Zamknij
REKLAMA

Nie ma już kuczki na Tumskiej. Przejęło ją warszawskie muzeum

15:16, 22.02.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie kuczki wykonano w ubiegłym roku, fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

To pożegnanie z kuczką na Tumskiej. Została tylko dziura w ścianie. Elementy przewieziono do Warszawy. - Odnosimy się do własności prywatnej. W mojej ocenie nawet dobrze, że tak się stało i trafi do Muzeum Etnograficznego. W przeciwnym razie niedługo w ogóle już by jej nie było - słyszymy w Ratuszu od Ewy Dobek.

Charakterystyczna kuczka z ulicy Tumskiej jeszcze we wtorek była osłonięta rusztowaniami, usunięto tylko dykty. - Przyjechali panowie z Warszawy, demontują - usłyszeliśmy od jednej z kobiet na Tumskiej. Denerwowała się, że póki charakterystyczny balkonik kojarzony z mieszkańcami Płocka żydowskiego pochodzenia był, nikt o niego nie dbał. Faktycznie, z boku dało się dostrzec wielkie dziury w deskach. Demontaż odbywał się w tym samym czasie, kiedy na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza obchodzono 76. rocznicę likwidacji getta w naszym mieście. Przypomnijmy, że kuczka służyła Żydom do obchodów Święta Szałasów (czyli święta Sukkot), spożywano w niej wówczas posiłki. Akurat kuczkę na budynku na rogu Tumskiej i Królewieckiej kojarzył każdy, kto szedł deptakiem w stronę Nowego Rynku.

Problem z kuczką nie jest nowy. Wydawało się jednak, że wszystko zostanie załatwione. Jak zapewniała ówczesna miejska konserwator zabytków, Luiza Siemienik, miasto miało zabiegać o wpis do rejestru zabytków. Obecnie już nie pracuje, na stanowisku zastąpiła ją Ewa Dobek. W dodatku najwyraźniej niewiele wskórano, wpisu nie ma.

Zadzwoniliśmy więc do właściciela budynku późnym popołudniem we wtorek. Stwierdził, że w mediach nie będzie się wypowiadał. - Nie potrzebuję żadnych artykułów - stwierdził i skończył rozmowę.

W środę pod płachtami nie ma już nawet śladu po kuczce. Idziemy do kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich. Rozkłada ręce. - Nic nie wiem, ale co my możemy zrobić? To własność prywatna. Pamiętam, że rozmawialiśmy także o tej kuczce z dyrektorem Muzeum Mazowieckiego, Leonardem Sobierajem, ale już sporo czasu upłynęło. A jeszcze niedawno patrzyłem na stan tej kuczki....- mówi Mariusz Wojtalewicz. Przypomina sobie, że mamy w Płocku jeszcze jedną. Widać ją od strony ul. Mostowej.

Niestety dyrektor Muzeum Mazowieckiego, któremu podlega MŻM, akurat przebywa na urlopie. Rozmawialiśmy z zastępcą dyrektora ds. zbiorów, Krystyną Suchanecką. Ona także o niczym nie wiedziała. - Szokujące, że tak się stało. Widzieliśmy, że niszczeje. Niepokoiło nas to, doszło nawet do rozmów z właścicielem, ale takich niezobowiązujących. O swoich planach nas nie poinformował, podobnie nie zrobiło tego Państwowe Muzeum Etnograficzne.

W biurze miejskiego konserwatora zabytków słyszymy, że to wszystko dzieje się w porozumieniu z nimi. Ewa Dobek potwierdza, że w takiej sytuacji właściciel był zobligowany do uzyskania opinii. - Przyszedł, rozmawialiśmy na temat przebiegu prac demontażowych. Tłumaczył, że nie jest w stanie udźwignąć finansowo kosztu remontu kuczki, dlatego zdecydował o przekazaniu jej Państwowemu Muzeum Etnograficznemu w Warszawie. Tam przejdzie prace niezbędne prace konserwatorskie i zostanie wyeksponowana.

Czy w takim razie właściciel planuje chociaż remont budynku? - Nic mi o tym nie wiadomo - dopowiada Ewa Dobek.

