Zamknij
REKLAMA

Nowy pomysł. Gwardii Ludowej nie zastąpi ul. Inżynierów Płockich?

20:36, 19.06.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Poniedziałkowe posiedzenie komisji kultury, sportu i turystyki w ratuszu, fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

Radni na najbliższej sesji zajmą się projektami uchwał w sprawie nowych nazw ulic w mieście. Projekty dopiero powstały, a już wychodzi na to, że treść jednego z nich zostanie zmieniona i być może nie będzie ulicy Inżynierów Płockich zamiast Gwardii Ludowej. Nowy pomysł wyszedł od dwóch radnych z PiS i.... PSL. Dyskusja toczy się także w sprawie innej nazwy ulicy. Ulica upamiętniająca znanego płocczanina znajdzie się wśród innych ulic, których patronami zostaną dwaj święci. 

W związku z dekomunizacją 10 płockich ulic otrzyma zupełnie inne nazwy, w jednym przypadku dotychczasowa ulica Czwartaków nadal pozostanie z nazwą o takim samym brzmieniu, jednak o zupełnie innym znaczeniu, co też wpisano do projektu stosownej uchwały.

[ZT]15710[/ZT]

Po opublikowaniu projektów radny Andrzej Aleksandrowicz na swoim profilu na Facebooku komentował:

- Już na pierwszy "rzut oka" widać, że władze miasta, jak ognia, unikają propozycji nazw związanych z najnowszą historią Polski i walką z komunizmem. Właściwie nie można negatywnie oceniać zaproponowanych, nowych patronów, ale co najmniej dwa miejsca można by wykorzystać inaczej. Propozycja patronatu Wacława Milke jak najbardziej pozytywna, płocczanin szacowny i godny upamiętniania, ale przecież ma już choćby pomnik-ławeczkę w centrum miasta, szkołę swojego imienia, czy też tablicę pamiątkową w katedrze. Druga propozycja nowego patrona, która wzbudza moje wątpliwości, to "ul. Inżynierów Płockich" zamiast Gwardii Ludowej. Dobrze, że nie zdecydowano się na dopiski w stylu "PPS-WRN", ale nadawanie ulicom nazw grup zawodowych też mocno pachnie poprzednią epoką. A czemu nie "Prawników, Nauczycieli, Duchownych itd. Płockich" lub, biorąc pod uwagę bliskość Orlen Areny i stadionu, nie "Piłkarzy lub Sportowców Płockich"? Przecież mamy bohaterów lokalnych czasów najnowszych, bohatersko walczących i oddających zdrowie, często życie podczas walki z komuną. Są w bazie zespołu ds. nazewnictwa. Niestety nie sięga się po nich i wymyśla na siłę nazwy typu "Inżynierów Płockich", czy "Rondo Otolińska" przy ul. Otolińskiej.  

Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji kultury, sportu i turystyki radni głosowali nad projektami. Siły połączyli Andrzej Aleksandrowicz (PiS) i Michał Sosnowski (PSL) wspólnie zgłaszając projekt uchwały, aby zamiast ulicy Inżynierów Płockich, która miała zastąpić obecną nazwę Gwardii Ludowej, wpisać jeszcze inną nazwę ulicy - 11. Grupy Operacyjnej NSZ. - Największej, najlepiej zorganizowanej na Mazowszu płockim struktury antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1946 – 1949 – uzasadniał radny treść projektu uchwały. - Nazwa nadana dla uczczenia i upamiętnienia mieszkańców Płocka i regionu płockiego, którzy polegli za wolną i niepodległą Polskę w walce z komunistami w pierwszych latach powojennych.

Sosnowski nawiązał do sprawy nadania nazwy ronda na osiedlu Winiary.

- Wówczas były spore kontrowersje, ponieważ rada osiedla nie zgadzała się nazwę rondo im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Miała już inną koncepcję. Ustaliliśmy kompromis, uznamy racje mieszkańców osiedla, natomiast wrócimy do tematu uczczenia 11 Grupy Operacyjnej przy okazji realizacji zapisów ustawy dekomunizacyjnej.

Przy okazji wspomniał też, że nowa rada osiedla Łukasiewicza nie otrzymała do konsultacji projektu uchwały. Sosnowski rozmawiał z nowym przewodniczącym. - Wiem, że popiera wniosek.

Ponadto wniosek poparło już Stowarzyszenie Historyczne im 11 Grupy Operacyjnej NSZ, stowarzyszenie Pro Partia i Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock. W trakcie komisji za zmianą było siedmioro radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wniosek przyjęto, został skierowany do prezydenta miasta. Tym samym zamiast Gwardii Ludowej zapewne będzie ul. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.

