REKLAMA

Diecezja płocka objęła pomocą dwanaście rodzin z Aleppo

17:53, 08.01.2017 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Caritas Polska

Zbiórka środków dla dwunastu rodzin z Aleppo odbywa się w dekanatach i w instytucjach diecezjalnych. Włączył się w nią także biskup Piotr Libera.

Pomoc odbywa się w ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. Zebrane środki przeznaczono dla dwunastu rodzin z pogrążonego w wojnie Aleppo w Syrii, aby mieli zapewnioną żywność i mieli z czego opłacić mieszkanie czy prąd.

Być może uda się pomóc kolejnym rodzinom. W tym celu 15 stycznia w kościołach diecezji płockiej będą rozstawione puszki, aby zebrać kolejne środki, które mają zostać przekazane za pośrednictwem Caritas Polska na pomoc chrześcijańskim rodzinom w Syrii i Libanie.

Jednocześnie na stronie internetowej Caritas Polska trwa zbiórka funduszy dla wybranej rodziny. Wszyscy potrzebują żywności, opału na zimę. Na ogół utracili dobytek całego życia.  

Na stronie Caritasu zamieszczono list od Franciszkanki, siostry Urszuli Brzonkalik. - To prawda, że Aleppo przeżywa swoje trudne, ale i wielkie dni. Trzeba Państwu pamiętać, że ta wojna toczy się w dwumilionowym mieście zamieszkałym przez tych, którzy tutaj spędzili życie. Wszystkie rodziny objęte pomocą w tym programie mieszkają aktualnie po stronie kontrolowanej przez wojska rządowe, ale prawie wszystkie uciekły ze swoich domów oblężonych w dzielnicy rebelianckiej. Miejsce zamieszkania nie wiąże się żadną miarą z żadną opcją polityczną, po prostu oni tu mieszkają od lat, żyjąc zwyczajnie w swoich domach. Ci, którzy mogli teraz wrócić na drugą stronę, by choć zobaczyć swój dom są zdruzgotani tym, co zobaczyli: Wszystko rozkradzione, kikuty konstrukcji domów. Niektórzy nie mogli nawet rozpoznać ulicy, na której mieszkali. Idą święta, od trzech dni ucichły wybuchy bomb. Jesteśmy pełni nadziei… Teraz jest zima, w Aleppo co noc temperatura spada do 0 stopni. Ludzie nie mają pieniędzy, żeby kupić jakikolwiek opał, więc pomoc jest tu bezcenna i każdy dar jest na miarę Waszych dobrych serc.  

W grudniu w trakcie spotkania opłatkowego w Opactwie Pobenedyktyńskim biskup Piotr Libera zachęcał do solidarności i do świadczenia pomocy dla ludności w Syrii, zwłaszcza dla tych z ogarniętego wojną Aleppo. Mówił wówczas, że na świecie wciąż „toczy się walka między siłami światła a siłami ciemności”, co jeszcze szczególnie wyraźne w Syrii. W Aleppo ginie ludność cywilna. Dzieje się to, jak mówił biskup, na oczach wielkich tego świata, którzy właściwie nie robią nic, aby im pomóc.

(K.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

peterpeter

5 10

To się pasibrzuchy wysiliły... ...złoto, srebro i dolary - oto wielka tajemnica wiary 22:30, 08.01.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

autorautor

2 2

Chyba nikt nie zakazuje założenia własnego Kościoła i zbierania od wiernych środków na jego utrzymania. Więc do dzieła, zrób konkurencję. Chyba, że jesteś z tej samej parafii co krytyk (w twoim przypadku marny prowokator) i eunuch, co wiedzą jak, ale żaden nie potrafi. 11:39, 09.01.2017


odpowiedzodpowiedz

1 1

do autora...jak bym miał tyle kasy co kościół to bym sobie założył swój własny kościół, nawet postawiłbym sobie sanktuarium w każdym mieście i wiosce, nie za swoje to czemu nie. Z pustego nikt nie naleje, dajcie a będę zbierał! Taka prawda o kościele. 14:08, 10.01.2017


19551955

0 0

Bardzo szlachetna akcja, tylko dlaczego zbiórka akurat 15.01, czemu ma służyć zbieżność dat? 20:20, 09.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WOŚP - OKWOŚP - OK

3 1

i tak dam tylko na WOŚP...nędzny Karitas niech przypomną jak ukradli 3mln złotych. Teraz bezszczelnie będą się podszywać pod WOŚP bo masa ludzi się nabierze bo będzie myślała że daje na WOŚP. Zagrywki jak inni oszukańcy - gratuluje! 14:05, 10.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018