, nagrano i gdzie one są, skoro Płock nie posiada Instytucji polskiej gromadzącej takie polskie Wspomnienia?
Dane w Dobroci serca, NIE NASZYM INSTYTUCJOM, leża w odstawce , jako PÓŁKOWNIKI???..
Sadyzm z pływających trumien na Wiśle?.Zaiste, antycypacja obecnych warunków na Wiśle??.
Oto aby ratować osiedle warszawskie , MĄDRE BOBRY, PIŻMAKI WIŚLANE PODŁOŻYŁY ŁADUNKI WYBUCHOWE W WAŁACH OCHRONNYCH, PODCZAS POWODZI I??rzeczywiście płynęły trumny, wymyte z okolicznych cmentarzy??..realność harcowania płockich Żydów , spełniona a bobry, piżmaki, dostały MEDAL?.
Co jest najsmutniejsze w mojej opowieści?

Kiedy rozbierano DOM BZURE, prosiliśmy miejscowych Żydów o tworzenie dokumentacji zdjęciowej??..CISZA i obrzydliwe wpisy szebekow miejscowych??.Archiwizację wytworzyli Polacy. Jest w A.P.
Co jest smutne/ Natychmiastowy atak na Polaków, którzy ośmielają się pisać o Żydach. Nie wolno ani dobrze ani źle?..
Istnieje przemysł HOLOKAUST I ANTYSEMITYZM. Natychmiast. Patrz film Yoytube?.. ZNIESLAWIENIE. 100% wyjaśnienia tematu.
Ale polskie pieniądze, są bez cienia ujmy i wykorzystywane w pełni?

Kiedyś ludzie z sobą rozmawiali. Amen.???.


12:10, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

14 4

Widzisz ten balkon, a tamto okno? Wejdź przez te drzwi na pierwsze piętro, środkowe drzwi...koniec cytatu.

Szanowni piszący, oglądający, czytający?. zapewniam was, że Polacy płocczanie, Ofiary niemieckiego mordu w tej samej wojnie???.mieli drzwi, okna, piętro???byli ludźmi.

Cisza i brak Ołtarza wystaw, Brak Biogramów?


Piszecie ciastka?

Mój kolega z pracy, nie mylić z kolegą z Zatrudnienia, jak opluwający mnie R.M., remontował podpaloną cukiernię Walczaków na Kwiatka

W wymienianej framudze znalazł Mezuzę ze szkiełkiem, blaszką,. Wiedział, co robię i dał mi ją.
Zaniosłem do M.Mazowieckiego , gdzie pod jego nazwiskiem , przekazałem Mezuzę. Razem były już dwie w tym jedna z lokalizacją ,skąd
Miejscowe gazety mniejszościowe , nie chciały o tym pisać, więc napisałem do A.Michnika .Pomogło
Oprawcy za to napisali na mnie około 380 obelg. Jako niegodny , dotykający??..

Nie tak dawno przyjechali do płocka szukajacy Śladow Żydowskich.Chcialem im pomoc i do redakcji PP , posłałem opracowanie jakie dalem A.Michnikowi aby dali szukającemu??.Cisza.

Xe chodzili po kwiatka odlewali ślady Mezuz jako tzw. Substancje Dziedzictwa??????O Mezuzie podanej na Tacy, ani słowa ?.
Co opracowaniem? Nie wiem .Ale ONI?.nie znają pojęcia WDZIECZNOŚĆ. ???.
A byłem pierwszym , który zaprosił Żydów Z Naczelnych Władz w Warszawie na rozmowy o Bożnicy w Płocku?? Było to po odsłanianiu ekumenicznym na Kirkucie, gdzie poleciłem zamurować zebrane z ulic miasta macewy. Niemcy używali je jako chodniki , burtniki.


Pisał , robił Polak a więc zbędny sługa.
Dlatego też powinno być zlikwidowane 3 Miasto. A OBSŁUGA DZIAŁALNOŚCI PŁOCKICH ŻYDÓW, powinna być na ich rachunek .Najwyższy czas...??..???.
13:40, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

6 0

Znalazłem w Internecie wyjaśnienie dlaczego w Płocku Jeden taki , jeździł po świecie za posyłką a nie szukał tego, co miał na Miejscu w Płocku. Upamiętnienie Polaków Płocczan, nigdy nie było celem i Istotą cierpień Bliźniego dla tego Raaba.

cytat.....................Martin Modlinger bezkrytycznie cytuje Michaela Rothberga, który chce, abyśmy uwierzyli, że " Dalecy jesteśmy od prób zablokowania innych historycznych wspomnień w ramach konkurencji o historyczne uznanie; jest wręcz przeciwnie, gdyż pojawienie się globalnej pamięci o Holocauście przyczyniło się do wyartykułowania innych historii "(str. 164 ). To brzmi prawie jak nowomowa Orwell?a, u którego wojna to pokój, wolność to niewolnictwo, a teraz mamy dominację Holokaustu jako uniwersalizm. Rothberg mógłby równie dobrze powiedzieć, że podpalanie budynków nie jest niczym złym, ponieważ przyczynia się do rozwoju doskonałszego sprzętu gaśniczego i zapewnia karierę dla strażaków.

Rzeczywistość jest bardzo, bardzo różna od dość stronniczych wypowiedzi Rothberga. Holocaustowi poswieca się bowiem ?tylko? 95% całej uwagi, a wszystkie inne ludobójstwa łącznie muszą zadowolić się pozostałymi 5%.

Spójrzmy prawdzie w oczy: dominacja Holocaustu jest formą rasizmu, która sugeruje, że ludobójstwo gojów nie jest tak ważne jak ludobójstwo Żydów. Narusza to prawa obywatelskie wszystkich nieżydowskich grup, które kiedyś doświadczyły ludobójstwa.....koniec cytatu............../gp/review/R1QH6WFMNB53YC?ref_=glimp_1rv_cl

A więc widzimy , że Nikomu w Płocku nie zależy szanowaniu cierpienia polskich Ofiar zbrodni niemieckich. Smutne.

15:01, 17.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018