W Muzeum Etnograficznym już nawet wyznaczono osobę odpowiedzialną za prace konserwatorskie płockiej kuczki. Pytamy jeszcze w Ratuszu, czy nie dało rady spróbować dogadać się w właścicielem. Hubert Woźniak przypomina, że znajdowała się w rękach prywatnych. - Jaki my mamy na to wpływ? Tak samo jest z dziekanką u zbiegu Tumskiej i Kościuszki.

Każdy, z kim rozmawialiśmy, był zaskoczony obrotem sprawy. Tymczasem akurat po kuczce w Płocku zostały tylko pamiątkowe zdjęcia.  

Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (22)

Hubert1Hubert1

16 1

Zdaje się, że jest jeszcze jedna kuczka w podwórku przy ulicy Małachowskiego. Szkoda, że znika element świadczący o tożsamości Płocka, ale z drugiej strony, gdyby nie przekazanie do muzeum pewnie za kilka lat czytalibyśmy artykuł o tym, że spadła pod ciężarem śniegu.
Może warto, aby MŻM zajęło się pozostałymi kuczkami? 16:16, 22.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hubert1Hubert1

8 0

Zdaje się, że jest jeszcze jedna kuczka w podwórku przy ulicy Małachowskiego. Szkoda, że znika element świadczący o tożsamości Płocka, ale z drugiej strony, gdyby nie przekazanie do muzeum pewnie za kilka lat czytalibyśmy artykuł o tym, że spadła pod ciężarem śniegu.
Może warto, aby MŻM zajęło się pozostałymi kuczkami? 16:21, 22.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zmj81zmj81

19 4

przenieśmy może do Warszawy pozostałe niszczejące kamienice i będziemy jeździć na wycieczki do stolicy zwiedzać historyczny Płock.... Przykre nawet bardzo przykre... 16:26, 22.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

iksiks

17 8

Jaki my mamy na to wpływ? Czy w Ratuszu sobie żartują? Przecież są środki administracyjne zaczynając od upomnień, poprzez kary, a kończąc na remoncie na koszt właściciela czy wywłaszczeniu.
Teraz są przyznawane z UM dofinansowania na remont zabytków. Dobrym pomysłem byłoby dawanie kar właścicielom kamienic, którzy mają pieniądze, a nic z nimi nie robią - np. Dziekanka na rogu Tumskiej i Kościuszki, kamienica naprzeciwko ratusza czy kamienica tu na zdjęciach na rogu Królewieckiej i Tumskiej. 16:29, 22.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ygrekygrek

5 6

komentarz iksa to : bolszewicka ciemnota, gupota większa niż usatwa dopuszcza 23:30, 22.02.2017


Konto usunięteKonto usunięte

16 6

Nie chce mi się pisać ale najprościej.......ta Zona, która udaje mniejszość, nie jest warta nawet CIENI ŻYDÓW PŁOCCZAN, ZAMORDOWANYCH W HOLOKAUŚCIE. Zapomnienie , atawistyczne niszczenie Dorobku Kultury Żydów płockich. Wstydzenie się ich i pazerność. Woleli postawić kamienice, zamiast odbudować Synagogę. Bardzo znamienne......jak również brak obecności w Rocznice Wysiedleń. Poszli, ci , którzy czuli Obowiązek....i mieli BOGA W SERCU.........reszta nadal szuka geszeftu lub sposobów gardzenia gojami.

Ten NAD NAMI ..ZAPAMIĘTA.

Nie sprawdziliście się jako JUDAISTYCZNY ZWIĄZEK WYZNANIOWY.Pan jest naszym Bogiem,
Pan jest naszym Bogiem, Panem jedynym.

Miłość cierpliwa jest, miłość jest łaskawa,
Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku,
Nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu,
Nie szuka swego, nie unosi się gniewem.
Bo tak powiedział ci Pan, bo tak powiedział ci Pan,
Bo tak powiedział ci Pan, bo tak powiedział ci Pan.
Miłość nie pamięta złego,
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Miłość wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje!
Bo tak powiedział ci Pan!
I gdybym rozdał na jałmużnę
całą majętność moją,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.
BO TAK POWIEDZIAŁ MI PAN!
Sh?ma Israël Sh?ma Israël Adonai Elochenou Adona? Echad

W dzień oddania Bóżnicy do użytkowania................zabrakło CZŁOWIEKA , KTÓRY GORĄCO TEGO PRAGNĄŁ a był daleko po drugiej stronie serca.....w Wrocławiu.......nie możecie pójść nawet ŚLADEM JEGO STOP.