Iwona Krajewska dopytywała o lokalizację ulicy, która niebawem miałaby zyskać za patrona druha Wacława Milke. Co do samej idei nie miała wątpliwości, raczej wobec wybranego miejsca. Część z ulic za patronów zyska świętych i w tym gronie znajdzie się Wacław Milke.

- Czy ta lokalizacja to całkowity przypadek? Chodzi mi o miejsce, które zostało wybrane wśród ulic, które w ogóle się nie wiążą z taką działalnością. Dobrze by było, aby był zachowany jakiś sens, a nie ulica Wacława Milke znajdowała się obok ulicy św. Wojciecha.

W odpowiedzi usłyszała, że na tym samym osiedlu będzie jeszcze ul. Pniewskiego.

Radni rozważali, czy nie lepiej, aby poszczególne ulice za patronów miały znanych płocczan.

- Miało tak się stać – twierdził Wojciech Hetkowski. - Byłem na komisji, odbyła się dyskusja. Najpierw proponowano świętych. Ostatecznie zdecydowano się na św. Zygmunta jako patrona Płocka, natomiast pozostałe ulice miały otrzymać nazwy upamiętniające płocczan, który zapisali się na kartach historii.

W posiedzeniu tej samej komisji uczestniczył radny Marek Krysztofiak. On z kolei miał wątpliwości w sprawie druha Wacława, tylko z innego powodu.

- Niedaleko ratusza mamy ławeczkę druha, jest Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. druha Wacława Milkie. Z początku miała być ulica kolejnego świętego, więc w toku dyskusji  rzucono „no to niech będzie druha”. Czy nie znalazłby się ktoś związany z Płockiem, który nie ma nic? Nie dyskutuję z zasługami druha, tylko mówię, jak to przebiegało na komisji. Przekonywano nas, w tym mnie, do takiej treść projektu uchwały, mimo że niezbyt to się komponuje z nazwami okolicznych ulic.

Pozostałe nazwy zaakceptowano jednogłośnie.  

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

radny sosnowskiradny sosnowski

40 8

Proponuję nazwę knajpy na Pomorzu lub pijaczyny z ulicy grodzkiej 21:21, 19.06.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PłockierPłockier

5 23

I patrz gogusiu tak to jest ze on decyduje a ty sobie mozesz go jedynie anonimowo poobrazac w necie. tak to juz jest z takimi jak ty..kozak w necie, pi... w swiecie. 21:40, 19.06.2017


obywatelobywatel

18 0

A nie pomyślałeś gogusiu, że mnie nie kręci władza i jakiekolwiek decyzje. Brzydzę się polityką, natomiast będę komentował i przypominał to co złe w życiu publicznym. 07:35, 20.06.2017


do płockierado płockiera

32 1

jeszcze wiecej, on sobie anonimowo popisze, a radny nie dosyc ze decyduje to na dodatek został już kierownikiem :-) a Pan radny z SLD to chyba taki niechętny do zmian? 21:47, 19.06.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlockierPlockier

4 13

jesli to jest to glosowanie to Hetkowski rowniez za. Na stare lata przyszlo opamietanie i bardzo dobrze. gdzie pracuje Sosnowski mnie g. obchodzi bo w tej kwestii go popieram.Z rezzta nie tylko w tej. Czesc czopki,piszcie sobie dalej 21:57, 19.06.2017


do plockierado plockiera

2 25

J może cię g. obchodzić gdzie pracujesz? :) 22:19, 19.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaszalotkaszalot

26 6

proponuje zmiane nazwy jako ul. Patologia na 102. Mysle ze realny, oddajacy klimat osiedla adres w dodatku latwy do zapamietania przez "miejscowych" 22:21, 19.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻENADAŻENADA

36 2

to co robi ta rada, obciach na cały kraj 22:38, 19.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

45 12

Dwa raz podchodziłem , żeby coś napisać. Cała moja Istota woła, że Czas wasz się już skończył. Na wieki.

Cienie Braci naszych z Solidarności. Z wnętrza trzewi Polski Walczącej. Księży odeszłych z imieniem Jezusa i Nas ludzi, na ustach....... Z Cierpienia Sybiru, Katynia.....spalonych w obozach...........widzą , jak uciekliście od Narodu .Od Polski. w Nicość.

Pozwoliliście zniszczyć Nowy Rynek .Plac O.Warszawy. Upadek na wieki........

Piszę z dna upadku mego człowieczeństwa. Umierałem 2 razy. Wiem jak to jest.

Nie OBRONILIŚCIE REDUTY PŁOCK PRZED HYCLAMI.


.......Bóg wyrzekł Słowo - Stań się, Bóg i zgiń wyrzecze.
Kiedy od ludzi wiara i wolność uciecze,
Kiedy ziemię despotyzm i duma szalona
Obleją, jak Moskale Redutę Ordona -
Karząc plemię zwycięzców zbrodniami zatrute,
Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą Redutę.

A.Mickiewicz. ? Reduta Ordona?

....................

Za blokadę Duszy ? macie zapomnienia.
Za serca zamarłe ? blokadę Sumienia.
Za zamęt i pustkę poszarzałych twarzy,
Za nicość w Polsce ? nowych ?misjonarzy?.
Modlę się Panie o Nasze Świtanie.
Spokój dla Narodu ? Kraju Zmartwychwstanie.
MEMENTO

Zasług nie potrzeba.
Kości zabitych,
Proszące pogrzebu,
Z mogił wyrzucono.
Za rozdartą ziemią
Duszę otworzyłem,
Żeby klucz tajemny
Wykuć w płockim ludzie.
Boga cierpienie
Kamienne ruszy sumienie.

Starosta Michał Boszko. Godny - Dobry Człowiek , powiedział na Kopcu Bratnia Mogiła............

Ściśnij garść Ziemi a polska krew z niej tryśnie. Z Miłości do Ojczyzny.

Dzisiaj nie wolno napisać dwóch wyrazów...............

PAMIĘĆ NARODU.

TRZEBA ROZEJRZEĆ SIĘ NA DOKOŁA . TO NASZA POLSKA. 22:52, 19.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SemiramidaSemiramida

30 5

Biorąc pod uwagę wytyczne IPN należy się spodziewać, że każdy patron ulicy, który żył w XX wieku, może zostać zakwestionowany. Bo chodził do komunistycznej podstawówki, albo miał dziadka w Wehrmachcie. Grupy zawodowe całkiem niezłe są, mamy ul. Zduńską, Piekarską - Chemicy też jeszcze chyba nie podpadli - ulica Inżynierska to fajny pomysł. Ulica Sportowców nie - mamy już Sportową, może się mylić. 23:02, 19.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

popierampopieram

35 13

nazwę jednego z zaułków płockich imieniem MŁODYCH PIJAKÓW I ROZRABIAKÓW Z GRODZKIEJ.Otwarcia tego zaułku powinien dokonać..... 23:33, 19.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdzd

39 8

Szanowni Radni.

Nie idźcie tą drogą , co ja. Bądźcie lepsi. Jesteście w pełni sił.

Stawiam pytanie;

Znacie takie Postaci płockie...........

Ferdynand Tyszka Czesław Tyszka Aleksander Wernik.


CZY NIE ZASŁUGUJĄ NA PATRONÓW PŁOCKICH ULIC? 07:19, 20.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolakPolak

5 38

CZEKAMY NA ULICE im. Lecha Kaczyńskiego, Chrystusa Króla Polski, Marii kaczyńskiej, Marii Zawsze Dziewicy, Tu154L, Poległych w Smoleńsku, Radia Ma Ryja, Ojca rydzyka, jarka kaczyńskiego, itp. 10:05, 20.06.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mgmg

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

mieszkaniecmieszkaniec

17 0

A może mieszkańcy by zdecydowali jak ulica ma się nazywać -a nie ....

Widzę kto wstępuje do .... a później jest w radach osiedlowym. ???? 11:19, 20.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

słodkiesłodkie

12 2

postawiły na medialnych. Nie czepiaj się! 11:38, 20.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibic Wisły i Vivekibic Wisły i Vive

7 7

Nadawanie nazw ulic w naszym mieście przypomina mi kadr z filmu Barei... no musi być jakaś alternatywa...(...) o bardzo przyjemna nazwa... jeszcze oddzielą Żwirki od Wigury, zmienią M. Skłodowskiej ("...dzwonili z kurii"), i jeszcze nie wiadomo co wymyślą... pamiętacie takie ulice: Wolnej Aryki, Rewolucji Kubańskiej, Gagarina, Wieczorka? te zmiany ok ale te dzisiejsze? po co? na co? jeszcze zrobią skwer, plac.. Radnych Miasta Płocka.... 14:55, 20.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pamietam ten targ :-pamietam ten targ :-

3 6

Może być płockich inżynierów. Gdyby nie oni w Płocku nadal po brukowanych ulicach jeździłyby wozy drabiniaste na targ pod teatrem. 00:42, 21.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyrafałantyrafał

4 1

A będzie ulica "Sikających do fontanny podczas Audioriver"? albo "Łomotu, który uśmiercił starówkę"? 02:50, 21.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pslpsl

4 0

pslowców płockich albo zielonej koniczyny 07:07, 21.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone