REKLAMA

Na cmentarzu pojawiły się nowe pomniki

17:28, 16.03.2017 | Michał Wiśniewski
REKLAMA
Skomentuj
Memoriał Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym, fot. Michał Wiśniewski/Portal Płock

Tuż obok kaplicy na cmentarzu komunalnym ustawiono kilka pamiątkowych tablic. To Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Remigiusz Bielewicz, prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków. 

To pierwszy etap inwestycji, która jest poświęcona sybirakom zamieszkałym w Płocku oraz płocczanom wymordowanym na Wschodzie. Tuż za Krzyżem Katyńskim wytyczono niewielką alejkę, obok której postawiono siedem tablic z nazwiskami zamordowanych mieszkańców naszego miasta. Memoriał zaprojektował Stanisław Płuciennik. 

Lokalizacja jest nieprzypadkowa - co dzień przechodzi tamtędy wielu płocczan.

-  Ta lokalizacja ułatwi propagowanie pamięci o tragicznym losie naszych rodaków, którego doświadczyli na nieludzkiej ziemi - wyjaśnia Alina Boczkowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta.

Ponadto plac przed kaplicą jest na tyle duży, że umożliwi organizowane tam uroczystości patriotycznych. 

W drugim etapie prac powstanie tablica informacyjna, zawierająca mapę z zaznaczonymi kierunkami wywózek oraz kamienne ogrodzenie połączone łańcuchem. Memoriał Sybiraków kosztował ok. 140 tys. złotych i w całości został sfinansowany ze środków budżetu miasta. Prace mają zakończyć się przed 13 kwietnia, kiedy to memoriał zostanie symbolicznie odsłonięty. Data również nie jest przypadkowa - tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1940 miała miejsce także druga fala deportacji Polaków na Wschód. 

(Michał Wiśniewski)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

AnAn

8 8

Zacna inicjatywa. Cmentarz to lepsze miejsce na takie tablice niż ściana z boku kościoła jak na Stanisławówce. 08:48, 17.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czas0czas0

10 5

Widać wyraźnie, że Temat nie obchodzi nowych pomieszkiwaczy w naszym mieście.

Nowe pomniki ośmieszyły nasze Miasto w skali kraju. Tak po prostu się nie robi..... Czy kto to wie dlaczego? 11:33, 17.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018