PAN PRZYJACIELEM MOIM
I WSZYSCY MOI BLISCY,
ODESZLI I ŻYJĄCY.
PRZYJACIELE.
Amen
18:18, 22.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

od Bzduregood Bzdurego

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


TiaaTiaa

13 2

Jakby była w Płocku góra, to przy naszych "władcach" szybko stała by się depresją..
I byśmy czytali, że mieli dobre chęci.
Gospodarzy nie polityków w ratuszu!!!
Ps: zrobili remont ulic, na każdej kałuże, bo studzienki nie odbierają wody. Ten problem rozwiązano w XX wieku, ale nie w Płocku. Czy mamy inspektorów nadzoru???!!! 18:30, 22.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brak słówbrak słów

7 2

by ocenić to co się dzieje w Płocku z zabytkami.Przykłady można mnożyć.Tylko co to da.Wszelkie słowa krytyki władza uznaje za atak na ich mądrości.Nasza władza mówi,mówi,mówi i mówi o wielkich kwotach jakie dostają na remonty właściciele obiektów zabytkowych.Jak powiedział kiedyś na sesji jeden z mieszkańców na dofinansowanie remontów wszystkich kamienic w tym także tych w posiadaniu spółek miejskich miasto przeznacza około 600 tysięcy złotych rocznie.Można powiedzieć jakie są proporcje pomiędzy wydatkami na np rozrywkę a na remonty zabytków.Tylko po co to mówić.Władzunia i tak zacznie ględzić ,że ..........Niech ględzą.Oni tylko ględzić potrafią.Zaraz zapewne zaczną ględzić zwolennicy władzy,że władza dba o zabytki.Oni tylko ględzą.Ględzą i nic nie robią by ratować nasze zabytki.Gdyby rządzili w Rzymie to po kilku latach Rzym byłby pustynią bez zabytków.Dajmy spokój.Pozostała nam nadzieja,że te burzymurki przestaną psuć nasze miasto.Na koniec prztyczek do komisji kultury itp dzieł.Co na to jej przewodniczący znawca tradycji i kultury/?/. 22:49, 22.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brak słówbrak słów

5 3

by ocenić to co się dzieje w Płocku z zabytkami.Przykłady można mnożyć.Tylko co to da.Wszelkie słowa krytyki władza uznaje za atak na ich mądrości.Nasza władza mówi,mówi,mówi i mówi o wielkich kwotach jakie dostają na remonty właściciele obiektów zabytkowych.Jak powiedział kiedyś na sesji jeden z mieszkańców na dofinansowanie remontów wszystkich kamienic w tym także tych w posiadaniu spółek miejskich miasto przeznacza około 600 tysięcy złotych rocznie.Można powiedzieć jakie są proporcje pomiędzy wydatkami na np rozrywkę a na remonty zabytków.Tylko po co to mówić.Władzunia i tak zacznie ględzić ,że ..........Niech ględzą.Oni tylko ględzić potrafią.Zaraz zapewne zaczną ględzić zwolennicy władzy,że władza dba o zabytki.Oni tylko ględzą.Ględzą i nic nie robią by ratować nasze zabytki.Gdyby rządzili w Rzymie to po kilku latach Rzym byłby pustynią bez zabytków.Dajmy spokój.Pozostała nam nadzieja,że te burzymurki przestaną psuć nasze miasto.Na koniec prztyczek do komisji kultury itp dzieł.Co na to jej przewodniczący znawca tradycji i kultury/?/. 22:49, 22.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nicknick

1 0

1. ten budynek nie był i nie jest zabytkiem 2. konserwator formalnie nic do tego nie miał i nie mógł : nakazać, zakazać, przykazać, rozkazać, zabronić, straszyć - NIE MIAŁ ZADNYCH PRAWNYCH MOŻLIWOŚCI EGZEKUCYJNCH. 3 Budynek jest prywatny a właściciela nie stać ani remont budynku a tym bardziej na konserwację i ratowanie kuczki. 4 To dobrze że znalazła sie osoba spostrzegawcza, wrażliwa oraz zainteresowana instytucja, która miała możliwość i determinację. 5 Nie dobrze, że w Płocku zbrakło takich osób, instytucji, determinacji i wszystkiego co było potrzebne żeby kuczkę uratować od zniknięcia w piecu jako trochę drewna na opał. 6 Najważniejsze jest teraz jaka lekcja i nauka z tego zostanie w Płocku wyciągnięta - ja nie mam tu zbyt wiele optymizmu. 23:25, 22.02.2017


a moze bylo tak???a moze bylo tak???

