REKLAMA

Zbliża się 97. rocznica obrony Płocka. Obchody potrwają kilka dni

12:08, 11.08.2017 | M.W
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Małgorzata Rostowska/Portal Płock

Za kilka dni rozpoczną się obchody 97. rocznicy obrony Płocka 1920 r. W tym czasie przypada również Święto Wojska Polskiego. W bogatym programie uroczystości jest też specjalny bieg, organizowany po raz drugi.

Obchody połączone są ze Świętem Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o 9:30 przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. O 10:00 w katedrze odprawiona zostanie msza święta, a ok. 11:15 przeniosą się pod pobliską Płytę Nieznanego Żołnierza.

W piątek 18 sierpnia o 10:00 harcerze złożą kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku. O 17:00 zaczną się uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej. Przewidziane jest m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, modlitwa za poległych i apel pamięci. Tego dnia o 18:30 na przystani nad Wisłą odbędzie się jeszcze m.in. parada jednostek pływających.

Tegoroczne obchody zakończą się w sobotę 19 sierpnia. O 18:00 ze Starego Rynku wystartuje "II Bieg Obrońców Płocka 1920 roku". W tym dniu w rejonie starówki będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu.

- Od godz 17:00 do godz 19:30 zostanie wyłączona z ruchu ul. Kościuszki i Plac Dąbrowskiego - mówi Konrad Kozłowski z Urzędu Miasta. - W związku z tym nastąpią utrudnienia w przejeździe kolejki turystycznej „Ciuchcia Tumska" oraz autobusów komunikacji miejskiej tych linii, których trasa pokrywa się z trasą biegową.

Bieg odbywać się będzie w godzinach 18:00-20:00 i będzie prowadzić ulicami: Małachowskiego, Teatralną, Kościuszki, Plac Dąbrowskiego, nawrót za wieżą Ciśnień, powrót ul. plac Dąbrowskiego, Kościuszki, Grodzką, Synagogalną, Jerozolimską, Synagogalną, Bielską, Zduńską, Okrzei, Kazimierza Wielkiego, a następni ścieżkami spacerowymi wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego do Domu Technika, następnie ścieżkami spacerowymi do ul. Piekarskiej. Biegacze pokonają łącznie 10 km (dwa okrążenia po 5 km). 

Szczegółowy program obchodów można znaleźć w naszym dziale "Co? Gdzie? Kiedy?". 

(M.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

zdzd

12 3

Od lat pisze, że w Płocku konieczna jest instytucja rządowa lub samorządowa ale POLSKA!, która dokumentowałaby najnowsze Dzieje Płocka. A tak w 3 Mieście i ich Satelitach, preparowana jest dowolna interpretacja płockich wydarzeń wg potrzeb mniejszości lub i raabów. Tworzone są nawet nieprawdziwe legendy tzw płockie. Fałszerstwo zamierzone. Tego potem nikt nie odkręci... TNP znane jako T wzajemnej adoracji, wydało kolejną książkę w wielu wątkach nieprawdzia... Książkę bez śladu działalności kilkudziesięciu płockich patriotów, MZRIP , Solidarności. Jakby w ogóle nie byli na świecie... zostały tylko dokumenty, zdjęcia, filmy......NIEZNANY ŚWIAT okazujących Miłość
do Boga i naszej Ojczyzny Polski. 15:15, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pamiętam te lataPamiętam te lata

8 1

A ja pamiętam czasy, kiedy w latach 80 tych działał Społeczny Komitet Pomników Pamięci Narodowej przy Regionie Płockim NSSZ Solidarność 81 r. Byłam jednym z jego członków. Grupa ludzi kochających prawdziwie to miasto i jego historię pod przewodnictwem pana Zenona. Ileż to odbyło się spotkań, ileż rozmów, planów, odkrywania płockiej pamięci historycznej, upamiętniania miejsc, o których wcześniej nie pamiętano.Byłam wtedy młodym człowiekiem wychowywanym w określonym systemie, wszystko wtedy było takie nowe, ciekawe, ważne. Pamiętam też wzruszające spotkania przy Kopcu, ustawianie krzyża, wzruszenie ludzi i żar pana Dylewskiego organizującego ludzi, w tym szczególnie młodzież. Była to prawdziwa inicjatywa obywatelska. Co stało się z tą grupą, na ile przetrwała pamięć o tych, którzy przecierali szlaki pamięci, co z niezwykłym inicjatorem tych działań p. Dylewskim. Pięknie, że miasto tę tradycję kontynuuje dzisiaj, w czasach kiedy to robiliśmy było nas mało, a jednocześnie na tyle dużo, że pamięć ta przetrwała 20:17, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

9 1

Pozory, sztafarz........Na Kamieniu Ziemia Bratnia znajduje się ośmieszający płocczan napis...

Na płycie z cementu na cmentarzu wojskowym odcięto napis 20r. Nikomu to nie przeszkadza. Stoją tyłkiem do Krzyża Obrońców 20r, postawionym przez Solidarność MZRIP ,Centralne Warsztaty.

Tu odbywają się uroczystości Obrony Płocka 20r.

Na Kamieniu Pomniku BRATNIA ZIEMIA, a pod nim pochowano ziemię z krwią poległych Obrońców, z wszystkich Barykad, są NIEPRAWIDŁOWE NAPISY. Aby nie drażnić moskiewskiego niedźwiedzia. Pismo z tym zapisem..... cudownie z powrotem w TNP..........

CZASEM ŻAŁUJE, ŻE ŻYJĘ ZA DŁUGO. W CIĄGU JEDNEGO ŻYWOTA Z ZAKAZU W UDAWANIE.

Ale dzięki Bogu wszystko ma swój Czasookres i nie będę musiał
patrzeć na dalszy upadek i niszczenie MPNarodowej.

A poza tym w okresie pokoju i rządów nas samych, ZWALCZAJĄ POLAKOW NA WŁASNEJ NASZEJ ZIEMI.?
I modlić się nad cementem? Jak pamiętacie na grobach Obrońców 20r. ,
stał ogromny przedwojenny Krzyż. Prosiłem prez .A.Nowakowskiego o przestawienie Krzyża Obrońców 20 na miejsce starego wg fotografii, wymiany obciętej Tablicy z napisem, że napadli Bolszewicy.....Ale rządzi 3 Miasto, nie nasze.
Dlatego też SOLIDARNOŚĆ MZRiP postawiła Krzyż opisany wyżej...


21:18, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017