13 3

Jeden z drugim taki mundry :)) a może koleś zapytał w MuzMaz a tam mu powiedzieli, że jak na własny koszt zdejmie i im przyniesie odremontowaną kuczkę to oni wezmą haha a w wawie muzealnicy powiezieli OK, przyjedziemy i na nasz koszt zdejmiemy to sie zgodził i ma czyste sumienie bo dziedzictwo zachowane ...należy go chwalić a nie krytyykowac bez znajomosci tematu ... prywatna własność to prywatna ...walczylismy o to by była ...jak tacy mundrzy to niech wam znacjonalizują wasze mieszkania bo znajdą malunek albo stara deske :) geniusze haha 23:29, 22.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

I love Płock I love Płock

7 1

Mysle ze ludzi odpowiedzialni za tego typu rzeczy i zbytki w Płocku nie wywiązują się z powierzonych zadań i nie stają na wysokości do pełnienia powierzonych zadań.
Nie długo zabytków Płockich będziemy mieli tylko do licznie przyjeżdżającym na nikomu potrzebne imprezki - Katedrę i MOlo .
Mam pytanie do ww.osób w artykule .A kto pozwolił na wyburzenie tak pięknej kamienicy na rogu ulicy Kolegialnej i Gradowskiego / to była szkoła żydowska /,kiedy wreszcie i zostanie przeprowadzony remont reszty kamienic na ulicy Tumskie _jakby nie było ulicy reprezentacyjnej .
I to pomyśleć ze takie mają miejsce w mieście gdzie kiedyś było stolica Polski .Brawo Gniezno ,Kraków nam nie dorówna ...! 09:23, 23.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do i love Płock Do i love Płock

2 2

Na wyburzanie wspomnianego budynku zezwolił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego skreslajac obiekt z rejestru zabytków . Niniejszym zdjął ochronę prawną z nieruchomości. 10:40, 23.02.2017


Konto usunięteKonto usunięte

8 1

I love Płock 09:23, 23.02.2017 .próżne moje pisanie .Napisałem KTO.
WSTYDZĄ SIĘ WŁASNEGO POCHODZENIA I NISZCZĄ WŁASNE KORZENIE.
Ponieważ nienawidzą wszystkiego co polskie , niszczą i polskie.


PRZESTROGA


ZOSTANĄ TYLKO KAMIENIE
A ZIEMIĘ BÓLEM PRZEROSŁĄ
POKRYJE CIERPIENIE CZŁOWIEKA
CO POLSKĘ KOCHA
STAROŚWIECKO I SWOJSKO
OD SERCA.


09:39, 23.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytampytam

4 2

który minister zezwolił na skreślenie tej kamienicy z listy zabytków?.Kto wystąpił o jego skreślenie z listy zabytków?.Który konserwator zabytków wyraził zgodę na takie działania?.Kto pozytywnie z urzędu miasta na to pozwolił?.Kto podjął decyzję aby sprzedać tę kamienicę?.Kto poniósł konsekwencje za zaniedbania przy zabezpieczaniu tej kamienicy przed techniczną degradacją?.Dalej mam pytać.Gdzie jest prezydent?.Gdzie jego zastępcy?.Co te wszystkie osoby robiły w sprawie kamienicy przy Kolegialnej 28?.Balowało towarzystwo?.Promowali Płock wydając miliony złotych na festiwalowy Płock?.Przyglądam się kilku zabytkowym obiektom.Ciekawe co zrobią władze.Ciekawe. 13:39, 23.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

3 0

1. ten budynek nie był i nie jest zabytkiem 2. konserwator formalnie nic do tego nie miał i nie mógł : nakazać, zakazać, przykazać, rozkazać, zabronić, straszyć - NIE MIAŁ ZADNYCH PRAWNYCH MOŻLIWOŚCI EGZEKUCYJNCH. 3 Budynek jest prywatny a właściciela nie stać ani remont budynku a tym bardziej na konserwację i ratowanie kuczki. 4 To dobrze że znalazła sie osoba spostrzegawcza, wrażliwa oraz zainteresowana instytucja, która miała możliwość i determinację. 5 Nie dobrze, że w Płocku zbrakło takich osób, instytucji, determinacji i wszystkiego co było potrzebne żeby kuczkę uratować od zniknięcia w piecu jako trochę drewna na opał. 6 Najważniejsze jest teraz jaka lekcja i nauka z tego zostanie w Płocku wyciągnięta - ja nie mam tu zbyt wiele optymizmu. 17:42, 23.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mgmg

4 0

I bardzo dobrze, że tak się stało. Skoro miasto tak na prawdę nie interesowało się losem kuczki to właściciel kamienicy dobrze zrobił. Widać, że człowiek nigdy nie miał zamiaru zniszczyć kuczki tylko brakowało mu środków na remont. Wszyscy myślą, że prywatni właściciele to wyłącznie pazerne hieny. Tylko ciekaw jestem, czy pięknie by się tak gadało, gdyby samemu było się właścicielem obiektu historycznego i nie miało pieniędzy na remont. Gdyby człowiek był pazerne to już dawno pozbyłby się tej kuczki, a nie trzymał tyle lat. Kuczka przynajmniej nie zostanie zniszczona. Skoro nie otrzymywał od władz miasta pomocy w sprawie kuczki to zrobił to co powinien. 01:50, 24.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AśkaAśka

3 2

Uprzejmie pragnę zapytać kto zezwolił na zdjęcie i oddanie kuczki do muzeum, przecież to był nasz zabytek, dlaczego nie zainteresowało się nasze płockie Muzeum??? Bardzo jest mi żal, że już nie zobaczę tego obiektu 17:36, 26.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Aśka17:36, 26.02.2017 11:57, 27.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

6 0

Aśka17:36, 26.02.2017????????.jest pewne wyjaśnienie.

Mniejszości żydowskie w Płocku zajmują się działaniem przynoszącym profity a nie jakieś Dziedzictwo Żydów , pomordowanych , najczęściej biednych.

Żyjący tak????. Jazdy , rozjazdy , filmy , wydawnictwa .Olbrzymia kasa ?.


Dlatego lekceważenie pozostałości materialnej, żydowskiej w Płocku.
Np. Dom Bzure na Padlewskiego 19 a nazwa ulicy jeszcze przedwojenna??..

Temat wyjątkowo nieodpowiedni przemysłowi Holokaust.

Okazuje się , że w Domu Bzure, mieszkały aż 4 nacje od czasów przedwojennych.

I żyli zgodnie . 3 nacje, to po prostu LOKATORZY domu właściciela Żyda. Normalność , jak wszędzie??

Kiedy Dom Bzure rozbierano, miejscowi DZIAŁACZE MNIEJSZOŚCI..oleli ten fakt.

Co można, uczynili archiwizacje płocczanie , Lokatorzy. Polacy. I to nie pasi 3 Miastu??


O kim zapomniały ? mniejszości płockie.


Zapis archiwalny A.P...........Bluman Judka 4 osoby.

Bzura Binen 2 osoby.

Bzura Mendel 4 osoby.

Czy żal ściska za gardło. To byli LUDZIE. PŁOCCZANIE.


Ich Pamięci................


SHOAH

W Edenie Nieskończony,
Żyda stworzył i Polaka.
Nieszczęsnych przecież.
Wnet Anioł zapłakał.
Czy lico znaczone nie było Brata?
A stos Kainowy
Zapłonął sam w sobie
I zniknął krzykiem milionów iskier?
Syn Zmartwychwstały - Miłość mi wyznaczył.
Pan wszak powiedział ? JESTEŚ CZŁOWIEKIEM.
Powiedzieć pragnę żydowskiemu dziecku,
W Szeol wodzonemu,
Nienawiść jest grzechem.
Ja Ciebie kocham.
Więc bliźnim jestem, czy katem
Z winą, czy bez winy.
Bo jestem Polakiem.


wiersz zaakceptowany przez A.Michnika. Poniewierany przez 3 Miasto jak widzimy i wyżej....
Odpowiedzi:0
Zacni działacze wykonali 950 Biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. A ile ich wykonali dla płocczan Polaków, zamordowanych w tym samym okresie przez Niemców?

Kto to z UM Płocka poda? A może poda Zarząd 3 Miasta? A może Polacy nie byli godni wyszukiwań i opisów? Najciemniej pod latarnią.

12:18, 27.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone